Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

αγαπητοί εν Πούρω Αδελφοί

με ιδιαίτερη χαρά σας παρουσιάζω για 6η χρονιά τα «Χρυσά Βατόμπουρα»
που μαζί με το τοπ τεν μας, (φέτος θα είναι η 7η σεζόν του), και λίγο αργότερα με τα βραβεία «Πουρίων»
είναι παραδοσιακά τα θέματα που συγκεντρώνουν το ενδιαφέρον της κοινότητας τον τελευταίο και τους δυο πρώτους μήνες κάθε έτους

εδώ σύμφωνα με το έθιμο βραβεύουμε όλες τις πουρο-χυλόπιτες που φάγαμε τη χρονιά που πέρασε
δίνοντας με όχημα το μεράκι και την τρέλα που κουβαλάμε ένα νόημα στη θυσία των αδικο-καμένων ασχημόπουρων
ψέλνοντας κάθε χρόνο τα ξε-κάλαντα τους

Εικόνα

σύμφωνα με την παράδοση της Μονής επίσης
στη διάρκεια του πανηγυριού αυτού έχουμε τη δυνατότητα να κάνουμε και μαντεψιές
για τα πούρα που θα είναι μέσα στο φετινό top 25 του Cigar Aficionado
ποντάροντας και για το πόσα κουβανέζικα θα βάλουν μέσα οι αμερικανοί φέτος:
https://www.cigaraficionado.com/top25 - οι μαντεψιές θα είναι δεκτές μέχρι 16/12

πάρτε λοιπόν το φτυάρι σας και πάμε!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Haris »

πολυ πολύ ωραίο και αγαπημένο θέμα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

για πάμε…

Εικόνα

δεν μπορώ να πω ότι μέσα στη χρονιά που πέρασε έφαγα μεγάλες πουροχυλόπιτες
θα μπορούσα να μνημονεύσω όμως αρκετές ξινίλες, κρεβατομουρμούρες και καυγαδάκια:

-μια κούτα Montecristo No.5 BOR FEB 17, το λάκι σεβεντίν εδώ τράβηξε από 11 και κάηκε
-οι παλιές καλές λολίτες KDT’s του Fonseca συνέχισαν να ξινίζουν
-δεν μου έκατσε (αν και τα κυνήγησα) ούτε ένα καλό Habanero
-το Hoyo de San Juan αναγορεύτηκε (και επίσημα) ως μία από τις λαμπρές μπουρούχες της Κούβας
-απομακρύνθηκα κι άλλο από τα Trinidad, όταν οι δρόμοι μας διασταυρώνονται απλά προσπερνάω
-απογοήτευση της χρονιάς η Por Lara Corona RE 5ta Avenida, (γιατί ρε κορίτσι μου, και κάναμε αμάν)

αν θυμηθώ και κάποια άλλη αξιοσημείωτη αστοχία, θα επανέλθω…

Εικόνα

…για το top-25 του CA πιστεύω πως θα τηρηθεί η κλασίκ συνταγή
με όλα τα βαριά non χαρτιά μέσα, Padron, Fuente, Oliva, Bradley, Rocky, Ashton, Garcia, Davidoff, AJ Fernandez
και 3-4 μπουτίκ brands να συμπληρώνουν το αταξίδευτο σούργελο της μετριοφροσύνης
από κουβανέζικα βλέπω τρία στην 25άδα, το ένα από αυτά μέσα στην πρώτη 10άδα

νομίζω πως χάριν σοβαρότητας και πρεστίζ του περιοδικού
θα ήταν καλύτερα να μην μπαίνανε καθόλου τα κουβανέζικα μέσα στο «συναγωνισμό»
άπαξ όμως και βάζουν οι αφιονάδουρες χλωρά και ξερά μαζί
το πρώτο non θα έπρεπε να ήταν μετά τα 180τόσα του ενεργού κουβανέζικου vitolario 8-)

ελάτε και οι υπόλοιποι θ ε ρ ι σ τ έ ς . . .

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αυτό το θρεντ το βρίσκω πάαααααααρα πολύ ενδιαφέρον. :lol:
Δεν μπορώ να πω ότι είχα μία κακή καπνιστικά χρονιά. Όχι πολλές στούμπες ενώ οι απογοητεύσεις ήταν ελάχιστες.
Πρώτη και καλύτερη η λιμιτάδα RyJ Tacos LE2018. Ανήκει στο τοπ 3 των χειρότερων πούρων μέσα στα εκατοντάδες που έχω καπνίσει. Φυσικά θα το ξανακαπνίσω να δω μπας και έπεσα στο κακό.
Το Μοντε 80 ανιβερσαριο πραγματικά ένα πούρο με κανένα ενδιαφέρον. Έκαψα και ένα φέτος μπας και σε ένα γάμο το Σεπτέμβρη. Τίποτα το ενδιαφέρον. Στον ίδιο γάμο έκαψα και ένα RyJ Capuletos LE 2016 και αυτό αδιάφορο. Έχω καπνίσει 4-5 και ήταν όλα βαρετά...
Από εκεί και πέρα στο χειρότερο ρομπουστο του νησιού βάζω το Μοντε Open Master. Και βασικά μοιράζω εύκολα βατόμπουρο σε όλη τη σειρά Open εκτός από το Eagle. Και δηλώνω ότι δεν ξαναδίνω ευρώ για οποιοδήποτε πούρο της σειράς εκτός από το eagle. Ρεγκάτες, τζουνιορ και μαστερ είναι πραγματικά παντελώς αδιάφορα πούρα, όσες φορές κι αν τα κάπνισα.
Σίγουρα έχω να θάψω κι άλλο απλά δε θυμάμαι τα πούρα :lol: Ίσως επανέλθω.
Τώρα για το cigar aficionado τι να πω με κάλυψε σε όλα Τάκης.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Assos »

Θα ξεκινήσω με το top 25 του CA, ρίχνοντας την μαντεψιά μου για τους πρώτους 10:
Σίγουρα θα έχουμε 2 Κουβανούς μέσα... ο λόγος; Πέρα από λόγους marketing, Ε δε γίνεται να κλείσουν τα μάτια σε πουράκλες ρε παιδιά!! Δε μπορώ να φανταστώ τι θα βάλουν αλλά σίγουρα 2 Κουβανούς!
Από εκεί και πέρα νομίζω θα κινηθούν στα βαριά και σίγουρα χαρτιά τους... Padron, Arturo Fuente τουλάχιστον στη πεντάδα και μετά το χάος...!!! My father,LFD,Oliva και σίγουρα 100% Rocky Patel (πολεμάει που πολεμάει για τα δικαιώματα τους, να μην του χαρίσουν μια θέση;;)
Ίσως να δούμε και Alec Bradley...

Για τα δικά μου βατόμπουρα ανατρεχω στο excel μου για να θυμηθώ καλύτερα και έχουμε και λέμε:
Με χέρια και με πόδια Το Oscar Βατόμπουρου πάει...
1) Bolivar Tubo No 2 LCD cigarsgalaxy.gr (δε το γενικεύω φυσικά!! Αφου ομωσ πρέπει να αναφέρουμε τις μεγαλύτερες απογοητεύσεις μας, βουαλά)

2) Partagas De Lux APR 2011 Είπα να δοκιμάσω την τύχη μου λόγω ηλικίας του πούρου, αλλά τίποτα!! Στη μέση το τελείωσα, το έβαλα μέσα στο tubo, και πέταξα και το tubo μαζί

3) José L. Piedra Cazadores εμ.... δε μου έκανε τπτ...

4) Όσκαρ 1ου και 2ου γυναικείου ρόλου η Lara Regional 5ta Avenida ( Οποίος θέλει να μάθει τους λόγους ας ανατρέξει στο review που θα ανεβάσω άμεσα) κριμα...

5) Por Larrañaga Picadores (Υπάρχει επίσης review μου για το συγκεκριμένο, αν και πάλι θα πω πως δε το γενικεύω και αναφέρω τις κακές στιγμές που μου πρόσφερε η Κούβα φέτος)

Συνεχίζουμε δυνατά φίλοι μου!!!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από sigaras »

Να ψηφίσω κι εγώ το A&G Mourtides Perlas SF. Δυστυχώς μοιάζει με χοντρό τσιγάρο, άνοστο, άγευστο, άχρωμο. Δεν ξέρω τα υπόλοιπα της μάρκας αν αξίζουν αλλά αυτό (που είναι βέβαια και SF) είναι απαράδεκτο
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Tournesol »

Οφείλω να ομολογήσω πως όσον αφορά τα καπνιστικά, η χρονιά μου πήγε αρκετά καλά φέτος. Αν εξαιρέσω ωστόσο 2-3 κακοτοπιές με εκπροσώπους της μάρκας Por Larrañaga.

[1] Por Larrañaga - Picadores
Δεν ξέρω αν έπεσα - πάλι - σε κακή κούτα, αλλα το συγκεκριμένο Hermoso No.4 με απογοήτευσε ακόμα μια φορά.

[2] Por Larrañaga - Coronas RE 5ta Avenida 2017
Πολύς χαμός για το τίποτα. Μικρό το δείγμα μου (2 τεμ.) αλλα οι εντυπώσεις μου συγκλίνουν σημαντικά με των υπολοίπων στην παρέα.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από alexandros »

για το 18 δεν μπορω να πω οτι εφαγα βατοπουρα
μιας και επιλογες που δεν τραβανε οπως πχ το μοντε 80 απλα δεν τα καπνισα
τις στουμπες κλπ αστοχιες ετσι και αλλοιως δεν τις μετραω για εδω
αμα μου ερθει κατι στο μυαλο ή αν εχω κατι στις σημειωσεις μου θα το αναφερω
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Εγώ για το 18 θα πω ότι πέραν από κάτι στουμπες και κάτι σκασιματα ραπερ κατά την διάρκεια του καπνίσματος, που είναι και μέσα στο πρόγραμμα θυμάμαι χαρακτηριστικά 3 γερές φολες που έφαγα
1)Partagas Mille Fleur
Αγορασμένο τυχαία από καπνοπωλειο με καλή υγρασία αλλά...από γεύσεις ορφανό!
Καπνός, καπνός, γη, χορτάρι, στάβλος,άχυρα και στο τέλος κοπριά...το παράτησα στο τέλος του 2ου τρίτου..ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ
2) Montecristo Open Regata
Αγορασμενο απο κουτα του 16.Το κακο το χάλι...δέρμα,γρασίδι, ξύλο, πολύ ξύλο και πολύ πιπέρι
3)Trinidad Reyes
Αχ νατανε η αγουριδα μέλι....ίσως φταίει η νεότητα του αλλά με απογοήτευσε πλήρως
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Χρυσά Βατόμπουρα 2018

Δημοσίευση από Τάκης »



...για ελάτε σιγά-σιγά κι εσείς καλοί μου Βατομπουρίστες 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 12):
AssosalexandrosΣτάθηςSvenskFairlightkonstadinos23TournesolMixalis81goutsouGreekosTsapaspanmaf
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Χρυσά Βατόμπουρα”