Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

Πόσων αστέρων είναι το δικό σας Specially Selected

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Νοέμ 01, 2018 9:33 am

*
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
**
2
8%
***
4
17%
****
15
63%
*****
3
13%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

ABR 18

ίδιος μήνας με το προηγούμενο που κάπνισα(δεν σημείωσα πάλι τον κωδικό :x )
αγορασμένο απο διαφορετικό καπνοπωλείο αυτή τη φορά

Κόψιμο και το τράβηγμα είναι πραγματικά υποδειγματικό
Ντιβανόξυλα και λοιπά ξύλα γεμάτα αλκοόλια στο pre

στην πρώτη ρουφηξιά ρέουν στην ατμόσφαιρα
τεράστιες ποσότητες καπνού με κάθε λογής μπαχαρονοστιμιές
Πεντανόστιμο ξεκίνημα μα μια πρώιμη κρέμα, λευκό πιπέρι και θυμάρι
Τα υλικά στρογγυλοκάθονται στον ουρανίσκο μου αδειάζοντας το κεφάλι μου από σκέψεις (Θωμά δεν άδειασε τελείως :lol: ;))
Το καταευχαριστιέμαι και ακόμα δεν έχουμε αρχίσει...αν το βαθμολογούσα right now θα 'ταν ένα σίγουρο 5άρι

Καρύδια και καφές, το πούρο δείχνει σαν έτοιμο από καιρό παρά την νεότητα του
ένα μικρό ολιγόλεπτο θεματάκι με την καύση δε στέκεται ικανό να κάμψει τη ξέφρενη πορεία του προς την κορυφή
τώρα σκάει μια γνώριμη παιδική γεύση που δεν αναγνωρίζω αλλά δεν πειράζει
έχει κι αυτό τη σημασία του...σημάδι ότι ταξιδεύουμε!!!
πολύ θυμάρι και μοσχομυρωδάτα ματζούνια από μαγαζιά της Ευριπίδου, σήμα κατατεθέν άλλης εποχής
στη συνέχεια λεμονανθός, κίτρο, περγαμόντο όλα μαζί σ' ένα ονειρικό μιξ κλεισμένο σε μπουκάλι
να κι ένα κλαδί από μάραθο

Το δεύτερο μέρος του κινείται στο ίδιο μήκος κύματος πάνω κάτω
με ανεβασμένες τις τιμές της κρέμας, του λεμονιού και λοιπών εσπεριδοειδών
η ισορροπία είναι απίθανη, καλύτερη και από ακροβάτη
το λεμόνι μοσχομυρίζει τόσο που βάζω μερικά σε μια σακούλα για γλυκό του κουταλιού

το τελευταίο τρίτο συνεχίζει με αυτές τις οξύτητες και το θυμάρι να επανακάμπτει
ενώ το κλου της βραδιάς είναι μια εξαίσια καρυδόπιτα με εσωτερική γέμιση κρέμα βανίλια
και ξύσματα λεμονιού στην καλοψημένη και αφράτη σάρκα της

όπως αντιλαμβάνεσαι αγαπητέ φίλε Στέργιε το πεντάρι δεν το γλύτωσε :)

3+5 σούμα 8 για τα δύο στικ που κάπνισα ισούται με ξεκάθαρο 4άρι για το εξαιρετικό Rass!!! ;)

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post:
nikos doc
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Jazzman »

Στην εκπνοή του χρόνου έρχομαι να ρίξω τα κουκιά μου και εγώ 4* για το πολύ όμορφο RASS.

Έκανα 2 στικ και τα δύο του '18. Το ένα έγινε Ελλάδα παρέα με Oban το άλλο σε βόλτα στο Σικουάνα.

Ξύλα, μπαχάρια, κιτρώδη αρώματα και υποψία κρέμας σε κάποια σημεία. Ως λάτρης του robusto αποφάσισα ότι θα πρέπει να είναι στο μόνιμο roster μου.

Πολύ ευχαριστήμενος, ο μόνος λόγο που δεν έβαλα 5* είναι ότι δεν έχω κάνει αρκετά για να υπάρχει benchmark.

Συστήνω ανεπιφύλακτα.

βουρ στο επόμενο mass :arrow:
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Greekos »

Λίγο πριν το κουδούνι να τα πω κ εγώ.

Έκανα ένα RASS με άνεση καφεδάκι carrot cake 🍰 καθώς έγραφα για την δουλειά.
Όμορφο πουρο, κάψιμο αλφάδι.
Μύτη είχε ξυροκαρπι, δέρμα κ καφέ... Ίσως έφταιγε που έπινα καφέ!

Στην αρχή μελομενο κ savoury ταυτόχρονα.
Ξηρός καρπός καφέ κ ξύλο έρχονται συνεχόμενα, κρεμώδης καπνός, γεμάτο άρωμα από μοσχοκάρυδο.

Στέκεται καλά στην οξύτητα του καφέ.
Μαζί με το γλυκό μου βγάζει ωραίο πάντρεμα, σαν να έριξες πολλά καρύδια σε πικρή σοκολάτα με σιρόπι αλατισμένες καραμέλα.

Έχει τώρα πιάσει μια όξινη νότα που είναι ίδια με την cream cheese frosting που έχει το γλυκό.
Έχω παρατήσει την δουλειά κ καπνίζω μόνο κ σκέφτομαι το ωραία που θα ήταν να είχα κ ένα ουίσκι δίπλα ...
Εικόνα

Εικόνα

Έκανα άλλο ένα βόλτα με -1 στα κανάλια με τσάι παρέα.
Εκείνο ωραίο κ γεμάτο πιπερακι κ κρέμα καφέ.

Το πούρο αυτό εγώ γενικά το πάω κ το καπνίζω. Κ πάντα δεν με απογοηεύει.

4 στα 5 από μένα!
These users thanked the author Greekos for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
triantafyllos
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:26 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από triantafyllos »

Καλησπέρα ομορφόπαιδα το κάψαμε και το rass ένα πολύ καλό πούρο και πάντα αξιόπιστο από κούτα του 17.Πρωτες τζούρες άρχισε με βούτυρο με καραμέλα πολύ γλυκιά γεύσει γενικά έτσι κύλησε όλο το πούρο γεύσεις γλυκές μπισκότο μερέντα και κρέμες πολλές προς το τέλος μου έβγαλε λίγο μανιτάρι και ξερους καρπούς γενικά ήταν φανταστικό πολύ καλή επιλογή μπράβο Στέργιο
Εικόνα
Εικόνα
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Αγαπητοί φίλοι, αν και μια μικρή καθυστέρηση στην αναφώνηση των τίτλων τέλους, το RASS MASS του Οκτωβρίου έλαβε τέλος.

Ευχαριστώ θερμά όλους τους συμμετέχοντες που με τις κριτικές τους μας κρατήσαν παρέα αυτό το μήνα.

Είχαμε ένα αρκετό μεγάλο δείγμα συμμετοχών από 25 άτομα με μόνο όμως 24 καταμετρημένες και τακτοποιημένες ψήφους. Μάλλον ο Τριαντάφυλλος ξέχασε να δηλώσει τη ψήφο του :? .

Μέτρησα συνολικά 44 καμένα πούρα … δυστυχώς δεν μπορέσαμε να κάψουμε ολόκληρο 50άρι cabinet μιας και έμειναν και 6 για παλαίωση. :lol: :lol:

Το πούρο τα πήγε εξαιρετικά με το 63% των ψήφων να του δίνει 4 αστέρια και το 14% 5 αστέρια.
Υπήρξαν βέβαια και ορισμένες απογοητεύσεις … αλλά γούστα είναι αυτά.

Στα θετικά σημειώνω επίσης την πολύ καλή κατασκευή του πούρου μιας και δεν αναφέρθηκαν σημαντικές κατασκευαστικές και λοιπές αστοχίες
Εξαιρετικό ενδιαφέρον, που επιβεβαιώνει και την προσωπική άποψη που είχα, είχε και το γεγονός ότι η πλειονότητα των πούρων που κάηκαν αν και σχετικά φρέσκα (χρονολογίες 16 17 και 18) σημείωσαν εξαιρετική απόδοση και ανέδειξαν ποικίλες γεύσεις και αρώματα. Αν λάβουμε υπόψη και τις εξαιρετικές αναφορές σε παλαιωμένα πούρα που δοκιμάστηκαν πιστεύω ότι το συγκεκριμένο πούρο αξίζει μιας θέση στους υγραντήρες μας.

Σκυτάλη στον αδερφό Στάθη για το mass του Νοεμβρίου το οποίο ήδη ξεκίνησε αρκετά δυνατά.

Και πάλι σας ευχαριστώ όλους θερμά για τη συμμετοχή σας.



Εικόνα
These users thanked the author spasias for the post (total 5):
alexandrosPetranTsapaspanΤάκηςkonstadinos23
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”