Οι αγορές ενός ταξιδευτή

νόμιμες εννοείται, σύμφωνα με το άρθρο 14 των Κανόνων Λειτουργίας του φόρουμ
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Τάκης »

Mixalis81 έγραψε:
Κυρ Δεκ 23, 2018 6:22 pm
Παίδες έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία από τα LCDH Αμβούργου ή Βερολίνου αναφορικά με την ποιότητα, σωστή συντήρηση και ποικιλία των εν λόγω καταστημάτων?
Μιχάλη για το Βερολίνο έχει γράψει πρόσφατη πραγματεία ο Στέργιος εδώ:
viewtopic.php?f=201&t=1023
These users thanked the author Τάκης for the post:
Mixalis81
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δε πήγε το μάτι μου καν...Thanks a lot Τακη :D
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Έκθεση Gulfood 2019 στο Ντουμπάι. Επίσκεψη στο LCDH στη μαρίνα για φουμα και χαλάρωση.
Εντυπώσεις: συλλογή φωτιά με πολλά και παλιά πούρα, humidor που σε προκαλεί να ξοδέψεις πολλά χρήματα. Κωδικοί που εχουν καταργηθεί, λιμιτάδες από το 2013 και πούρα που εχω δει μόνο σε φωτογραφίες. Quai d Orsay με παλιο δαχτυλίδι, σταματημενα Diplo και τεράστιες διπλοκορονες σαντσο πανζα.

Το πρόβλημα: Με τη νέα φορολογία τους στα καπνικά, οι τιμές είναι απαγορευτικές. Ενδεικτικά, RyJ TACOS 2018 στην Ισπανία/Γερμανία το εχω βρει γύρω στα 18€. Εδώ το κόστος ηταν στα 128 Dirham - κάτι παραπάνω από 30€. Αυτό ίσχυε σε όλα τα πουρα δυστυχώς.
Άρα,
αξίζει 100% η επίσκεψη μόνο και μόνο για να θαυμασεις τη συλλογή. Αν θα υπαρξει αγορά ειναι στην κριση και την τσέπη του καθενός.

Χαιρετισμούς,
Βλάσης ΕικόναΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post (total 5):
ΤάκηςPetranalexandrossuleygiannisMixalis81
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δηλαδή τα sanchos πόσο τα είχε; εντάξει τα quai d' orsay με παλιό δαχτυλίδι δεν είναι τόσο παλιά.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Θα σε γελάσω αλλα έβγαινε ακριβά - δεν ψωνισα οπως καταλαβαίνεις- κοντα στο 30αρι ισως, αλλα για το συγκεκριμένο δεν εχω αίσθηση σύγκρισης . Σκέψου ομως οτι τα H. Upmann Majestic ήταν >8€

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από suleygiannis »

Αν είχε κοντά στο 30αρι παίρνω αεροπλάνο και πάω να αγοράσω. Μια χαρά τιμή μου φαίνεται. Μιλάμε για giant corona, μέγεθος όπως το Μοντε Α. Και για να γίνω και πάλι αιρετικός, μου αρέσουν περισσότερο από τα Μοντε Α. :P
These users thanked the author suleygiannis for the post:
alexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

30αρι το σαντος ειναι πραγματικα καλη τιμη
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από tommi »

Τα 18 καλα ειναι ;;; ;)
These users thanked the author tommi for the post (total 5):
ΤάκηςradamanthysalexandrosTournesolJazzman
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από alexandros »

στειλε πμ με ινφο θωμααααα
να προλαβω τον σουλεημαν γιατι θα τα παρει ολα ... :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Οι αγορές ενός ταξιδευτή

Δημοσίευση από Jazzman »

Κύριες, κύριοι σας καλησπερίζω. Μετά από ένα χρονικό διάστημα στο εξωτικό Αζερμπαϊτζάν επανέρχομαι με εντυπώσεις.
Στο Baku υπάρχουν δύο καταστήματα με πούρα, ένα LCDH και ένα cigar lounge. Στην πραγματικότητα πρόκειται για το ίδιο μαγαζί, ίδιο ιδιοκτήτη, ίδιο manager και κοινό στοκ/τιμές.
Στο δια ταύτα, οι τιμές είναι αρκετά καλές και μου θύμισαν τιμές Γερμανίας. Η μεγάλη έκπληξη ήρθε όταν διαπίστωσα ότι τα περισσότερα πούρα/κούτες είναι αρκετά παλιά, μερικά από τα οποία θα χαρακτήριζα και vintage. Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει θεσμοθετημένα ο όρος (π.χ. από 15 χρόνια και πάνω) αλλά με τη δική μου περιορισμένη εμπειρία μου φάνηκαν αρκετά παλιά.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελεί ένα ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ Saint Luis Rey Regios του 2006 - GIL DIC06 - το οποίο πρέπει να το πήρα όχι παραπάνω από 10€/stick.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η λίστα περιλαμβάνει παλαιά αλλά και ακριβοθώρητα πούρα που δεν έχω καταφέρει να βρω μέχρι τώρα όπως:

Partagas 8-9-8
Upmann Sir Winston
Upmann Noellas
Bolivar Corona Gigantes

Και βέβαια με χαρά μεγάλη φούμαρα το 1ο μου Illusione CG4. Περισσότερα όμως γι’ αυτό θα γράψω σε review.

Τέλος, αν ποτέ βρεθείτε στο Baku σας ενθαρρύνω να επικοινωνήσετε με τον Çağdaş Çıldır. Είναι υπεύθυνος για τα καταστήματα, έχει πολύ καλές γνώσεις για τα πούρα και κόβει φλέβες για ελληνική παρέα. Μάλιστα, κάποια από τα μέλη του forum ήδη τον γνωρίζουν. Συστήνω ανεπιφύλακτα να περάσετε 2 ωρίτσες μαζί του για ένα πούρο και φανταστικό τοπικό τσάι.

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 8):
suleygiannisΣτάθηςkonstadinos23Mixalis81alexandrosΤάκηςPetrannikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αγορές”