Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Στάθης »

Το δικό μου Top Ten δεν θα υπήρχε χωρίς τον τελευταίο μήνα του χρόνου και φυσικά χωρίς τις εξαιρετικές χορηγίες των αδελφών μοναχών που με την ευκαιρία τους ευχαριστήσω και από εδώ...

10 :arrow: Rafael Gonzalez Petit Coronas Lcd Tournesol - πούρο που με έκανε να κοιτάξω αυτή την άγνωστη μέχρι τότε για μένα μπράντα της Κούβας
9 :arrow: Hoyo de Monterrey du Prince - TOR SEP 16. κρατιέμαι πολύ να μην την καταβροχθίσω
8 :arrow: Hoyo de Monterrey Escogidos - UEB AGO 18. Η έκπληξη της χρονιάς... Τόσο φρέσκο πούρο και όμως τόσο έτοιμο για φούμα :shock:
7 :arrow: Por Larranaga Petit Coronas - Top Ten χωρίς Λάρα κουκλάρα κ@υλί@ρ@ γίνεται? Ε όχι κύριοι δεν γίνεται... Από δική μου κούτα TOS MAR 17
6 :arrow: Bolivar Belicosos Finos - OPG JUL 14 - Τα σοκολατάκια μου ;)
5 :arrow: Bolivar Petit Belicosos LE 2009. - Τα έβλεπα αλλά τα σνόμπαρα και δεν τα αγόραζα μέχρι που πήρα μερικά και δοκίμασα... Πολύ νταλκά και σκοτεινιά μέσα τους ;)
4 :arrow: Partagas No.1 LE 2017 - Π Ο Υ Ρ Α Κ Λ Ο Σ
3 :arrow: Ramon Allones Extra LE 2011 Lcd Takis - Ήταν το μέρος? Ήταν η παρέα? Ήταν το πούρο? Ήταν όλα μαζί τόσο αρμονικά δεμένα 8-)
2 :arrow: Bolivar Soberanos LE 2018 - Τι να λέμε για αυτό το πούρο... Μου πήρε το σκαλπ απλά...
1 :arrow: H.Upmann No.2 Lcd Nikos Doc - Το πούρο που καπνίστηκε στις 20.12.2018 έμελλε να είναι το Νο.1 της χρονιάς κοντραρίστηκε με το Soberano αλλά κέρδισε η αρμονία του κλασσικού μπαλέτου έναντι του σύγχρονου.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
suleygiannisAssosPetranMixalis81Tournesol
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Με 14 μήνες μόνο εμπειρία το καλάθι μου θα είναι μικρό η σειρά είναι τυχαία
1 Ramon allones small club corona το πρώτο μου μικρό δεν περίμενα ότι θα μου προσφέρει τέτοια αρώματα
2 vegueros tapados καπνισμένο στην Αρβανιτια το καλύτερο από όσα έχω καπνίσει μάλλον θα έφταιγε η θάλασσα
3 h upmann majestic χορηγία στην πρώτη μου επίσκεψη στις μουριές σαν να ήταν η πρώτη φορά που έκαιγα το συγκεκριμένο πούρο
4 Romeo y julieta coronitas en cedro η πρώτη γνωριμία με την brand
5 Vegas robaina famoso πρώτη επαφή με την brand συνοδεία ιδιαίτερου malt (για μένα) δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχουν τέτοια απαλά αρώματα
6 A D N robusto αποκτήθηκε από event δεν περίμενα ότι όλες οι γεύσεις θα είναι παρών μέχρι να σβήσει
7 principes robusto claro συνοδεία vegan berger δεν μπορούσα να πιστέψω ότι κράταγα το συγκεκριμένο πούρο
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

8 partagas aristocrates το ποιο μεγάλο μικρό
9 Romeo y julieta cazadores το πρώτο μου μεγάλο από την brand
Παρακαλώ τον αρμόδιο για την ενσωμάτωση με το προηγούμενο αν είναι εφικτό
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9002
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε το Στάθη και το Σπύρο για τις δικές τους καταθέσεις
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Tournesol »

[10] Diplomaticos No.2 (EMS 2016)
[09] H. Upmann Royal Robusto (MEG MAR 17)
[08] Punch Monarchas LCD Τάκης (SSU SEP 98)
[07] Ramon Allones Specially Selected (EMS 2016)
[06] Montecristo Tubos LCD harmonica (circ. 2007-08)
[05] Bolivar Inmensas LCD Τάκης (TEB MAY 08)
[04] H. Upmann Magnum 50 LCD sulleygiannis (OBM NOV 16)
[03] Cohiba Siglo V LCD Τάκης (JMZ DIC 04)
[02] H. Upmann Connossieur A (EMS 2015)
[01] Bolivar Belgravia Edicion Regional 2015 Gran Bretaña (UTE DIC 2015)

Ενδιαφέρουσα χρονιά η παρελθούσα. Πολύ ζόρικη απο την μία, rewarding enough απο την άλλη. Αποφεύγω μέρες τώρα αυτό το top 10, διότι απαιτεί αρκετό σβήσε-γράψε για να φτάσω σε ένα καταστάλαγμα μόνο 10 επιλογών. Την πρωτιά θα την δώσω χωρίς δεύτερη σκέψη στο Bolivar Belgravia - ακόμα το θυμάμαι και ανατριχιάζω αυτό το πούρο. Το καλύτερο βόλι του στρατηγού, που έχω δοκιμάσει έως τώρα. Στο πλευρό του στρατηγού, ακολουθεί ο πιστός του τραπεζίτης, με το Α να είναι το καλύτερο του όπλο για το 2018. Μου φαίνεται περίεργο πως έχω ένα Cohiba στο top 10 μου και μάλιστα στην πρώτη τριάδα. Θα ήταν αδύνατον διαφορετικά διότι αυτό το Siglo V δωρηθέν παρα τον Ντόν, ήταν ένα El Dorado καραμπινάτο. Να ξεχωρίσω επίσης ένα μαγευτικό και ταξιδιάρικο RASS που απήλαυσα για το Mass Οκτωβρίου 2018. To 50% της λίστας το οφείλω στις ευγενικότατες χορηγίες και γι'αυτό σας ευχαριστώ πολύ κύριοι :D.

Ευελπιστώ σε ένα ακόμα πιο δυνατό top 10 για το 2019. Αρχίστε να κρατάτε τα τεφτέρια σας :lol:.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
ΣτάθηςPetranAssosΤάκηςsuleygiannis
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9002
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

ευχαριστούμε θερμά και το Θάνο για την κατάθεση του δικού του Libro d' Oro της χρονιάς
σιγά-σιγά ελάτε και οι υπόλοιποι, οι μέρες λιγοστεύουν
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9002
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Τάκης »

κύριοι δεν βλέπω κίνηση, υπάρχουν πολλοί βραδυπορούντες...
Εικόνα
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Greekos »

Θα μπω κ εγώ να γράψω λογικά μέχρι το Σάββατο

Προσπαθώ να μαζέψω τα κιτάπια μου γιατί τα σκόρπισα.... :? :roll:
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από goutsou »

Συγνώμη για τη καθυστέρηση, αλλά υπάρχει οργασμός υποχρεώσεων απ' όλα τα μέτωπα...
Αυτή είναι η φετινή μου λίστα...
10. Partagas Habaneros. Χειμώνας ίσον αμπανέρος.- Ότι πρέπει για το μπαλκόνι τις κρύες νύχτες.
9. Por Larranaga Petit Coronas. Όλα τα πούρα πρέπει να βγαίνουν σε 50αρα cab. Τι αλμυροκαραμέλα θε μου!
8. Sancho Panza Non Plus. Θα είναι πάντα στον υγραντήρα μου. Α-γά-πη.
7. Bolivar Soberanos. Το τελευταίο που μπήκε στο τοπ 10. Σαν να έτρωγα σοκολάτα βγαλμένη από μοριακή κουζίνα.
6. Saint Luis Rey Churchills lcd tommi. Ο ορισμός αυτού που ο καλός μου φίλος λέει ‘αιθέρας’. Αυτό το ‘υπέροχο τίποτα’ το κάπνισα σε μία από τις πολλές συναντήσεις μας.
5. Montecristo Especial lcd triantafyllos. ΠΠΚ με τσαγανό και φυσικά γεμάτο εξωτικά μανιτάρια.
4. Montecristo no.1 lcd Haris G. Ακομα ένα Μόντε παλιακό. Φαινόταν στούμπα, αλλά το άτιμο κάηκε ‘ξυράφι’. Και δώσε κρέμα και δέρμα και κακάο και….
3. Romeo y Julieta Petit Princess lcd lefteris c. Το πρώτο που μπήκε στο τοπ 10 φέτος κάπου τέτοιο καιρό το έκαψα. Πως γίνεται ένα ‘σκατουλάκι’ να έχει τόσες μαζεμένες γεύσεις;
2. Cifuentes Cristal Tubo lcd P.K. Στρίφτηκε όταν έπεσε η χούντα! Ο δωρητής δεν είναι μέλος στο φόρουμ μας, ίσως να γίνει κάποια στιγμή. Μεγάλη μου τιμή που τον γνώρισα! Τώρα για το πούρο τι να πω; Γεύσεις βγαλμένες από το βιβλίο των επιφωνημάτων!
1. Bolivar Belicosos Finos. Το είπε ο Χάρης. Ένα πούρο που μας έστειλε στο όνειρο. Η γλυκιά χαρά της επιτυχίας. Αξέχαστο για μια ζωή!
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigarsforum.gr Top Ten 2018

Δημοσίευση από Fairlight »

O χρόνος που μας πέρασε ήταν μάλλον πληθωρικός με τα πούρα, αρκετά δύσκολος απο άποψη χρόνου όμως. Γι αυτόν και κάποιους άλλους λόγους δυστυχώς δεν κράτησα αναλυτικές σημειώσεις (κάτι που έχω διορθώσει ήδη για το 19). Ως επακόλουθο θα βγάλω την παρακάτω λίστα, απ ότι έχω κρατήσει:

10. Bolívar Tesoro (ER Almenia 2016) ETP NOV 16
Καταπληκτικό regional που έχει αρχίσει να δείχνει τα δόντια του. Σε μερικά χρόνια οι οιωνοί δείχνουν ότι θα μεταμορφωθεί σε κάτι μαγικό.

9. Montecristo No. 2 ULE MAY 15
Και όμως 2αρια σε λίστα top 10. Υπάρχουν και τα καλά βλέπετε...

8. Partagas Lusitanias MUL JUN 15
Lusy + 15 = συνταγή για επιτυχία.

7. Juan Lopez Seleccion No.2 SEA FEB 16
Τι να κάνω είμαι άρρωστος με δαύτα. Αφιερωμένο στον φίλο Harmonica.

6.H. Upmann Magnum 50 OPM NOV 09
Πούρο που παραδοσιακά δεν απολαμβάνω, αυτή η 10αδα χτύπησε κορυφή.

5. Bolivar Belicosos Finos ULA JUN 14
BBF ξανά και ξανά και για πάντα και άγιος ο Θεός. Το workhorse του νησιού.

4.Montecristo Especial ARG ENE 14
Δεν υπάρχουν αυτά τα πούρα... Πως την έχουν γλυτώσει από διαγραφή είναι πραγματικά απορίας άξιο....

3.H.Upmann No. 2 Reserva Cosecha 2010 (LCD Takis)
Χορηγία του Τάκη, μαγευτικό πούρο...

2.Partagas v898 RAE FEB 14
Το καλύτερο regular του νησιού λέει ο Άρχι. Πως να χαλάσεις χατήρι σε τέτοιον τύπο? (Εντάξει βοηθάνε και τα 898 λίγο, μην λέμε και βλακείες).

1.Montecristo Tubos PMU JUN 14
10αρα που χτύπησε κορυφή, σημείο που μόνο τα καλά tubos μπορούν να φτάσουν.

Καλή χρονιά να έχουμε και εις ανώτερα (ή κατώτερα, αναλόγως πως το βλέπει κανείς).
These users thanked the author Fairlight for the post:
suleygiannis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Cigarsforum.gr Top Ten”