“X” (?) LCD Lefteris C

Τεστ γνώσεων και όχι μόνο
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

“X” (?) LCD Lefteris C

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

ο Lefty μετά το «πακετάκι» που του έστειλα μαζί με το έπαθλο του quiz, μου ανταπέδωσε με ένα σπέσιαλ πεσκέσι
που μεταξύ άλλων είχε κι έναν άγνωστο «Χ» μέσα, με custom made cigarsforum.gr ring, συν special band “Blind Edicion 2020”
(τα bands Λευτέρη είναι καταπληκτικά, όπως άλλωστε και όλα τα προηγούμενα καλούδια που έφτιαξες για το φόρουμ)
με παρακίνησε μάλιστα να καπνίσω αυτό το «τυφλό» πούρο και το ανεβάσω στα «Quiz», όπως και ποιώ

το στικ στο μάτι έγραψε «Corona Gorda», κι οι μετρήσεις έδειξαν κοντά στις προδιαγραφές
στο γνωστό κουβανέζικο «πάνω-κάτω» (142 mm – 46 ring μπόλικο)
ήτοι μιλάμε για καμιά 20αριά εν δυνάμει πούρα με τα οποία μπορεί να με παίζει «ο φίλος μου ο Λευτεράκης»
γνωστός master της ίντριγκας και gran maître των γρίφων και των πουρο-μυστηρίων
αν φυσικά μου έχει στείλει κουβανέζικο και όχι κάποιο «ψαγμένο» non

Εικόνα

το πούρο είναι ολοστρόγγυλο και μοσχοβολάει από τα θεσπέσια αρωματικά έλαια που έχουν τα κουβανέζικα καπνά
ενώ στο πόδι οι μυρουδιές του καθαρού tobacco είναι πιο εμφανείς
είναι δε τόσο τίγκα στα καπνά, σωστή «πέτρα», που αναρωτιέμαι αν τραβάει
αλλά μετά το «κρατς» του κόφτη το αέρα-πατέρα ρούφηγμα διαλύει τους όποιους φόβους μου

οι κρύες βγάζουν μέλι, μπισκότο, φουντούκια, κακάο, και αλμύρες, που αφού τα γεύομαι κάμποσο περνάω στο φόκο
με ξεκινάει με κακάο, μαλακό ξύλο, και μερικές dry νότες από ξινό φρούτο
αλλά γρήγορα έρχονται γλύκες από λουκουμόσκονη που καλύπτουν με γλυκιά πάχνη το τοπίο

Εικόνα

η μύτη στην καύτρα εισπράττει μυρουδιές φούρνου που ψήνει cookies
βγάζω απ’ το μυαλό μου τον παράγοντα «ψάχνω να βρω ποιο είσαι» και αφιερώνομαι στη φούμα αποφεύγοντας να κάνω συνειρμούς

το πούρο έχει γίνει βελούδινο, σταλάζοντας μια ηδυπαθή γλυκύτητα
«ακούω» σταφίδες και κακάο βουτύρου που γυρίζει για μερικά puffs σε σοκολάτα
μαζί με κάποιες - επίσης γλυκές - floral νότες, γλυκάνισο, και γλυκόριζα (όλα γλυκά)
στο βάθος αχνοφαίνεται και μια μέντα

Εικόνα

σιγομπαίνει κι ένα τσίλι, όσο πατάει η γάτα, η σοκολάτα γαλακτίζει
και το μενού διανθίζεται από μελόψωμα και ψημένο μπισκότο, υποβόσκει και μια χλόη
αλλά ο βασικός κορμός του είναι οι κακαώδεις γλύκες
λησμόνησα να πω πως συνοδεύω με cola zero…

το τσίλι κερδίζει πόντους στο σημείο που βγάζω το πρώτο δαχτυλίδι «blind edicion 2020»
κι από κει και πέρα το σκηνικό γίνεται πιο παντεσπανάτο με τα γλυκά και τα spicy στοιχεία να χορεύουν σ’ ένα special cuban μιξ
και μ’ αυτό το beat και την προσθήκη ενός touch βανίλιας, η βελόνα του πικάπ πλησιάζει στο τέλος κι αυτού του εξαιρετικού hit

Εικόνα

σπέσιαλ πούρο Λευτέρη! ώριμο, μεστό, γεμάτο, το καταευχαριστήθηκα!!
ισορροπημένο και πεντανόστιμο απ’ την αρχή ως το τέλος

στο σημείο αυτό θα πρέπει να ρίξω και τη «μαντεψιά» μου, και μάλιστα διπλή
αφού ο χορηγός μου ζήτησε να εικάσω και το date code του πούρου!

απορρίπτω Bolivar, El Rey, Hoyo, Lopez, Punch, Rafael, Ramon, Romeo, SLR, (βάζω μέσα και gordas του όποτε)
άρα μένουν Cohiba, Upmann, Montecristo (LE 2003), Partagas (LE 2001 & 2006)
καπνίζοντας ακόμα τις τελευταίες τζούρες κι έχοντας στο μυαλό μου την όλη διαδρομή καταλήγω
άνετα θα μπορούσε να ήταν ένα σοκολατένιο Magnum 46, ή η λιμιτάδα του 2006 Partagas Serie D No.3 (μου τη θύμισε αρκετά)
ενώ γευστικά κούμπωσε στο μυαλό μου και με Bolivar Super Corona LE 2014, αλλά δεν έβγαινε το μέτρημα (140 x 48)

Λευτέρη η μπίλια έκατσε αλλού, θα πω: Cohiba Siglo IV του …2004
muchas gracias για τη γευστική περιπέτεια amigo!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 12):
JazzmanharmonicaSvenskJuniorVr AndreasGreekoslefteris cΣτάθηςalexandrosFairlightPetranAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: “X” (?) LCD Lefteris C

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Καλησπέρα φόρουμ, Καλησπέρα Τάκη
χαίρομαι ιδιαίτερα που το ευχαριστήθηκες :D

Τη προηγούμενη βδομάδα και την ίδια μέρα που έλαβα τα πούρα του Τάκη (+ το έπαθλο του κουίζ)
μου ήρθε ξαφνικά η ιδέα :idea: σκεπτόμενος τι πούρα να του στείλω ; να προσθέσω κι ένα blind
και στο καπάκι λέω κάτσε να πάρω το logo του cigarsforum.gr και να τυπώσω - κόψω στα γρήγορα και μερικά δαχτυλίδια
και μετά ξαναλέω (έχοντας πολύ ευφορία που μου δημιουργούσε η όλη διαδικασία :D )
γιατί να μη βάλω κι ένα δεύτερο... Blind Edicion 2020 :mrgreen:

Έτσι λοιπόν αφού έβγαλα το αυθεντικό τοποθέτησα τα άλλα δύο και τα υπόλοιπα τα έστειλα
στα γραφεία της αρχιεπισκοπής για μελλοντικά παίγνια όπως εγγράφως ανάφερα και στον ηγούμενο.

Έχω φτάσει στο σημείο που έχω έτοιμα τα πούρα και σημειώνω στο σκονάκι κωδικούς κλπ.
εκείνη τη στιγμή μου έρχεται αυτό που είχα σκεφθεί την προηγούμενη :!:
διαβάζοντας τα τελευταία ποστ του "Ταχυδρόμου" και ήταν:

Αφού στο ταχυδρόμο τώρα που τελειώνει η δεύτερη περίοδος και οι επιτυχίες είναι πολύ περισσότερες
από τον περυσινό, άρα και το επίπεδο αρκετά ανεβασμένο !
που έχει ως αποτέλεσμα αρκετούς με 100% μέσα στις προβλέψεις τους και ισοβαθμία
να προτείνω σαν σκέψη στον επόμενο ταχυδρόμο την πρόβλεψη και της χρονιάς :roll:

Έτσι λοιπόν γράφω στον Τάκη "Χρονιά μπορείς ;"

Ιούλιος 19 ήταν το πούρο σου Τάκη αγορασμένο το Δεκέμβρη του 19
και καπνίστηκε το πρώτο με το Νίκο μαζί όταν αρχές Φεβρουαρίου βρισκόταν Χανιά
απίστευτα έτοιμο & γλυκό από τότε...
τα καπνά του 19 είναι ώριμα & εκπληκτικά σε μεγάλο βαθμό.
να σημειώσω ακόμα ό,τι όλα τα πούρα της κούτας είναι τίγκα στα καπνά και ρουφάνε άψογα,
σίγουρα από ΑΑ μαστοράκια.
Αυτά

Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefteris c την Πέμ Οκτ 01, 2020 10:51 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author lefteris c for the post (total 8):
ΣτάθηςΤάκηςSvenskJunioralexandrosnikos docPetranTournesol
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: “X” (?) LCD Lefteris C

Δημοσίευση από Τάκης »

lefteris c έγραψε:
Πέμ Οκτ 01, 2020 3:56 pm
Ιούλιος 19 ήταν το πούρο σου Τάκη αγορασμένο το Δεκέμβρη του 19...απίστευτα έτοιμο & γλυκό από τότε...
η παλέτα δεν με πήγε καν σε Lopez Λευτέρη μου, και μάλιστα σε τόσο φρέσκο
το "απίστευτα έτοιμο και γλυκό" που λες με παγίδεψε, δεν πειράζει όμως, μου άρεσε πολύ αυτή η παγίδα 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Juniorlefteris c
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: “X” (?) LCD Lefteris C

Δημοσίευση από alexandros »

σοραιος ρε λευτερη
ευγε
These users thanked the author alexandros for the post:
lefteris c
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Quiz/Διαγωνισμοί”