Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Κάπνισα το Londres Extra και...

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Σεπ 01, 2018 11:43 am

το Σεπτέμβρη παντρευόμαστε!!!
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
επικίνδυνα αυτά τα χαλαρά...κόλλησα
5
28%
πότε θα τα ξαναπούμε???
10
56%
ωραία περάσαμε χθες...τα λέμε στο πλοίο
1
6%
θέλω να μείνω μόνος αυτό τον καιρό
2
11%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Haris »

Καταρχήν να πω οτι ο Πέτρος απλα τα σπάει, είναι φιλος πανω απο ολα και φωναρα τέλεια :)

14 Αυγούστου στην έρημη Αθήνα λιγες ωρες πριν την επιστροφή μας στο νησί μας.

Κάθομαι σε ενα καφε στο κέντρο και το ανάβω...
Είναι το μοναδικο πουρο του μας που έχω και για καποιο λόγο δεν καταφερνα να το καψω... :roll:

Αρχιζει καπως δυνατά, δίνει πιπέρι και ξυλο...
Καίγεται κάπως αναρχα με την μια μερα να είναι λες και εχει βραχεί και δεν καίγεται! :o :| το πρώτο τρίτο κυλάει κάπως άτονα...

Μπαινει στο 2/3 και αρχίζει να αλλάζει, λιγο ψωμί και αρκετη βανίλια κάνουν την διαφορά. Μικρές νότες απο καβουρδισμενο καφε αλλα... Λιγα πραγματα...

Καθώς διορθώνω τελευταία και παμε στο 3/3 το πουρο αρχίζει στρώνει... Λιγη, ελάχιστη κρεμα & καραμελα. Βασικα αρχίζει να γλυκαίνει...
στο τέλος χαθηκε και αυτό στην άδεια και μουντη Αθήνα!!! Ισως να έπρεπε να το καπνίσω και πριν 20 μερε
Απο μενα 3/5


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Petran »

Κοντά 15 ημέρες πριν το τέλος της καλοκαιρινής mass περιπέτειας
και η Λόντρα έχει συγκεντρώσει 4 ταυτοποιημένες ψήφους έως τώρα.
Σπεύσατε σπεύσατε και οι υπόλοιποι!!! 8-)

Υ.Γ. Χάρη ευχαριστώ για τα όμορφα σου λόγια :oops:
Που θα πάει, θα τα πούμε και τα ριάλια και τα σελίνια μονά και διπλά ;)
These users thanked the author Petran for the post:
Haris
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2396
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Δοκιμή δεύτερη. ένα πούρο που μου έδωσε ο Τάκης πριν κανα μήνα, σε μια συνάντηση από τις γνωστές ;)
Ετούτο δεν είναι ασχημόπαπο αντίθετα είναι ωραίο εμφανισιακά.
Ωραία κρύα αρώματα με καλό τράβηγμα. Κρέμα, γη και δέρμα.
Το φουντώνω. Ξεκινάει με κρέμες και φρούτα. Καλό λέω. Το γυρνάει σύντομα σε ξύλο και γη, τα οποία κρατούν κάποια ώρα. Μετά πετάει κάτι ωραίους καφέδες και μια υπόνοια μαύρης σοκολάτας.
Συνεχίζει και τελειώνει με γη και κρέμα. Γενικά λίγο αλλοπρόσαλλο πούρο, τι να περιμένεις βέβαια από tripa corta, αλλά σε γενικές γραμμές συμπαθητικό. Ένα 3/5 το παίρνει. Έχω κάνει 2, το πρώτο πήρε 2,5 οπότε με στρογγυλοποίηση η βαθμολογία μου Πέτρο είναι 3/5.
:ugeek:
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Τελειώνουν οι διακοπές, ώρα για να γράψω και την άποψη μου γι αυτό που κάπνισα σήμερα.

Κακάσχημο είναι το καημένο μεν, έχει κάτι διχρωμίες στο wrapper δε.

Στο ανάμα εμφανίζει έναν έντονο λουλουδένιο χαρακτήρα ο οποίος όμως δυστυχώς συνοδεύεται από κάτι υπερβολικά (και αφύσικα) πικρό. Δεν θα έλεγα ότι είναι κάτι φυσικό, πχ πικρός καφές. Είναι σαν κάποιος να έχει βάλει μια πολύ πικρή αλλά κατά τ άλλα άγευστη ουσία στο πούρο.

Ευτυχώς αυτό το πικρό υποχωρεί γρήγορα και το Londres κερνάει ψωμί με προζύμι, φουντούκια και κρέμα. Και εκεί που έχει ισορροπήσει κάπου στην μέση, ξαφνικά σου πετάει το τιμημένο και κάτι φρούτα που μοιάζουν με πεπόνι και σε αφήνει να ψάχνεσαι :lol:

Μπαίνει στο τελευταίο τρίτο, κάτι πιπέρια που αχνοφαίνονταν έχουν δυναμώσει αρκετά εδώ. Μαντζούνια και μπαχαρικά, λίγη κανέλα και τα συναφή. Κλείνει σχετικά ήρεμα, χωρίς να νευριάζει ή να πικρίζει.

Εντάξει το ξέρουμε, δεν πρόκειται για καμιά πουράκλα. Είναι τίμιο και φθηνό και κατά την ταπεινή μου γνώμη γονατίζει όλα τα JLP που ποτέ δεν μου αρέσανε. Από londres έχω καπνίσει και καλύτερα βέβαια.

Κύριε οικοδεσπότα η ψύφος μου πάει στο 'πότε θα τα ξαναπούμε'.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Petran »

Ο αγαπητός Alex ζήτησε λόγω αδυναμίας πρόσβασης σε Η/Υ
να καταχωρίσω την ψήφο του στο 'πότε θα τα ξαναπούμε'' άρα 3/5

Περιπεράστε για ψήφο Κύριοι...το Σάββατο ανοίγουν τα σινεμά!!! :)
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Τάκης »

η ψήφος του μαλλιά καταχωρήθηκε και στο μάτριξ
These users thanked the author Τάκης for the post:
Petran
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Στάθης »

Καλημέρα και καλή εβδομάδα αδέλφια

Χίλια συγνώμη Αδελφέ Πέτρο που άργησα τόσο στο mass αυτού του μήνα 8-)

Τη μπράντα τη γνώρισα από το προηγούμενο σπίτι ( το νοικιάρικο ) με τα Quintero Tabulares Tubos που μπορώ να πω με εξέπληξαν ευχάριστα για Short Filler :shock:

Στα δικά μας τώρα... Τα Short Filler δεν τα αγοράζω συνήθως, αλλά για τις ανάγκες του mass... Τόλμησα :D

#1

Εικόνα

Προς τα τέλη Ιουλίου ήθελα κάτι για το δρόμο... Παίρνω το ένα από τα τρία πούρα που είχα αγοράσει χύμα από τα ξένα, μπαίνω στο αμάξι το περιεργάζομαι λίγο πριν το ανάψω... Ασχημομούρικο αλλά δεν κρίνουμε εμφάνιση πάμε να δούμε γεύσεις...μμμ...μμμ... Πικρό και μεταλλικό μέχρι το τέλος... Θα το πέταγα στο πρώτο πεντάλεπτο αλλά για το mass το άντεξα μέχρι τέλους. :arrow: 1/5

#2

Εικόνα

Μετά την πρώτη όχι και τόσο ωραία εμπειρία με τα Londres extra άφησα να περάσει λίγος καιρός να το ξεχάσω :P
πριν καμιά βδομάδα έκανα και το δεύτερο... Πιο όμορφο από το προηγούμενο, καλοσχηματισμενο και με άνετο τράβηγμα...
Ξεκίνησε με ριγανόξυλο και νεράτζι... Σώμα μέτριο...Ξυλώδη γεύση και μεταλλική επίγευση
Συνέχισε με πίκρα νικοτίνης, ρίγανη...
Περισσότερο πικρό στο τρίτο μέρος... :arrow: 2/5

Σύνολο 2/5 ( να το βοηθήσουμε λίγο :) )
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα κι από μένα!
Πήρα τρία απ' αυτά να κάψω για το mass με την προοπτική να πάρω κι άλλα αν μου άρεσαν έστω και στοιχειωδώς.
Δεν μ' άρεσαν.
Ok, όμορφη εμφάνιση μα πανάσχημο δαχτυλίδι.
Κόβω.
Ανάβω, δεν είχε πρόβλημα το τράβηγμα στην αρχή και αυτό το μόνο θετικό του.
Πρώτο και δεύτερο τρίτο κυλούσαν κάπως αξιοπρεπώς, λίγο ξύλα, λίγο κήποι, κάποια μπαχαρικά πήγαν να εμφανιστούν μα το μετάνοιωσαν.
Τα 2 από τα τρία στούμπωσαν στο τρίτο τρίτο και ήταν αδύνατον να συνεχίσω.
Το άλλο πίκρισε τόσο που το παράτησα και αυτό.
Δεν πήρα άλλα.
1 στα 5 από μένα, θεωρώ ότι πολύ καλύτερα είναι τα Rosalones!
Εντυπωσιασμένος, ωστόσο, από αυτά που διάβασα σήμερα εδώ, λέω να δώσω μια ευκαιρία ακόμη, αν προλάβω!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Αναφέρω για την τελευταία υπηρεσία κυρ επιλοχία μου, με τον οινοφλυγά και δευτεροκλασσάτο κύριο Λόντρες Έξτρας.

Intro γήινο και πρασσινωπό σαν αλιγάτωρ, με χλωρασιές, σανό, ένα φόρτωμα ξύλο και μια χούφτα πιπέρι. Αρώματα όμορφα και αμιγώς κουβανικά απο την αρχή - είναι κάτι που με ικανοποιεί σε όλα τα πούρα της συγκεκριμένης μπράντας. Συνεχίζει με καφέδες διαφόρων λογιών, νότες απο μέλι και κανέλα. Το κλείσιμό του, ανιαρό... Πιπέρι, αλάτι και δέρμα :(

Η ροή σε όλα σχεδόν όσα δοκίμασα ήταν αρκετά καλή, αντιστοίχως και η καύση των. Αχμφ, θα του βάλω ένα 3/5, διότι τα 20 απο τα 25 κομμάτια που δοκίμασα απο την ίδια κούτα (θα είχαμε και δείγμα απο δεύτερη αν δεν είχε καθυστερίσει ο προμηθευτής την παράδωση) τα πήγαν πολύ καλά!

Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι σε όλους ;)
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Ιούλιος/Αύγουστος 2018 - Quintero Londres Extra

Δημοσίευση από Svensk »

Στις διακοπές κάπνισα 13 από αυτά. Όλα της ίδιας κούτας, με αν θυμάμαι καλά 6-7 χρόνια στην πλάτη.
Στα περισσότερα το πρε ήταν σάπια χόρτα και καφές.
Δυο από αυτά τα πέταξα πριν το 2/3. Έβγαζαν μια ανυπόφορη πικρίλα και μου κακομεταχειριζόταν τη γλώσσα.
Τρία δε, ήταν πανομοιότυπα λουκούμια –έτυχε μάλιστα να τα κάνω και τα τρία σερί, ίσως να ήταν από την ίδια μεριά της κούτας. Ξεκίνησαν με απαλή Μπιτερ σοκολάτα, πικρό καφέ, και μετά το γύρισαν στα γήινα. Λες και έχωσα τη μούρι μου σε καλλιεργημένο χωράφι. Χόρτα, γη, ξύλα, τσάι, φλούδες πατάτας (ναι!). –Ένα από αυτά μου έβγαλε και γλυκά μπισκότα την επίγευση των οποίων αισθανόμουν και το επόμενο πρωί. Και τα τρία ατόνησαν προς το τελος, αλλά αν βαθμολογούσα μόνο αυτά ο βαθμός θα ήταν υψηλότατος.
Τα υπόλοιπα οκτώ ήταν νόστιμα πούρα, πάνω κάτω στο ίδιο μοτίβο. Άρχισαν με πικρούς καφέδες, και καλοκαρβουρδισμενα φιστίκια. Και μετά χόρευαν -εκτός ρυθμού- πιπέρι τζιντζερ, χόρτα, πικρό ξύλο, και ενιοτε με έντονες καρφίτσες.

Γενικότερα το πούρο μου άρεσε. Καλό vfm
Θα συνεχίσω να το καπνίζω

Πότε θα τα ξαναπουμε
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”