Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσων αστέρων είναι το δικό σας Specially Selected

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Νοέμ 01, 2018 9:33 am

*
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
**
2
8%
***
4
17%
****
15
63%
*****
3
13%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Πράξη πρώτη.

Πούρο προμηθευμένο απο την εγχώρια αγορά, παραγωγής 2016 (δεν μπόρεσα να εξασφαλίσω περισσότερα details). Περιφέρεια λίγο μεγαλύτερή και σχήμα ελαφρώς box-pressed. Άρωμα απο μέλι και χορταρικά στο πόδι.

Κόβω και το τράβηγμα είναι εξαιρετικό. Δίνει ακόμα πιο έντονο μέλι και ματζουράνα στο pre-light.

Δυνατή εισαγωγή με πληρέστατες γεύσεις απο καβουρδισμένα αμύγδαλα, καρύδι και μπόλικο δέρμα. Λίγο πριν την μέση λεμονανθός και συμπλήρωμα απο καφέ με πλούσια κρέμα. Πάρα πολύ smooth χωρίς γωνίες ή άλλα δυσάρεστα.

Άψογη καύση χωρίς την παραμικρή διόρθωση

Στέργιε, αβαβά ένα 4/5 για αυτή την πρώτη δοκιμή. Θα κάψω άλλο ένα για τον τελικό βαθμό

Θαρρώ πως δεν είναι καθόλου τυχαίο που έχει αγαπηθεί ιδιαιτέρως απο τους περισσότερους στην παρέα. Παίζουν πολύ σωστή μπαλίτσα με το συγκεκριμένο κομμάτι οι Κουβανοί.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
Jazzmanspasias
Unyielding force of thought and spirit, shine!
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Ωραίο ξεκίνημα με το Θάνο να κάνει ποδαρικό με δυνατό πουράκι που σκόραρε ψηλά.

Φίλε Θάνο από τις σημειώσεις μου βλέπω ότι όσα κομμάτια του 2016 είχα δοκιμάσει είχαν σκοράρει επίσης ψηλά.

Για κοπιάστε και οι υπόλοιποι … και για όσους δεν τα έχουν βρει ακόμα με το συγκεκριμένο, για κάντε μια δοκιμή, μπορεί να σας κάτσει αυτή τη φορά η λεμονόπιτα :D :D !
These users thanked the author spasias for the post:
Tournesol
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

κ. επιλοχία ευπειθώς αναφέρω, πως το τεμάχιο που θα καπνίσω πρώτο για το mass, είναι κι αυτό του ’16
αγορασμένο από ελληνικό καπνοπωλείο, αλλά δυστυχώς έχασα το σκονάκι με τον κωδικό
ελαφρώς κοκκινωπό όπως κάθε Αγιόνες που σέβεται τον εαυτό του
και επίσης ελαφρώς box pressed αφού μιλάμε για dress

Εικόνα

τραβάει σαν καλαμάκι του φραπέ για γίγαντες, με light - αδιόρατο pre αποξηραμένων φρούτων
με τις πρώτες τζούρες του κινούνται σ’ έναν ξυλώδη και πιπεράτο αχταρμά
γρήγορα όμως κουλάρει, με νότες από κακάο, καρυδόψιχα, και ζουμερά ζαχαρωτά να δίνουν υποσχέσεις

Εικόνα

πινελιές καφέ, μπαχαρικά ζαχαροπλαστικής και λεμονανθοί σκάνε μύτη
ενώ από μέσα η μαρμίτα προσπαθεί να δέσει μια κομπόστα φρούτων
με ελαφρύ δέρμα και αλμυρές νότες να ιντριγκάρουν την εσπερινή ατμόσφαιρα
αφού είναι η ώρα του δειλινού, περί λύχνων αφάς που λέμε, κι η υπόθεση κι η φωτό σηκώνουν φλας

Εικόνα

στη μέση μου κάνει μια κοιλίτσα, σαν πενηντάρης που έχει τύψεις γιατί σταμάτησε τη γυμναστική
με τζίντζερ, γλυκόπικρες ξυλώδεις αερολογίες, κι ένα αδιευκρίνιστο floral

μετά από κάμποσες τζούρες όμως βουτυρώνει κομμάτι
και προσπαθεί να δώσει ξανά παρόν σε prime time παράσταση
με καβουρδισμένα καρύδια, μπαχαροπίπερα, και σαβαγιάρ βουτηγμένα σε ρούμι
ενώ στο φουρνάκι ψήνει και μια ordinary λεμονόπιτα για τους fans

Εικόνα

επειδή έχω φουμάρει πολύ πιο τσιριμπόμ Rass, θα του βάλω ένα ***
σημειώνοντας ωστόσο πως είχε καλές τάσεις
εννοείται πως θα επανέλθω…
These users thanked the author Τάκης for the post:
spasias
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Ευχαριστούμε και τον Τάκη για την πρώτη του δοκιμή με RASS χαμένου κωδικού αλλά όχι χαμένης ταυτότητας μιας και κουβαλούσε μαζί του όλα τα απαραίτητα χαρτιά : καρύδια, καφέδες, μπαχαροπίπερα, ρούμια αλλά και τους απαραίτητους λεμονανθούς και λεμονόπιτες. :D

Ενδιαφέρουσα και η λίστα RASS. Θα την εκλάβω ως … ένα καλό RASS ανασταίνει και κλινικά νεκρούς :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από AndreasG »

Καλημέρα παίδες, χθες το βράδυ κάπνισα το ένα από τα δύο RASS που εξασφάλισα για το mass tasting. Κωδικούς, χρονιές κλπ δεν έχω κρατήσει γιατί με του που μπω σε humidor κάνω όπως την διαφήμιση με το ψυγείο της Heineken.

Εικόνα

Μπαίνω στο ψητό. Ανάβω, ωραία παραγωγή καπνού, αντίσταση όση χρειάζεται. Ξεκινάει με δύναμη και ένταση. Μετά από το μισό εκατοστό περίπου η δύναμη μειώνεται και κυμαίνεται στα πλαίσια του medium +. Πιάνω μπόλικο ξύλο, κάτι ξερό που δεν μπορώ να περιγράψω και λιγότερο μαύρο πιπέρι.

Μου έκανε ένα περίεργο κάψιμο στην αρχή το οποίο χρειάστηκε ένα touch up.

Εικόνα

Στο δεύτερο τρίτο μειώνεται η δύναμη ελαφρώς καθώς και η ένταση των γεύσεων. Από εδώ και πέρα μου αφήνει αλμυρά στα χείλη. Το ξύλο αυξάνεται και το πιπέρι από μαύρο γυρίζει σε πράσινο. Πίσω πίσω στο παρασκήνιο των γεύσεων εντοπίζω κάτι που μου θυμίζει καμένα χλωρά χόρτα. Εναλλαγές πλέον δεν υπάρχουν και το τελευταίο κομμάτι συνεχίζει ακριβώς το ίδιο εκτός από μια πικράδα προς το τέλος.

ΥΓ Αναρρώνω από κρύωμα έτσι η πικράδα προς το τέλος μπορεί να ήταν πιο έντονη λόγω ασθενείας.

Συνολικά 4/5
Η απώλεια βαθμού για το κακό κάψιμο στην αρχή και για την έλλειψη εναλλαγής στο τέλος. Στα θετικά, το rustic look του και οι ακόμα πιο rustic γεύσεις του που ειλικρινά μου θύμιζαν τα μικρά επιπλοποιία της παλιάς Λευκωσίας!

Πέρασα σήμερα Σάββατο, από την Casa και καλά για να δω τον κωδικό (ψάχνετε και εσείς δικαιολογίες για να μπαινοβγαιβετε στα πουραδικα;). Κωδικός ETP ABR 17.
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Να λοιπόν και η πρώτη ψήφος από τον Ανδρέα που παρόλο το γεγονός ότι βρισκόταν σε ανάρρωση απόλαυσε το πουράκι και μάλιστα του άρεσε πολύ.

Φίλε Ανδρέα όπως είπα πριν το RASS είναι ότι πρέπει για την αποκατάσταση της υγείας :mrgreen:

Για κοπιάστε και οι υπόλοιποι.

Σαββατόβραδο σήμερα … ενδείκνυται για πουροκατάσταση !!!
These users thanked the author spasias for the post:
AndreasG
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Svensk »

Κι εγώ έχω προμηθευτεί δυο εγχώρια στικ, Απρ 16 αλλά είναι κάπως ξερά.
Θα περιμένω μια εβδομάδα να μου μουλιάσουν 8-) λίγο.
These users thanked the author Svensk for the post:
AndreasG
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
AndreasG
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 12:31 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από AndreasG »

spasias έγραψε:
Σάβ Οκτ 06, 2018 8:25 pm
Να λοιπόν και η πρώτη ψήφος από τον Ανδρέα που παρόλο το γεγονός ότι βρισκόταν σε ανάρρωση απόλαυσε το πουράκι και μάλιστα του άρεσε πολύ.

Φίλε Ανδρέα όπως είπα πριν το RASS είναι ότι πρέπει για την αποκατάσταση της υγείας :mrgreen:

Για κοπιάστε και οι υπόλοιποι.

Σαββατόβραδο σήμερα … ενδείκνυται για πουροκατάσταση !!!
Για την ανάρρωση να είμαι ειλικρινής την είχα βγάλει με τσάι μέντας και HdM.

Καλό Σαββατόβραδο!
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Κάηκε το Σαββατόβραδο.
Λαδιάρικο σοκολατί ολοστρόγγυλο από φρέσκο cab του 18 (MSU MAR 18).

Αρώματα στο κρύο φρεσκάδα, λάδι καρύδι χόρτα και γρασίδι. Κόψιμο και τράβηγμα πολύ εύκολο προς το χαλαρό με γρασίδια ματζουράνα κάτι το βοτανικό και λίγο καφέ. Ανάβω και με το καλημέρα τεράστιο εκτόπισμα κρεμώδη και ελαφρώς πικάντικου καπνού. Πολλά βότανα ταγκίλα και μια έντονη πικάντικη γεύση στο τελείωμα. Καρύδια και καβουρδισμένα βότανα. Ρετροχάλι πλούσιο κρεμώδες και χορταστικό.

Εικόνα

Δέρματα και lemongrass. Κάθε τζούρα και αυτή η λεμονάτη γεύση με νότες καφέ πλημυρίζει το στόμα μου.
Δυνατό γεμάτο σώμα και δυνατές γεύσεις στο 100%. Καθαρά πούρο που μπορεί να απολαύσει κανείς με βαρύ φαγητό και να μη χαθεί.
Τέλος του πρώτου τρίτου και στο στόμα μου μένει μια ωραία ταγκίλα τόσο χορταστικό και τόσομεταξένιο και απαλό ταυτόχρονα.
Για νεογέννητο σκοράρει πολύ ψηλά.

Εικόνα

Λίγο κοιλιά στη μέση με ξύλα και καφέδες και ξανά αρχίζει να ανεβάζει εντάσεις με κρέμα, λεμονόπιττες, ένα μεταλλικό στοιχείο και καρύδια. Τεράστιο εκτόπισμα καπνού με εσπεριδοειδή και περγαμόντο.
RASS το μεγαλείο σου. Επίγευση στυφή και με μεγάλη διάρκεια που κρατά σε εγρήγορση τον ουρανίσκο μου. Καρύδια και φρεσκάδα. Κάθε τζούρα και τόνοι καπνού. Το δωμάτιο γεμίζει μυρωδάτο καπνό.

Εικόνα

Άνετα παίρνει ένα 4/5.

Παρά το νεαρό της ηλικίας του, το απόλαυσα με το παραπάνω.
These users thanked the author spasias for the post:
suleygiannis
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα


Πουρο του μηνα νο1
Στο lcdh Λεμεσου , ημερομηνια sept 17 μολις ειχε τελειωσει τις διακοπες και επιασε ενα καταπληκτικο μαυρισμα :) με διπλο εσπρεσσο ηταν πολυ μα παρα πολυ καλο!!!
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
AndreasGspasias
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”