Bolivar Británicas RE Gran Bretaña 2011

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Bolivar Británicas RE Gran Bretaña 2011

Δημοσίευση από nikos doc »

Εδω έχουμε μια κυκλοφορία του '11 για μια απο τις μεγαλύτερες αγορές στην Ευρώπη.
Πολυ περιορισμένη , μόλις 3000 δεκάρες κούτες έφτασαν στα ράφια, και εξαφανίστηκαν σε dt.


Εικόνα

Εικόνα


Ένας λόγος ηταν και η περίεργη vitola που έπλεξαν η οποία ,όπως φαίνεται, άνοιξε τον δρόμο αφού άλλες 4 regional κυκλοφορίες ακολούθησαν τα χνάρια της.
Αυτά τα Británicas Extra, αρχικά σκόπευαν να κυκλοφορήσουν με κανονικό 46αρι δαχτυλίδι, δηλαδή να ειναι μην ειναι extra.
Τελικα η μεση μεγάλωσε σε ring hermoso, και πιστέψτε με μιλαμε για καταπληκτικό πουρο.

Οι μυρωδιές απο το καλοστριμενο κορμί του Bolivar ειναι γήινες, με ενα ξεκάθαρο φουντουκι το οποίο ειναι dominant και στο κρυο τραβηγμα.

Να σημειώσω πως το μικρο τελετουργικό έλαβε χώρα στο μπαλκόνι στην πρώτη χρήση της σόμπας με βροχα και υγρασία, παρέα με Glenfidich 18.

Το τράβα ρούφα στο κρυο δεν κράτησε πολυ γιατι για κάποιο τρελό λόγο απο το πρωί ειχα στο μυαλό μου αυτο το πουρο.
Φωτιά λοιπον και με υποδέχεται πραλίνα γλυκιά, λίγα baking spices,και σαβαγιαρ άγλυκο.
Η ιστορία φάνηκε απο την αρχη, το απόγευμα θα γέμιζε αστερόσκονη!
Η πραλίνα έγινε πουτίγκα που σιγο βράζει με μια δόση mereda. Προστέθηκαν ξηροί καρποι με γενναία δόση φουντουκιου,
μια δόση ψητό ψωμί και η μυρωδιά της βροχής έκαναν το σκηνικό μαγικό.
Στην πορεία καφές με γάλα έσκασε μύτη, καλο cappuccino , με σκόνη κακαο απο πανω ,όπως πρέπει να ειναι.
Παντα είχε μια δόση από χωμα, σαν να ειναι όλες οι γεύσεις σε κόκκους. Σαν να μπορείς να μασησεις τον καπνό.
Γρήγορα έφυγαν οι μπάντες , το μοτιβο εμεινε το ίδιο αλλα με συνεχείς προσθήκες. Κάθε puff έφερνε και κατι αλλο.
Μανιτάρι, νοτισμένο ξυλο, γλυκιά μαύρη σοκολάτα, μοσχοκάρυδο, κολιανδρος, βαρυ μέλι....
Σαν να πέρασαν ολα, και έμενε το φουντουκι και η πουτίγκα.

Μια ώρα, αλλού για αλλού ο ψηλός, orismenoi πρέπει να εχουν κάποια κομμάτια.....
Αν πετύχουν την συνταγη οι Κουβανοί ξεβρακώνουν τους υπόλοιπους για πλάκα! Ευτυχώς έπεσα στην περίπτωση!
Για την ιστορία RUE DIC 11 η κούτα...

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
PetranTournesolΣτάθηςΤάκηςsuleygiannisAssoskonstadinos23Spirosbusa71
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Bolivar Británicas RE Gran Bretaña 2011

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Nikos Doc
Όμορφο και καλοδιατηρημένο το εννιάχρονο πούρο που κυκλοφόρησε για τη βρετανική αγορά. Τα κρύα αρώματα του είναι σαν να δοκιμάζω παγωτό μόκα με ξύλα και απαλά μπαχαρικά.
Μετά το άναμμα ξεκινάει με κακάο και γκοφρέτα με κάποια πικάντικα μπαχαρικά και συνεχίζει με γάλα και κακάο. Καλά πάμε .
Εικόνα
Λέω ότι του χρειάζεται μία απαλή καπνίλα και πιάνω ένα bowmore 12.
Το πούρο βγάζει δέρματα, μπαχαρικά, καρύδια, μαύρη σοκολάτα και όλα αυτά σε πλήρη αρμονία και ισορροπία. Γεύομαι τα χείλη μου και είναι σαν να έχω σκόνη σοκολάτας πάνω τους! Τρομερές οι γεύσεις του.
Το τράβηγμα και η καύση του πούρου είναι πραγματικά υποδειγματικά, αν και δεν είναι εύκολο να στριφτεί αυτό το πούρο, κάτι που δείχνει ότι όταν οι Κουβανοί θέλουν να προσέξουν το στρίψιμο το κάνουν σωστά.
Εικόνα

Είμαι στη μέση και το πούρο κερνάει όλα τα είδη της σοκολάτας, γάλακτος, μαύρη, μόκα, κακάο και το καπνίζω γρήγορα. Όταν το ζορίζω λίγο χάνει τη γλυκύτητα του και βγάζει ξηρούς καρπούς. Θέλω να το καπνίσω γρήγορα γιατί είναι ωραίο.
Περνάω τη μέση και βγάζει κάρδαμο, μοσχοκάρυδο, μαύρη σοκολάτα και καστανή ζάχαρη. Επίτηδες δεν διαβάζω βιβλίο για να του αφιερωθώ. Τελειώνει το πούρο με ξύλα, μοσχοκάρυδο και μαύρη σοκολάτα.
Φίλε μου εξαιρετικό πούρο, δεν μπορώ να πω κάτι άλλο παρά ευχαριστώ! Υποψήφιο σαφώς για τοπ-10.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
Στάθηςnikos docJazzmanSpirosbusa71
Ρε μαν ρε μπρο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bolivar”