Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσων αστέρων είναι το δικό σας Specially Selected

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Νοέμ 01, 2018 9:33 am

*
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
**
2
8%
***
4
17%
****
15
63%
*****
3
13%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από AndreasG »

Έκαψα ψες ακόμη ένα RASS, σε αντίθεση με το προηγούμενο που το κάπνισα ξεροσφύρι, αυτή την φορά το είχα παντρέψει με ένα ποτήρι Bunnahabhain 12 και λίγη μαύρη σοκολάτα με πορτοκάλι.

Εικόνα

Αυτή την φορά το κάψιμο του ήταν πολύ πιο καλό και μόνο προς το τέλος χρειάστηκε μια μικρή παρέμβαση με τον αναπτήρα.

Κατασκευή εκπληκτική, draw επίσης πολύ καλό (θεωρώ τα box pressed ως ανώτερα σε αυτό το κομμάτι), εναλλαγές στο τέλος πάλι δεν εντόπισα, αλλά ήταν πολύ ωραίο.

Εικόνα
These users thanked the author AndreasG for the post:
spasias
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8988
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

η δεύτερη rass/mass ραψωδία είναι μια ολόφρεσκη ζαριά SOA MAR 18 πολύ ζουμερή στο μάτι
που μετά το κόψιμο μοσχοβολάει βάφλα και τριμμένα φουντουκοκάρυδα

ο νεοσσός από τις πρώτες τζούρες φωνάζει πως το έχει
με νότες από δέρματα, γη, τζίντζερ και αλμύρες να στρώνουν χαλί για τις ζαχαρωμένες γλύκες που ακολουθούν
τζουράρω σαν χαζός, αυτό είναι Rass!

ακολουθεί ένα όργιο από σκούρα φρούτα, βούτυρα και καβουρδισμένα καρύδια
με μπαχαροπίπερα, λεμονοπίπερα, και μπισκότο μουλιασμένο σε ρούμι
τα καπνά παραμιλάνε το ίδιο κι εγώ

Εικόνα

χτυπάει το τηλέφωνο, είναι το ψηλό παιδί να κανονίσουμε κάτι τελευταίες λεπτομέρειες για το μεθαυριανό event
μιλάμε ακριβώς για 7΄ και 14΄, κι όταν επιστρέφω το αγιόνες είναι κει και με περιμένει
αναμμένο και ξαναμμένο, με σώμα τούμπανο και ερωτική διάθεση στα ύψη

καφέδες, λεμονάτες κρέμες, τραγανό αμύγδαλο και σοκολάτα γάλακτος (!) ρε φίλε
κάνουν παιχνίδι με κάτι αναπάντεχες τρελίτσες από κέδρο, μέλι, βανίλια και τσίλια
φτιάχνοντας πεντανόστιμες παντεσπανάτες γλυκές και αλμυρές αλχημείες
μίλησε κανείς για γωνίες κι αμμωνίες..?? το καταπίνω εν ριπή…

Εικόνα

απίστευτο εφταμηνίτικο στικ, απ’ τα καλύτερα Rass που κάπνισα εδώ και καιρό
κι αναρωτιέμαι τι μπορεί να φτιάξει με ένα age 3-5 ετών

με τα τσαρούχια **** ½ κ. επιλοχία
θα καπνίσω κι ένα τρίτο πιο παλιό από τα δύο προηγούμενα, για να αποφανθώ για την τελική μου βαθμολογία
αυτό πάντως ήταν μια γευστική γροθιά!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
spasias
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Την καλημέρα μου στην παρέα.
Ευχαριστούμε τον Χάρη τον Ανδρέα και τον Τάκη που μοιράστηκαν μαζί μας τις εμπειρίες τους.

Χάρη πολύ special λαδιάρικο και ηλιοκαμένο πούρο βλέπω. Όταν συναντώ τέτοια κομμάτια συνήθως δύσκολα κρατιέμαι να μη τα χτυπήσω.

Ανδρέα άποψή μου είναι ότι μερικές φορές δε χρειάζεται να βρεις τρελές εναλλαγές σε ένα πούρο. Αν σε ταξιδέψει από την αρχή ως το τέλος και χωρίς εναλλαγές … φτάνει.

Τάκη σα να κάπνιζα μαζί σου … και εγώ αναρωτιέμαι πολλές φορές πως θα είναι κάποιο ωραίο φρέσκο πούρο σε μερικά χρόνια αλλά δυστυχώς στην περίπτωσή μου τα περισσότερα δεν προλαβαίνουν να ενηλικιωθούν :lol: :lol:

Για κοπιάστε και οι υπόλοιποι !!!
These users thanked the author spasias for the post:
AndreasG
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από AndreasG »

spasias έγραψε:
Πέμ Οκτ 11, 2018 1:43 pm
Την καλημέρα μου στην παρέα.
Ευχαριστούμε τον Χάρη τον Ανδρέα και τον Τάκη που μοιράστηκαν μαζί μας τις εμπειρίες τους.

Χάρη πολύ special λαδιάρικο και ηλιοκαμένο πούρο βλέπω. Όταν συναντώ τέτοια κομμάτια συνήθως δύσκολα κρατιέμαι να μη τα χτυπήσω.

Ανδρέα άποψή μου είναι ότι μερικές φορές δε χρειάζεται να βρεις τρελές εναλλαγές σε ένα πούρο. Αν σε ταξιδέψει από την αρχή ως το τέλος και χωρίς εναλλαγές … φτάνει.

Τάκη σα να κάπνιζα μαζί σου … και εγώ αναρωτιέμαι πολλές φορές πως θα είναι κάποιο ωραίο φρέσκο πούρο σε μερικά χρόνια αλλά δυστυχώς στην περίπτωσή μου τα περισσότερα δεν προλαβαίνουν να ενηλικιωθούν :lol: :lol:

Για κοπιάστε και οι υπόλοιποι !!!
Σίγουρα Στέργιε, αν σε ταξιδέψει ή αν δεν το καπνίζεις ξεροσφύρι. Το πρώτο για τους λόγους του Tasting το συνόδευσα μόνο με νερό και ήταν κάπως κουραστικό προς το τέλος. Το δεύτερο μαζί με τα σούξου μούξου ήταν πιο κομπλέ!

Άντε και οι υπόλοιποι να παίρνουν σειρά!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Απόψε είπα και γω με τη σειρά μου να περπατήσω στα αλώνια του Ραμον για τις ανάγκες του mass..
Εικόνα
Ανοίγω υγραντηρα παίρνω ένα στικ καλοστριμμενο και σοκολατι του 16 κόβω και βγαίνω μπαλκόνι να το καψω....

Πρώτες τζουρες γρασίδι, ξύλο και δέρμα, δίνοντας σκυτάλη σε σοκολάτα γαλακτος μαζί με σκόνη κακάο να εμφανιστούν και να βάλουν γερά θεμέλια στην απόλαυση...ρουφάει σα μπουρι...Μαύρη σοκολάτα με κρέμες και φτάσαμε στο 2ο/3ο όπου κάνει νεύμα ο λεμονανθος....Καφές, κακάο και ενίοτε λευκό πιπέρι και καρυδια συνθέτουν την παλέτα....
Εικόνα
Μπαίνει στο τελευταίο τρίτο...Η ένταση ανεβαίνει, η απόλαυση δε τσιγκουνευεται...Το συνοδευω με Glen Garioch Εικόνα

Σοκολάτα ως επί το πλείστον, ξυλα λες και είναι βουτηγμένα σε Lourpak, βότανα και άνθη και κάτι απο γκοφρετα μαζι με κακάο και καπως έτσι φτάνει μετά από 1 ώρα και ένα τέταρτο στο τέλος...

Απολαυστικό, πλούσιο, κιμπαρικο πούρο
Πρώτη δοκιμη για το μαας και θα ακολουθήσει άλλη μια σίγουρα....για το συγκεκριμένο Στεργιο 4.5 με τα τσαρούχια!!!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
AndreasGspasias
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Το πρώτο καπνίστηκε πριν από μια εβδομάδα, αλλά τώρα βρήκα λίγο χρόνο για να γράψω… Πουρό από την ευλογημένη χρονιά του ’17.
Στα κρύα του έχει ανεπαίσθητους καφέδες και μανιτάρια, αλλά μόλις το μπουμπουνίζω από την πρώτη τζούρα είναι φουλ στα ξηροκάρπια και στις κρέμες. Όσο προχωράει μετατρέπονται σε φυστικοβούτυρο και μερέντα. Συνεχίζει με καψαλισμένη ζάχαρη, πούδρα κακάο, δέρμα και βρεγμένη γη. Στο τέλος έβγαλε μανιταράκι σπέσιαλ, καφέδες και μέντα. Δεν ήθελα να τελειώσει λέμε. Καταπληκτική ζαριά και άνετα παίρνει 5 αστεράκια. Εν αναμονή τις 50αδας slb λοιπόν για τη συνέχεια…
Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 3):
AndreasGsuleygiannisspasias
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Ευχαριστούμε το Μιχάλη και το Στέλιο για τις περιγραφές τους !!! :D :D

Από ότι φαίνεται πέσανε σε κορυφαίες αποικίες με τα πούρα τους να χτυπάνε κορυφή.
Νότες από δέρματα, γρασίδι, κακάο, βούτυρα, φυστικοβούτυρα, γκοφρέτες, μερέντες λεμονανθοί, μανιτάρια, κρέμες … όλα τα καλά της κούβας ήταν από ότι φαίνεται καλά σφραγισμένα μέσα στα πούρα τους.

Τέτοια καπνίσματα εύχομαι να έχετε πάντα παιδιά.

Στέλιο πόσο σε καταλαβαίνω με το 50άρι που περιμένεις. Εύχομαι όλα να σου βγουν αντίστοιχα του πούρου που κάπνισες.

Από ότι φαίνεται προς το παρόν φρέσκοι κωδικοί παίζουν δυνατά. ;)

Ελάτε και οι υπόλοιποι …
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Δεύτερη δοκιμή και για μένα με πούρο από dress με κωδικό MSU - JUN 17.

Πέτυχα ωαρίο καιρό και το άναψα στον κήπο απολαμβάνοντας τη λιακάδα μετά από το μεσημεριανό φαγητό.

Ελαφρώς box pressed πούρο με πολύ καλή κατασκευή και κανελί χρώμα.

Εικόνα

Κόβω και το τράβηγμα είναι σε αυτό πολύ εύκολο και τα πρώτα αρώματα που μου δίνει στο κρύο είναι σανός, χόρτα και απαλή οξύτητα.
Ανάβω και έχουμε ξεκίνημα με χόρτα, πιπέρια, μπαχάρια.
Λίγα εκατοστά μέσα και αναπτύσσει σιγά μια ωραία οξύτητα και tanning γεύσεις.
Μετά το πρώτο τρίτο προσθέτει μια γλυκάδα και μετατρέπεται σε γλυκό περγαμόντο.

Εικόνα

Ρετροχάλι με καρύδια το οποίο όμως αφήνει μια απαλή πικράδα στο τελείωμα.
Πλούσιος καπνός αλλά όχι κρεμώδης ... κυρίως πιπεράτος και πικάντικος.
Λίγο πριν την ετικέτα καφέδες, ξύλο οξιάς και αρκετά απαλά νόστιμα πιπέρια.
Δυνατές πικάντικες και καπνιστές γεύσεις στο τελείωμα που πιστεύω αδικήθηκαν μιας και ζητούσε και δεν είχα δίπλα μου μεζεδάκια να τσιμπολογώ.

3.5 / 5 για το συγκεκριμένο κομμάτι … μιας και ήθελα το κάτι παραπάνω τη συγκεκριμένη στιγμή που δυστυχώς δε μου το έδωσε.
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Δεύτερη και τελευταία δοκιμή κυρ. επιλοχία, με αυτό το πραγματικά υπέροχο robusto του μηνός Οκτωβρίου. Πούρο σειράς EMS και παραγωγής 2016. Πανέμορφο αν και ελαφρώς box-pressed, ευωδιαστό στα κρύα του με κέδρο μέλι και κανέλα.

Ένα πλήθος απο γεμάτες γεύσεις και σε αυτή την δεύτερη δοκιμή. Γρασίδι, πιπερι, κανέλα, ζαχαρότευτλα, ξύσμα απο άγουρο λεμόνι, δέρματα. Κάπου μετά την μέση πέταξα και τις σημειώσεις μου και άραξα να το απολαύσω.

Αδελφέ Στέργιε, μαγικό το πούρο που έβαλες. Δεν μπορώ παρά να του δώσω ένα καθαρό 5/5.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
nikos docΣτάθης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από nikos doc »

Το έκαψα την περασμένη Πέμπτη , ηταν το πρώτο μου πουρο μετα απο κανά εικοσαήμερο χωρίς....
Νεοσσός Ναυπλιώτης MSU ABR 18, χωρίς μεγάλες προσδοκίες αλλα με περισσή όρεξη.
Με καφεδάκι lungo, παντα σκέτο και καλη παρέα.
Πιπερια με έπνιξαν στην αρχη, και σκέφτηκα οτι θα φάω ξυλο. Γρήγορα ο κουρνιαχτός έκατσε, συμμορθώθηκε το RASS, και έδωσε ευγενικό γλυκό ξυλο, δέρμα ,γλυκιά πάπρικα και εξωτικές τανίνες.
Φρυγανιές φρεσκοψημένες, με πιπεράκι και μέλι, μαρμελάδα σύκο, και μια μικρή δόση αμμωνίας έκαναν την εμφάνιση τους στο δεύτερο μέρος.
Στα τελειωματα είχε χαρακτήρα Allones, με μια στιφαδα λεμονιού ,τζίντζερ και στο τελειωμα καφε βαρυ και ασήκωτο.
Η αμμωνιες ευτυχώς έφυγαν και τελικα έκαψα τα δάχτυλα μου.

Εύκολο τεσσάρι , αν και ολόφρεσκο και πλήρως άγουρο!

Συνεχίζουμε δυνατά, ελπίζω σε αλλα 3!


Εικόνα
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”