Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από nikos doc »

Top Ten 2020

Και φέτος θα προσπαθήσω να κάνω μια καταγραφή των καπνιστικών κορυφών της χρονιάς που πέρασε. Μιας χρονιάς πολύ ιδιαίτερης , με πιο πολλά down παρά up, και με ζόρια ειδικώς και γενικώς.
Παρηγοριά για εμάς φυσικά, αποτέλεσαν οι φούμες μας, τα πούρα μας και τα spirit, αλλά η έλλειψη της παρέας ήταν και μένει έκδηλη.
Τα ταξίδια μου, επίσης, λείπουν από την λίστα. Τα ταξίδια που συνήθως χρωμάτιζαν το προσώπικό μου Τοπ Τεν , μιας και ένα πολύ μεγάλο ποσόστο των καπνισμάτων μου, γίνοταν κατά την διάρκεια τους.
Ας είναι, όλα θα ξανά γίνουν νορμάλ, κάποια στιγμή.
Να αναφέρω πως οι παρακάτω ψήφοι αφορούν τα μεμονωμένα στικς και τις στιγμές που τα συντρόφεψαν. Για πάμε.....

10.Ramon Allones Specially Selected LCd VR Andreas
Πρώτη γνωριμία με τον Ανδρέα, και αφού δεν τον δαγκώσαμε, είπαμε να τον μεθύσουμε....
Κάπου σε έκεινη την ημέρα ο Ανδρέας μοίρασε πούρα και με ρώτησε, σου αρέσουν αυτά??? Η συνέχεια στο tasting που είχα γράψει τότε! Ανδρέα σε ευχαριστώ και πάλι!
viewtopic.php?p=22861#p22861

9.Hoyo de Monterey Epicure Especial

Εικόνα

Παραμονή χριστουγέννων , χωρίς κάλαντα, άλλο ένα παράδοξο του 2020, και με καιρό σίγουρα όχι χειμωνιάτικο, βγήκα για μεσημεριανη φούμα στην βεράντα του Νοτιά.Εκεί έμελλε να κάψω τον τέλειο Especial!!!!!
Τι σημαίνει τέλειος? Καταρχήν η κατασκευή ήταν αψεγάδιαστη, από 25αρα κούτα LGR NOV ΄17 , που έχω στην κατοχή μου από τα γεννοφάσκια της σχεδόν, τέλεια ζουμερή , σκούρα , σοκολατένια κάπα, τέλειο στο άγγιγμα , με τέλειο τράβηγμα.
Φυσικά τα παραπάναω θα πήγαιναν στράφι αν δεν είχαν και ανάλογη γευστική συνέχεια...
Και τελικά ήταν όλα εκεί. Βούτηρο, μέλι και διάφορα ματζούνια στο κρύο αλλά και μετά το κόψιμο...Σοβαρός ο καμβας.
Η συνέχεια είναι απλά συγκλονιστική!!! Βούτηρο, μελένια κράμα, ξυσμα πορτοκάλι, σοκολάτες από παντου... 10- 15 τζούρες μου έχουν πάρει το σκαλπ. Σωμα πάνω από μετριο, γευσεις φουλ ένταση.
Στην μέση της διαδρομης φουρτουνιάζει η σοκολάτα πικρίζει, βάζει κάτι λευκά και πράσινα πιπέρια, ρίχνει μια σταγόνα ζαχαρούχο γάλα και λικέρ μέντα...δροσίζει ο καπνός...
Για λίγο περνάνε καραμέλες σε δερμάτινα δεμάτια, και μένει η μυρωδιά από αράπικα φιστίκια στο φούρνο...λίγο αλάτι?? Ίσως...
Αυτά τα φιστίκια πάνε να κλείσουν την παράσταση, μπλέκονται με άλλα nuts, έχει και κάστανο, αν είναι δυνατόν, και πάλι λικέρ μέντα.
Με τις μπάντες στο τραπέζι, έχει μέλι από πεύκο, τσάι του βούνο με διάφορα βότανα και δυο νότες καφέ από την Αιθιοπία...
Αυτός είναι ο τέλειος Epicure Especial!! Και φυσικά έχει θέση σε κάθε Τοπ Τεν!!

8.Ramon Allones Terra Magica RE Adriatico 2016
Ένα βράδυ στο υπόγειο του CV ξεκίνησε κάτι, δεν τελείωσε ακόμα, έχει συνέχεια σε πείσμα των καιρών....επιστέγασμα ήταν αυτό ΤΟ πούρο. Καταπληκτικό!
viewtopic.php?p=18299#p18299

7.Ramon Allones Gigantes POL NOV ΄16

Εικόνα

Ένα βράδυ, στην πρώτη καραντίνα 14 του Απρίλη ήταν, είχαμε όρεξη για παζλ με την κούκλα μου! Ξεκινάμε και βλεπουμε μου λεει, φυσικά μας πήρε το βράδυ....ή μάλλον το ξημέρωμα! Στην πορεία ανοίξαμε ένα Bushmills 16, και εγώ άναψα ένα Gigantes με τέσσερα σχεδον χρόνια στην πλάτη.
Κλασικά, στις 5 τζούρες ήξερα πως θα περάσω φίνα για ένα σχεδόν δίωρο!!! Το blend φάνηκε να δουλεύει από την αρχή! Κανέλα, ξύσμα πορτοκάλι , σταφίδα, μαυρο πιέρι, άγλυκη ζύμη....χαμός !!!
Και η συνέχεια ακόμα πιο τολμηρή! Τραγανό καρύδι, μαρμελάδα από όλα τα φρούτα του δάσους και φρέσκια ζύμη. Έχετε φάει φρεσκοψημένο καρυδόψωμο? Μέλι από το Πήλιο? Βάλτε τα μαζί και έχετε κόμματι του Ramon! Μαζί με όλα τα κόκκινα berries που χαζέυουμε στις βιτρίνες, μαζί με φρέσκιες φέτες από κόκκινα ώριμα μήλα και κανέλα!
Και με λίγο από Ιρλανδία στα καλύτερα της!!! Και με το παζλ να είναι πολύ δύσκολο με όλο αυτό το μπλέ...και με την νύχτα να είναι μακριά....
Στην μέση κάθεται μια μαύρη σοκολάτα σε ζεστά μπισκότα, σταφίδες και πάλι...έχει και λίγο ξύλο τώρα. Θα φύγει αυτο με τα χρόνια ,θα γίνει φουντούκι...αλλά τώρα είναι τέλειο!
Μετά πάλι σοκολάτα, πικάντικη...κόκκινο πιπέρι και cranberries, κρέμα και κανέλα...θα τρελαθώ και λεμόνι και κάτι ακόμα πιο φρουτένιο, σαν ώριμη καρύδα!! Μίλαμε για gourmet πούρο!
Πολλά μου έφυγαν , σημείωνα στο καπάκι του παζλ και το κορίτσι μου γέλαγε μέχρι δακρύων...Είστε τρελοί , είστε τρελοί όλοι σας .....Ε, είμαστε τι να κάνουμε τώρα....

6.H Upmann Magnum 50 LCd Stathis OTS ABR ΄10

Εικόνα

Ειναι από δεκάρα κούτα που έχει γενικώς μοιραστεί, και έχει πάρει καλές κριτικές αλλά παρέμενε λίγο light….
Φτάνω, λοιπόν , στο Πόρτο Χέλι, κάνω δουλείτσα, τρώω παραδοσικό μουσακά παρεά με τους λιμενικούς, και λέω να ξεκινήσω την επιστροφή μου. Σταματώ στην Κοιλάδα για ένα τελευταίο κάτι σαν ραντεβού, και ετοιμάζω κατάσταση.
Έχω μαζί Dalwhenie 15 και το Magnum του Στάθη. Κόβω και ανάβω με θέα την μαγική παραλία της Κοιλάδας , και κατευθείαν μου πήρε το μυαλό το κρύο του τράβηγμα.
Μέλι βαρύ, κυρήθρα με τα κεριά της, πικάντικο backround, σαν καμένο λίπος..
Ελαφρύ δεν το λες με το άναμα....βαρβάτος γλυκός κέδρος, δέρμα και μάλλον γαρύφαλλο από την ανατολίτικη κουζίνα. Κάπου πάει και προς το γήινο το προφιλ με χώμα και βρεγμένα φύλλα... ευτυχώς έχω φάει καλά και λέχω malt!!!
Από την αρχή μένει το βαρβάτο του πράγματος στο σώμα και ξαφνικά κυλάει από παντού σοκολάτα. Ούτε bitter ούτε γάλακτος, βελούδινη με νότες από brandy, κεράσια και μπισκότα digestive. Έχω ρίξει ρυθμούς και τσουλάω στις ανηφοροκατηφόρες ενός από τους πιο ωραίους δρόμους στην Ελλάδα.
Δαχτυλίδια καπνού λένε ιστορίες από τσαι πια, μελένιο με τζίντερ και λεμόνι, μια κρέμα με μπισκότο και τρίμα αμύδγαλου. Το ουσίσκι συμπληρώνει μια εξαίσια παρανομία...
Στο τελείωμα του, κάπου κοντά στην Κόρινθο, πέφτω σε ένα mix ξηρών καρπών με σταφίδα και έκεινη την κρέμα, πριονίδι κέδρου και πηχτή ζεστή σοκολάτα.
Στάθη μου ξανά ευχαριστώ!!

5.Hoyo De Monterey Double Corona

Εικόνα

Κατεβαίντας στις Μουριές στις 23 Σεπτεμβρίου, άναψα κάτι διακριτικό στο νοικιάρικο, ταιριαστό στην συνάντηση του Φόρουμ! Μέχρι στιγμής και μέχρι την επόμενη, στην τελευταία που στήσαμε πριν τα δευτερα lock down.. Δεν υπάρχουν λόγια για τα Prominente αν δουλέψει το blend! Το καθένα είναι διαφορετικό αλλά όλα είναι τουλάχιστον αρχοντικά. Τούτο το Hoyo, VGO SEP ΄17, ήταν γεμάτο Κούβα.
Κανέλα, μήλο, πορτοκάλι, κρέμα στο κρύο τράβηγμα. Το έβαλα μπροστά στον Χολαργό, κατεβαίνοντας, πήρα καφεδάκι από την Βραζιλία, και ανέβηκα στον μουτζούρι.
Κάθε τζούρα έιναι και περιπέτεια, ο δροσερός καπνός τα βρίσκει με το εσπρέσσο μου και τα 21χλμ μέχρι τον προορισμό μου χάνονται. Μέλι με κανέλα, πορτοκαλόπιτα, κρέμα να την κόψεις στα δύο, να και πίκρεις από τον καφέ...
Γειά σας τι κάνετε, ο Doc είμαι, τι καις ψηλέ...ένα όνειρο.....
Έβαλα μια μπύρα, εκεί αυτό, παχιά κρέμα, μπισκότο βουτήρου ή κανέλας ή και τα δύο...
Βάζει και πιπέράκι μαλακό, και κάτι πιο spicy, τζίντζερ ίσως. Γλυκό τριαντάφυλλο, χωριάτικο παξιμάδι με λάδι, δέρμα και σκούρες σοκολάτες έρχονται προς το πανέμορφο band.
Κάπου 90΄μετά το άναμα αλατισμένοι ξηροί καρποί με τρίμα πιπέρι πάνα και έρχονται στην θάλασσα σοκολάτας του γίγαντα!
Και ξαφνικά smoothιαζει και σβήνει με μαλακά μοσχοκάρυδα, γαλατόπιτα και μαλακούς καφέδες.. δεν νομίζω να υπάρχουν λέξεις που να φτάνουν για να περιγράψεις μια καλή διπλή κορώνα...

4.Vegas Robaina Clasicos
Κάπου στο Ελληνικό κρύβονται θησαυροι...ή τουλάχιστον έτσι πιστευω πια...
Βρήκα μια κούτα Clasicos και μόλις τα αντίκρισα έπαθα κάτι. Πανέμορφα , λαδερά, σοκολάτένια ,προκλητικά. HGS JUN 003 γράφει από κάτω, ακόμα και το παράδοξο box code με ιντριγκάρει περισσότερο. Έχω κάψει 4-5 , θα αναφέρω το πρώτο που έκαψα στις 17/07 και με ανάγκασε να γυρίσω και να τα σηκώσω όλα... Σας παραπέμπω στο review….
viewtopic.php?p=21725#p21725

3.Partagas 898 Varnished
Βραδάκι είχα όρεξη για cabriαδα, ρίχνω την ίδεα στην ομάδα, τσουπ ο Σταθάκος μου λέει μέσα...θες να ανέβω....όχι του απαντώ, θα έχεις φουλ service, πούρο ,ποτό και βόλτα!
Ο καιρός ιδανικός για τσάρκα, σηκώνει Boushmills Soda Lime, οροφή κάτω και βουρ. Παραλαμβάνω κάπου στην Αλεξάνδρας, μοιράζω τα 898, από δεκάρα EMG MAY ΄10, κόψε και άναψε....
Οι πρώτες είναι μαγικές, φουλ μαλακό δέρμα, στο βάθος κήπος ματζούνια και καφές. Σώμα και τράβηγμα θεικά. Κάπου στην Συγγρού πήρα την τζούρα από το ζουμί, αμέσως καραμέλωσε το πούρο, μας σχολίασαν και δυο πιτσιρίκια σε μια πάπια. Στην παραλιακή πριν το ελληνικό έπιασα δεντρολίβανο, καρύδι και βανίλια. Στην στροφή για καβούρι έχει μεστώσει για τα καλά, ξανά δέρμα και όλα τα χούγια του Jaime. Στην Τρύπα του Καραμανλή, αφήσαμε λίγο Pirelli, και μαζί βαριά καραμέλα ούζου, στις ευθείες πριν τα 200 και πριν την Ανάβυσσο, καλό port και ταγκίλα από κόκκινο σταφύλι, ποτισμένα κάσιους και παντεσπάνι.
Στην παραλία ηρέμησε με μια γενναία τζούρα whisky soda, και έσβησε με σοκολάτα πορτοκάλι,κανέλα και μαλακό ξύλο.
Η κουβέντα μαγική, η βόλτα τεράστια, τέτοιες στιγμές λείπουν από την φερινή χρονιά....
Εικόνα

2.Bolivar Británicas RE Gran Bretaña 2011
Εικόνα

Μεγαλώνει αυτή η κούτα υπέροχα! Στις 11 του Οκτώβρη , έχονυας ξεμπερδέψει από τα χοντρά με την πρώην εργασία μου χαλάρωνα βλέποντας Roland Garros σε λάθος εποχή, άλλο ένα από τα παράδοξα της χρονιάς που έφυγε. Ευτυχώς η πουράκλα δεν είναι μέσα σε αυτά, και κέντησε τον απογευματινό ουρανό με αρώματα και όνειρα.
Φοβερά nutty προφίλ, μόκα ,κακάο , φουντούκι, πραλίνα, σμυρνιά μπαχαρικά ζαχαροπλάστικής.... Είχα ρίξει μια ματιά στο review που είχα κάνει το ΄18, και όλα είναι πιο στρογγυλά και κατασταλαγμένα.
Προστέθηκε τρούφα μαζί με το μανιτάρι, χούμους και φρέσκο πατημένο χώμα. Ξανά φουλ της πραλίνας-μόκας- σοκολάτας.. μαγικός καπνός , τρομερο blend!
Για τη Ιστορία, την τέλεια καυση του Boli, συνόδευσε ένα μαγικό Craigellachie...
Εικόνα

1.Ramon Allones No.2 LE 2019
4 Σεπτέμβρη, μια μέρα μετά τα γενέθλια μου,πάνω στα γενέλια του Jazzman, κανονίσαμε με τον Τάκη μια βραδιά αφιερωμένη στο Ramon.
Η βοήθεια του Greekos, Νικόλα ακόμα δεν έχω λόγια να σε ευχαριστήσω, μαγική!
Γνωρίζοντας την τρέλα μου με την μπράντα φρόντισε να παραλάβω τα δυο στικ και όλο το πακέτο της παρουσίασης της λιμιτάδας που έγινε στην Αγγλία.!!!!! Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
Η ιδέα μου ήρθε και κάποια στιγμή το ρίχνω στον Τάκη! Χωρίς σκέψη μου λέει μέσα και κάπως έτσι κάναμε πάλι κάτι που στα σίγουρα αποτελεί πρωτιά σε πανευρωπαικό επίπεδο!! Τάκαρε σε ευχαριστώ πολύ για την παρέα!
Το πούρο ήταν καταπληκτικό, στα δικά μου μάτια τουλάχιστον, και παίρνει θέση στις καλύτερες φούμες μου τα τελευταία χρόνια.
Έχω κάψει και άλλα Νο.2 έκτοτε, όλα πάρα πολύ καλά, αλλά κανένα δεν έφτασε το πρώτο.
Παραθέτω το link για απόλαυση!
viewtopic.php?p=22512#p22512

Αυτό είναι το Τοπ Τεν μου για φέτος!
Πολά καπνίσματα έφτασαν κοντά, αλλά δεν μπήκαν μέσα με πολύ δυσκολία, αναφέρω χαρακτηριστικά Boli Royal Orchant selleccion, Partagas P2 LCd Jazzman, Monte Tubos 11 LCd Stathis, Bolivar No1 ΄14, SCdlH La Punta 01, Boli PC 50 Cab, και πολλά ακόμα.

Εχει ήδη ξεκινήσει νέα χρονιά με νέες φούμες και αισιοδοξία για κάτι ακόμα καλύτερο!

Και πάλι Καλή Χρονιά σε όλους!


Εικόνα


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 11):
ΣτάθηςJuniorsuleygiannisMixalis81JazzmanStratosSvenskharmonicaVr AndreasTournesolGreekos
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Nikos Doc είναι ο έκτος κατά σειράν ψηφοφόρος που προσέρχεται στην κάλπη του Top-Ten μας για φέτος
με 6 regular, 2 RE, 1 LE και 1 discontinued στη λίστα του, στην οποία υπάρχουν δυο χορηγίες και τέσσερα Ramon
στα rings παρατηρούμε ισοπαλία 5-5 μεταξύ αυτών με <50 και εκείνων με ≥ 50
στις brands εκτός από τα 4 RA υπάρχουν 2 Hoyo, κι από 1 Bolivar, Upmann, Partagas, Vegas

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Προχωρώ στην προσωπική κατάθεση για τις πιο απολαυστικές φουμες τουτης της χρονιάς...

10) HDM Epicure no.2 LCD Pathway (Laurel & Hardy)
Μου το έστειλε ο Άρης τότε για το blind taste του χοντρού και λιγνου...Μου άρεσε τρελά, σίγουρα ο καλύτερος επίκουρος 2 που έχω καπνίσει ποτέ, αν και την μπραντα την έχω σε απόσταση.
Εικόνα

9) Partagas Serie D no.4 OCT 18
Καπνιστηκε στο mass του Φεβρουαρίου στο δωμάτιο του ξενοδοχείου στα Γιάννενα...Ειχα καιρό να κάψω τόσο καλό D4...Απολαυστικη φουμα, συνοδεία Bunnahabhain 12 και μια στάχτη που δεν έλεγε να πέσει με τίποτα!
Εικόνα

8) Sancho Pancho Non Plus BOR AGO 16
Αχ αυτή η μαρεβα του υπηρέτη...Δευτερη σερί χρονιά μπαίνει στο τοπ τεν αυτή τη φορά από δική μου κούτα.
Ένα από τα πιο γλυκά πούρα που έχω καπνίσει!
Μέλια, κρέμες, παντεσπανια και καραμέλες ηταν εκεί και μου πλημμύριζαν τον ουρανίσκο!
Εικόνα

7) Bolivar Petit Coronas
Στικ αγορασμένο από Γερμανία...Μου χάρισε μια απολαυστική, χαλαρωτική μπαλκοναδα, μια βραδιά του Μαΐου! Φοβερές Μπολιβαρισιες γεύσεις απο σοκολάτα, μπαχαρια, δέρματα και μανιτάρια, συνοδεία homemade Μαργαρίτας...Μαρεβαρα ολκής!
Εικόνα

6) Montecristo no.2 LCD Στάθης DIC 16
Φιλουσα την χορηγία του Στάθη κάνα 2 χρόνια στα αμπάρι, ώσπου μια νύχτα αποφάσισα ότι ήρθε ο καιρος να καεί...Και πάνω εκεί στη 4ετια ανέδειξε αυτό το τρομερό blend που όταν θέλει σου χαρίζει η μεγαλειώδης πυραμίδα του Κόμη! Τρομερή φουμα! Στάθη amigo gracias ;)
Εικόνα

5) Montecristo no.1 BOE ABR 18
Καπνιστηκε 10 Δεκέμβρη και το Θερβάντες του Κόμη με έκανε να παραμιλαω! Τι κι αν ήταν 2 χρονών, δε σταμάτησε να με εκπλήσσει σε όλη του τη διάρκεια...Αγαπημένο πούρο, πολυπλοκο, προσωπικό τοτέμ ο άσος!
Εικόνα

4) JL Seleccion no.1 LCD Fairlight OPS SEP 16
Πάλι ξενοδοχείο Ιωαννίνων, πάλι με Bunnahabhain 12αρι, τρία ήπια για την ακρίβεια, για να μπορέσω να συνοδευσω το μερακλωμα που μου χάρισε το JL1!
Τι πούρο ρε παιδιά, φανταστικό, λες και είχε 10ετια στην πλάτη!
Ο Θωμάς με αυτή του τη χορηγία έμελε να με μυήσει στο μαγικό κόσμο του Juan Lopez Seleccion no.1 και τον ευχαριστώ πολύ για αυτό!
Τον επόμενο μήνα είχα την δική μου κούτα :D
Εικόνα

3) Bolivar Tubos no.2 FEB 07
Ένα από τα τελευταία στικ που είχα στην κατοχή μου από αυτά τα παλιακα που είχα τσιμπήσει απο Κολωνάκι μεριά...
Από το άνοιγμα του Tubos και τις μυρωδιές της σοκολατενιας κλεισούρας μέχρι και τις τελευταίες τζούρες πριν κάψω τα δάχτυλα μου, ένα νοσταλγικο ταξίδι κουβανέζικης μυσταγωγίας και καταθεσης ψυχής!
Γνήσιο τέκνο της οικογενείας του Στρατηγού!!! Old school...
Εικόνα

2) RyJ Cazadores OCT 13
Μια μαγική βόλτα στα σοκάκια του El Dorado εκείνη η φουμα...Τα 7 χρονάκια του ανέδειξαν τα χαρίσματα του, με απίστευτα στρογγυλεμενες γευσεις...
Τι σοκολάτες, τι κρεμες, μπισκότα βουτύρου, μπαχαρια, κεράσια, δέρματα, άνθη και μαύρες σταφίδες αποτέλεσαν την παλέτα του! Σοκολατένιο, λαδερο, άψογα στριμενο...
Πραγματικό αστροπλοιο και γενικά το αγαπημένο μου από το ζεύγος...
Εικόνα

1) Partagas 898 UBM MAR 18
Καπνιστηκε μια βδομάδα πριν τα Χριστούγεννα και επάξια κατέκτησε την κορυφή του δικού μου τοπ τεν!
Από αποικία ατόφιο διαμάντι...
Πούρο γεμάτο πάθος, με ταυτότητα που κράζει Αβάνα...
Καπνίζοντας το, με θυμάμαι να χάνομαι, να παραμιλω και στο τέλος να χαμογελώ με ικανοποίηση και ευτυχία!
Ανεπανάληπτη και διαγαλαξιακη φουμα!!!
Εικόνα


Εύχομαι σε όλους ακόμα καλύτερα πούρα για φέτος και μια καλή γεμάτη υγεία χρονιά!
Να μαστε καλά ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mixalis81 την Πέμ Ιαν 21, 2021 6:54 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 8):
JuniorStratossuleygiannisnikos docΤάκηςΣτάθηςSvenskJazzman
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

ο Mixalis81 είναι το 7ο μέλος που καταθέτει τη λίστα του για την κατάρτιση του ετήσιου Top-Ten μας
στη δεκάδα παρατηρούμε εννέα regular και ένα discontinued, όπως και τρεις χορηγίες
υπάρχουν από δύο Bolivar, Montecristo, Partagas, κι από ένα Hoyo, Juan, Romeo, Sancho
εφτά απ' τα πούρα του είχαν <50 ring και τρία πούρα ≥50

εσείς..??

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Junior
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Svensk »

Έχουμε και λέμε λοιπόν:

10. HDM Epicure Especiales.
Αγαπημένη μπραντα και αγαπημένο πούρο απ’ τα οποία φέτος κάπνισα αρκετά και αν δεν με απατά η μνήμη μου όλα ήταν τουλάχιστον καλά. Το συγκεκριμένο, του 15, ξεχώρισε μες στο καλοκαίρι λόγω του ότι μου έδωσε τόνους από το αγαπημένο μου λευκό πιπέρι.

9.Fonseca nr 1.
Ένα ξεκάρφωτο κομμάτι που είχα ξεχασμένο στον υγραντήρα. Επιθετικό πούρο, φουλ τσιλι, αλλά στο τελος της η κάθε τζούρα μου άφηνε μια πολύ ωραία επιγευση καβουρντισμένων ξηρών καρπών.

8. Partagas Mille Fleurs.
Αν και φρεσκαδουρα, -ούτε ενός έτους- χωρις να είναι πολύπλοκο, έβγαλε μαλακες γεύσεις σοκολάτας και καφέ που με είχαν κάνει να παραμελήσω την παρέα και τα τσίπουρα.

7. Bolivar Royal Coronas.
Του 14. Μπαίνει στη λίστα για κάποιες καταπληκτικές εκλάμψεις βιντατζιλας που έβγαζε από το πουθενά.

6. Cohiba siglo 1.
Για να σας προλάβω… όχι δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου, αλλά –αγορασμένο από ντόπιο καπνοπώλη- είχα πέσει σε λουκουμάκι. Μέλια και χόρτα.

5. Bolivar Super Coronas LE 2014.
Λες και είχα μπει σε καφεκοπτείο ενώ έτρωγα μαύρη και ακριβή σοκολάτα. Καταπληκτικό πούρο. Αν δεν είχε ψοφήσει απότομα στο 3/3 θα ήταν στις πρώτες θέσεις.

4. Juan Lopez nr2.
Συμφωνώ με όσους το θεωρούν το καλύτερο robusto του νησιού. Στην πρώτη καραντίνα, ήταν το τέλειο απεριτίφ μετά από μια οργιαστική μακαρονάδα με σκόρδο, μπούκοβο και τυρί ροκφόρ. Αναφέρω αυτές τις γεύσεις, διότι μα τον Χούλιο θα ορκιζόμουν ότι τις επανέλαβε και το πούρο.

3. Romeo y Julieta Cazadores.
Με αφορμή το μαςς. Φλόραλ γεύσεις σε υπόστρωμα σοκολατας γαλακτος . Έως και την επόμενη μέρα αισθανόμουν αυτές τις γεύσεις στα ρουθούνια μου. Μετά από το συγκεκριμένο εχω κάνει στοκ.

2. Romeo y Julieta Belicosos.
Ναι, ήταν η χρονιά της μπράντας που είχα χεσμενη εξ αρχής της πουροκαριερας μου. Τώρα τι να πρωτοπώ; Αυτό το πούρο τα είχε όλα. Πολυεπίπεδες φλοραλ γεύσεις αλλά και με την προσθήκη μιας παλέτας πιπεριών και ολιγης αλλά αρκετης άγιας ποδαρίλας. Και αυτό άφησε μακριά επίγευση στα ρουθούνια μου
Υ.Σ. Τα Romeo πήραν πανηγυρικά την εκδίκηση τους από εμένα.

1. Cohiba V.
Του 09. Θα πω μόνον, ότι πήγα και ήρθα στην Κούβα, με το ποιο φτηνό εισιτήριο.
These users thanked the author Svensk for the post (total 6):
Mixalis81StratosΣτάθηςΤάκηςJuniorJazzman
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Jazzman »

To Top 10 του χρόνου έχει συνδεθεί στο μυαλό μου με ανασκόπηση όμορφων στιγμών του έτους που πέρασε. Άλλων μοναχικών και άλλων με παρέα, ο κοινός τους παρονομαστής όμως είναι η απόλαυση και η μαγεία της έκπληξης μια τέλειας φούμας που απογειώνει τη μέρα σου.

Μελετώντας τα κιτάπια μου διαπίστωσα, πλέον και στα χαρτιά, ότι το 2020 ήταν μια αλλόκοτη χρονιά που σημείωσε μεγάλα χρονικά διαστήματα απουσίας των στοιχείων που περιέγραψα παραπάνω. Προφανώς, αυτό είναι αποτέλεσμα παραγόντων που λίγο πολύ μας έχουν επηρεάσει όλους.

Σε κάθε περίπτωση όμως, εδώ είμαστε για να αναδείξουμε τις πιο ιδιαίτερες στιγμές μας για το 2020. Αυτές είναι οι δικές μου:

10) Romeo y Julieta Regalias de Londres - EAG FEB 15

Εικόνα

viewtopic.php?f=83&t=32&p=21054#p21054
Ένα φανταστικό πούρο, προερχόμενο από κούτα που δίνει εξαιρετικά δείγματα. Το μέγεθος με είχε ξεγελάσει και από το πουθενά μετέτρεψε ένα πρωινό μου σε ταξίδι στη Νήσο. Δυναμίτης γεύσεων σε μίνι πακέτο.

9) Hoyo de Monterrey Epicure No.1 - PUS MAR 18

Εικόνα

Εξαιρετικά βελούδινη φούμα με ντελικάτα αρώματα που ανέβασαν τη βραδιά σε άλλο επίπεδο. Μοναχικό κάπνισμα στη βεράντα μου. Μου πήρε το μυαλό από όλα όσα συμβαίνουν.

8) Partagas Serie D No.4

Εικόνα

viewtopic.php?f=192&t=1471&p=18112#p18112

Μια από τις πολύ ευχάριστες εκπλήξεις της χρονιάς. Στικ αγορασμένο από Μ. Ανατολή που κάηκε στο mass του Greekos το Φεβρουάριο. Με έκανε να αναθεωρήσω για τα D4 και να τα βάλω στο μόνιμο rotation μου.

7) Saint Luis Rey Regios - GTL DIC 06

Εικόνα

Μια από τις πιο γλυκές φούμες του 2020. Αγορασμένο από το μακρινό Baku, από ένα διπλοκλειδωμένο σεντούκι του 2006. Κάηκε σε βραδιά με πλούσια μάσα, δυνατά spirits αλλά ακόμα καλύτερη παρέα. Σημειωτέον ότι ο Αρχηγός το εντόπισε από τη μυρωδιά που ανέδυε :lol:

6) Punch Royal Coronations

Εικόνα

viewtopic.php?f=78&t=303&p=21961#p21961

Αγαπάω τα Punch, αυτό δεν το έκρυψα ποτέ. Το συγκεκριμένο όμως κάηκε στην πρώτη ιδέα καλοκαιρινών διακοπών με τη γυναίκα μου στη Λακωνική Μάνη. Όλα γύρω μας ήταν μαγευτικά και αυτή η μικρή, κακομούτσουνη, αρχαιολογία ήρθε να βάλει το παπιγιόν σε ένα τέλεια ραμένο κοστούμι.

5) Romeo y Julieta Cazadores - LCD Takis

Εικόνα

viewtopic.php?f=192&t=1532&start=40

Τοπ τεν χωρίς Cazadores δε γίνεται. Το συγκεκριμένο ήταν χορηγία του Τάκη και κάηκε στο mass Μαΐου. Μεθυστικά αρώματα και πλούτος γεύσεων, ένα ταξίδι στη Vuelta Abajo και μια αξέχαστη γευστικά εμπειρία.

4) Punch Short de Punch

Εικόνα

viewtopic.php?f=78&t=1425&p=21044#p21044

Μπορεί να μην έχει την πρώτη θέση αλλά είναι ξεκάθαρα το πούρο της καρδιάς μου για το 2020. Μέχρι και σήμερα δεν έχω πέσει σε κακό ενώ χρειάστηκε η παρέμβαση του Στάθη για να σταματήσω να αγοράζω σκόρπια στικ και να πάρω κούτα. Ένα πούρο φτιαγμένο από λουκουμόσκονη και αμυγδαλόπαστα. Όλο το καλοκαίρι το αναζητούσα και με συνόδευε παντού.

3) Ramon Allones No.2 LE 2019

Εικόνα

Οι επαφές μου με τις λιμιτάδες είναι μετρημένες και οι περισσότερες δεν πιάνουν υψηλές επιδόσεις. Η βραδιά που κάπνισα όμως το Ραμόν ήρθε για να τα καταργήσει όλα αυτά. Κατακτά την τρίτη θέση με τον ίδιο τσαμπουκά που ήρθε στις πουροζωές μας και με την εκπληκτική εμπειρία που μου άφησε εκείνο το βράδυ. Ένα διαμάντι Κουβανέζικων γεύσεων και μια παρακαταθήκη για μια από τις αγαπημένες μπράντες του νησιού.

2) Hoyo de Monterrey Double Coronas

Εικόνα

viewtopic.php?f=70&t=237&p=21964#p21964

Το συγκεκριμένο κάηκε στις Μουριές το καλοκαίρι στην αρχή άλλης μιας αξέχαστης βραδιάς. Για το συγκεκριμένο είχα γράψει "λιτανεία αρωμάτων, εικόνων και εξωτικών παραστάσεων" και τόσο καιρό μετά έρχομαι να επαναλάβω ότι έτσι ακριβώς το θυμάμαι! Μια μαγική εμπειρία που δεν ήθελα να τελειώσει.

1) Bolivar Royal Coronas - LCD Doc

Εικόνα

viewtopic.php?p=23842#p23842

Η κορυφαία καπνιστική εμπειρία μου για το 2020 ήρθε από χορηγία του Ψηλού και του Simon. Ένα τουμπάτο BRC που κάηκε στο AntiCovid orgy του Νοεμβρίου. Οτιδήποτε είχε να κάνει με αυτό το πούρο ξεπερνούσε τα όρια της πραγματικότητας και ακούμπαγε την ποίηση. Διήγειρε όλες τις αισθήσεις και χάριζε ανεξάντλητα κύμματα απόλαυσης. Θυμάμαι να το κοιτάω με δυσπιστία ενώ ρουφούσα άπληστα όσα είχε να μου δώσει και αυτό δε με απογοήτευσε ούτε μια φορά.

Γράφοντας αυτές τις γραμμές αναρωτιέμαι πως θα είναι τα πράγματα σε ένα χρόνο από τώρα όταν θα παραθέτουμε τις εμπειρίες του 2021.

Εύχομαι να έχουμε όλοι μια καλή χρονιά με παντοδύναμα καπνίσματα και πολλές όμορφες στιγμές.
These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
Mixalis81ΤάκηςStratosΣτάθηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

σιγά-σιγά και ψήφο-ψήφο το Top-Ten μας αρχίζει να αποκτά την ομορφιά της πολυχρωμίας και τη γοητεία του πλουραλισμού

ευχαριστούμε και τους Svensk & Jazzman που μοιράστηκαν μαζί μας τις πιο όμορφες καπνιστικές τους στιγμές για τη χρονιά που πέρασε
ο πρώτος με 9 regular και 1 LE στη λίστα του, εκ των οποίων 2 Bolivar, 2 Cohiba & 2 R y J, με έξι πούρα κάτω από 50 ring και τέσσερα με ≥50
κι ο δεύτερος με 8 regular, 1 disconinued και 1 LE, εκ των οποίων 2 Hoyo, 2 Punch & 2 R y J, με έξι απ' αυτά κάτω από 50 ring και τέσσερα με ≥50

τα κορίτσια της Jimboular μας πληροφορούν πως ως τώρα έχουν ψηφιστεί 67 διαφορετικά πούρα
παλιοί και νέοι φίλοι πάρτε μέρος κι επηρεάστε με τη δική σας δεκάδα την τελική σύνθεση του Top-Ten 2020 του Cigarsforum.gr

μένουν 49 ώρες + 30΄ μέχρι να κλείσει η κάλπη

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
JuniorSvensk
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα!

Πάμε και στα δικά μου!

10. Punch Short de Punch
Για το καλοκαιρινό mass, τίμιο, παίρνει επάξια θέση στη 10δα.

9. Montecristo Petit Edmundo
Για το mass του Απριλίου, στην βεράντα.

8. Vegas Robaina Famosos
Για το mass του Ιουνίου, όταν άνοιξε η εστίαση, στη Γλυφάδα.

7. Vegas Robaina Clasicos
Υπέροχο πούρο, σε εξορμήσεις.

6. Vegas Robaina Familiares
Τρομερή σοκολάτα, με brunch κάπου στα νότια.

5. H.Upmann Magnum 46
Το θυμήθηκα με αφορμή το mass, το είχα ξεχάσει!

4. Partagas Serie D No.4
Μετά το mass του Φεβρουαρίου, με εμπνευση από εκεί, ένα απίστευτο, σε σπίτι φίλου.

3. Romeo y Julieta Cazadores
Από το μαγιάτικο mass, κάποια καπνισμένα σε όμορφα μέρη στην Καλαμάτα.

2. Bolivar Belicosos Finos
Στη Σύρο, σε ιδιαίτερο τραπέζι ενός φανταστικού εστιατορίου, πρώην κεραμοποιείο, στην Ερμούπολη.

1. Montecristo Edmundo
Ένα μεγαλειώδες el dorado στην Πάρο, στον Δρυό, αυλή, θάλασσα, βράδυ, φεγγάρι.
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 4):
ΣτάθηςΤάκηςJazzmanMixalis81
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

με τον Rigelianos τον οποίο ευχαριστούμε για τη συμμετοχή του, συμπληρώθηκε το δέκατο κομμάτι του φετινού μας Top-Ten παζλ
στη λίστα του υπάρχουν 8 regular και 2 discontinued, κλασικά μικρός & μεγάλος Εδμούνδος, 5 πούρα με <50 ring κι άλλα 5 με ≥ 50
στις brands παρατηρούμε τρία Vegas Robaina, δύο Montecristo, κι από ένα Bolivar, Upmann, Partagas, Punch, R y J

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2020

Δημοσίευση από Τάκης »

σ' αυτό το σημείο, απευθύνω κάλεσμα προς όλους τους φίλους που διαβάζουν το φόρουμ αλλά δεν συμμετέχουν και τόσο ενεργά:
πάρτε μέρος στο Top-Ten μας (εφόσον καπνίζετε), και μοιραστείτε μαζί μας τις 10 καλύτερες καπνιστικές στιγμές σας μέσα στο 2020
προσθέστε με την ψήφο σας πλουραλισμό και ποικιλία στο μωσαϊκό του Libro d' Oro του φόρουμ για τη χρονιά που πέρασε

μη διστάζετε, ελάτε!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
JuniorMixalis81ΣτάθηςRigelianos
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”