Cigar re-rolling

πειραματισμοί & εμπνεύσεις
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Cigar re-rolling

Δημοσίευση από spasias »

Συχνά πυκνά μου τυχαίνουν στούμπες που συνήθως παρόλα τα σουβλίσματα κ.λπ. γιατροσόφια μου χαλάνε τη διάθεση στο τέλος. Αυτή τη φορά είπα να περιποιηθώ με διαφορετικό τρόπο ένα παραγεμισμένο μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο Rafael Gonzalez Corona Extra :mrgreen: .

Εικόνα

Νότισα λίγο με νερό το κεφάλι για να μαλακώσει η κόλα και ξεδίπλωσα ράπερ, binder και filler.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Στη συνέχεια άνοιξα και ξεδίπλωσα ένα ένα τα φύλλα βρίσκοντας τρία με τέσσερα σημεία στουμπώματος κυρίως λίγο πριν το δαχτυλίδι μέχρι και το κεφάλι. Τα φύλλα είχαν συμπιεστεί τόσο πολύ που ήταν αδύνατο να περάσει καπνός από μέσα. Σαν να μην έφτανε αυτό είχαν βάλει και μικρά κομμάτια μέσα για να παραγεμίσουν το ήδη παραγεμισμένο πούρο!


Εικόνα

Εικόνα

Στη συνέχεια τα έβαλα όλα σε ένα τάπερ με bovenda 85% και τα άφησα για 24 ώρες να ανεβάσουν λίγο υγρασία και να γίνουν πιο εύπλαστα.

Εικόνα

Την επόμενη ημέρα δοκίμασα να τα στρίψω. Τα φύλλα ήταν εύπλαστα και μαλακά. Δυστυχώς πολλές φωτογραφίες δεν μπόρεσα να τραβήξω μίας και ήμουν μόνος και χρειαζόμουν τα χέρια μου.

Εικόνα

Όλα ήταν σχετικά εύκολα εκτός από το ράπερ. Το ράπερ του πούρου ήταν λεπτό σαν τσιγαρόχαρτο. Το μούσκεψα λίγο για να γίνει εύπλαστο αλλά δεν κατάφερα να το τυλίξω σωστά με την πρώτη με αποτέλεσμα να μου κοπεί λίγο σε κάνα δυο σημεία. Ήμουν αποφασισμένος να το στρίψω όμως και θυσίασα ένα ράπερ από ένα selectos. To δεύτερο ράπερ είχε φυσιολογικό πάχος και το στρίψιμο ήταν πολύ πιο εύκολο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Στο κεφάλι συμπλήρωσα με μικρά κομμάτια καπνού που είχαν περισσέψει από το Rafael. Με τα πολλά το πουράκι, αν και με μπαλώματα, στρίφτηκε.

Εικόνα



Σα μέγεθος τώρα μου βγήκε 42 x 153. Στην υφή του είναι αρκετά καλό χωρίς κενά και σκληρά σημεία και γενικά είμαι ευχαριστημένος από την πρώτη απόπειρα.

Εικόνα

Προς το παρόν το έχω σε ένα τάπερ με 72% υγρασία για να έρθει λίγο στα ίσα του μέχρι να προχωρήσω και στη δοκιμή :D :D .
These users thanked the author spasias for the post (total 10):
suleygiannisPetranΣτάθηςFairlighttrendyalexandrosMixalis81RigelianosSvenskAndreasP
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8967
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από Τάκης »

Στέργιε respect για το project!
εννοείται πως θα περιμένουμε εντυπώσεις από το κάπνισμα του RGPE Φρανκενστάιν σου 8-)
και πάλι μπράβο
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από Fairlight »

To θρεντ θα μπορούσε να λέγεται και 'Ο μοναδικός διαθέσιμος τρόπος για να αντιμετωπίσετε τις στούμπες'.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από Haris »

Ωραιος... Πολύ εντυπωσιακό!!

Αλλα για τις στουμπες το τελευταιο διάστημα πηρα το γνωστο πλέον εργαλείο "perfect draw" και πραγματικα κυριοι κανει τρελλη δουλειά!!!!


Εικόνα

Εδω με μια λαρα που δεν άνοιγε με τιποτα!!!
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από spasias »

Χάρη το εργαλείο το είχα δει και εγώ σε βιντεάκι και από ότι μου φάνηκε πρέπει να κάνει πολύ καλή δουλείά.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βρώ Ευρώπη για να το αγοράσω.
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από harmonica »

Στεργιε μόνο 👏👏 για την σκέψη και την εκτέλεση
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από Fairlight »

Το perfect draw το είχα δει μόλις είχε βγει, μάλιστα είχα σκεφτεί να το πάρω. Τότε το έστελναν κανονικά Ελλάδα, τώρα που κοίταξα δεν το στέλνουν πλέον. Δεν νομίζω ότι υπήρχε ποτέ Ελλάδα, ένας Αμερικάνος οδοντίατρος το έχει φτιάξει.

Ο λόγοι που με απέτρεψαν ήταν 2. Ο πρώτος ήταν ότι είχα ήδη ένα εργαλείο που αφαιρούσε υλικό (ένας κενός σωλήνας με ένα έμβολο μέσα). Ο δεύτερος είναι ότι το perfect draw όπως και το δικό μου δεν μου φαίνονται ιδιαίτερα χρήσιμα σε εκείνες τις περιπτώσεις που το πούρο απλά είναι σφιχτό και παραγεμισμένο παντού. Σε αυτή την περίπτωση το δικό μου εργαλείο δημιουργεί έναν αεραγωγό στην μέση του πούρου που ναι μεν διευκολύνει την ροή αέρα αλλά το καπνιστικό αποτέλεσμα είναι χάλια. Φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και με το perfect draw αλλά Χάρη μιας και το έχεις μπορείς να μας ενημερώσεις. Αυτά τα εργαλεία ωστόσο φαίνεται να δουλεύουν καλά αν υπάρχει 'κόμπος' σε κάποιο σημείο στο πούρο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από alexandros »

στεργιο ευγε
το πηγες αλλου το κολπο
στο τελος απο εδω μεσα θα βγουμε στριφτηδες και καλλιεργητες εκτος απο καπνιστες
These users thanked the author alexandros for the post:
Mixalis81
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Να που έχουμε και στην Ελλάδα ικανούς μερακληδες στριφτες! Εύγε για το μεράκι σου και το κουράγιο να ασχοληθείς!!
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Cigar re-rolling

Δημοσίευση από lefteris c »

Συγχαρητήρια Στέργιε, ωραία ιδέα........ :idea:
που μου γεννά αλχημιστικές προεκτάσεις Β περιόδου
Παράδειγμα: ανοίγουμε 2 διαφορετικά πούρα, σούπερ παρτάγας και ματζέστικ (όχι στούμπες)
και πέρνουμε το wrapper & binder από το ένα και το βάζουμε στο άλλο και τούμπαλιν :shock:
εννοείται ότι χρειάζεται ταλέντο υπομονή και λεπτότητα :D
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλχημείες”