Toscano Antico

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Toscano Antico

Δημοσίευση από harmonica »

Ένιωσα την ανάγκη χθες το βράδυ να το δω αλλά Ιταλικά, οπότε αφού έφαγα το βραδυνό μου έφτιαξα ένα martini bianco και φουντωσα ένα perfecto με την σημαία της Ιταλίας να προσπαθεί να κρατηθεί στην μέση του καρα μαντουρο, αθλιου,γεμάτου κιρσους wrapper.
Εικόνα
Για την ιστορία το antico είναι τυλιγμένο με τα ίδια φύλλα (Kentucky),όπως και τα αδέλφια του αλλά είναι παλαιωμενο για 12 μήνες.

Το Pre μυρίζει καπνιστό και πιπέρι με τις χούφτες.Στο αναμα καταλαβαίνω φουλ δέρμα, καφέ βαρύ, πιπέρι άσπρο κυρίως και την χαρακτηριστική επιγευση παστού- καπνιστού κρέατος,όπως ακριβώς μυρίζει και καίγεται ένας καπνός με Kentucky..

Στην μέση και προς το τελείωμα οι ίδιες αυτές γεύσεις επαναλαμβάνονται ξανά και ξανά πετώντας τακτικά και μια σοκολάτα υγείας μαζί με χώμα νωπό..
Όποιος ασχολείται έστω και λίγο με τις ποικιλίες καπνού και έχει καπνίσει ένα δείγμα είναι σαν να διαβάζει βουλωμένο γράμμα για το τι θα βρει στο toscano.

Να σημειώσω ότι δύναμη του ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος στα κόκκινα και αν το ζοριζες σου βαραγιε πιρακια η νικοτίνη.Ο καπνός βέβαια καθόλη την διάρκεια ήταν βελουδινος και κρεμώδης χωρίς τσιμπιματα στον λαιμό και γλώσσα.

Ένα βρώμικο πούρο για θεριακλιδες καπνιστές που δεν συμβιβάζονται.Η τιμή δεδομένου του χρόνου καψίματος ( είναι τρομερά βραδυκαυστο) το κατατάσσει κορυφαίο vfm.Δεν θα συγκρίνω ούτε με τα κουβανέζικα,αλλά ούτε τα non cuban, είναι μια κατηγορία μόνο του.

Ναι θα το ξαναπαιρνα για εξάλειψη τρεμουλου λόγω έλλειψης νικοτίνης,αλλά ποτέ με pairing Ιταλικού moscato bianco.Δεν πάει,δεν κολλάει,θέλει κάτι αντρικό, έντονο, δυνατό..

Σίγουρα θα τα ξαναπούμε και αυτό το καλοκαίρι, αλλά και το επόμενο 😁😁
Εικόνα
These users thanked the author harmonica for the post (total 13):
ΤάκηςsigarasΣτάθηςkaramPetranSvensknikos docFirecigarFairlightalexandroslefteris cχεντυ κοντουJazzman
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Re: Toscano Antico

Δημοσίευση από karam »

Έχω καπνίσει πολλά τον τελευταίο μήνα, πιστεύω το Classico έχει κάπως καθαρότερες γεύσεις (ξύλο, πιπέρι, μπαχάρι), σε κάθε περίπτωση όλα τα Τοσκάνο είναι πολύ ωραία για τα γούστα μου. Δε μου φαίνεται τέρας νικοτίνης - μάλλον προς το τόσο όσο, όταν θέλω κάτι δυνατότερο από την πίπα.

Και όπως λέει ο harmonica, ολόκληρο βγάζει εύκολα 1.5 ώρα κάπνισμα οπότε για την τιμή των 5 (12 αν δεν κάνω λάθος τα Antico) είναι πολύ καλό value for money.
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Toscano Antico

Δημοσίευση από harmonica »

Ο καπνός της πίπας σε ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον,έχει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης,κυρίως burley, Kentucky από ότι ένα πούρο..

Ναι το toscano classico είναι πιο ήπιο αλλά έχω κάτι χρόνια να το καπνίσω και δεν θυμάμαι.
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
karam
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 13, 2020 8:03 am

Re: Toscano Antico

Δημοσίευση από karam »

harmonica έγραψε:
Τετ Ιούλ 29, 2020 4:52 pm
Ο καπνός της πίπας σε ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον,έχει πολύ μεγαλύτερη ποσότητα νικοτίνης,κυρίως burley, Kentucky από ότι ένα πούρο..
Όχι απαραίτητα, εξαρτάται απολύτως από το τι καπνά περιέχουν, και τι επεξεργασία έχουν περάσει. Flue cured Virginia, Latakia, Perique, Oriental, Cavendish έχουν λίγη νικοτίνη, ενώ κάποια burley, fire cured Virginia, dark fired Kentucky μπορεί να είναι μπόμπες όντως. Το άλλο που παίζει ρόλο όμως είναι ότι ένα μπωλ έχει 2 το πολύ 3 γραμμάρια καπνό, σε κάθε περίπτωση οι καπνοί που μου έχουν δώσει hit νικοτίνης είναι μετρημένοι στα δάχτυλα του ένος χεριού, από τους 50+ που έχω καπνίσει.
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Toscano Antico

Δημοσίευση από Fairlight »

Επειδή τυχαίνει αν έχω εκτεταμένη επαφή και με τους 2 κόσμους, αυτό που συμβαίνει στο θέμα που συζητάτε είναι ότι ο καπνός πίπας έχει μεγαλύτερο νικοτινικό εύρος. Δηλαδή μπορείς να βρεις κάτι με πολύ λιγότερη νικοτίνη από ένα πούρο και κάτι με πολύ περισσότερο. Υπάρχουν καπνοί που νικοτινικά φεύγουν στα 2πλάσια και βάλε από ένα πούρο, χαρακτηριστικό παράδειγμα ο Cornell & Diehl - Chenet's Cake (και πολλοί άλλοι).

Karam προφανώς το perique μπήκε εκ παραδρομής στην λίστα σου καθώς μαζί με το (κανονικό) burley ανήκουν στις ποικιλίες με την περισσότερη νικοτίνη.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Toscano”