Οι αγορές ενός ταξιδευτή

νόμιμες εννοείται, σύμφωνα με το άρθρο 14 των Κανόνων Λειτουργίας του φόρουμ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Κύριοι καλησπέρα,

Όπως συστήθηκα σήμερα, είμαι αρχάριος στο σπορ του πούρου και βρίσκομαι σε στάδιο πειραματισμού. Οι αγορές μου αφορούν πάντα μεμονομένα στικς και είμαι πολύ μακριά - τόσο οικονομικά όσο και σα συνήθεια - από την αγορά κούτας. Παρόλα αυτά, όπως είπα μου αρέσει να πειραματίζομαι και είναι αρκετά αυτά που έχω σημειώσει μέσα από τις συζητήσεις σας που θα ήθελα να δοκιμάσω.

Μέσα στους επόμενους 3 μήνες θα βρεθώ στις παρακάτω χώρες:
  • Κύπρο
  • Παρίσι, Γαλλία
  • Τζέντα, Σαουδική Αραβία
  • Βηρυττό, Λίβανο TBC
  • Κολόμπο, Σρι λάνκα TBC
Πιστεύετε ότι αξίζει, από οικονομικής πλευράς, να αναζητήσω αγορές σε κάποια από αυτές τις χώρες;

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Τάκης »

για Σρι Λάνκα δεν ξέρω Βλάση, στα υπόλοιπα μέρη υπάρχουν από παλάτια μέχρι ναοί του πούρου
ακόμα κι αν δεν αγοράσεις, αξίζει έστω και μια βόλτα να δεις π.χ. τους θησαυρούς της Βηρυτού
κάποτε υπήρχαν και στην Κύπρο, κάνε όμως μια περαντζάδα στα 3 La Casa κι όλο και κάτι θα βρεις

για τη Τζέντα ξέρω πως έχει καπνομάγαζα αλλά δε γνωρίζω ακριβώς τι παίζει σήμερα
και στα Παρίσια αξίζει τον κόπο μια τσάρκα, ακόμα κι αν πας για να πάρεις φραντσέζικα regional
όσο για το οικονομικό σκέλος, είναι όλα από λίγο έως και πολύ κάτω σε σχέση με τις ελληνικές τιμές
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Καλημέρα,

Τέλεια, σε ευχαριστώ πολύ.

Όταν αναφέρομαι σε "οικονομικά" έχω περισσότερο στο μυαλό μου κουβανέζικα σε καλύτερες τιμές ή κάποια αγαπημένα NC οπως το CAO Pilon.

Εννοείται θα ποστάρω φωτος από τυχών ενδιαφέρουσες ανακαλύψεις.

P.S. Η Τζέντα παντα σε εκπλήσσει με το τι μπορείς να βρεις

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

το παρισι ειναι μαλλον η πιο ακριβη χωρα απο αυτες που ανεφερες
στην κυπρο οι τιμες ειναι σχεδον 25-30% κατω απο εδω
στην βυρητο ακομα πιο κατω αλλα δεν ξερω που θα βρεις να αγορασεις στικς και οχι κουτες. ισως ο χαρης και οι αλλοι φιλοι που εχουν παει βολτα μεχρι εκει να ξερουν να σου πουνε

τωρα για την σρι λανκ τι να σου πουμε. περιμενουμε να γυρισεις και να μας ενημερωσεις ΕΣΥ
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από nikos doc »

Αν πας στην Βηρυττό και πάρεις non, όταν γνωριστούμε θα σου γυρίσω την πλάτη!!!!

Μιλαμε για τον παράδεισο των Κουβανεζικων!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
AssosSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Κύριοι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Χωρίς να υπόσχομαι ακόμα, μπορεί να κάνω ένα οδοιπορικό για τις αγορές του πούρου στις χώρες που επισκέπτομαι και να το μοιραστώ μαζί σας. Δεδομένου ότι καλύπτω μια μεγάλη μερίδα χωρών, είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν πολλές ευκαιρίες.

Τη Σρι Λανκα κακώς την ανέφερα, ακόμα και αν βρω δε νομίζω ότι θα έκανα τον κόπο να αγοράσω, καμία εμπιστοσύνη.

@Νίκο, αντιλαμβάνομαι την ευθύνη και θα πράξω τα δέοντα :lol: Αν και ήλπιζα να βρω ένα ωραίο Arturo Fuente don Carlos Belicoso.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Κατσε να πω κι εγώ τις απόψεις μου. Λοιπόν η Κύπρος έχει τα πάντα σε εξαιρετικές τιμές. Στο Παρίσι μη βασιστείς με τίποτα σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο για πούρα, γιατί τα πούρα που έχουν είναι λιγότερα από αυτά που έχω σε μισό υγραντήρα. Από μαγαζιά θα βρεις σίγουρα αρκετά γαλλικά regional (ζηλεύω).
Βηρυττό έχουν πάει 2 φορές κάποια παιδιά από το φόρουμ μπορούν να σου πουν αναλυτικά. Αν και δε νομίζω να έχει στικς. Για τα άλλα δύο δεν ξέρω, θα εκπλαγώ αν έχουν πούρα.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

suleygiannis έγραψε:Κατσε να πω κι εγώ τις απόψεις μου. Λοιπόν η Κύπρος έχει τα πάντα σε εξαιρετικές τιμές. Στο Παρίσι μη βασιστείς με τίποτα σε οποιοδήποτε αεροδρόμιο για πούρα, γιατί τα πούρα που έχουν είναι λιγότερα από αυτά που έχω σε μισό υγραντήρα. Από μαγαζιά θα βρεις σίγουρα αρκετά γαλλικά regional (ζηλεύω).
Βηρυττό έχουν πάει 2 φορές κάποια παιδιά από το φόρουμ μπορούν να σου πουν αναλυτικά. Αν και δε νομίζω να έχει στικς. Για τα άλλα δύο δεν ξέρω, θα εκπλαγώ αν έχουν πούρα.
Στο Παρίσι σκοπεύω να επισκεφθώ το "Α La Civette" όλοι λένε ότι είναι ωραία εμπειρία.

Κυπρο είμαι μια φορά το μήνα άρα έχω καιρό να ανακαλύψω

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Fairlight »

Στην Βηρυτό σίγουρα θα βρεις κούτες σε εξαιρετικές τιμές. Κρίμα είναι να μην πάρεις μια, δεν είναι ανάγκη να δώσεις πολλά λεφτά. Για όλα υπάρχει πρώτη φορά εξάλλου (Welcome to the dark side κτλπ).
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Fairlight έγραψε:Στην Βηρυτό σίγουρα θα βρεις κούτες σε εξαιρετικές τιμές. Κρίμα είναι να μην πάρεις μια, δεν είναι ανάγκη να δώσεις πολλά λεφτά. Για όλα υπάρχει πρώτη φορά εξάλλου (Welcome to the dark side κτλπ).
Θα μπορούσα να το κανω ενα γρήγορο poll "Προτείνετε την απολυτη VFM κούτα για αγορά απο Βηρυτό". οι παράμετροι θα ηταν η απόδοση ποιότητας στη χαμηλότερη τιμή και σε ένα αξιοπρεπές μέγεθος, τύπου ρομπουστο.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγορές”