Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

τι έκανε ο παλαιστής Σούμο που καπνίσατε:

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Νοέμ 01, 2023 5:55 am

Χαρακίρι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
σας κέρασε ένα Σάκε στα όρθια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
σας πρόσφερε ένα μπουκέτο Χρυσάνθεμα
7
100%
σας πήγε στο καλύτερο Sushi Restaurant του Τόκιο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
μεταμορφώθηκε σε Γκέισα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 7
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 817
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καλησπέρα σας :D
καπνίστηκε κι από μένα πριν 2 βράδια το πούρο του μήνα
είχε πολύ καλή κατασκευή & ροή καπνού με αρώματα μαύρης σοκολάτας και καραμέλας σε non έκδοση σαν αφαίρεσα το σελοφάν.
Ξεκίνησε ξεκάθαρα κρεμώδες και μαλακό με καρύδια, γλυκά ξύλα και δόσεις βανίλιας με ένα τσακ μαύρο πιπεράκι,
ακόμη και η πρώτη εκτροπή του καπνού από τη μύτη δεν ενόχλησε καθόλου, ήταν αρκετά ήπια και ισορροπημένη
στη συνέχεια μου παρουσίασε φουντούκια, μπαχάρια (ξεχώριζε η κανέλα), μέλι, κακάο με πινελιές βουτύρου πάνω του
ο καπνός στη καύτρα κοντά μύριζε λιωμένη σοκολάτα ! γενικά ο καπνός έβγαζε αρκετές γλύκες πράγμα που αναγνώρισαν και οι παρευρισκόμενοι !
Στα τελειώματα εμφανίστηκε καφές φρεσκοαλεσμένος, κάποια ξύλα παραπάνω και ολίγο άσπρο πιπέρι.
Αρκετά σμουθιάρικο & ισορροπημένο θα το χαρακτήριζα λες έχει κάποια χρόνια πάνω του ;
(μπορεί κιόλας αφού 14€ το πήρα)

Για μένα σίγουρα ήταν το καλύτερο non που κάπνισα σε mass (που έχει γίνει πια κανόνας) :cry: τον τελευταίο 1,5 χρόνο,
αλλά ενώ ήταν λίγο άνω του 3 (++) στα 5 θα αφήσω την ψήφο μου στο 3 δηλαδή "μου πρόσφερε ένα μπουκέτο Χρυσάνθεμα"

Εικόνα
Εικόνα
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
jgeorgostΤάκηςEpicure Vsigaras
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από Τάκης »

lefteris c έγραψε:
Κυρ Οκτ 29, 2023 4:47 pm
Για μένα σίγουρα ήταν το καλύτερο non που κάπνισα σε mass

ενδιαφέρον Λευτέρη, και δεν έχουν μπει και λίγα...

όσοι θέλετε να πάρετε μέρος στο Non-Άπω οδοιπορικό μας 🈚 🈵 🈯 έχετε δυο μέρες + μια νύχτα ακόμα

το χρυσάνθεμο (ιαπωνικά kiku 菊) απεικονίζεται στο επίσημο εθνόσημο της Ιαπωνίας
κι είναι άμεσα συνδεδεμένο με την αυτοκρατορική οικογένεια της οποίας αποτελεί έμβλημα
συμβολίζει την αναγέννηση, τη μακροζωία και την ευγενική καταγωγή, είναι επίσης σύμβολο του φθινοπώρου
συναντάται ως διακοσμητικό στοιχείο σε έργα τέχνης, βάζα, πίνακες, κιμονό, ακόμα και στο κέρμα των 50 γιεν
είναι το άνθος που κοσμεί το ιαπωνικό διαβατήριο και η "εθνική ημέρα" του εορτάζεται στην Ιαπωνία την 9η Σεπτεμβρίου


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure Vjgeorgostsigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 948
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από sigaras »

Μυρωδιές στο πρε κλασικού non. Ανάβω και έχει σοκολάτα, βανίλιες και δέρματα. Συνεχίζει κάπως βαρετά με γη και καφέδες. Το βαρέθηκα μετά τη μέση. Καλά καπνά πάντως. 2,5 στα 5. Παίρνει το 3 λόγω του ότι είμαστε υπερ του μαθητή. Το μέγεθος πάντως ήταν εκνευριστικά άχαρο.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post:
Τάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από Junior »

Το NUB είναι το πιο χοντρό πούρο που έχω καπνίσει ποτέ. Μόλις άνοιξα το σελοφάν μου ήρθε μια βαριά μυρουδιά στάβλου κι άχυρο. Το σώμα του είναι στιβαρό και ωραιοστριμμένο. Κόβω κι ανάβω γεμάτος περιέργεια τι θα γευτώ. Ξεκινάει με τσαμπουκά και καυτερά πιπέρια. Μόλος πέσει η ένταση της φλόγας δοκιμάζω πάλι και μου προφέρει κακάο και κέδρο. Συνεχίζει με πιπέρια και τσίλι. Χμ….πολύ άγριο. Κάπου κάπου ήθελε να δώσει δείγματα ξηρών καρπών και καφέ. Γενικά ήταν μονότονο και αρκετά πικάντικο για τα γούστα μου. Μόλις το έσβησα άναψα ένα Montecristo no.4 του ‘23 για να κλείσει καλύτερα η βραδιά αλλά κι εκείνο ήταν ακόμη χειρότερο, φουλ στην αμμωνία. Έχω παρασυρθεί με τις καλές φούμες του ‘23 και καπνίζω και φρέσκα πούρα πλέον. Όπως και να έχει το πούρο του μήνα δεν ήταν άσχημο αλλά δεν ήταν και για παραπάνω από 3/5.

Υ.Γ Αντιμετωπίζω ακόμη προβλήματα με την προσβασιμότητα. Μπαίνω από κινητό αλλά δεν με αφήνει να ανεβάσω φωτογραφίες
These users thanked the author Junior for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από Τάκης »

με τις ψήφους του Γιώργου και του Χρήστου συμπληρώσαμε εφτά ωραία μπουκέτα χρυσάνθεμα 💐

@ Χρήστο δοκίμασε να κάνεις εκκαθάριση του ιστορικού (cookies κλπ.) από παντού όπως έκανε ο Γιάννης

jgeorgost έγραψε:
Κυρ Οκτ 29, 2023 5:24 pm
Εμένα δεν έμπαινε με τίποτα από κινητό.. Σήμερα έσβησα τα μπισκότα από παντού και δουλεύει ρολόι!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8998
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

φίλοι μου ο μήνας άλλαξε και πρέπει να γυρίσουμε σελίδα στο Πούρο του Μήνα
που κύλησε ήσυχα και στοχαστικά με καπνά από την Κεντρική και Νότια Αμερική
και σκηνοθετική ατμόσφαιρα και έμπνευση από την Άπω Ανατολή

χαρακίρι (腹切りδεν κάναμε, δεν ήπιαμε σάκε (酒), ούτε φάγαμε σούσι (鮨)
και οι 7 Σαμουράι (侍) που πήραν μέρος σ’ αυτό το εξωτικό οδοιπορικό γύρισαν κρατώντας ένα μπουκέτο χρυσάνθεμα (菊) στο χέρι
Γκέισα (芸者) δεν είδαμε καμία ούτε από μακριά…

σας ευχαριστώ για τη συμμετοχή

πίνακας της Uemura Shōen (1875-1949) σημαντικότερης γυναίκας ζωγράφου της προπολεμικής Ιαπωνίας
Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Epicure VRigelianossigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2631
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2023 - Nub 460 Maduro

Δημοσίευση από alexandros »

κυριοι συγνωμη αλλα με τα προβληματα του φορουμ δεν μπορουσα να μπω απο το κινητο και τις τελευταιες μερες ελειπα απο αθηνα και υπολογιστη
οχι οτι θα αλαζε κατι στις ψηφους αφου και η δικια μου θα ηταν 3/5

η αληθεια ειναι οτι ημουν αρνητικος απο πριν το αναψω.
μαλιστα 2 φορες το επιασα στα χερια μου για να το καψω αλλα οταν το κραταγα αλλαζα γνωμη λογο φορματ - το θεωρω αθλιο
τελικα το εκαψα το σαββατο το μεσημερι μετα απο φαγητο και τσιπουρο διπλα απο την θαλασσα

οι κρυες μυρωδιες ηταν οικλασικες και αναμενομενες
χωρις πολυ σταβλο και με εξτρα γλυκες

με το αναμα πηρα αυτα που περιμενα
γλυκες, κακαο, πιπερακι ,λιγη κρεμα μια μπισκοτοζυμη πιο μετα λιγο επεσε η γλυκα και ανεβηκε το πιπερι
και δατς ολ

κρατησε γεματη ωρα και ηταν στο οριο του να βαρεθω ή οχι
δεν το βαρεθηκα, δεν το θεωρω κακο πουρο αλλα δεν ξερω ποτε θα ξανακαπνισω το ενα ακομα κομματι που εχω
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”