Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Fairlight »

Ακολουθεί η κατάθεση μου.

10. Montecristo Especial (ARG ENE 14)

Το κύκνειο άσμα μιας κούτας που έδωσε αστρικές φούμες. Πολυπλοκότητα, ωριμότητα, ένταση. Η κούτα δεν υπάρχει πιά, ashes to ashes, dust to dust όπως της αξίζει.

9. Romeo y Julieta Romeo De Luxe L.E 2013 (LCD Stathis)

Ασύλληπτο πούρο, κρατάω το δυνατό βούτυρο, τα μπαχαρικά και εκείνα τα μαγικά γλυκά.

8. Bolivar Coronas Gigantes (PUR JUN 16)

Από κούτα ‘τελευταίος των Μοϊκανών’ αγορασμένη 10 λεπτά αφού ενημερώθηκα για την επικείμενη κατάργηση τους. Έως τώρα έχει δώσει μέτρια καπνίσματα αλλά έκανα ένα στην μέση της χρονιάς που μου έδωσε την γεύση της αίγλης τους.

7. Partagas Serie D No 4 (LCD nikos doc)


Ένα τεσσάρι που έφερε περιγεννητικές επιπλοκές καθώς είχε 2 τελείες στο δαχτυλίδι. Ήταν ένα τεσσάρι που υπερασπίζεται στο ακέραιο το status του συγκεκριμένου πούρου. Αμύγδαλο, μαύρο πιπέρι, μπαχάρια και ξύσμα πορτοκαλιού ο βασιλείας με γλέντησε άγρια.

6. Juan Lopez Seleccion No 2 (UTL FEB 18)


Έντάξει δεν θα μπορούσε να λείπει και φέτος. Καθαρίζω minimum 3 καμπινέτα τον χρόνο τα τελευταία χρόνια και το συγκεκριμένο μου έφερε στο μυαλό τις ένδοξες μέρες του 16. Κόκκινα φρούτα, πιπέρια, βανίλιες, μπαχάρια από πού να το πιάσεις και που να το αφήσεις.

5. Ramon Allones Gigantes (LCD Takis)

Αδιαμφησβήτητα από τους καλύτερους γίγαντες που έχω κάνει στην ζωή μου. Το θυμα΄μια σαν ένα από τα πιο πολύπλοκα πούρα που έχω κάνει στην ζωή μου με guest star το περγαμόντο που δεν έχω ξανασυναντήσει σε πούρο. Απλά εκπληκτικό.

4. Montecristo Especiales No 2 (ASR MAR 18)

Φέτος σκόραρε και το μικρό αδερφάκι και μάλιστα με εξαιρετική επίδοση όπως βλέπετε. Τι να πει κανείς γι’ αυτό το πούρο? Τα έχει όλα. Και γλυκό και αλμυρό, και τσαμπουκά και smoothness, και μπαχάρια και κρέμες, και βουνό και θάλασσα. Αλλά πάνω από όλα μια συγκλονιστική σοκολάτα γάλακτος. Από τα πιο ολοκληρωμένα πούρα της νήσου εδώ στα πολύ καλά τους. Η κούτα έχει ακόμα αρκετά sticks και είμαι σίγουρος ότι έχουν πολλά ακόμα να δώσουν τα χρόνια που έρχονται. Αν μείνουν φυσικά που δεν το βλέπω.

3. Saint Luis Rey Regios (LAT ABR 19)

Είχα να πέσω σε πραγματικά καλό Regio από το 2014 και έτσι μόλις το κάπνισα η χαρά μου δεν περιγράφεται. Πούρο ακατάλληλο για πολλούς εδώ μέσα, μακράν το πιο νεανικό του νησιού και προτείνεται μόνο για σκληρούς λάτρες των teens ιδανικά με παράλληλη ανάγνωση του ‘Μακριά’ του Καβάφη ή για τους πολύ (πολύ όμως) μερακλήδες ανάγνωση Nabokov, ειδικά κάποιο από τα έργα που έγραψε στο Βερολίνο. Ήθελαν λίγο, ελάχιστο χρόνο παραπάνω και έτσι έκλεισα την κούτα ερμητικά κλειστά για να την ξαναεπισκευτώ την άνοιξη.

2. Romeo y Julieta Hermoso No 2. LE 2004 (LCD Takis)

Το πούρο που βρήκε την απόλυτη ισορροπία στα πάντα με ένα προφίλ γεμάτο πάθος και εύρος που σπάνια, πολύ σπάνια συναντάς σε πούρα της νήσου. Θα θυμάμαι αυτό το μελωμένο πεπόνι για πολλά χρόνια καθώς και την συγκλονιστική του ωριμότητα. Η κορύφωση της εμπειρίας ήρθε όταν ξαφνικά και ενώ βρισκόμουν σε κατάσταση νιρβάνας ο αρχηγός κάλεσε τον πληβείο τεχνικό, δηλαδή εμένα, με σκοπό να του επιλύσει τεχνικό πρόβλημα που αντιμετώπιζε με την τηλεφωνική του συσκευή.

1.Bolivar Gold Medal (LCD Alexandros)

O μαλιάς μας σε μια ιστορικη πλεον συνάντηση μας ρώτησε ποιο discontinued πούρο θα θέλαμε να καπνίσουμε περισσότερο. Εγώ του απάντησα Gold Medal. Gold Medal μου λέει ε? Και βγάζει μια μισοτελειωμένη κούτα. Δεν μπορώ να περιγράψω καν τι έπαθα όταν τα αντίκρυσα, με χτύπησε Tramontane και έχασα την γη κάτω από πόδια μου. Ο ευσπλαχνικός μαλλιάς μας προφανώς με λυπήθηκε και μου έδωσε ένα. Δεν ξέρω πώς να τον ευχαριστήσω.

Σε αυτό το σημείο ήθελα να γράψω μερικά πράγματα για το πούρο αλλά δεν θα το κάνω. Πρώτον αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει το tasting μου. Δεύτερον και βασικότερο αυτή την στιγμή που γράφω και προσπαθώ να θυμηθώ την εμπειρία στην σκέψη μου μπαίνει συνεχώς εμβόλιμη μια συγκεκριμένη κινηματογραφική σκηνή οπότε και θα μιλήσω γι’ αυτή.
Προέρχεται από την ταινία Vertigo (1958) του Hitchcock η οποία αποτελεί και μια από τις πιο ακριβείς μελέτες πάνω στην αντρική libido στην ιστορία του κινηματογράφου, εστιάζοντας αρκετά στην σχέση αυτής με τον θάνατο. Η σκηνή που αναφέρομαι είναι αυτή που ο James Stewart βρισκόμενος σε ένα σκοτεινό δωμάτιο ανοίγει μια πόρτα και μέσα από μια χαραμάδα αντικρίζει τον παράδεισο που στον δικό ψυχισμό προβάλλεται πάνω στην Kim Novak.



Έχουν γραφτεί άπειρα κείμενα στην θεωρία κινηματογράφου γι αυτήν την σκηνή, για το πώς το δίπολο φως-σκοταδιού λειτουργεί σε πολλαπλά επίπεδα, την ακριβή αναπαράσταση της αντρικής σεξουαλικότητας και του φαντασιακού περιεχομένου και πάρα πολλά άλλα που δεν άπτονται ακριβώς του περιεχομένου αυτού του φόρουμ.
Θέλω να είμαι ρεαλιστής, ένα πούρο δεν μπορεί να σε φέρει σε μια τέτοια κατάσταση. Υπάρχουν όμως μερικά που προσπαθούν, το συγκεκριμένο ήταν ένα από αυτά.

Τέλος να πούμε ότι υπάρχει κάτι μαγικό στα top10 αυτού του φόρουμ. Και αυτό είναι ότι σε ένα μήνα έρχονται πουρίων.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 10):
ΣτάθηςΤάκηςJuniorMixalis81SvensksuleygiannisStratosJazzmanGreekosSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ο αγαπητός επιστήμονας είναι ο τρίτος που προσθέτει τη λίστα του στη φετινή μας Top-Ten συγκομιδή
με 6 Regular, 2 LE, 2 Discontinued, και υψηλό ποσοστό χορηγιών (5/10 - 50%)
στη δεκάδα υπάρχουν 2 Montecristo, 2 Bolivar, 2 Romeo, κι από ένα Juan Lopez, Partagas, Ramon Allones, SLR (και μία Kim Novak)

ως τώρα έχουν ψηφιστεί 28 διαφορετικά πούρα, και μόνο δύο εξ αυτών έχουν πάρει δύο ψήφους

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Petran »

όσον αφορά τις non φούμες σε πρώτη φάση, ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού 8-)

αν δεν ξεχνάω κάποιο, ομιλούμε για τα εξής τέσσερα:

A & G Mourtides - Lanceros
κακό στικ

A & G Mourtides - Piramides Serie "LF"
μέτρια πράματα

Rocky Patel - Sun Grown Robusto lcd Τάκης
καλούτσικο...θυμάμαι βέβαια ότι το κάπνισα στο fast forward εν μέσω κουβέντας...ενδεχομένως να το αδίκησα ολίγον

La Aurora 107 - Corona
η καλύτερη non-cuban φούμα του 2020 δίπλα στη θάλασσα

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
GreekosSvensk
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

αγαπητοί aficionados βρισκόμαστε ακριβώς στη μέση της πιο σημαντικής και "ιερής" ετήσιας ψηφοφορίας μας
όπως προκύπτει από τη χλιαρή ως τώρα προσέλευση, η περισυλλογή και ο διαλογισμός συνεχίζονται
για όσους τυχόν δεν το έχουν πάρει ακόμα είδηση, ορίστε τι έγραψαν οι εφημερίδες πριν 11 μέρες:

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Junior »

10) Romeo y Julieta Belicoso. Τα Romeo στα καλύτερά τους και αγαπημένη πυραμίδα. Ήταν απόλαυση απο την αρχή ως το τελος

9) Romeo y Jilieta Cazadores
Ακόμη ένα αγαπημένο Romeo που το γνώρισα στο mass του Μαΐου

8) Hoyo de Monterrey Epicure Especial Πρώτη φορά, πρώτο στίκ και μου άρεσε τρομερά.

7) Partagas Presidentes
Από το ίδιο καταστήματα, αν και σφικτό στο τράβηγμα ήταν τόσο μεστό και διαστημικό

6) Partagas Habaneros
Πλέον από τα αγαπημένα μου Partagas. Μετά από παρότρυνση του Suleygianni, το στίκ του Κολωνακίου ήταν φοβερό...

5) Hoyo de Monterrey Petit Robusto
Από τα αγαπημένα μου φορμάτ. Αν και μικρό στο μάτι, με άφησε αποσβολωμένο.

4) Quai d'Οrsay no. 50.
Ο ορισμός της γλυκύτητας. Πούρο επιδόρπιο όπως το είχα ονομάσει και στο mass του Νοεμβρίου.

3) San Crostobal La Fuenza
Πούρο του ταχυδρόμου, ο Κωνσταντίνος μου χάρισε μια επική φουμα!!!

2)Sancho Panza Belicosos...φανταστικό.
Το έκανα το Πάσχα και παραμιλούσα

1) Montecristo Petit Edmundo
Θα το βάλω πρώτο γιατί είναι δικαιολογημένα από τα αγαπημένα μου πούρα. Φέτος έκανα κάμποσα αλλά το πρώτο της κούτα που παρέλαβα πρόσφατα με απογείωσε.

Άφησα απέξω τα Vequeros Tapados που έκανα αρκετά και όλα ήταν λουκούμια αλλά δεν ξεχώρισε... Επιπλέον δεν ήθελα να αποκλείσω κάποιο από την παραπάνω 10άδα, οφείλω όμως έστω να το αναφέρω.


Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Junior την Τετ Ιαν 13, 2021 4:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
suleygiannisΤάκηςSpirosbusa71GreekosSvensk
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2401
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από suleygiannis »

Χρήστο για να προλάβω τον Τάκη :lol:
Τάκης έγραψε:
Σάβ Ιαν 02, 2021 6:18 am
παρακαλώ τα Top-Ten σας να είναι γραμμένα με φθίνουσα σειρά από το 10 έως το 1
Αυτό ισχύει και για τη διευκόλυνση του
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςJunior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Junior »

Μεγάλη παράληψη. Διορθώθηκε πάραυτα....

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Junior είναι ο τέταρτος που καταθέτει τη λίστα του στο φετινό μας Libro d' Oro
με 10/10 regulares, εκ των οποίων 2 Hoyo, 2 Partagas & 2 R y J, κι από 1 Montecristo, Sancho Panza, San Cristobal
έξι απ' αυτά ήταν με ≥ 50 ring και τέσσερα κάτω από 50
Χρήστο ευχαριστούμε για την πρώτη σου συμμετοχή στο Top-Ten του cigarsforum.gr
  • η φθίνουσα σειρά πέρα από το ότι διευκολύνει την (ομοιόμορφη) καταχώρηση όπως λέει κι ο John
    είναι και η δόκιμη παρουσίαση μιας αξιοκρατικής λίστας που ξεκινάει από το έλασσον (10) και καταλήγει στο μείζον (1)
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

και μετά τα non και τη γενική ανασκόπηση της χρονιάς, περνάω στο κυρίως μενού
σ’ αυτά που έλαμψαν, τα Εκλεκτά του 2020:

10. Partagas Habaneros
LOE OCT 13 LCD Petran - καπνίστηκε Κυριακή 22 Μαρτίου
ακόμα θυμάμαι πολύ έντονα εκείνο το αξέχαστο πλατύ ποτάμι γεύσεων που ξεχείλισαν από το μικρό Belvederes
ίσως το καλύτερο Habanero που κάπνισα ποτέ

Εικόνα

9. Saint Luis Rey Petit Coronas
AEP JUL 07 - καπνίστηκε Παρασκευή 15 Μαίου
απ’ τα πούρα που κάποτε κάπνιζα πολύ και θα ‘θελα να τα ντύσω πορφύρα και να τα βαλσαμώσω
τα όμορφα πούρα όμως όμορφα καίγονται όπως πολλάκις έχουμε πει, οπότε όλα δοξάζονται στη Βαλχάλα
βελούδινη και υπερ-πολύπλοκη Mareva που με ταξίδεψε σαν πιρόγα στο υπόγειο ποτάμι της Cueva del Indio

Εικόνα

8. Partagas Serie D No.4
N/A αλανιάρικο χύμα από ελληνικό μαγαζί - καπνίστηκε Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου
ο Βασιλιάς ήταν ξανά εκεί και μάλιστα απ’ το «πουθενά» για τις ανάγκες του Mass Φεβρουαρίου
αποδεικνύοντας στην πράξη τη ρήση περί βουνού και προφήτη και τους Μερφικούς νόμους
το καλό D4 είναι τιτάνας, και ναι, ευτυχώς υπάρχει ακόμα άγρια ομορφιά στο δάσος των Μονόκερων

Εικόνα

7. Punch Churchills
UAS MAR 07 - καπνίστηκε Τετάρτη 18 Νοεμβρίου
καμένο στην Πουρολιτανεία/ΑντιCovid-19 Group Orgy Live Tasting Party Νο.5
με δύο πρόσωπα – υπέροχα και τα δύο, μέχρι τη μέση ελεγκάντε, μετά άστραψε και βρόντηξε
μαντζουνάτος καβουρδισμένος καπνός στο μύλο του Μάγου της φυλής, εκείνο το βράδυ μου πήρε γλυκά το σκαλπ

Εικόνα

6. Diplomaticos No.4
ARA MAR 01 - καπνίστηκε Δευτέρα 14 Σεπτεμβρίου
κάηκε ως «Καιόμενη Βάτος» που αποκάλυψε στο Μωυσή το θεό
αξέχαστη, ταξιδιάρικη, φουλ-κόμπλεξ απολαυστική φούμα, από τα πούρα που μερακλώνουν και Βούδα!

Εικόνα

5. Partagas Seleccion Privada LE 2014
ARG JUN 14 - καπνίστηκε Σάββατο 4 Ιανουαρίου
το πρώτο El Dorado της χρονιάς και το έβδομο από αυτή τη μαγική κούτα
διαστρικό πούρο, κρέμες ανακατεμένες με αστερόσκονη κι ο Jaime στα καλύτερα του

Εικόνα


4. Sancho Panza Coronas Gigantes
CVA SEP 01 - καπνίστηκε Κυριακή 12 Ιανουαρίου
προσκύνημα στη Vuelta Abajo των αρχών του millennium ή αλλιώς τρίκσανε (ξανά) τα μπετά
«καθώς το κάπνιζα, στο πίσω μέρος του μυαλού μου ήμουν ο Τρελός Ιππότης
κι αυτό το πούρο ο πιστός μου υπηρέτης, συνοδός του εκμαυλισμού μου σε μια αυταπάτη μεγαλείου…»

Εικόνα


3. Cohiba Piramides Extra
MUR JUN 13 - καπνίστηκε Παρασκευή 12 Ιουνίου
το φουμάρισα εκείνο το όμορφο βράδυ στα γενέθλια του φόρουμ μετά από ένα καταπληκτικό RA Macedonian
με τύλιξε ένα αρωματικό σύννεφο από την αρχή ως το τέλος, βελούδινος καπνός γεμάτος αστερόσκονη

Εικόνα

2. Ramon Allones Gigantes
CFGS NISU LCD Assos - καπνίστηκε Τετάρτη 22 Ιουλίου
τέτοιο σώμα σπάνια το έχω συναντήσει σε πούρα 20ετίας και άνω
με τη σοφία 22 χρόνων και την ορμή ενός εφήβου με ταξίδεψε στο άπειρο
από τα εκείνα τα πούρα που μπορούν να σε κάνουν ευτυχισμένο

Εικόνα

1. Davidoff No.1
FPG OCSO - καπνίστηκε Κυριακή 26 Ιουλίου
η εμπειρία με το 30χρονο λαγίτο από την Κούβα του πάλαι ποτέ ήταν μυσταγωγία, μια μύηση σε κάτι βαθύ και απρόσιτο
πούρο-δαντέλα, με ευδιάκριτες – σχεδόν ανάγλυφες – γεύσεις, ζωντανό και απαστράπτον
σφράγισε μ’ ένα μυστικό βαθύ φιλί ένα ζεστό καλοκαιρινό βράδυ που θα θυμάμαι για πάντα

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 13):
JuniorPetranGreekosΣτάθηςFairlightMixalis81Vr AndreassuleygiannisTournesolSpirosbusa71StratosSvenskAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8992
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τελευταία εβδομάδα παλικάρια, 17 ολόκληρες μέρες έχουν κατατεθεί μόνο 5 λίστες
απορίας άξιο αν στις έξι ημέρες που απομένουν υπάρξει προσέλευση αντάξια της ψηφοφορίας
Τάκης έγραψε:
Σάβ Ιαν 02, 2021 6:18 am
ως λήξη της ψηφοφορίας ορίζεται η Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2020 και ώρα 08:00 π.μ.
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”