Soft vs Jet vs σπίρτων

Άβαταρ μέλους
axaros
New users
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:24 pm

Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από axaros »

Καλημέρα σας !
Θέλω να ζητήσω τη γνώμη σας γύρω από το θέμα επιλογής αναπτήρα. Αυτή τη στιγμή, χρησιμοποιώ έναν double-jet της Cohiba με ενσωματωμένο puncher. Πέραν της πρακτικότητας όμως των jet (που να σας πω την μαύρη αλήθεια δεν βλέπω τον λόγο να πάρει κανείς κάποιον με παραπάνω από δύο (2) jets) τείνω προς την κατεύθυνση των soft-flames και όποτε υπάρχει η δυνατότητα των σπίρτων. Μάλιστα έχω ακούσει ότι κάποιοι ανάβουν τα sticks τους με λωρίδα από κέδρο. Τι λέτε ; Τι χρησιμοποιείτε εσείς ;
Yes ... there is absolutely a vegetarian option :
You can F$%& off !!
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από harmonica »

Για μένα οι 2 φλόγες είναι του ματς εκτός αν καπνίζεις Μπουριά 50+..
Μονή και Άγιος ο θεός.
Σοφτ χρησιμοποιεί ένας φυλακισμένος αν δεν κάνω λάθος 😁, αργεί να πυρωσει αλλά εντάξει την κάνει την δουλειά.
Σπίρτα, κέδρο άναβα στην ρομαντική μου εποχή μεσα στο σπίτι, τώρα έξω και με αδειοχαρτο.
These users thanked the author harmonica for the post:
χεντυ κοντου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
axaros
New users
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:24 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από axaros »

Σε ευχαριστώ φίλε Harmonica !
Κατάλαβα !
Όσον αφορά βέβαια στα .. φλογοβόλα (ανεξάρτητα από τον αριθμό jets) αναπτύσσουν πολλαπλάσιες τιμές θερμοκρασίας από τους soft-flame, που απ' όσο μπορώ να ξέρω : γενικά δεν είναι κάτι που θέλουμε ... Πέραν του πρακτικού ζητήματος (του να καταφέρεις να ανάψεις stick σε εξωτερικό χώρο ασ πούμε) περί ορέξως δεν τίθεται κανένα πρόβλημα !!!! Ανάβει κανείς πούρο μέχρι και με .. μολότωφ !!!!
Κάπου πήρε το μάτι μου έναν (Αμερικάνικο) αναπτήρα που διαθέτει και soft και jet flame, που προσωπικά το βρίσκω πολύ πρακτικό.
Τώρα για τα σπίρτα και τις λωρίδες κέδρου μάλλον θα συμφωνήσω ότι σαν τεχνική ανάματος των sticks παραπέμπει σε ένα είδους βίτσιο, ως ένα βαθμό, αλλά πάντα κουβαλάει την ομορφιά της παράδοσης ...
Yes ... there is absolutely a vegetarian option :
You can F$%& off !!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από alexandros »

και με bic αναβεις και με καρβουνο ακομα
ευκολα μπορεις να απομακρυνεις λιγο το πουρο απο τη φλογα του τζετ αμα φοβασαι για την θερμοκρασια

τωρα κομματια λουριδες απο κεδροφυλλα να εισαι σιγουρος οτι δεν ειναι παραδοση αλλα γινεται καθαρα για την μουρη
αμα κανεις καμια βολτα κουβα θα καταλαβεις
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
axaros
New users
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 28, 2019 6:24 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από axaros »

Γεια σου Αλέξανδρε,
το να πάω στην Κούβα ομολογουμένως θα το ήθελα πολύ. Μου καταρίπτεις και άλλον μύθο (πέραν τα περί plume που διάβαζα εδώ στο forum).
Βέβαια, ανεξάρτητα από το αν πουλάει κάποιος μούρη ή όχι (σίγουρα έχει κάποιο βίτσιο κατ' εμέ, γιατί όπως και με τα σπίρτα είναι μεγάλη ταλαιπωρία), όσο νά ναι δεν είναι το ίδιο το να ανάβει stick με φλίδα κέδρου και κάρβουνο ή κλασσικό Zippo πχ ...
Καταλαβαίνω τι λες και εν γένει και εμένα με απωθεί η επιτήδευση (σαν συμπεριφορά γενικά) αλλά για τον double jet αναπτήρα που χρησιμοποιώ αγοράζω υψηλής καθαρότητας βουτάνιο. Καμιά φορά ανάβω και με σπίρτα.
Yes ... there is absolutely a vegetarian option :
You can F$%& off !!
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από gregpap »

Καλημερα, για να μην ανοιγω νεο θεμα μια συντομη ερωτηση, ειναι φυσιολογικο για καινουργιο αναπτηρα xikar να μην αναβει ποτε με την πρωτη και να θελει 2-3 φορες για να παρει, αν παρει μετα αναβει αμεσως παντως....νομιζω κατι δεν παει καλα παντως αλλα θα ηθελα κ την γνωμη σας γιατι δεν ειχα ποτε τετοιο αναπτηρα
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από nikos doc »

Καλημερα. Κάνε καλή εξαέρωση και βάλε ποιοτικό αέριο!
Κλασικά συμπτώματα αυτά που περιγράφεις.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από Στάθης »

These users thanked the author Στάθης for the post:
gregpap
Είμαστε για φυλακή
gregpap
Δημοσιεύσεις: 139
Εγγραφή: Παρ Σεπ 06, 2019 4:25 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από gregpap »

Colibri αεριο τον γεμισε μπροστα μου...τι να πω δεν ξερω, νομιζω εισαι λαθος ρυθμισμενη η βαλβιδα γιατι με το που το αφηνω συνεχίσει να βγαζει φλογα για λιγο ακομα... :roll:
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Soft vs Jet vs σπίρτων

Δημοσίευση από nikos doc »

Θέλει κανα δυο γεμίσματα και θα στρώσει.
Γενικά θέλει λιγο στοργή αλλά μόλις στρώσει θα εισαι happy.
Ποιον αγόρασες;
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναπτήρες”