Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως θα προσφωνούσατε το Majestic;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 01, 2018 8:45 pm

1. Η Αυτού Μεγαλειότης
2
9%
2. Η Αυτού Βασιλική Υψηλότης
11
50%
3. H Αυτού Υψηλότης
6
27%
4. Η Αυτού Εξοχότης
3
14%
5. Που σε ρε Μπάμπη..
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από alexandros »

ενα ακομα ματζεστικ καηκε στον βωμο του μαςς αυτο το σκ
αυτο ηταν μια ευγενικη χορηγια του τακη
ξεκινησε πολυ γλυκα και απαλα κκαι οχι γεματο και βαρυ οπως το προηγουμενο
περασε μια σκεψη οτι μαλλον θα μου κατσει ψιλομετριο αλλα που να ηξερα ...
δερματα , πιπερια , καφεδες, χορτα, ματζουνια, βοτανια και ο,τι αλλο εχει η ελληνικη χλωριδα ηταν εκει
καπου στην μεση μπηκαν και τα ξυλα και βαρυνε λιγο
και με αναγκασε να παρατησω τις πετονιες, αγκιστρια και αρματωσιες και να το απολαυσω οπως του αξιζε
με λιγο τσιπουρο και μερικα μεζεδακια ... 8-)

πολυ καλο και αυτο αξιζει με το σπαθι του ενα 4/5
εχω ακομα μια χορηγια για το μαςς του μηνα πιστευω οτι θα προλαβω να το καψω και να γραψω και γιαυτο
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από spasias »

Δεύτερη δοκιμή από ίδια κούτα MEG OCT 15

Μυρίζω το πούρο και δεν παίρνω καθόλου αρώματα. Κόβω και στο κρύο μου δίνει τσάι και σανό σε όξινους τόνους.
Ανάβω και ξεκινά με φρουτώδη νότες εσπεριδοειδών και βερίκοκου, λίγα καρυκεύματα και κέδρο στο τελείωμα. Αρκετά σύντομα το πούρο άφησε τις γλύκες των φρούτων και γύρισε σε μυρωδάτα ξύλα με λιβάνια, κέδρους και κανέλα.

Εικόνα

Λίγο μετά το 1/3 βγάζει στο τέλος μια περίεργη γλυκάδα σαν καραμέλα με μυρωδικά ένα πράμα. Γεύση που βρίσκω συχνά σε κάτι αρχαίες petit corones που έχω.
Λίγο πριν την ετικέτα κερνάει λίγο κακάο, αρωματικά ξύλα και πολλά βότανα και καρυκεύματα. Αρώματα προς το γλυκό με πολύ λίγα λευκά πιπέρια να γαργαλούν τη γλώσσα.
Πολύ καλό κάπνισμα με πολλές εναλλαγές σίγουρα του αξίζει ένα 4/5.

Τρίτη δοκιμή
Άρωμα κυρίως ξινίλα
Κόβω και στο κρύο δεν παίρνω κανένα άρωμα. Ανάβω και ξεκινά με πιπεράκι και καφέδες και στην τρίτη τζούρα τραβούσε ζεστό καρβουνιασμένο αέρα. Τη ψυλλιάστηκα και έκοψα 3 εκατοστά και βρήκα κανάλι μέσα.

Εικόνα

Ξανά άναψα αλλά το πούρο ήταν τίγκα στην καρβουνίλα. Συνέχισε κυρίως με ξύλα και πιπέρια άναρχα και με γωνίες μέχρι την μέση όπου προέκυψε και δεύτερος κρατήρας που το οδήγησε με συνοπτικές διαδικασίες στον αγύριστο.

Εικόνα

Δε θα βαθμολογήσω λαμβάνοντας υπόψη το συγκεκριμένο πούρο μιας και έτυχε κατασκευαστική αστοχία ...

Η τελική μου βαθμολογία στο mass θα είναι 4/5 :D .
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

Φίλοι μου ο μήνας οδεύει προς το τέλος του! Καλώ λοιπόν όσους δεν έχουν ακόμα καπνίσει ή ψηφίσει να το κάνουν. Μέσα σε μια υπερβολικά δύσκολη περίοδο για μένα τρέχω αυτό το mass. Εκκρεμεί και η δική μου περιγραφή και ψήφος και θα την καταθέσω μέσα στις επόμενες ημέρες.

Πάμε με όρεξη να συνεχίσουμε!
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Tournesol »

Δεύτερη και τελευταία δοκιμή για το τρέχων mass tasting. Αυτή την φορά το Maj (ίδια κούτα MEG FEB 16) είχε μακράν καλύτερη απόδοση και άγγιξε ταμείο. Ξεκίνησε με αρκετά grassy notes και συνέχισε με καρύδι, φασκόμηλο και μια απαλή κρέμα προς το τέλος. Μου φάνηκε λίγο αδιάφορο και στις δύο δοκιμές που έκανα για αυτό το mass και με απογοήτευσε γενικότερα διότι άλλα sticks (κούτες μάλλον) που είχα δοκιμάσει στο παρελθόν ήταν μακράν καλύτερα. Ίσως και να έτυχα σε κακή παρτίδα :?.

Τελική βαθμολογία: 4 - Η Αυτού Εξοχότης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tournesol την Τετ Ιουν 27, 2018 1:00 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Βραδιά χαλάρωσης με μπαλιτσα, Balvenie 12 και Majestic σε δοκιμή δεύτερη αγορασμενο μαζι με το πρωτο που καπνισα απο την ιδια κουτα του 17'...
Εικόνα

Λιγο διαφορετικο απο το προηγουμενο που καπνισα το οποιο ηταν el doradο αλλα εξισου πολυ καλο...Καλοστριμμενο, σε ιδανικη υγρασια με αψογο τραβηγμα και κρεμωδες καπνο...
Κακαο,καφες και σοκολατα μαυρη υπηρχαν σχεδον σε ολη τη διαρκεια απο την αρχη μεχρι το τελος...Επιπλεον,στην αρχη εβγαλε τα ξηροκαπια του, στη μεση πεταξε λιγο κρεμα και μελι και στο τελος ειχε πιπερατες παρεμβολες και κανελα. To συγκεκριμενο θα του εβαζα 4,5/5 αλλα η ψηφος μου συνολικα θα παει στο ταλιρο γιατι τα αξιζει με το παραπανω τα ευρα του...Η Αυτου Μεγαλειοτης κυριοι!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από suleygiannis »

Νομίζω ότι κάποιοι έχουν μπερδευτεί με την κλίμακα ψηφοφορίας του Νίκου και έχουν ψηφίσει διαφορετικά από αυτό που ήθελαν...
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αναρωτιεμαι αν εκανα λαθος εγω... :o Τελικα ο Μπάμπης είναι η κορυφή η ο πάτος? :mrgreen:
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Fairlight »

Mixalis81 έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 12:02 pm
Αναρωτιεμαι αν εκανα λαθος εγω... :o Τελικα ο Μπάμπης είναι η κορυφή η ο πάτος? :mrgreen:
Που να σε ακούσει ο συνάδερφος aficionado Ζαμπούνης... :lol:
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
suleygiannisMixalis81
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Τι να πω ρε Θωμά...με αναστάτωσε ο Σουλεϊμάν :ugeek: :ugeek:
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2627
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από alexandros »

τελευταια δοκιμη για αυτο το μαςς με ενα ματζεστικ χορηγια απο τον ριγελιανο
αρκετα σφιχτο στο τεστ ζουληγματος
αναβω και εχει πολυ χορταρι
τραβαει πολυ σφιχτα
αφηνει μια αισθηση απο χλωρο φλοιο δεντρου. ειναι και λιγο στυφο
και πολυ σφιχτο στο τραβηγμα :evil:
βαθια κρυμμενα μεσα του εχει αρκετα ξηροκαρπια και λιγο πριν το 2/3 ξαφνικα πλημμυριζει το στομα με μαυρο πιπερι
χορτο, πολυ μαυρο πιπερι και μια στυφη γευση σε συνδιασμο με το πολυ σφιχτο τραβηγμα με αναγκαζουν να σιχτιριαζω αντι να το ευχαριστιεμαι
και μετ ατην μεση λιγο πριν μπει στο 3/3 το αφηνω στον τασο μαζι με μερικα μπινελικια ...

1/5 το συγκεκριμενο
κριμα και ξανα κριμα εριξε τον μεσο ορο που ειχαν βαλει ψηλα τα προηγουμενα

συνολικα 3/5 απο εμενα και οταν μαθουμε πως παει η βαθμολογια θα ψηφισω.

οχι τπτ αλλο αλλά είμαι αντιβασιλικος και εχω ενα πολυ καλο φιλαρακο τον μπαμπη :lol: :lol: :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
Τάκης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”