Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως θα προσφωνούσατε το Majestic;

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Ιούλ 01, 2018 8:45 pm

1. Η Αυτού Μεγαλειότης
2
9%
2. Η Αυτού Βασιλική Υψηλότης
11
50%
3. H Αυτού Υψηλότης
6
27%
4. Η Αυτού Εξοχότης
3
14%
5. Που σε ρε Μπάμπη..
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

Νόμιζα ότι η κλίμακα μου είναι σαφής. Ο πάτος είναι ο Μπάμπης, η κορυφή η Αυτού Μεγαλειότης.

Θα αιτηθώ να εξαιρεθεί η ψήφος του αναρχοζητιάνου Αλέξανδρου απ' την ψηφοφορία. Εδώ είναι φιλοβασιλικό thread..
These users thanked the author Nickos H for the post (total 5):
ΤάκηςalexandrosMixalis81goutsouPetran
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

Εικόνα
These users thanked the author Nickos H for the post (total 4):
alexandrosPetranΤάκηςRigelianos
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από goutsou »

Nickos H έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 3:13 pm
Νόμιζα ότι η κλίμακα μου είναι σαφής. Ο πάτος είναι ο Μπάμπης, η κορυφή η Αυτού Μεγαλειότης.
Ψήφισα λάθος τότε.... :oops: :lol: :roll:
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από lefteris c »

Nickos H έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 3:13 pm
.... Εδώ είναι φιλοβασιλικό thread..
8-)
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post:
Τάκης
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Τάκης »

ενεργοποίησα την επιλογή αλλαγής ψήφου για λίγες ώρες
όποιος μπερδεύτηκε μπορεί να προβεί σε διόρθωση
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από goutsou »

Τάκης έγραψε:
Τετ Ιουν 27, 2018 4:33 pm
ενεργοποίησα την επιλογή αλλαγής ψήφου για λίγες ώρες
όποιος μπερδεύτηκε μπορεί να προβεί σε διόρθωση
Ευχαριστώωωωω. Εγώ την έκανα την αλλαγή.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Στάθης »

Η πέμπτη με βρήκε εκτάκτως στη ράδα του Πειραιά για μια δουλειά... Ήμουν προνοητικός και πήρα μαζί μου ενα Ματζε(ικ)στίκ για παν ενδεχόμενο...
Είχε αρκετή αναμονή και ευκαιρία δοθείσης να μαι στο κατάστρωμα που μόλις είχε ξημερώσει να κοιτώ τον συννεφιασμένο Αργοσαρωνικό και να νταλκαδιάζομαι...

Εικόνα

Πάω μέσα βγάζω κόβω ανάβω με συνοπτικές διαδικασίες... Δεν είχα μεγάλες προσδοκίες, μιας και το προηγούμενο με απογοήτευσε πολύ άλλα...

Με έβγαλε νοκ άουτ από τις πρώτες τζούρες... Καπνός πολύς, κρεμώδης και ζουμερός... Τίγκα στην αλατισμένη σοκολάτα... καφέδες :shock: γλυκά ξύλα :shock: ξηροκάρπια :shock: όλα ήταν εκεί και γυρνούσαν σαν τη ρόδα του λούνα παρκ...
Έξω έβρεχε γερά αλλά μόλις τελείωσε το πούρο βγήκε και ο ήλιος... Βγήκα έξω και αγνάντευα... ντρίφταρα με το νου μου στους απέραντους ωκεανούς του μπλε καπνού... ταξίδεψα αδέλφια...

4+/5 με τα τσαρούχια
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα και ημίχρονο στο Αγγλία Βέλγιο!

Έκαψα 5, 3 δικά μου δύο χορηγίες, του 15 και του 07, διορθώστε με αν θυμάμαι λάθος!

Όμορφο και βολικό, καθημερινό και καλοφτιαγμένο.
Τράβηγμα ικανοποιητικό, καύση καλή.

Δέρματα και κήποι, ξύλο και κάποιες κρέμες και γλύκες. Χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις αλλά δεν με χάλασε.
Τα παλαιότερα ήταν πιο στρογγυλεμένα, θα τα έλεγα καλύτερα.

Βάζοντας πάντα την τιμή στην εξίσωση, 4 στα 5, η Αυτού Βασιλική Υψηλότης!

Καλή μας αρχή στα mass!
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από harmonica »

Μόλις ψήφισα 4/5 με τα τσαρούχια απο 2 στικ αυτο το μήνα.Για μια ακόμα χρονιά ένα στικ σταθερά στο rotation μου
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Nickos H

Re: Mass Tasting Ιούνιος 2018 - Η. Upmann Majestic

Δημοσίευση από Nickos H »

2008, φορτωμένοι τσιμέντο χύμα από Kakinada για Ningbo. Έξω από Ταϊβάν μας πιάνει καιρός, τοπικός τυφώνας, 10-11 δύναμη και μας χτυπάει αλύπητα. Δεμένα μέσα όλα και το βαπόρι να χορεύει στο κύμα.

Ο Αιγύπτιος καπετάνιος στη γέφυρα με 10 καφέδες και να δίνει συνέχεια διορθώσεις στον τιμονιέρη. Το κύμα συχνά πυκνά μας κουκουλώνει και σκέφτομαι πόσα μπρακέτα να μου χει σπασμένα ο κωλόκαιρος στα αμπάρια. Άγχος επίσης και για την κατάσταση στην κόντρα γέφυρα με τον αέρα δαιμονισμένα να μου χτυπάει αντένες. Το στομάχι κόμπος και ο Αιγύπτιος να μου πιάνει την κουβέντα για ένα μικρό μοτορσιπάκι που σε παρόμοια κατάσταση έφυγε αύτανδρο. Τον παρατάω και φεύγω. Στάση στην καμπίνα που είχα λίγα πούρα σ' ένα ziploc και πάω καπνιστήριο. Στο χέρι ένα Majestic. Αν φύγουμε να μην πάμε άκαπνοι. Δεν έχει σημασία αν ήταν καλό ή όχι. Εκείνο το majestic ήταν απλά σημείο αναφοράς.

Κάθε φορά που περνάω ζόρια θυμάμαι μερικές τέτοιες στιγμές. Και θυμάμαι και την αγωνία και τις προσευχές μου μέχρι και πόσες λαμπάδες είχα τάξει στον Άγιο.. Θυμάμαι όμως επίσης ότι τα ζόρια φύγανε. Και λιμάνι πιάσαμε. Μέχρι που ήρθαν άλλα ζόρια. Έτσι είναι η ζωή. Σαν τη θάλασσα. Πότε με μπονάτσες και πότε με φουρτούνα. Φουρτούνα και τώρα. Άγχος και ζόρι και ιδρώτας πολύς. Κατά ένα περίεργο τρόπο λοιπόν καθότι η ζωή κάνει κύκλους και σε τούτη τη φουρτούνα μας έκατσε Majestic. Το πούρο το μήνα. Για μένα κοντεύει να γίνει κατά κυριολεξία το πούρο το μήνα. Χρόνος ανύπαρκτος, κούραση αφάνταστη, διάθεση μηδενική.

Σαν να το διαισθανόμουν στην αρχή του μήνα σε μια σπάνια κατά κυριολεξία ευκαιρία έκαψα το Majestic τούτου του mass. Και κατά την προσφιλή μου συνήθεια να κογιονάρω τους πάντες και τα πάντα έβαλα και στο poll κατάταξη σύμφωνα με τις όντως φιλοβασιλικές μου θέσεις.

Από κούτα του 07 το δικό μου, λάδια στο wrapper, βουτηγμένο στον κέδρο. Μυρωδιές του ξύλου και του ρετσινιού. Κόβω και μυρίζω με ανάσες βαθιές. Βούτυρο κακάο και ξηροί καρποί. Φλόγα στο σκήπτρο και ρουφάω σαν βασιλιάς. Κουκουνάρια, δέρματα, πιπεράκι εκεί. Κατεβαίνει αργά και γυρίζει σε ψημένα αμύγδαλα και καφέδες. Γουστάρω. Στάσεις στο μικρό και ρουφάω spirit. Όλα περνάνε από μπροστά μου. Σκέψεις, λάθη, γιατί. Μελαγχολικά συνεχίζω και αυτό ακολουθεί. Αλμύρες και ναι λίγη πάστα. Προς το τέλος αρχίζει τα κλασικά τσαλιμάκια με σοκολάτες και πιπέρια.

Δεν είναι βασιλιάς. Όχι. Δεν είναι όμως και χαμίνι. Πρίγκιπα τον λες. Η Αυτού Βασιλική Υψηλότης λοιπόν. Την αυτή άποψη είχε και η πλειοψηφία των ψηφισάντων με 10 ψήφους. Βασιλιά το έβγαλε ένας. Για Δούκα ή δευτεροκλασάτο πρίγκιπα θα το έλεγαν 4. Ενώ Κόμη ή Βαρώνο άλλοι 3. Ευγενικής καταγωγής σίγουρα. Γι' αυτό και αξίζει την προσοχή μας. Δίνω την σκυτάλη στον αγαπητό μου φίλο Πέτρο.

υ.γ. Τα προβλήματα περνάνε.. Οι μαλακίες όχι...
These users thanked the author Nickos H for the post (total 3):
ΤάκηςPetranRigelianos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”