Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πόσων αστέρων είναι το δικό σας Specially Selected

Το δημοψήφισμα λήγει την Πέμ Νοέμ 01, 2018 9:33 am

*
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
**
2
8%
***
4
17%
****
15
63%
*****
3
13%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δοκιμή δεύτερη για το Rass-putin... :mrgreen:

Στο pre κακάο και δέρμα

Ξεκιναει με δέρμα και βρεγμένη γη στις πρώτες τζουρες... ελαφρως πιπερατο, λίγο ξυλο και μια υποβοσκουσα αλμυρα...Μπαίνει ο καβουρδισμένος καφες και μοσχοβολάει το μπαλκονι...Τραβάει σαν τσιμινιερα με ρετροχαλι που μου καίει τη μύτη...κι έτσι βγαίνει το πρώτο 3ο...

Να σου και η σοκολάτα σε μαύρη έκδοση...Πάλι ξύλο, λίγο κέδρος και κακάο, φουρνιστο ψωμάκι και προς το τέλος του 2ου 3ου σοκολάτα γάλακτος με ξηροκαρπια μέσα...Εικόνα

Μια πρέζα λεμονιού, θυμάρι, καρύδια και μπόλικη σκόνη κακάο οδηγούν στη μετάβαση για το 3ο μερος το οποίο ξεκινάει με 2-3 τζουρες σε λουλουδικο...
Εικόνα
Εικόνα
Καφές και σοκολάτα παραμένουν...πιπερατο ρετροχαλι και πάλι,καβουρδισμένα ξηροκαρπια, ξύλο, κανέλα και κακάο λιγο πριν το δαχτυλίδι...μέλι που έχει ζαχαρωσει και τη σοκολάτα να κάνει σουρτα-φερτα....

Με κάτι μπαχαροπιπερα αργοσβηνει ένα πολύ ωραίο RASS για ακόμα μια φορα....4/5 για το συγκεκριμένο...Θα προσπαθήσω για άλλο ένα ;)
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Καλησπέρα στην παρέα !!! Μόλις επέστρεψα μετά από πολυήμερο επαγγελματικό ταξίδι, διαβάζω τις εξελίξεις του mass παρέα με ένα rass, και χαίρομαι ιδιαίτερα που σας αρέσει. :D :D

Εικόνα

Άρη σε ευχαριστούμε για το βαθμό σου όπως άλλωστε μας περιγράφεις πιπέρι, ξύλο, καρύδι, βότανα και λεμόνι … είναι η συνταγή για την επιτυχία.

Petran φυσικά και να καπνίσεις και ένα και δύο ακόμα στικ και περιμένουμε με ανυπομονησία το τελικό σου πόρισμα. Αν και φρέσκο το πουράκι σου … έχει όλα τα συστατικά της επιτυχίας.

Αλέξανδρε μη τα λυπάσαι … δώσε ευκαιρία και σε φρέσκα πούρα ;) ... μπορεί να μην έχουν τη στρογγυλάδα και τις κατασταλαγμένες γεύσεις των παλαιωμένων αλλά αν πετύχεις καλό blend και τα μεταχειριστείς χαλαρά και χωρίς βιασύνες μπορεί να σε στείλουν αδιάβαστο με τις πλούσιες και γεμάτες γεύσεις.

Θωμά χαίρομαι ιδιαίτερα που αλλαξοπίστησες :twisted: και εύχομαι τα RASS να σου προσφέρουν από εδώ και πέρα τις ίδιες και καλύτερες συγκινήσεις. Είναι ένα ιδιαίτερο πούρο που μου αρέσει ιδιαίτερα φρέσκο μιας και συχνά πυκνά με κερνάει αυτές τις καταπληκτικές σταφίδες, δαμάσκηνα, ελαφριά πιπέρια, γη, ξύλα και πάνω από όλα λεμόνι.

Σπύρο ευγενική χορηγία που από όσα διάβασα πλησίασε στην κορυφή. Πάντα τέτοια εύχομαι.

Στάθη σε ευχαριστούμε για την παρουσίασή σου και τις πολύ ωραίες φωτογραφίες. Σε καταλαβαίνω απόλυτα έχω καπνίσει και εγώ πολλές φορές τέτοια μονότονα κομμάτια. Σε προτρέπω να κάψεις αν βρεις κάποιο φρέσκο κομμάτι και να επανέλθεις με νέες εντυπώσεις.

Σε ευχαριστούμε Παναγιώτη για το review σου και τη βαθμολογία σου. Διαβάζοντας αυτά που γράφεις θυμήθηκα των εαυτό μου την πρώτη φορά που έκαψα το πρώτο μου RASS. Δώσε στο πούρο μερικές ακόμα ευκαιρίες και θα με θυμηθείς … πραγματικά το αξίζει.

Σε ευχαριστούμε Μιχάλη για τη δεύτερη σου δοκιμή. Φωτογραφίες και περιγραφή μιλάνε από μονά τους … ένα καθαρόαιμο RASS που σέβεται τον εαυτό του και συνεχίζει να σκοράρει ψηλά. Περιμένουμε με ανυπομονησία, αν προλάβεις, και την τρίτη σου δοκιμή. :D
These users thanked the author spasias for the post (total 6):
ΤάκηςTsapaspanmike55anoPetranMixalis81Svensk
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

όπως προανέφερα κ. Επιλοχία σχετικά με το τρίτο και τελευταίο Rass-Mass που θα καπνίσω
πρόκειται περί ενός (αρκετά) παλαιότερου SS από τα προηγούμενα: LRE MAR 10
ήτοι λίγο πριν συμπληρώσει τα ένατα του γενέθλια, και κατά συνέπεια ανήκοντος στην κατηγορία cilf (*)

νομίζω έχει ενδιαφέρον και ίντριγκα η συμπεριφορά του Ramon Robusto στον (απώτερο) χρόνο
μιας κι είναι από τα πούρα που δύσκολα βρίσκει κανείς aged για να κάνει ανάλογο τεστ
αν θυμάμαι καλά, το πιο παλιό rass που έχω καπνίσει ως τώρα πρέπει να ήταν εφτάχρονο
για πάμε λοιπόν…

στο κρύο ρούφηγμα βγάζει ασθενικά αρώματα από αποξηραμένα φρούτα και ξηροκάρπια
με τις πρώτες νότες να έχουν μια ιδιαίτερα αλμυρή υφή και μπόλικα φουντούκια
και το τοπίο να είναι ιδιαίτερα smooth, στα όρια του βελούδου

Εικόνα

ώσπου να πέσει η πρώτη στάχτη, το rass έχει προλάβει μέσα σε 5-6 ρουφηξιές να μου πάρει το σκαλπ
με μια βουτυράτη - σχεδόν ζαχαρωμένη φρουτώδη γλυκύτητα
και πινελιές από δέρματα, αλμυρά nuts, σκούρο κεράσι κι ένα τζίντζερ που αλαφροπατάει
το λεμόνι ακόμα το ψάχνω

Εικόνα

τώρα μιλάμε για φουλ πορτοκάλι, σάρκα και φλούδα
με υπόνοιες βανίλιας και μπαχαροπίπερα σοφά δομημένα να ιντριγκάρουν το υπερ-σώμα του
που καθώς περνάει η ώρα ανάβει και κορώνει

ζαχαροκάλαμο, μπισκότο κανέλλας μουλιασμένο στο ρούμι, καρυδόψιχα, κακάο, ζαχαρωτά κάνουν πάρτι
με χορευτικά πιπέρια να δίνουν ώθηση στις ονειρο-τουρμπίνες

Εικόνα

rass-superman, «πέραν του καλού και του κακού», απλά υπέροχο
απογείωσε τη μέρα και τη διάθεση μου, γεμίζοντας αστερόσκονη αυτό το συννεφιασμένο απόγευμα
γιατί παραφράζοντας το Nietzsche: «χωρίς πούρα, η ζωή θα ήταν ένα λάθος» (**)

με βάση τα τρία που κάπνισα, τέσσερα αστέρια από μένα γι’ αυτό το σχεδόν πάντα ζουμερό Robusto της Κούβας

(*) εκ του milf: «Cigars I’d like to F#ck»
(**) η φωτό προέκυψε από πρωινή έμπνευση βλέποντας μια αφίσα στο δρόμο, μεσημέρι πήγα και φωτογράφησα
η πρωτότυπη ρήση του FN είναι «χωρίς μουσική, η ζωή θα ήταν ένα λάθος»
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
mike55anoPetranMixalis81alexandrosspasiasRigelianosSvensk
papa was a rolling stone...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από spasias »

Τάκη μας ταξίδεψες πάλι με την περιγραφή σου και το Cilf αστρόπλοιο rass που θυσίασες για τις ανάγκες του mass :D .
Πραγματικά ήταν σα να απόλαυσα το πούρο μόνο και μόνο από τη περιγραφή σου.

Δεν κρύβω ότι μου μπήκε η ιδέα να πετάξω μερικά rass σε χρονόβαζο για καμιά 10ετία … αλλά τώρα που το σκέφτομαι πιο λογικά μάλλον δε θα το καταφέρω. :evil:

Καταχωρήθηκε η τελική σου ψήφος. Σου εύχομαι πάντα τέτοιες φούμες.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Πήγα να βγω χωρίς φλας στον ηγούμενο και την πάτησα....
Ο παλιός καμπίνες μου εχει τελειώσει, αν και τα αρχείο μου έλεγαν αλλα....

Ας ειναι μπορεί να τα βρω κάποια στιγμή μπροστά μου καταχωνιασμένα.

Ανοίγω τον πιο φρεσκο ABR 16, τσιμπάω ενα και πάω για καφε με τον κουμπάρο.
Κουβέντα δεν του είπα...φύγαμε στην ώρα...γύρισα σπιτι και έβαλα ουΐσκι...

Τετοια ποικιλία, τέτοιο σώμα, τέτοιο βάθος εχω καιρό να βρω.
Πουρο για τοπ τεν, υψηλή πτήση απογευματινή απρόσμενη.

Ξεκίνησε κατευθείαν με ξερό σύκο, γλυκιά τάρτα, και χαμομήλι.
Απόρησα, το κοίταγα σαν χάνος, πίνω δυο τζουρες εσπρέσο, τραβάω αλλη μια.
Κανέλα , πορτοκαλί, βουτηρο. RASS διαστημικό.
Χαρακτήρας κυρίως φρουτώδης σε εσπεριδοειδή. Που και που είχε χαμομήλι, τσαι, ελάφρωνε σιγά σιγά σε τηλιο με μέλι.
Κοντα στα μισά όπου φύγαμε απο το καφε, μου έριξε για διάλειμμα πιπεράκια και ματζουνια.
Αυτοκίνητο και ηρεμία πάλι, γάλα, καφε , καπνό για ζωγραφιά.
Σπιτι βεράντα, και Glenlivet 15, πάλι τηλιο με λεμόνι και κανέλα.
Τι λες ρε μεγάλε!!!

Καπνά, σιγουρα απο το El Dorado, τυλιγμένα με μαεστρία απο τεράστιο μάγκα στριφτή.

Ειμαι άφωνος, μαγεμένος και βέβαιος πως στα πενηνταριά κατι ρίχνουν.....

5/5, αν είχε έξι θα του έβαζα εφτά!!!

Μπράβο! Viva regulares!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
ΤάκηςsuleygiannisMixalis81mike55anoPetranTournesolSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Έγινε η δοκιμή χθες το μεσημέρι μετά το φαγητό συνοδεία ελληνικού καφέ.
Το στικ είναι χύμα αγνώστων στοιχείων

Εικόνα

Ξεκινάει με ξηρους καρπούς και καφέ και μετά προσθέτει κρεμα και λίγο μπισκότο προς το τελος του 1/3
Στο 2/3 κινείτε στο ίδιο μοτίβο
Μετά τη μέση βάζει δέρμα και ελάχιστο πιπέρι
Στο τελευταίο μέρος η κρεμα υπερισχύει και τα σκεπάζει όλα και για το τελος έχει
καφέ και φουντούκια.!!

*** η βαθμολογία μου..
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα από μένα και χρόνια πολλά για την ημέρα!

Ήταν το πρώτο πούρο που πήρα σε κούτα, όταν μάθαινα τα του γαλάζιου καπνού, ένας φίλος μου μου έδωσε ένα κουτί και το χρησιμοποιούσα σαν υγραντήρα.

Για το Mass έκαψα 3, φρέσκα, του Μαρτίου 2018.

Μέγεθος ιδανικό για τα δικά μου γούστα, κάθεται όμορφα στο χέρι.

Δαχτυλίδι απλό, όμορφο και στερεοτυπικά κουβανέζικο.
Κατασκευή εξαιρετική, λίγο box pressed τα συγκεκριμένα.
Pre draw ωραίο, μυρωδιές απλού όμορφου καπνού.

Ανάβω, πυκνός, στρωτός καπνός, η καύση απλά καλή, με κάποιες διορθώσεις.

Λατρεμένο: Ξηροί καρποί με έμφαση στα φουντούκια, κρέμα, κάποια μπαχαρικά, σοκολάτες/κακάο και πίσω απ' όλα αυτά λίγο ξύλο, λίγο δέρμα.
Διακριτά αλλά και τόσο αρμονικά δεμένα μεταξύ τους. Κρίμα που στις αρχές του τρίτου τρίτου το τράβηγμα ήταν κάπως προβληματικό.

Κανονικά είναι ένα από τα Ελ ΝτοράντΑ μου, επειδή όμως στο Mass βαθμολογούμε αυτά που κάναμε για το Mass, από μένα έβα άνετο 4 στα 5!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Ήρθε η ώρα να μασσαρω κι εγώ. Ήθελα να κάνω περισσότερα από 1 αλλά ένα ταξίδι στο εξωτερικό και μια μικρή ασθένεια δε με άφησε.
Καπνίζω από μία 25αρα MSU JUL 17

Τράβηγμα πραγματικά εξαιρετικό, σπάνιο για κουβανέζικο πούρο. Από κρύα αρώματα δεν κατάλαβα πολλά. Το ανάβω. Τεράστιες ποσότητες καπνού πλημμυρίζουν το μαγαζί. Ξεκινάει με γκοφρέτα, ξερά σύκα και μέλι. Καλά θα περάσουμε λέω. Και συνεχίζει σε αυτό το μοτίβο μέχρι τη μέση, όπου ξαφνικά νιώθω μόνο ένα απαλό πιπέρι, ξύλο και φρυγανισμένο ψωμί. Και λίγο δέρμα προς το τέλος. Δεν ήταν καθόλου κακό πούρο, απλά νομίζω ότι λόγω της νεότητας του (ούτε ενάμιση χρόνο δεν έχει κλείσει) θα εξελιχθεί περισσότερο. Σίγουρα δεν ήταν τυπικό ραςς.
Θα βάλω 3/5 Στέργιε γιατί το πρώτο μισό του ήταν πραγματικά πολύ καλό.
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Φρεσκαδούρα του 18 το τεμάχιο, χωρίς πολλά τσιριμπίμ τσιριμπόμ εξωτερικά και με αρώματα στο pre μάλλον νωχελικά. Κάτι σκόρπια ξηροκάρπια και λίγο ψωμί.

Συνοδεία Balvenie 12 στο ποτήρι. Δίνω φλόγα και μέχρι το πρώτο τρίτο ήταν νωθρό. Κάτι σταφίδες μαύρες και λίγος καφές με μια μονότονη γεύση χόρτου. Ενδιαφέρον πραγματικά έγινε μετά το πρώτο μέρος με κλασικά φρούτα του δάσους, ξινά berries, κεράσι, καφέδες και σοκολάτες. Κάπου στη μέση έκανε πάλι μια κοιλιά και δώστου ξανά κρέμες και μια intriguing γεύση που θύμιζε κέικ καρότου. Μετά πλακώσανε καφέδες, ελληνικοί να πω και με το κατακάθι στο φλυτζάνι και σερί έτσι μέχρι τέλους. Κανά δυο ανάμματα προς το τέλος τα ήθελε αλλά ήταν σε υψηλές υγρασίες οπότε δεν το έλαβα υπόψη. Γενικά πολύ καλό χωρίς να πω ότι αξίζει και κάτι παραπάνω, οπότε τσιμπάει 4 αστράκια από μένα.

Εικόνα
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2018 - Ramon Allones Specially Selected

Δημοσίευση από Svensk »

Εικόνα
Φρεσκαδουρατου 17.
Ανοιχτόχρωμο και τροφαντό.
Τράβηγμα άνετο. Πρε- καφές.
Συνθήκες: μεταπαρελασιακες καταστάσεις στη βεράντα, συνοδεία καφέ.
Άρχισε με πολύ καπνό. Φουντούκια ανάλατα, μέλι, σοκολάτες γάλακτος. Ευγενικό στη γλώσσα και στον ουρανίσκο. Ίσως λίγο λευκό πιπέρι.
Αν εξαιρέσουμε την περιστασιακή εμφάνιση αλατιού και δέρματος, μέχρι τη μέση ήταν εντελώς φλατ.
Είχε μια καλή περίοδο το πούρο από τη μέση μέχρι το 3/3. Οι γεύσεις ήταν οι ίδιες αλλά απέκτησαν βάθος, επιγευση.
Το 3/3 έγινε υπερβολικά δερματώδες. Κάποιες καρφίτσες έκαναν την εμφάνιση τους.

Αυτό το πούρο ποτέ δε μου άρεσε, και το συγκεκριμένο δεν αποτέλεσε εξαίρεση. 2/5
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”