Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Τι αίσθηση ικανοποίησης σας άφησε ο χρόνος που είχατε οι δυό σας;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Μαρ 02, 2024 9:03 am

Smoky Misadventure
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Temptation in Tobacco
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ashy Antics
2
20%
Seductive Draw
7
70%
Havana Heatwave
1
10%
 
Σύνολο ψήφων: 10
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα σας!

Τρια από αυτά, δεν το είχα ξανακάνει, οι εντυπώσεις είναι περίπου ίδιες, αν και αγορασμένα από τρία διαφορετικά μαγαζιά.

Τεχνικά άψογα, όλα, ειδικότερα ένα ήταν από τα ιδανικά: Τράβηγμα, καύση, όλα τέλεια.

Ωραίοι κήποι και νοτισμένα γρασίδια στο pre.

Ανάβω, εξαιρετικά. Δέρματα, σοκολάτες, μπαχαρικά και κάποια πιπέρια, αλλά και γλύκες, κρέμες και κακάο, όμορφα δοσμένα με υποσχέσεις απογείωσης. Ωστόσο, αυτό δεν συνέβη, δεν απογοήτευσε ποτέ, βέβαια.

Συνολικά μου άρεσε!

Τίμιο 4 στα 5 από εμένα!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

Δημοσίευση από sigaras »

Φούμα με συνοδεία ροζέ κρασιού, έπειτα από ωραίο γεύμα. Του Ιουνίου του 2023. Σχετικά σφιχτό τράβηγμα και ακόμα χειρότερα λίγος, τσιγκούνικος καπνός. Έχει όμως καλά στοιχεία: δέρματα, κρεμούλες, λίγη σοκολάτα, ξύλα ακριβά. Και κάτι ρίγανες απαλές. Με κούρασε όμως ο τσιγκούνικος καπνός, με άφησε "πεινασμένο". Αντικειμενικά ένα 2,5 αλλά καθώς το μισό πάει υπέρ του μαθητή ψηφίζω 3 στα 5.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1037
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

Δημοσίευση από Svensk »

Δεν προλαβαίνω να καπνίσω δεύτερο.
Ψηφίζω seductive draw (+)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

TSA JUN 23

Αγορασμένα 2 τεμ. χύμα,
κάπνισα το ένα τη Δευτέρα που μας πέρασε
όμορφο εξωτερικά, απόχρωση προς colorado, γεμάτο, με καλή καύση και πλούσια ροή
άρχισε ομαλά με λίγο μαύρο πιπεράκι κάποια βότανα και αρκετή κρέμα
που υπήρχε διαρκώς μέχρι και τα 2/3 του πούρου,
μαζί με την ενδιαφέρον κρέμα έδωσε ακόμη ψωμάκι με κάποιες γλύκες,
αποξηραμένα φρούτα, βούτυρο σε μερικές τζούρες όπως και λίγο μέλι με φουντουκάκια
μετά, από του πουθενά λίγο πριν μπω στο 3/3 το γύρισε άγαρμπα σε χορτο πρασινάδες,
+ανώριμες γρατζουνιές ξυλείας, πιπεριών και νικοτίνης,
έκοψα λίγο από το κεφάλι... αλλά ξανά στη δεύτερη τζούρα η νικοτίνη κλπ. ήταν εκεί
το δεύτερο που έχω θα το αφήσω να σιτέψει,
ωστόσο μου άρεσε το πρώτο μισό και παραπάνω,
το υπόλοιπο μου θύμισε γιατί δε το προτιμώ όπως και την mananitas
τούτο όμως για να είμαι ειλικρινής μου έδειξε καλά στοιχεία σίγουρα είναι θέμα χρόνου, ήταν νεούδι
στοιχεία που δεν έβρισκα ή δεν έβλεπα τα παρελθόντα έτη
ίσως βέβαια λόγο έχουν και οι τελευταίες καλές σοδειές καπνών που είναι εμφανείς σε μεγάλο ποσοστό πια στο Κουβανέζικο vitolario

Γιάννη 3/5 από μένα - "Ashy Antics"

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
ΤάκηςSvenskEpicure Vsigaras
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
jgeorgost
Δημοσιεύσεις: 742
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 15, 2021 10:44 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2024 - Vegueros Entretiempos

Δημοσίευση από jgeorgost »

Εχθές στο παρά πέντε (σε ένα μικρό-μεγάλο διάλλειμα στην δουλειά) πρόλαβα να δοκιμάσω και εγώ ένα απο χάρτινη 4άδα JUL 23.

Αρκετά καλή κατασκευή και καλή καύση απο αρχή μέχρι τέλος, αν και κατά διαστήματα ήταν τσιγκούνικος ο καπνός του

Πιπεράτο ξεκίνησαμα με όμορφο τσαμπουκά και μια γλύκα να υποβόσκει στο βάθος και να σε κρατάει σε ενδιαφέρον.
Προς την μέση βάρυνε η γλυκάδα και θα το έλεγε κανείς μέλι με καβουρδισμένους ξηρούς καρπούς. Προς το τελείωμα έφερε δυνατά πιπέρια και λίγο αμμωνία. Δεν το έφτασα τέρμα καθώς προέκυψε σημαντικός λόγος να το αφήσω αρκετά νωρίς!

Θα συμφωνήσω με τον Λευτέρη, πως μάλλον είναι κουρασμένο απο το πρόσφατο ταξίδι του να έρθει στα μέρη μας και θέλει τον χρόνο του να δείξει τη δύναμή του!

Είμαι στο μεταίχμιο του 3 με 4 καθώς το πρώτο μισό το απόλαυσα σε μεγάλο βαθμό, και όντας οικοδεσπότης θα ρίξω το γραμμάριο στην ζυγαριά προς το 4!

Και κάπου εδώ ήρθε η ώρα για το φινάλε του Φεβρουαρίου!



Να ευχαριστήσω και τους 9 συνφορουμήτες που τίμησαν την επιλογή μου & βαδίσαμε μαζί στην εξερεύνηση της κουβανέζικης ηδονής για να μας θυμίσει το πάθος και την αγαπή που μας έχει φέρει κοντά της!

Το ακροατήριο απεφάνθη λοιπόν με 7 προς 10, πως το Entretiempos τους έδωσε ένα Seductive Draw και ήταν ένας δελεαστικός συνδυασμός από απαλές, πλούσιες νότες που αιχμαλώτισαν και άφησαν μια διαρκή εντύπωση ένα κλικ πριν το απόλυτο


Δυο φίλοι δεν πλησίασαν την κορύφωση και έμειναν να περιμένουν κάτι καλύτερο καθώς το Ashy Antics Entretiempos τους προσέφερε μια άτακτα καπνιστική υπόθεση, που χόρεψε στον ουρανίσκο με μια απρόβλεπτη γοητεία.

Και ο αγαπητός Epicure με ένα MGL ENE 21 ένιωσε το απόλυτο Havana Heatwave και βρέθηκε στην κορυφή της απόλαυσης, σε ένα εξαίσιο ταξίδι γεύσεων που πυροδότησε τις αισθήσεις του σε έναν σαγηνευτικό χορό απόλαυσης εμπνευσμένη από την Αβάνα!


Εικόνα

Αλέξανδρε η σκυτάλη σε εσένα!
These users thanked the author jgeorgost for the post (total 6):
SvenskΤάκηςEpicure Vsigarasalexandroslefteris c
"Any cigar smoker is friend, because I know how he feels." - Alfred de Musset

🇨🇺 ❤️ 🇨🇺
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”