Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Εικόναγαπητοί φίλοι, Ιππότες των Δαχτυλιδιών

σας καλωσορίζω στο ετήσιο Top-Ten μας που φέτος συμπληρώνει αισίως 12 χρόνια διεξαγωγής
η διαδικασία είναι απλή: ξεχωρίζετε τα Δέκα Καλύτερα Πούρα που καπνίσατε μέσα στο 2023
και τα καταγράφετε με αντίστροφη σειρά αρχίζοντας από το No.10 και καταλήγοντας στο No.1

η επιλογές σας αφορούν συγκεκριμένα καπνίσματα κι όχι τη συνολική εικόνα ενός πούρου τη χρονιά που πέρασε
αν θέλετε, αναφέρετε προαιρετικά και τις στιγμές που συνόδευσαν αυτές τις ελντοραντικές σας φούμες

κάθε πούρο βαθμολογείται ανάλογα με τη θέση που το βάλατε, με κλίμακα από 1 έως 10
η μικρότερη βαθμολογία «1» αντιστοιχεί στο no.10 πούρο και η μεγαλύτερη «10» στο no.1

μπορείτε να ανεβάζετε τις λίστες σας από τώρα μέχρι και τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 08:00 π.μ.
τα αποτελέσματα και τα επιμέρους στατιστικά θα δημοσιευθούν μέσα στην ίδια ημέρα

ας αρχίσει η αντίστροφη μέτρηση...

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VRigelianosSvensksigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Epicure V »

Γουστάρω πολύ αυτό το ετήσιο πάρτι του φόρουμ, είναι κάτι μεταξύ ανασκόπησης και ενδοσκόπησης για τον καθένα μας για τη χρονιά που πέρασε.
Εύγε εκ των προτέρων στον Τάκη για το χρόνο και το μεράκι του. :)
These users thanked the author Epicure V for the post (total 2):
Τάκηςjgeorgost
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Epicure V »

Αυτή είναι η δεκάδα μου για το 2023 (μετά τα απαραίτητα γράψε-σβήσε):

10. Bolivar Tubos No.3 BRM MAR 22
Βραδάκι ντάλα καλοκαίρι σε συνοικιακό σουβλατζίδικο ανάμεσα σε πιτόγυρα, τζατζίκια και παγωμένες. Μιλάμε για ΤΟ pairing.

9. San Cristobal El Principe RAT ENE 22
Χρόνια και ζαμάνια είχα να καπνίσω τόσο καλό Πρίγκιπα. Κέρδισε με το σπαθί του μια θέση στη λίστα ένα βροχερό πρωί του Μάρτη on the road.

8. Cuaba Exclusivos BRM FEB 23
Te quiero mucho Cuaba, κι αυτό το Exclusivo τερμάτισε φέτος τα κοντέρ. Ένα μεσημέρι του περασμένου Μάη σε μεζεδοπωλείο νοτίων προαστείων.

7. Sancho Panza Belicoso BRM MAR 22
Καπνισμένο after midnight στο μπαλκόνι solo, μετά από πολύ δύσκολη και κουραστική ημέρα. Μου θύμισε με σχεδόν συγκινητικό τρόπο γιατί λατρεύω τα πούρα.

6. Romeo y Julieta Cedros de Luxe No.3 ETA FEB 23
Αναπάντεχες εξάρες από ένα πούρο που δεν είχαμε ποτέ ιδιαίτερη σχέση. Μαγική υπερ-πολύπλοκη Mareva μ’ έκανε να παραμιλάω μόνος σ’ ένα Καφέ της Σύρου.

5. Punch Double Corona RAT MAY 20
Υπερωκεάνειο εν πλω με αναμμένα τα φώτα μια Αυγουστιάτικη βραδιά στη Σέριφο.

4. Partagas Legados LE 2020 TUE SEP 21
Καιρό είχα να ευχαριστηθώ τόσο λιμιτάδα. Αυτή άξιζε και το 2ο δαχτυλίδι και τα λεφτά της από την πρώτη μέχρι την τελευταία ρουφηξιά.

3. Montecristo Tubos LGB ENE 21
Τι πουράκλα είναι αυτή! Σταθερή σύνδεση με άλλες πολιτείες. Καπνίστηκε σε τσιπουράδικο πέριξ του κέντρου παρέα με «τους αλήτες που γυρνάς».

2. Partagas Serie D No.4 UAR FEB 22
Από το Τοπ-Τεν μου δε γίνεται να λείψει και φέτος ο Βασιλιάς. Το συγκεκριμένο D4 καπνίστηκε τέλη Σεπτεμβρίου μετά από γκουρμέ φαγητό και εξαιρετικό κρασί. Μου τρέχουν ακόμα τα σάλια όταν θυμάμαι την όλη φάση.

1. Quai d’ Orsay Clemenceau RE Francia 2020 EBO OCT 21
Τον περασμένο Φεβρουάριο σε Bar στη Δρέσδη με φίλο αδελφικό. Ξαφνικά έβγαλε δύο Κλεμανσώ και μου έδωσε το ένα.
Ύστερα δεν πολυμιλήσαμε, μπορεί και καθόλου. Θυμάμαι κοιταζόμαστε πού και πού και καπνίζαμε σιωπηλοί για μιάμιση ώρα, κάνοντας μόνο νεύμα στον μπάρμαν να ανανεώσει τα ποτά μας.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 5):
ΤάκηςsigarasjgeorgostSvensklefteris c
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Λάμπρος σπάει και φέτος το ρόδι στο Top-Ten μας με ωραίες περιγραφές για τα 8 regular, 1 LE & 1 RE της 10άδας του
στην οποία αντιπροσωπεύονται 9 διαφορετικές brands και 10 διαφορετικές vitolas, ενώ 8 στα 10 πούρα είναι < 50 ring

περιμένουμε με μεγάλο ενδιαφέρον και τον επόμενο-ους που έχουν καταλήξει στη δική τους 10άδα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Epicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Junior »

Καλά πήγε η προηγούμενη χρονιά. Εμφανίστηκαν πολλά πούρα παρά τις ελλείψεις και καλά πούρα. Ξεκινάμε αντίστροφα:
10) Rafael Gonzalez panetelas extra (FEB 22) κλασική αξία. Ιδίως οι τελευταίες εμφανίσεις ήταν πολύ πετυχημένες.

Εικόνα

9)Rafael Gonzalez petit coronas (MAR 22) Όπως έχω γράψει και στο Tastings ήταν πολύ γευστικό πούρο

Εικόνα

8)Hoyo de Monterrey Coronations.( 2018 ) Είχα αγοράσει το 2011 από την Κάβα στο Ίλιον μια 10καδα μόλις τα πήρα χαμπάρι και είχα πάθει σοκ. Γλυκά μπαχαρικά !!!

Εικόνα

7)Partagas Petit Coronas especiales (DIC 19) Απίστευτο πούρο κι όταν σκάει μύτη στα ράφια τρέχω κι αρπάζω καμία 10αρια. Πλέον έχω ένα τάπερ γεμάτο μόνο με corones

Εικόνα

6)Romeo y Julieta Mille fleurs (SEP 16) είναι η πιο vintage κούτα και δυστυχώς τελειώνει. Καπνίζω με το ζόρι ένα πούρο κάθε χρόνο.

Εικόνα

Ακολουθεί η πεντάδα με το ένα πούρο να ξεπερνάει το άλλο σε ποιότητα κατασκευής, καπνίσματος και εκρήξεων γεύσεις
5) Vegueros Centrofinos ( ENE 22) Απίστευτο πούρο. Το Cohiba των φτωχών. Και η vitola του είναι αρκετά χορταστική.

4) Hoyo de Monterrey petit robusto (JUN 18) Αγορασμένα από 25αδα στο La casa της Λεμεσού. Όσα πήρα κι όσα έχω κάνει είναι απλά υπέροχα. Το πούρο μπαίνει κάθε χρονιά στο top ten. Είναι από τα αγαπημένα μου petit, μαζι με το Edmundo.

Εικόνα

3)Davidoff Signature 2000 Κορυφαίο πούρο εκτός κουβάς. Δικαίως ανήκει στο no 3 γιατί δεν είχε να ζηλέψει τίποτα από ένα Κουβανέζικο. Πλέον έχω την πεποίθηση ότι τα Davidoff είναι τα μοναδικά που συμπαθώ εκτός Κουβάς. Πολύ ακριβά μεν αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα…

Εικόνα

2)Partagas Series D no. 4 (MAR 20) Θυμάμαι εκείνη την ημέρα είχα κάνει 2 κουβανέζικα και ήταν αποτυχία. (Bolivar Belicosos & Juan Lopez no 1) και ήταν φουλ στην νικοτίνη και την πικρίλα. Πάω για τρίτη φορά στον υγραντήρα και λέω χαλάλι, μόνο με το D4 θα ρεφάρω. Και όντως με δικαίωσε. Ήταν μια μαγευτική βραδιά.

Εικόνα

1)Partagas Series D no. 5 (ευγενική χορηγία από φίλο, άνευ στοιχείων) Τα ραντεβού στα τυφλά είναι ίσως τα καλύτερα ;-) Έτσι και αυτό ήταν πούρο που χτύπησε κορυφή.

Εικόνα

Κλείνοντας παρατηρώ ότι, αν και μεγάλος λάτρης των Montecristo, δεν κατάφερε κανένα να με σημαδέψει για το 2023…
These users thanked the author Junior for the post (total 7):
ΤάκηςEpicure VSvensksuleygiannissigarasjgeorgostlefteris c
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από suleygiannis »

Έχω δεκαπέντε πούρα υποψήφια οπότε θα χρειαστώ σκέψη και κοπτορραπτική.
@Junior αν και το συγκεκριμένο davidoff δεν το έχω δοκιμάσει, δεν με έχουν ενθουσιάσει τόσο τα πούρα του ώστε να επανέλθω. Και η τιμή τους είναι υπερβολική.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Junior »

Γιάννη συμφωνώ ότι οι τιμές είναι ληστρικές αλλά η σειρά signature 2000 - no. 2, yamasa και box pressed είναι φοβερά πούρα!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Τάκης »

Χρήστο ευχαριστούμε και για τη δική σου δεκάδα στην οποία καταγράφονται εννέα κουβανέζικα regular παραγωγής και ένα non
από brands εκπροσωπούνται με 3 πούρα τα Partagas, με 2 τα Rafael και Hoyo, και με ένα τα Romeo, Vegueros και Davidoff (DR)
στα διαμετρήματα βλέπουμε 6 πούρα κάτω από 50 ring gauge και 4 πούρα ≥ 50
τιμή και δόξα στα b-movies της Κούβας που δηλώνουν βροντερό παρών

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από sigaras »

Πάμε και στα δικά μου του 2023, όπως τα θυμάμαι στο περίπου, καθώς σημειώσεις δεν κρατώ:
10) Super Partagas, σκέτη κρέμα.
9) Partagas mille fleurs, ένα μεσημέρι στην Πλάκα. Βελούδο πολύπλοκο.
8) Por laranaga petit corona. Μπαλκονάτο. Καραμέλα και άγιος ο Θεός!
7) Juan Lopez no2. Κλασική αξία.
6. H. Upmann half corona. Αποκάλυψη το κοντό.
5) Le Hoyo Du Maire. Τεράστιο το μικρό!
4)Quai d' Orsay No50. Αριστοκρατικό απόγευμα!
3) Partagas Lusitanias. Ένα μέσα σε όλο το 2023. Και ήταν τέλειο! (άλλα 3 έχω μόνο καβάτζα...)
2) H. Upmann Sir Winston. Τι να λέμε τώρα!
1) Bolivar tubos No3 του 2015! Εμφανίστηκε παρτίδα του 2015 μέσα στο 2023. Εξαιρετική φούμα by the sea, στη Βουλιαγμένη με τσίπουρο και σαρδελίτσες! Θεϊκό!!!
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςsuleygiannisEpicure Vjgeorgostlefteris c
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2023

Δημοσίευση από Τάκης »

ωραίος κι ο Γιώργαρος με το δικό του Δεκάλογο για το 2023 με 10/10 regulares cubanos
μέσα στα οποία βλέπουμε τρία Partagas, δύο Upmann, κι από ένα Bolivar, Hoyo, Juan Lopez, Quai d' Orsay, Por Larranaga
στις vitolas υπάρχει απόλυτος πλουραλισμός με δέκα διαφορετικές, από Entreacto μέχρι Prominente
στη μάχη των δαχτυλιδιών κι εδώ υπερισχύουν τα < 50 με οκτώ παρουσίες έναντι μόλις δύο των ≥ 50

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”