Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

μερακλίδικο και νοσταλγικό το Top-Ten του Petran, καταχωρείται με αριθμό πρωτοκόλλου "13" στο ληξιαρχείο μας
η ακτινογραφία του απεικονίζει 7 regulares, 2 discontinued, και 1 regional, με 4 από αυτά να αποτελούν χορηγίες
σε σκηνικό Μουριές, μπαλκόνι, πλαζ, on the road, πίτσα-μπάλα-πούρο & ψαροταβέρνα (η ψητή σκορπίνα πάει πολύ στα πούρα)

ελάτε και οι υπόλοιποι, έχετε προθεσμία μέχρι την Κυριακή 08:00 πμ - προσοχή! δεν είναι τέλη κυκλοφορίας να δοθεί παράταση
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΑΦΗΣΑΤΕ ΓΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ :?: (Η ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΞΕΧΑΣΕΙ...)
για ανοίξτε τα χαρτιά σας!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα
Πολλά είναι τα πούρα του 19 που με συνεπήραν, σίγουρα μου διαφεύγουν ορισμένα επειδή δεν κρατάω τεφτέρια....
αφήνω και 2-3 έξω που ισοβάθμησαν, λόγω πομπώδης παρουσίας, ονόματος κλπ.
Τα πιο πολλά πούρα καπνίστηκαν μοναχικά παρέα με καφέ και μουσική,
έχουμε και λέμε λοιπόν:

10. El Rey del Mundo Gran Corona αγνώστων στοιχείων με μπόλικα χρόνια χορηγία του φίλτατου Doc
9. Montecristo No.4 RUO JUN 16 κούτα πιο maduro από maduro αλλά... μια στο καρφί και μια στο πέταλο !
8. Romeo y Julieta Cazadores ORG ABR 17
7. Partagas Petit Coronas Especiales SUM MAR 17 μου έκανε Ματ από το πουθενά, αναπάντεχα ηδονικό.
6. Juan Lopez Seleccion Superba RE UK 16 χορηγία από το φίλο Μιχάλη
5. Partagas Serie E No.2 FTP NOV 16 μέσα σε μπαρ με παρέα και μουσικάρες λίγο πριν τη καπνοαπαγόρευση.
4. Bolivar Royal Coronas UGO JUL 17
3. La Gloria Cubana Serie D No. 5 RE España 17 κι αυτό με πουροπαρέα πρωτοεμφανιζόμενη, την άνοιξη, σε πεζόδρομο,
και να βαράει ο ήλιος και να ίπταμαι προς τις ακτίνες του !
2. Partagas Lusitanias MUL JUN 15 ......... χωρίς λόγια !
1. Hoyo de Monterrey Epicure Especial OPM MAR 09 το πρώτο μαγικό πούρο της χρονιάς που μας πέρασε, μέσα σε μια μουντή κακοδιάθετη μέρα, "μετεβλήθη εντός μου ... ο ρυθμός του κόσμου" ;)

Αυτά από μένα
Και πάντα με τα καλά πούρα της 10άδας στα χέρια μας :D

πάμε δυνατά τώρα......... 8-)
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
ΣτάθηςJazzmanΤάκηςSvensk
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

να κι "ο φίλος μας ο Λευτεράκης" πιστός πάντα στο ραντεβού, με top-ten γεμάτο ηδονές και ηλιαχτίδες
7 regulares, 2 regionales, και 1 discontinued στολίζουν το δεκάλογο του για το 2019
μέσα στον οποίο υπάρχουν 2 χορηγίες, 3 partagas, 10 διαφορετικές vitolas, 4 πούρα από το Σωτήριο 2017, και ισοπαλία 5-5 στα <50 και >=50 rings
lefteris c έγραψε:
Παρ Ιαν 24, 2020 11:33 pm
6. Juan Lopez Seleccion Superba RE UK 16 χορηγία από το φίλο Μιχάλη
για πες του χαιρετίσματα, θέλει πάλι ειδική πρόσκληση για να ανεβάσει top-ten :?:

κύριοι τα ψέματα τελειώνουν, αύριο η κάλπη μας κλείνει και η Jimboular Logic θα παρουσιάσει τα αποτελέσματα
καλώ όσους δεν έχετε ψηφίσει ακόμα, να ασκήσετε έστω και την τελευταία στιγμή το εκλογικό σας δικαίωμα
ως τώρα υπάρχει μια παγιωμένη κατάσταση, την οποία μια μαζική προέλευση την ύστατη ώρα μπορεί να ανατρέψει δραματικά

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλησπέρα σας. Με μεγάλη καθυστέρηση θα καταθέσω και εγώ τις καλύτερες φούμες του 2019.
Μια χρονιά με καλές καπνιστικές εμπειρίες, πολλά ταξίδια, και πάρα πολύ συναισθηματική φόρτιση. Ίσως για αυτό να μην έχω πει πολλά λόγια φέτος στην κοινότητά μας.
Όπως και να έχει, οι επιλογές μου αφορούν στιγμές και όχι γενικές προτιμήσεις σε μπράντες, vitolas κλπ.
Όπου έχω γράψει δυο λόγια παραθέτω και το ανάλογο link

10.Ramon Allones Specially Selected

Λονδινάκι με την Κυρία μου, βόλτα δικιά μας. Έχοντας φάει πολύ ωραία cuts, είχαμε lockαρει ένα ωραίο στέκι για φούμα με σόμπες έξω κοντά στο Piccadilly. Το απόγευμα είχα αγοράσει αυτό το RASS, από το μαγαζί του Orchant στο Mayfair, δεν κρατήθηκα και άναψα και απογειώθηκα. Παρέα με ένα Teeling λίγο πριν το last call, με έστειλε αδιάβαστο. Ξέρει να διαλέγει πούρα αυτός o τύπος…
viewtopic.php?f=82&t=128#p11666

Εικόνα

9. Montecristo Edmundo

Ζάκυνθος, καλοκαίρι αλλά με σόμπες για την ψύχρα, βολτάρω αργά το βράδυ. Θέλω κάτι mild, και ανάβω μια χορηγία από γνωστό που δεν είναι μέλος της παρέας μας, αλλά είχε την καλοσύνη να μοιραστεί μια φούμα από τα παλιά, του ΄04 μου είπε. Εξωγήινο πούρο , απογείωσε την βόλτα σε ένα από τους αγαπημένους μου προορισμούς
viewtopic.php?f=75&t=259#p12313

Εικόνα

8. Partagas Serie E No2

Βραδάκι στο CV με τα δυο αγόρια και με απορία για τις χάρες που μας κάνει ο καιρός και ακόμα φουμάρουμε έξω, άναψα ένα Ε2 από την πρώτη φουρνιά. Αγορά από την Ανατολή με την κυκλοφορία του duke, αυτό το βράδυ 7 χρόνια μετά το τύλιγμα έδεσε τέλεια με ένα Glendronach και άλλα spirits και εξαιρετική κουβέντα.

7. Partagas Presidentes

Είχα ανάψει άλλο ένα στην Ερέτρια το καλοκαίρι και δεν τράβαγε αλλά με είχε καθηλώσει με την παλέτα του. Με αφορμή του mass του Πέτρου βρέθηκα να ψωνίζω και άλλα, ένα εκ των οποίων είναι αυτό που τρύπωσε το τοπ 10 μέσω Μουριών. Το άναψα με γνωστή παρέα και με κράτησε μακριά από ποτό και μεζέ για αρκετή ώρα.
viewtopic.php?f=192&t=1433&start=10#p16316

Εικόνα

6. Ramon Allones La Palmera SOM DIC 16

Ένα απόγευμα του Ιουλίου, αφού τα είχαμε κάνει σκατά, πήγαμε στην γιάφκα του μαλλιά να φάμε και πιούμε , να τα πούμε και να τα ισώσουμε. Μέσα σε άλλα άναψα και αυτό το καταπληκτικό κατασκευαστικά sublimes της μπράντας της καρδιάς μου. Ξεκίνησε ελαφροίσκιωτα με δροσερό καπνό, και μύριες μυρωδιές από φρούτα και καζάνια με χυμούς, για να το γυρίσει σε ένα πρωτόγνωρο καπνιστό προφίλ με μαρμελάδα μπέικον, ψημένο ψωμί, μέλι Πεύκης και με μια γλύκα κρεμ μπρουλέ. Αυτό το γλέντι καπνού έβαλε πολλά στην θέση τους…για τα υπόλοιπα φροντίσατε εσείς…

Εικόνα

5. Partagas Lusitanias

Γυρνώντας από την Καλαμάτα ένα άκυρο απόγευμα , ξεκίνησα το παραμιλητό.. από γνωστή κούτα του ΄17 σπλιτ με τον Sulleyjohn με έστειλε και πάλι αδιάβαστο. Και πέρυσι στο τοπ 10 και φέτος και κάτι λέει αυτό. Φέτος έχω κάψει αρκετά prominente και μα το Θεο τέτοια σταθερότητα δεν έχω ξαναβρεί. Και φυσικά, δεν τα βάζεις με τα διπλοκόρωνα……τελεία και παύλα!!!
viewtopic.php?f=76&t=129#p15514

Εικόνα

4. H.Upman Sir WinstonLOT MAR 11

Στην ευλογημένη παραλία του Πηλίου, με την κοριτσάρα μου δυστυχώς χωρίς την μικρή μου, άναψα ένα chourchil δικό μου από τα παλιά. Havana Sprite Lime για παρέα στην θάλασσα από ξηρούς καρπούς που μου πρόσφερε. Σαν να έπινα brandy τα έκανε κάποια στιγμή, μπαρούτιασε και με πήγε πολύ μακριά. Ψηλά για λίγο παρέα με τα αγαπημένα μου αυτάκια.
Κορίτσι αυτό ήταν για εσένα…

Εικόνα

3. Bolivar 109 RE Alemania 09LRE JUL 09

Στο πλοίο, μετά από ένα φανταστικό petit edmundo, με ένα Γάλλο να με βρίζει και να βρωμάει άναψα το paco, που έχει έρθει στα χέρια μου μέσω του φίλου spasias. Αγαπώ το μέγεθος, η κατασκευή υπεράνω σχολίου και κριτικής. Γεμάτο γλυκό χαρμάνι εσπρέσο, καρύδια, ολόκληρα πιπέρια και μια δόση από παλιό ρούμι που γλυκαίνει την συνταγή. Δόσεις από εσπεριδοειδή, μια πικρή νότα γκρέιπφρουτ. Μαγεία…. Το τελείωμα είχε και λίγο αλμύρα από την θάλασσα, και λίγο νοτισμένο μπισκότο και πολύ κακάο. Το ταξίδι έγινε πιο μικρό, το μυαλό άδειασε και όλα ήταν ωραία στον κόσμο για δύο ώρες!

Εικόνα

2. Ramon Allones Gigantes

Σε μια ακόμα συνάντηση στις Μουριές με βρήκε το τρένο που πάει στο El Dorado. Φυσικά και είχα μπεί με free ticket και εξηγούμαι. Το 2012 σε ταξίδι στην Κούβα, μέσα στο εργοστάσιο Vegueros, την ώρα που έστριβαν Trinidad, και αφού έκανα την βόλτα μου, μπήκα στο πρατήριο που είχε κοντά στην είσοδο. Φυσικά έτριβα τα μάτια μου με τους θησαυρούς που πέτυχα, και έφυγα με μια χούφτα Murallas, με μια κούτα Ramon Extra, με SLR DC, και με μερικά κομμάτια από τους γίγαντες των Ramon. Έγραφε DIC 06 το κούτι, μα δεν θα έβαζα και το χέρι στην φωτιά για αυτό. Θα έβαζα το χέρι στην φωτιά για τα πούρα ένα προς ένα. Κόκκινα , γυαλιστερά γεμάτα υποσχέσεις. Τις εκπλήρωσαν όλες και όλα. Τούτο είχε και την γνωστή παρέα σε τρελά κέφια, οπότε πώς να χάσει. Κλασικό Ramon, πολύ στρογγυλό και ισορροπημένο, κέρδισε και όλη την κραιπάλη που μας ακολουθεί….παντού…..

Εικόνα

1. Romea y Julieta Exhibition no 2 LE 2000Lcd Takis

10 Μαρ 2019 ξημερώματα, αγκαζέ με Bushmills, ένα Σάββατο στην βεράντα, άναψα τούτη την Limitada από το μακρινό 2000 , χορηγία του Τάκη. Μου έδωσε ένα εισιτήριο για ένα απόκοσμο ταξίδι στα χωράφια της Vuelta Abajo, εκείνα τα παλιά, με τα άλλα καπνά και της παλιομοδίτικες γεύσεις. Ελαφριά τα Romeo…..ρε τι λέτε.. Μια διπλή κορώνα γεμάτη με meaty στοιχεία, μανιτάρια και σεντούκια με θησαυρούς. Δέματα παλιακά, αρμπαρόριζα, και ταυτόχρονα γλυκά ξυλώδη στοιχεία σαν καλό αντρικό άρωμα. Ο Ιρλανδός έπαιζε όπως έπρεπε το ρόλο του συνοδού, μένοντας πάντα ένα βήμα πίσω από αύτη την Κυρία, αλλά έχοντας το γλυκό smooth χέρι του εκεί να της ανοίξει όλες τις πόρτες. Δεν νομίζω να υπάρχει χαρτί που να χωράει τέτοιες καπνιστικές εμπειρίες. Ανεπανάληπτο πούρο, τρομερή εμπειρία, σίγουρα μπαίνει στα κιτάπια μου για τις φούμες της ζωής μου.

Εικόνα

Είμαι βέβαιος πως έχω αδικήσει πολλά στικ, να είστε σίγουροι πως οι στιγμές τους με συντροφεύουν πάντα, όπως και η παρέα μας.

Να έχουμε όλοι μια καλή χρονιά με επιτυχίες , πολύ χαρά , γέλια, υγεία και τύχη.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 8):
JazzmanΣτάθηςFairlightΤάκηςMixalis81Spirosbusa71SvenskPetran
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλησπέρα σας ήρθε η ώρα να ρίξω και εγώ τη ψήφο μου
10/ juan lopez n 2 του ταχυδρόμου
9/ Romeo cazadores
8/ partagas e2
7/montecristo petite edmudo lcd rigelianos
6/ sancho Panza belicoso
5/ hoyo epicuro especial
4/Fonseca n1 lcd petran
3/ diplomaticos n2
2/vegas robaina famoso
1/ san Cristobal el Principe LCD harmonica
Πληροφορίες δεν υπάρχουν για ημερομηνίες δυστυχώς για δεν προέρχονται από δικές μου κούτες
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 4):
ΣτάθηςFairlightJazzmanΤάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

το πούρο κάνει τις στιγμές ή οι στιγμές το πούρο..??

σ' αυτό το μέγα φιλοσοφικό ερώτημα έρχεται να απαντήσει ποιητικά και με πειστικό τρόπο ο Doc μέσω του φετινού του Top-Ten
το οποίο βρίθει από τοτέμ της Κούβας και μάλιστα μεγαθήρια, με δύο 47άρια, τρία 49άρια, δύο 50άρια, ένα 52άρι, και δύο 54άρια
υπάρχουν μέσα 7 regular, 2 regional & 1 limitada, με 3 Ramon, 3 Partagas, και 2 χορηγίες

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Τάκης »

ορίστε και ο κ. Σπύρος μας, κρατώντας ανά χείρας το δικό του Libro d' Oro για το 2019
που εκ παραδρομής κατατέθηκε γραμμένο ανάποδα (No.1 είναι το Juan Lopez και No.10 το San Cristobal)
η λίστα περιλαμβάνει 10/10 regulares από 10 διαφορετικές brands, με 6 πούρα >=50 ring και 4 χορηγίες

ελάτε και οι υπόλοιποι, προλαβαίνετε!

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2019

Δημοσίευση από Greekos »

1) Partagas E2 - may 2015
Αύγουστος στο καινούργιο σπίτι στον κήπο μετά από πολλή δουλειά μετακομίση, καθάρισμα βαψιματα.... με Stout κ Four roses

2) Ramon allones club allones 15 -TOR DIC15
Σοκολατάκια!! !

3) Bolivar Soberano 2018 limitada
Ιούλιο έξω από το ουίσκι κλαμπ παρέα με τον φίλο μου το Ρομπ πριν παρουσιάσει το πρώτο του μάστερ κλας Αμερικάνικο ουίσκι

4) H. Upmann Corona major tubed 1984 OUUE
Κήπος παμπ με τον αγαπητό Θάνο σε μια επίσκεψη του για τις ανάγκες του λάιβ Μαγνουμ 50 Απριλίου ( από αυτά έκανε κ ο ψηλός 2 για τον ταχυδρόμο του πρώτου γύρου)

5) El Rey Del Mundo Exclusivo Gran Bretaña UAO Feb 19 - Ιούλιο

6) Bolivar belicoso Fino Orchart
Κήπο το Σεπτέμβρη απολαύση στο σπίτι

7) Partagas P2 2014
Το πρώτο πούρο στο σπίτι μας!

8) Hoyo du Monterey Epicure Especial
Καναλατο από τα παλιά!

9) Partagas D4 χορηγός Θάνος
Βόλτα στα κανάλια με τζίντζερ μπύρα κ αγγλικό ουίσκι

10) Hoyo du Prince - 1998 FRNSRU
Κανάλια με καφέ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”