Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

@ Γιώργο ευχαριστούμε για την κατάθεση και της δικής σου λίστας
σε παρακαλώ κάνε έναν κόπο και αρίθμησε αξιολογικά τα 10 πούρα της
ώστε σύμφωνα με τους κανόνες της ψηφοφορίας να μπορέσουν να βαθμολογηθούν
και κατά συνέπεια να ληφθούν υπόψη στην τελική κατάταξη του Top Ten μας

@ Πετράν και του χρόνου αλάνι, τη θυμάμαι αυτή την κούτα με τις μικρές πυραμίδες του Ράφα ;)
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Tournesol »

Petran έγραψε:
Δευ Ιαν 21, 2019 3:48 pm
9 - Quai D’Orsay - Coronas Claro ETP OCT 15
γνωριστήκαμε πέρυσι και τα βρίσκουμε όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο
Αυτό ακριβώς το box-code μοίρασε απίστευτη απόλαυση τα τελευταία 1-2 χρόνια Πετρή. Magic... pure magic!
These users thanked the author Tournesol for the post:
Petran
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

Τικ-Τακ-Τικ-Τακ-Τικ-Τακ...

Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από suleygiannis »

Tournesol έγραψε:
Δευ Ιαν 21, 2019 7:57 pm
Petran έγραψε:
Δευ Ιαν 21, 2019 3:48 pm
9 - Quai D’Orsay - Coronas Claro ETP OCT 15
γνωριστήκαμε πέρυσι και τα βρίσκουμε όσο περνάει ο καιρός όλο και περισσότερο
Αυτό ακριβώς το box-code μοίρασε απίστευτη απόλαυση τα τελευταία 1-2 χρόνια Πετρή. Magic... pure magic!
Εμένα πάλι δεν είναι έτοιμα από τον ίδιο κωδικό. 2-3 που έχω δοκιμάσει θέλουν ακόμα χρόνο. Γενικά τα πούρα αυτής της μπράντας (τα παλιά τουλάχιστον) μεγαλουργούν με τα χρόνια.
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Tournesol
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από radamanthys »

Πρώτη μου συμμετοχή σε Top Ten της χρονιάς. Το 2018 ξεκίνησε υποτονικά και αδιάφορα αλλά από το καλοκαίρι και μετά η πορεία ήταν εκθετικά ανοδική. Σε αυτό σαφώς συνέβαλλε η ενεργή συμμετοχή μου στο φόρουμ η οποία με οδήγησε στη γνωριμία μου με τους λοιπούς βόρειους. Χορηγίες, σπλιταρίσματα και ανταλλαγή απόψεων και εμπειριών εμπλούτισαν το καπνιστικό μου προφίλ. Σας ευχαριστώ όλους για την ευκαιρία που μου δώσατε και ιδιαίτερα τους Στέλιο, Θωμά και Τριαντάφυλλο που με καλοδέχτηκαν και φτάσαμε στο σημείο να τους θεωρώ φίλους μου. Η δική μου τελική δεκάδα είναι :

10-Montecristo No2-UME ABR 14
Δύσκολο μεν, προσωπικό τοτέμ δε.
9-Cuaba Salomones -LCD Tommi
Μόλις δήλωσα την επιθυμία μου για αγορά κούτας ο Θωμάς με τη χορηγία του μου έδειξε περί τίνος πρόκειται. Η κούτα αγοράστηκε τελικά :D
8-Vegas Robaina Famoso
Αγνώστου κατασκευής και προέλευσης, μου δόθηκε ως δώρο πρόπερσι.Καπνίστηκε το καλοκαίρι χύμα στο κύμα.
7- Quai D' Orsay Coronas Claro -ETP OCT 15
Ίδιος κωδικός με των υπολοίπων. Παρακινήθηκα να προμηθευτώ δικιά μου κούτα μετά το No 2 της λίστας.
6-Juan Lopez Seleccion No 2-LCD Goutsou
Χορηγία του Στέλιου σε κάποια από τις συναντήσεις μας. Ψωμί - φουντούκι-καραμέλα με βάθος και ένταση.
5-Por Larranaga Montecarlo-EML MAR 14
Το αγαπημένο μου μικρό. Εναλλαγή πικάντικου, λουλουδάτου και γλυκού. Καπνίστηκε με καφέ στο μπαλκόνι το καλοκαίρι.
4-Partagas D4-GUT AGO 13
Το τελευταίο ξεχασμένο από μια δεκάδα. Καπνίστηκε τον προηγούμενο χειμώνα σε μπαρ συνοδεία Malt.
3-El Rey Del Mundo Choix Supreme -GMA FEB 14
Λουλούδι, μπισκότο με λίγο πιπέρι στην αρχή. Συνόδευσε φαγητό με ψάρι προ του καλοκαιριού.
2-Quai D' Orsay Coronas Claro -LCD Tommi
Συνόδευσε μπυροκατάταση σε μάζωξη του βορείου παραρτήματος μέσα στις γιορτές . Το πρώτο της μάρκας που κάπνισα. Μακάρι το blend να μείνει το ίδιο γιατί είναι πούρο που ΔΕΝ το χόρτασα.
1-Bolivar Tubos No3-LCD Tommi
Μου το χάρισε ο Θωμάς σε ένα γρήγορο καφέ μας. Εντυπωσιάστηκα από τη δύναμη και την ένταση των γεύσεων σε τόσο μικρό πούρο. Η πρώτη βιασύνη έφυγε και καταλήξαμε μετά τον καφέ να πίνουμε ρούμια.

Αυτά ήταν και τα δικά μου κουκιά στο thread. Φυσικά υπήρξαν και άλλα καλά πούρα αλλά χάθηκαν στη λήθη. Πέρα από ένα καλό πούρο συμβάλλουν οι περιστάσεις και η στιγμή. Να είμαστε γεροί, και του χρόνου!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε και το φίλο Γιώργο από τα βόρεια, αναμένουμε και τους τελευταίους βραδυπορούντες αδελφούς...
These users thanked the author Τάκης for the post:
radamanthys
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από alexandros »

1 bolivar gigantes 02 απο κουτα μαγικη. δεν εχω αλλα λογια γιαυτο το πουρο. ο,τι καλυτερο εκαψα την χρονια ...
2 boliver petit corona απο αρχαια κουτα του 97. καπου την ανοιξη, ενα μαγικο βραδυ σε μια παραλια στην β ευβοια
3 diplo no2. 02 ισως το καλυτερο διπλο 2 που εχω καψει ποτε μου
4 H Upman no2 reserva.καιω 1 τον χρονο.με εκανε να καταλαβω την αξια των ρεζερβων
5 Punch d.c. καλοκαιρι με κρυο και βροχη για 2 μερες.καθομαι το μεσημερι μετα απο φαγητο πριν τελειωσει το 1/3 εχω βαλει κατω το ουισκι, παρατησα ο,τι εκανα και ξεκινησα το ταξιδι
6 diplo no4 καιω 1-2 το χρονο γιατι τελειωνουν... καθε φορα ειναι ταξιδι για το ελτοραντο
7 partagas Seleccion Privada No.1. ημουν τυχερος και λιγα κομματια βρεθηκαν στα χερια μου. πολυ καλο πουρο. δεν ηταν ολα ελτοραντο αλλα αυτο ηταν
8 Montechristo tubos. θελεις να αναψεις ενα πολυ καλο πουρο να σε "στειλει" ? αυτη ειναι μια απο τις επιλογες
9 sancho panza molinos. το καλυτερο μολινος εβερ. ξημερωμα σε ψαρεμα με κρυο και ομιχλη και τον ηλιο απεναντι. αντε γεια ...
10 bolivar Gold Medal. ξεκινησε την μασαμπουκα κατασταση στην γιορτη μου...

να πανε ολα καλα να μπορουμε να συνεχιζουμε το παθος μας και να κανουμε αυτο που αγαπαμε
ελπιζω ποτε ξανα στουμπα
ευχαριστω πολυ
These users thanked the author alexandros for the post (total 3):
ΣτάθηςGreekosΤάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
delectados
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2018 12:52 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από delectados »

delectados έγραψε:
Δευ Ιαν 21, 2019 3:14 pm
Βάζω κι εγώ μια δεκάδα

8. AVO Pilon Toro
9. La aurora DNA Robusto
3. Vegas Robaina Familiar
4. Trinidad Coloniales
5. Montecristo Linea Dumas
1. Partagas Lusitanias
6. Joya de nicaragua grand reserve robusto grande
7. bolivar royal coronas
2. Cohiba esplendidos
10. Romeo wide churchill
These users thanked the author delectados for the post:
Τάκης
Mic
New users
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 17, 2019 11:55 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Mic »

Γειά χαρά σ' όλους! Ξεκινάω λίγο ανορθόδοξα την εμφάνιση μου στο forum, ένεκα της προθεσμίας του CEO της Jimbular Logic...

10.Quai d' Orsay coronas claro
9.Partagas shorts
8.Punch coleccion vintage
7.Cuaba Salomones
6.Juan Lopez no2
5.RyJ Churchill (tubos), με το παλιό δαχτυλίδι.
4.Bolivar coronas gigantes
3.Cuaba Diademas
2.Juan Lopez seleccion superba
1.Partagas 8-9-8

Τα υπ΄αριθμόν 10,8 και 7 αποτελούν ευγενικές χορηγίες του φίλου Λευτέρη, τον οποίο και ευχαριστώ ;)
These users thanked the author Mic for the post (total 3):
Στάθηςlefteris cΤάκης
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα σας

Ενώ έχω καπνίσει την χρονιά που έφυγε πολύ καλά πούρα, δυσκολεύτηκα πολύ να θυμηθώ πια ήταν :roll:
σίγουρα σε ανύποπτο χρόνο θα έρθουν μπροστά μου κι άλλα, αλλά τι να κάνω.... :o
βλέπετε... :? δεν κρατάω σημειώσεις

Λοιπόν, έχουμε και λέμε
10. Hoyo de Monterrey Epicure Especial Κούτα 09 την παρέλαβα του αγίου Νικολάου από τον φίλο μας και ήταν το πρώτο που έκανα από δαύτη (μετά δεν την άφησα στην ησυχία της, την κούτα)
9. Romeo y Julieta Churchills Αγορασμένο από δω, χύμα, κούτα 15, από την ίδια που είχα καπνίσει και στο μαςς, λίγο μετά όμως αυτό.
8. Vegas Robaina Clasicos LCD Τάκης νομίζω του 00 Πρωτοχρονιά 2018 στο καπάκι μετά από το πρώτο πούρο που άναψα το 18, στούμπα στο "τετράγωνο" bolivar inmensas, ευτυχώς δεν είχε άλλο τέτοιου επιπέδου ο χρόνος που έφυγε :D
7. Rafael Gonzalez Perlas Πήρα μερικά από δω λόγω ελκυστικής σκοτεινής εμφάνισης από χάρτινη 5άδα, κατόπιν χωρίς δεύτερη σκέψη αγόρασα κούτα !
6. Montecristo N. 4 Αρχές του χρόνου, κούτα του 10, κούτα όμως αλλοπρόσαλλη, ό,τι κινείτε στην Κούβα είχε μέσα ! το συγκεκριμένο βεβαίως ήταν το απόλυτο N. 4
5. Partagas Lusitanias Καπνίστηκε κατακαλόκαιρο, με το γνωστό εδώ παρεάκι, ήταν σαν να κάνεις έρωτα, ξεκίνησε απαλά μαλακά με χάδια και..... και κορύφωσε στο τέλος :mrgreen: κούτα 10αρα του 15
4. Bolivar Libertador Ένα μήνα πριν μέσα στις γιορτές, η απόλυτη ανατροπή, στα 2.5 χρόνια που κάπνισα το πρώτο ήταν κάτι μέτριο και λίγο βαρετό, στα 3.5 χρόνια ήταν το κάτι άλλο, μεταλάχθηκε σε όλα, λες και το χάιδεψε μάγισσα, συγκλονίστηκα !
3. Cuaba Diademas Το πρώτο μου γενικώς, καπνίστηκε με τα παιδιά εδώ, οι τρεις σωματοφύλακες :D κούτα 08
2. Vegas Robaina Famosos Μια μεγάλη παλιά αλλά και τωρινή ζωντανή αγάπη ! ένα πρωινό του Οκτώβρη με πήρε μια παρατεταμένη αγκαλιά για να μου ευχηθεί για τα γενέθλιά μου 8-)
1. Partagas 8-9-8 Το απόλυτο πούρο το κορυφαίο για το 2018 χορηγία του εκλεκτού φίλου Μιχάλη - Mic (μόλις έγραψε από πάνω) :D
2008 η χρονιά του, με διαφορά ότι καλύτερο μου έτυχε πέρυσι !

Αυτά από μένα παιδιά, μακάρι και φέτος όλα τα πούρα μας να κινούνται σε επίπεδο 10άδας και ας δυσκολευτούμε άγρια στο επόμενο Τοπ 10 ;)
These users thanked the author lefteris c for the post (total 2):
ΣτάθηςΤάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”