Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

Αγαπητοί φίλοι του Cigarsforum.gr
σας καλωσορίζω στο ετήσιο Top-Ten που φέτος συμπληρώνει 11 χρόνια ζωής

δύσκολη χρονιά για τα πούρα η περσινή με πρωτοφανείς ελλείψεις, αυξήσεις, και όχι μόνο
οι επιπτώσεις από όλο αυτό έχουν ήδη φανεί στους υγραντήρες μας κι ίσως αποτυπωθούν και στις φετινές μας λίστες
αφού φέτος κάηκε το πελεκούδι με χλωρά, ξερά, b & c-movies, και νον μπουρούχες στο μενού

πιστοί στο ετήσιο ραντεβού μας παρουσιάζουμε και φέτος το Libro d’ Oro του φόρουμ
η διαδικασία είναι απλή: επιλέγουμε τα δέκα καλύτερα πούρα που καπνίσαμε μέσα στο 2022
και τα καταγράφουμε με αντίστροφη σειρά, αρχίζοντας από το No.10 και καταλήγοντας στο No.1

η επιλογές μας αφορούν συγκεκριμένα καπνίσματα κι όχι τη συνολική εικόνα ενός πούρου τη χρονιά που πέρασε
και στηρίζονται στο αμφίδρομο κόνσεπτ «το πούρο κάνει τη στιγμή και η στιγμή το πούρο»
γι’ αυτό κατά παράδοση αναφέρουμε προαιρετικά και τις στιγμές που συνόδευσαν τις πυρές μας

κάθε πούρο της λίστας μας βαθμολογείται ανάλογα με τη θέση που το βάλαμε, με κλίμακα από 1 έως 10
η μικρότερη βαθμολογία «1» αντιστοιχεί στο no.10 πούρο και η μεγαλύτερη «10» στο no.1

η διαδικασία θα παραμείνει ανοιχτή για τέσσερεις εβδομάδες και θα υποδέχεται τις λίστες σας με τα καλύτερα πούρα της χρονιάς
μπορείτε να ανεβάσετε τη δική σας μέχρι την Κυριακή 29 Ιανουαρίου 2023 και ώρα 08:00 π.μ.
τα αποτελέσματα και τα διάφορα στατιστικά θα δημοσιευτούν μέσα στην ίδια ημέρα

καλό βόλι!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VRigelianosSvenskalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Epicure V »

Το 2022 έκανε σμπαράλια τον κόσμο του Πούρου όπως τον ξέραμε μέχρι σήμερα αλλάζοντας την καπνιστική μας ρουτίνα, επιδρώντας στις αγορές μας και επηρεάζοντας τη διαχείριση του στοκ μας. Κανονική έκρηξη ατομικής βόμβας δηλαδή.
Κι ίσως τα χειρότερα βρίσκονται μπροστά, φαντάζεστε π.χ. τι έχει να γίνει αν ακολουθήσουν καπάκι άλλες δυο χρονιές σαν το 2022.
Έχει ενδιαφέρον να δούμε αν και σε ποιο βαθμό αυτές οι συμπαντικές αλλαγές αφήσουν στίγμα και στις λίστες του φετινού Τοπ-Τεν.
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Epicure V »

Ας σπάσω εγώ φέτος το ρόδι. Είναι η 2η συμμετοχή μου στο Τοπ-Τεν, αυτή τη χρονιά ήμουν πιο προετοιμασμένος. 8-)

10. ROMEO Y JULIETA ROMEO No.1
Συντροφιά με τσίπουρα και μεζέδες τον περασμένο Μάρτη στου Ψυρρή. Μου τα ‘δωσε στο χέρι η κρέμα του 19, τα πήρα, είπα κι ευχαριστώ. Μαγική Κούβα χωρίς φρου-φρου αμπαλάζ. Τελικά η κρίση έχει και τα καλά της.
9. PARTAGAS PETIT CORONAS ESPECIALES
Χύμα στικ μέσα στην τρελή Αποκριά, στο όρθιο σε υπαίθριο πάρτι. Θυμάμαι που τσιμπιόμουν λες κι είδα ξαφνικά μπροστά μου τον αληθινό Βαμβακούλα ντυμένο νυφούλα. Θα ταίριαζε και με την περίσταση.
8. LA GLORIA CUBANA MEDAILLE D’ OR No.4
Τεμάχιο αγνώστων στοιχείων καπνισμένο σε ψαροταβέρνα της Χαλκίδας αρχές Ιουνίου, παρέα με γοργόνες και μάγκες. Έπος σε έκδοση τσέπης.
7. DIPLOMATICOS No.2
Τορπίλη-κορυφή που δίνει οπερετικές φούμες. Καπνισμένη σε φιλικό σπίτι μια βραδιά BBQ το Μάιο. Εσοδείας 2018.
6. MONTECRISTO No.3
Από την ίδια κούτα του 2010 που κάπνισα για το mass του περασμένου Φεβρουαρίου. Αφισιοναδικό πούρο με μάγεψε προχωρημένο βράδυ Μεγάλης Τετάρτης σε μπαράκι της νύφης του Θερμαϊκού.
5. H. UPMANN SIR WINSTON
Καλοκαίρι στους Παξούς, από cabinet του 2016 που κράτησα σχεδόν απείραχτο για μια πενταετία και τώρα με αποζημιώνει με διαστημικές πτήσεις. Σκέφτομαι να το κλειδώσω σε θυρίδα.
4. CUABA DIADEMAS
Καπνισμένο σε γάμο στη λίμνη της Βουλιαγμένης. Μετά τα πρώτα 10’ έστειλε το γάμο για πουρνάρια. Του 2011.
3. PARTAGAS SERIE D No.4
Στικ αγορασμένο χύμα από κέντρο, καπνισμένο καπάκι σε ταβερνείο στο Θησείο μια λιακάδα του περασμένου Νοέμβρη. Αποκάλυψη Τώρα!!
Ο βασιλιάς επέστρεψε.
2. SAINT LUIS REY PACIFICOS RE ASIA PACIFICO 2009
Τελευταίο κομμάτι που κράταγα για κάποια ιδιαίτερη στιγμή, τελικά από παρόρμηση το κάπνισα ένα ήσυχο βράδυ του Αυγούστου ρεμβάζοντας στο μπαλκόνι μου. Η απόλυτη μεταμόρφωση μιας συνηθισμένης μέρας σε D-Day με βαρελότα και πυροτεχνήματα.
1.BOLIVAR BELICOSOS FINOS RESERVA COSECHA 2016
Ο Μόσχος ο Σιτευτός για το 2022 θυσιασμένος τον περασμένο Φλεβάρη. Δεν υπάρχει αυτό το πούρο!!! Μετά τις δυο πρώτες ρουφηξιές χάθηκα τελείως. Συγκλονιστική καπνιστική εμπειρία που μπορεί να συγκριθεί με ελάχιστες απολαύσεις που μπορεί να προσφέρει η ζωή.
These users thanked the author Epicure V for the post (total 4):
ΤάκηςjgeorgostSpirosbusa71Svensk
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Λάμπρος έριξε το πρώτο ψηφοδέλτιο στην κάλπη του φετινού μας Τοπ-Τεν
με εφτά regulares, ένα discontinued, ένα regional και μία reserva να κοσμούν τη λίστα του
μέσα στην οποία βλέπουμε να εκπροσωπούνται εννέα διαφορετικές brands αλλά και εννέα διαφορετικές vitolas

η φωτό με το κορεό είναι από τον αγώνα Ελλάδα-Σουαζιλάνδη στο πρόσφατο μουντιάλ
(υπενθυμίζεται πως ο Λάμπρος σήκωσε την κούπα του "Τειρεσία" στο διαγωνισμό μας)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
Epicure VSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 452
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Epicure V »

:lol: :lol:
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

φίλοι μου μπήκαμε αισίως στη 2η εβδομάδα του φετινού μας τοπ-τεν και όπως φαίνεται υπάρχει περίσκεψη και περισυλλογή
με αρκετές λίστες να είναι ακόμα στο γράψε-σβήσε ώσπου να πάρουν την τελική τους μορφή

ήρθε όμως η ώρα για τη δική μου…

τo 2022 για το Πούρο ήταν κάτι σαν το 146 για την Αρχαία Ελλάδα, το 1453 για τη Βυζαντινή ή το 1922 για τη Νέα
λιμοί, λοιμοί, σεισμοί και καταποντισμοί, κυριολεκτικά και μεταφορικά, έλαβαν χώρα στον Πλανήτη Πούρο
δημιουργώντας συνθήκες Αποκάλυψης κι αλλάζοντας δραματικά το χάρτη αλλά κι όσα γνωρίζαμε ως τώρα

είναι νωρίς να πούμε πού θα βρισκόμαστε του χρόνου, αλλά τα πράγματα δεν δείχνουν καλά
και ποιος ξέρει, στο δυστοπικό μέλλον που διαγράφεται αργά αλλά σταθερά για τους καπνιστές
ίσως μια μέρα τα πούρα εξαφανιστούν όπως οι Δεινόσαυροι…

προσαρμοσμένος κι απροσάρμοστος στα παραπάνω λοιπόν, φουμάρισα μέσα στο ’22 όχι μόνο b-movies αλλά μη σας πω και c και d
μαζί με τα χλωρά όμως κάηκαν κι αρκετά παλιοκάραβα, ελλιμενισμένα χρόνια στους υγραντήρες μου…

αυτό είναι το Λίμπρο ντ’ Όρο μου για το 2022:

10. Hoyo de Monterrey Double Corona
UBM MAR 18
το καλοκαιρινό δείλι του Ιουνίου στάλαζε γλύκα, κι αβίαστα το χέρι πήγε στο πούρο που ζητούσε η στιγμή
τα υπόλοιπα τα είπαν ένα Sitar και μια Stratocaster:
μ’ ένα κουβανέζικο ανάμεσα στα χείλη / να φιλοσοφώ για το πνεύμα και την ύλη
μ’ ένα κουβανέζικο μακριά να ταξιδεύω / και στον ουρανό αστέρια να ψαρεύω


Εικόνα

9. Bolivar Tubos No.1
(no box codes)
νεραϊδίσιο 42άρι σε επαρχιακό στέκι με το όλο pairing να πηγαίνει το πούρο ως τον ουρανό και τανάπαλιν
καπνισμένο τέλη Νοέμβρη «ένα βράδυ που ‘βρεχε, που ‘βρεχε μονότονα…»

Εικόνα

8. Punch Super Selection No.2
(no box codes)
ένα ολόκληρο σύμπαν μέσα σ’ έναν καπνοσωλήνα εκατόν σαράντα τριών εκατοστών
αυτά τα πούρα όσο υπάρχουν ακόμα θα μας θυμίζουν πώς ήταν ο Χαμένος Παράδεισος
LCD Dimitris F, καπνισμένο με μολύβι, χαρτί και κατάνυξη, την πρώτη μέρα του Ιουλίου

Εικόνα

7. La Gloria Cubana Tainos
(LRE DIC 09)

άλλο ένα σταματημένο τραίνο φουμαρισμένο στο club «Κόλαση» - Στάση 1 (έξι πατώματα κάτω) πριν από jam με τ’ αλάνια μετά από καιρό
κρυμμένος θησαυρός που ήθελε τα χρονάκια του για να λάμψει, κι από χώμα να γίνει πρώτα όνειρο και μετά νοσταλγία

Εικόνα

6. Romeo y Julieta Churchill
(GKI JUN 03)
τα παλιά churchills με το μονό χρυσό δαχτυλίδι ελάχιστη σχέση έχουν με τη ντεκαντάνς sequel που φόρεσε β’ δαχτυλίδι από το ’08 και μετά
φουμαρισμένο στο μικρό καλοκαιράκι του περασμένου Δεκέμβρη, απογειώθηκε και με πήρε μαζί του γι’ άλλες πολιτείες
υπενθυμίζοντας εκκωφαντικά πώς ήταν οι παλιές χουλιέτες της Κούβας

Εικόνα

5. Montecristo No.2
(URO MAR 08)
vamp πριμαντόνα μου ρούφηξε το μεδούλι με λάγνα νοσταλγία από τα 00’s και σώμα γεμάτο κουβανέζικη αστερόσκονη
την ώρα που η καρδιά βούλιαζε στη γαλάζια απεραντοσύνη μπροστά μου ένα ονειρικό δείλι του περασμένου Αυγούστου

Εικόνα

4. Partagas Serie du Connaisseur No.1
(TEB DIC 08)
ψιλόλιγνο Ιερό Δισκοπότηρο καπνισμένο την περασμένη Άνοιξη
το άφησα στο τασάκι με ουρανίσκο μουδιασμένο από την αμαρτωλή απόλαυση
χλιμιντρίζοντας από ευχαρίστηση σαν σκύλος που αλυχτάει στο φεγγάρι

Εικόνα

3. Saint Luis Rey Double Corona
(AEP ENE 07)
δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η δεύτερη φορά που η διπλοκορώνα του Άγιου Λουδοβίκου Βασιλέα κοσμεί το τοπ-τεν μου
αυτή η Λαίδη όνομα και πράγμα ήταν αγγλική, σπέσιαλ EMS κέρασμα από ταξιδιάρη φίλο
ένα γλέντι αισθήσεων & παραισθήσεων ανακατεμένο με σκέψεις και συναισθήματα
έκανε το μπαλκόνι μου ιπτάμενο αερόστατο που βολτάρισε για κάνα δίωρο πάνω απ’ τ’ ανθρώπινα

Εικόνα

2. Partagas Lusitanias
(POS SEP 06)
άλλη μια εμφάνιση της Lusi στο προσωπικό μου τοπ-τεν και 3ο prominente για το φετινό
φουμαρισμένη κι αυτή στο club «Κόλαση» - Στάση 2 (δέκα πατώματα κάτω), αρχές Σεπτεμβρίου
μ’ έκανε να χάσω επαφή με τα εγκόσμια, τόσο που άρχισα διάλογο μαζί της
ώ ναι, η Λούσι είναι Ανώτερη Ύπαρξη!
viewtopic.php?f=76&t=129&p=30555&hilit= ... +06#p30555

Εικόνα

1. Montecristo B
(no box codes)
ο Κοζάκος Μοντεχρήστος ο Β’ με πήγε ένα παράνομο ταξίδι
πίσω στα χρόνια που επιθεωρητής Επίκουρος Παρταγίδης αγόραζε τις Αβάνες του στη Βουκουρεστίου
και τις φουμάριζε παρέα με αγγέλους και δαίμονες στην μπάρα του Valhalla
κάηκε σαν θυμίαμα στο εαρινό δείλι ανεβάζοντας ιμέρους κι εξαγνίζοντας αμαρτίες, ή για να το πω κι αλλιώς:
απ’ τα καλύτερα sex που έχω κάνει με πούρο
viewtopic.php?f=75&t=1892

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 5):
Epicure VSvenskSpirosbusa71suleygiannissigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από suleygiannis »

Ήρθε η ώρα για το τοπ 10 μου του 2022. Σε άλλα πούρα έχω γράψει review και σε άλλα όχι, σε άλλα έχω κωδικό κούτας και σε άλλα όχι. Χωρίς πολλά λόγια τα δέκα καλύτερα πούρα που κάπνισα το 2022 (στην ενδέκατη θέση θα έβαζα ένα νον για πρώτη φορά, το Padron 1964 Diplomatico Natural):

10. Romeo y Julieta Cazadores ORG ABR 17
9. Partagas Serie E No2 χορηγία Nikos Doc
8. Rafael Gonzalez Slenderellas χορηγία Τάκη
7. Partagas Legado LE 2020
6. Vegas Robaina familiar 2004
5. Partagas Lusitanias UEB SEP 17
4. Vegas Robaina classicos
3. Bolivar Corona Extra NPO MAY 04
2. Ramon Allones Gigantes TES NOV 15
1. Punch Double Corona UGO NOV 18
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

η τρίτη λίστα που ανεβαίνει στο φετινό μας τοπ-τεν είναι του Γιάννη
με 5 regular, 4 discontinued και μία LE να απαρτίζουν τη δεκάδα των εκλεκτών του για το 2022
μέσα στα οποία υπάρχουν 3 Partagas, 2 Vegas, αλλά και 3 από τα 4 Prominentes της Κούβας
9 από τα 10 πούρα είναι < 50 ring

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από sigaras »

Βλέποντας το ποτήρι μισογεμάτο θα πω ότι οι κούτες με ημερομηνία 2022 έχουν κατά κανόνα εξαιρετικά καπνά. Το 2022 ήταν μια σπουδαία χρονιά ως προς την ποιότητα των πούρων. Για όλα τα υπόλοιπα βέβαια-εκτός της ποιότητας- κλάψε Χαράλαμπε....Οπότε καπνιστικά στο τοπ-10 μου μπήκαν φυσικά και πούρα "φρέσκα". Έχουμε και λέμε:

10. H. Upmann Majestic. Ολόφρεσκα του '22 !
9. Bolivar No1. Εικοσαετίας μάλλον.
8. Quai d' Orsay No50.
7. Partagas Mille fleurs. του '22 κι αυτά. Ένα φθινοπωρινό μεσημέρι με ροζέ αφρώδη οίνο (ο οποίος "δένει” απίστευτα με το πούρο).
6. Romeo No 1 . Κι όμως το ρομέο κινείται και συγκινεί!
5. Hoyo de Monterrey palmas extra.
4. Rafael Gonzalez perla.
3. H. Upmann magnum 46. Σοφό πούρο.
2. El rey demi tasse . Ένα τοσοδούλικο θαύμα, ένα μεσημέρι Δεκέμβρη στο Παγκράτι.
1. Montecristo No2. του ’22. Αριστούργημα
These users thanked the author sigaras for the post (total 5):
ΤάκηςSvensksuleygiannisEpicure VSpirosbusa71
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2022

Δημοσίευση από Τάκης »

ένας παλιός μινόρε ποιητής είχε γράψει κάποτε το στίχο: "φύγε, φύγε και ξαναγύρισε / να δω πόσο μου λείπεις..."
κάπως έτσι λειτουργεί κι η ερωτική μας χημεία τα χρόνια της κουβανέζικης κρίσης, με τη στέρηση να ταΐζει τη λιβιδώ ανεκπλήρωτους πόθους
και το ρεφρέν της εποχής να άδει με αυτογνωσία πως "οι μεγάλοι έρωτες είναι οι καθημερινοί έρωτες"

ο Γιώργης πιάνει τον παλμό χωμάτων, χρωμάτων & αρωμάτων του αλήστου '22, με ordinary διαμαντάκια στο δεκάλογο του
στον οποίο βλέπουμε 2 Upmann + 8 διαφορετικές brands να μοιράζονται 9 regulares και 1 discontinued
μέσα σ' αυτά λάμπουν τρεις κρεμούλες της Κούβας, ενώ τα <50 rings κατακτούν υπερ-αυτοδυναμία με ποσοστό 80%

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
sigarasEpicure V
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”