Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Το Picadores που κάπνισα ήταν...

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Οκτ 03, 2018 10:58 am

Κακό
1
5%
Μέτριο
3
15%
Καλό
7
35%
Πολύ καλό
9
45%
El Doradooo
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 20
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Τα picadores είναι πούρα που μαζί τους έχω μια μάλλον αραιή σχέση καταναλώνοντας μεμονωμένα στικς, από δω και από εκεί. Δεν είχα ποτέ μου κούτα.

Αυτό που θα καπνίσω είναι αγνώστων στοιχείων από εγχώριο κατάστημα. Το κρύο έχει βαθύ μέλι και βούτυρο και με κάνει να ανυπομονώ για την συνέχεια. Κόβω και τραβάει οκ. Το pre είναι έντονα βοτανικό με πολύ γρασίδι.

Στο άναμμα παρουσιάζει ένα μάλλον έντονα πιπεράτο προφίλ, κερνώντας όμως ταυτόχρονα κρέμα και αποξηραμένα δαμάσκηνα. Προς το τέλος του πρώτου τρίτου τα φρούτα δυναμώνουν και υπάρχει και λίγος δυόσμος. Καθόλου άσχημα αλλά μέχρι εκεί. Καίγεται και λίγο στραβά εδώ, τα έχει τα θεματάκια του κατασκευαστικά..

Δυστυχώς καθώς προχωράει παίρνει λίγο την κάτω βόλτα. Δίνει λίγο κρέμα και μπισκότο, δίνει όμως και ξινίλες και γωνίες. Πάει να δώσει και λίιιγο καφέ αλλά αλλάζει γνώμη γρήγορα και συνεχίζει στο ίδιο μοτίβο. Στο τέλος τα πιπέρια δυναμώνουν, αυξάνονται όμως δυστυχώς και οι γωνίες και προς το τέλος πετάει και μια αμμωνία και το τελειώνει εκεί το θέμα. Οκ, προφανώς δεν ήταν έτοιμο. Για την ιστορία όμως έχω καπνίσει και έτοιμα, και κανέναν δεν απογειώθηκε. Ούτε καν προσπάθησε.

Δίνω σε αυτό 3/5 και αυτό με επιείκεια γιατί μάλλον ήταν άγουρο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Με τακτική revisado, επέλεξα το πούρο της τελευταίας αυτής δοκιμής για το mass του μήνα. Σαφώς απο την ίδια κούτα με στοιχεία SMA DIC 17, και με σαφώς καλύτερη εμφάνιση (και κατασκευή απο ότι φάνηκε στην συνέχεια).

Ελάχιστα πιο σκούρο στο χρώμα και εξίσου λαδερό με το πούρο της προηγούμενης δοκιμής, ο έφ. ταυρομάχος άνοιξε με κρύα αρώματα ξυλείας και μανιταριών. Τράβηγμα = ιδανικό.

Οι πρώτες γεύσεις μετα το άναμα περιείχαν πολύ κέδρο, μουσκεμένο ψωμί και αρκετό πιπέρι/chilly flakes etc. Απο την μέση μέχρι το τέλος το μενού περιείχε ψημένα μανιτάρια, φρυγανιές και μπόλικο φρεσκοτριμμένο πιπέρι. Αυτή την φορά κάηκε άριστα χωρίς να χρειάζεται διορθώσεις.

Όπως είπε και ο αδελφός Αλέξανδρος, δεν μου έκατσε με τίποτα το Picadores. Να σημειώσω πως κάπνισα και ένα τρίτο και ήταν όσο κακό ήταν και το πρώτο που δοκίμασα απο αυτή την κούτα. Ενθυμούμαι επίσης πως πριν κανα χρόνο, που είχα κάνει άλλη μια δοκιμή πάλι με πήγε κουβά η φάση. Το πούρο θέλει σίγουρα να ξεχαστεί σε κάποιο αμπάρι για 2-3 χρόνια για να δούμε αν σηκώνει κάποια βελτίωση.

Τελικός βαθμός 2/5 - Μέτριο, φίλε Κων/νε.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Tarandino
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 4:02 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από Tarandino »

Εμένα μου άρεσε το πούρο παιδιά και αρκετά θα έλεγα. Εβγαλε αχυρο στο pre. Με το άναμα μου έσκασε καφέδες από όλους, ελληνικούς, εσπρέσο, λίγο από όλα με αρκετά πιπεριά στην αρχή. Κάπου στη μέση ξεκίνησαν τα βουτήματα μπισκότα και τα καραμελωμενα ποπ κορν, ενώ τα πιπεριά υποχώρησαν αισθητά. Καφές παντός, ψημενη ζάχαρι και λίγο δέρμα τράβηξαν ως το τέλος. Αμμωνία δε μου έβγαλε καθόλου εμένα, ούτε καρβουνιλα που διάβασα απο άλλους. Καλό κάψιμο και τράβηγμα με συμπαγή στάχτη. Άνετα θα το ξανα αγόραζα. Αρκετά καλό λοιπόν από μενα
These users thanked the author Tarandino for the post (total 2):
radamanthysgoutsou
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ανταλλαγή τη γυναίκα σου με μια κούτα από τα αγαπημένα σου πούρα, τότε δεν έχεις βρει ακόμα το πούρο που σου ταιριάζει...
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από spasias »

Δεύτερη δοκιμή από την ίδια κούτα, απόγευμα με συνοδεία καφέ.

Κανελί χρώμα και αυτό με τέλεια κατασκευή και αρκετά σφιχτό στρίψιμο κυρίως στην περιοχή γύρω από το δαχτυλίδι.
Από μυρωδιές δεν παίρνω και πολλά, ίσως να φταίει και η μπόρα που κάνει τα πάντα γύρω μου να μυρίζουν βρεγμένο χώμα.

Κόψιμο τράβηγμα και νότες από κριθάρι, οξύτητα, στάχια και βοτανικά στοιχεία πλημυρίζουν το στόμα μου.

Ανάβω και ένα χαμόγελο σκάει στο πρόσωπό μου. Τούτο ξεκίνησε με γρασίδια, γλυκές ίσως λίγη κανέλα και αρκετά smooth διάθεση. Στο τέλος αφήνει βέβαια μία απαλή μπίτερ επίγευση στον ουρανίσκο αλλά δε με ενοχλεί καθόλου.

Εικόνα

Συνεχίζει με βότανα, λουλούδια, μέλι και μια απαλή κανελίτσα να τα δένει όλα μεταξύ τους.

Ρετροχάλι τόσο σκληρό όσο για να σου κρατά το ενδιαφέρον και να αναδεικνύει στη συνέχεια μια απολαυστική γλυκιά επίγευση.

Φανταστικό πούρο ... εξελίσσεται πολύ ωραία και με τον καφέ να του πηγαίνει άψογα.

Συνέχεια με νότες από μπισκότο και φρέσκο ψωμί.

Το πούρο καίγεται πολύ αργά και γενικά από ότι κατάλαβα θέλει απαλούς και νωχελικούς ρυθμούς για να αποδώσει τα μέγιστα.

Εικόνα
.
Απόλαυσα αργά το υπόλοιπο μέχρι τελευταίου εκατοστού.

Το συγκεκριμένο κομμάτι έπιασε το 4/5. Λαμβάνοντας υπόψιν και το 2/5 του προηγούμενου ψηφίζω 3 / 5.
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Ευχαριστώ τους αδελφούς Θάνο, Alex, Στέργιο,Tarandino, Θωμά για την ψήφο τους..!

Οι υπόλοιποι έχετε 2 μέρες ακόμα
Σαββατοκύριακο έρχεται όποτε μπορείτε να κάψετε μια Λαρα!!!
These users thanked the author konstadinos23 for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από goutsou »

Να πω την αλήθεια ήμουν προκατειλλημένος αρνητικά με το εν λόγω πούρο. Πρώτον γιατί έχει διαφορετικό δαχτυλίδι από τις άλλες Λάρες, δεύτερον γιατί δεν διάβασα και τις καλύτερες κριτικές και τρίτο μέχρι να φτάσει στα χέρια μου πέρασε από τρικυμιες και φορτούνες.
Λοιπόν, ευτυχώς, το πούρο ήταν πολύ ωραίο! Άρχισε με πιπερακι αλλά γρήγορα έβγαλε τη γνωστή καραμέλα που τόσο αγαπώ σ αυτή την μπραντα. Συνέχισε με βούτυρο και κάθε λογής καφέ και στο τέλος έβγαλε ένα μπισκότο graham cracker που λένε και στη γη του Βεσπούκι. Σμουδιαρικο γενικά, με τόση όση νικοτινη να τσιμπά τα ρουθουνια. Καπνιστηκε μέχρι τέλους με τη βοήθεια ειδικού εξαρτηματος για τηλέφωνα Apple που ντουμπλαρουν και ως οδοντογλυφιδα! 4/5 αβλεπι από μένα.
Υ. Γ. Κωνσταντίνε, αν μπορείς, άφησε το poll ανοιχτό μέχρι την Τρίτη γιατί στην Κύπρο δεν έφτασε ακόμα. Λογικά θα φτάσει Δευτέρα και θα θυσιαστει επί τόπου! :D
Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 3):
nikos docTarandinoradamanthys
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Ευχαριστούμε και τον Στέλιο για την ψήφο του.!!

Οκ Στέλιο θα μείνει ανοιχτό μέχρι Τρίτη..! ;)
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 2):
Harisgoutsou
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από radamanthys »

Την καλημέρα μου και από μένα και καλό σ/κ σε όλη τη μονή! Όπως είπε και ο Στέλιος είχα και εγώ μια αρνητική προδιάθεση, λόγω των όσων προηγήθηκαν. Ευτυχώς τα πράγματα κύλησαν διαφορετικά.

Το pre είχε γη, ξύλα, πιπέρι και σου άφηνε μια αλμύρα στα χείλη.
Άναμμα και... Δέρμα, Ξηροκάρπια, βούτυρο και κάτι γήινο που μετέπειτα με πήγε σε μανιτάρι μεριά. Στο άναμμα τα πιπέρια ήταν έντονα στη μύτη χωρίς να ενοχλήσουν. Μάλλον το εναντίον. Μόλις ζεστάθηκε ηρέμησαν και έγιναν άνευρα.
Εικόνα

Στη μέση συνέχισε με βούτυρο και ζύμη. Υπήρχε λίγος κέδρος στο background και έκανε την κοιλιά που έκανε σε όλους. Ευτυχώς δεν κράτησε πάνω από τρία αντε τέσσερα puffs. Μετά την κοιλιά έστρωσε και μου έβαλε καφέδες και πιο πολύ εσπρέσο.


Εικόνα


Στα τελειώματα δυνάμωσε και τα nuts, μαζί με μπισκότο και κάτι βούτυρο ήταν άπαιχτα. Στα τελειώματα δυνάμωσε πολύ αλλά ευχάριστα με γεύση δυνατού εσπρέσο.
4/5 από εμένα. Πολύ ευχάριστο κάπνισμα

Εικόνα
These users thanked the author radamanthys for the post (total 4):
Τάκηςnikos docTarandinogoutsou
Άβαταρ μέλους
triantafyllos
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:26 pm

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από triantafyllos »

Καλησπερα σας κύριοι αν και έλειπα από την ομαδική συνάντηση που έγινε την Τετάρτη λόγου γρίπης τελικά βρέθηκα με τον αδερφό Στέλιο την Παρασκευή και έγινε η δοκιμή.Οπως για πόλους έτσι και για εμένα ήταν πρώτη φορά που το δοκίμασα το συγκεκριμένο πούρο και είχα και εγώ τής επιφυλάξεις μου.Στην αρχή μου έβγαλε αρκετό πιπέρι αλλά στην συνέχεια χαλάρωσε με τα άρχισε να μου βγάζει και μεγάλο διάστημα μπισκότο και κρέμα από την μέση και κάτω άρχισε να βγάζει σοκολάτα με δέρμα αλλά σε μεγαλύτερο βαθμό μου ερχόταν η γεύση του δέρματος και στο τέλος έκλεισε με λίγο μέλι.Μπορω να πω στο σύνολο του ότι ήταν ένα γλυκό πούρο με γλυκές γεύσεις ΜΠΡΆΒΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΊΝΕ ωραία επιλογή
Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author triantafyllos for the post (total 3):
Tarandinogoutsouradamanthys
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass tasting Σεπτέμβριος 2018 - Por Larranaga Picadores

Δημοσίευση από Greekos »

Έκανα κ εγώ ένα στο ανέβασμα κ ένα στο κατέβασμα της διαδρομής. Μιας κ μας έκανε την χάρη ο καιρός κ άνοιξε λίγο κλασσικά για μένα βόλτα κανάλια διαδρομή ανάλογη του μεγέθους του πούρου.

Εικόνα

Σκόρπια είχα πάρει 2 από καταστήματα.

Έχουμε όμορφο κρύο με κάτι γλυκό σαν μέλι κ ίσως τσάι.
Ανάβω κ έχουμε πιπερακι αρκετο, ξύλο, πικρό δέρμα κ παλιό τσάι.

Μετά από κάνα λεπτό υποχωρεί λίγο η πικριλα κ βάζουμε στο παιχνίδι μια υποψία ότι το μελακι είναι πιο άφθονο κ έχει κάνει λίγο,κτο πιπερακι λιγότερο.
Ένταση της νικοτίνης είναι υψηλή.

Σώμα καλό με βούτυρο καπνο.
Κάπως έτσι με πάει σχεδόν όλο το πούρο. Μέχρι το τρίτο τρίτο.

Εκεί έχουμε ανέβασμα δέρμα κ ξύλο κ το πέταλο γίνεται καυτερό σαν τσίλι κ καμένη ζάχαρη έρχεται μπροστά. Καραμελομενα αμύγδαλα ίσως.

Ήταν κ στην αντίθετη φορά είχαμε πάλι ένα όμορφο πούρο.
Ήταν μια από τα ίδια περίπου με το μέλι το τσάι δέρμα κ ξύλο πιο ελαφριά κ το πιπέρι πιο ήρεμο.
Καλό κ αυτό μέχρι το τρίτο τρίτο που άρχισε το κανό κ μετά άρχισε να ξετυλίγεται.

Εικόνα

Θα του βάλω ένα 3 γιατί καλά πέρασα κ σε γενικές γραμμές μου αρέσει το πούρο αυτό, κ δεν με απογοήτευσαν κ στην βόλτα !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”