Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν το Pilon Robusto ήταν ελληνική ομάδα, τι πορεία θα είχε ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Οκτ 01, 2022 8:10 am

1. Play off για σωτηρία
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Βολοδέρνοντας στη μέση του πίνακα 
3
27%
3. Conference League
6
55%
4. Europa League 
2
18%
5  Ομιλοι Champions League
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 11
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

τα Cao είναι μια Xtra-large non cuban Brand με ούτε λίγο - ούτε πολύ 32 σειρές (!) στην παραγωγή
κάποιες από τις οποίες είναι αξιόλογες: https://www.caocigars.com/cigars/
τα Pilon τα πρωτογνώρισα πριν 4-5 χρόνια και μου άφησαν θετικές εντυπώσεις, το mass του Λεωνίδα είναι μια ευκαιρία για επανεκτίμηση

το πρώτο Robusto που δοκιμάζω για το mass βγάζει κρύα γλυκά αρώματα σαν ψωμί αλειμμένο με βούτυρο και μέλι
το wrapper του κυριολεκτικά στάζει λάδια και η ευτραφής ετικέτα που το αγκαλιάζει έχει τις βασικές πληροφορίες για το πούρο
το format, τα καπνά και τον master blender κ. Rick Rodriguez που φέτος συνταξιοδοτήθηκε στα 62 του μετά από 20 χρόνια στη brand
(τα Cao ανήκουν στην General Cigar Co. θυγατρική του κολοσσού Scandinavian Tobacco Group που εδρεύει στη Δανία)

Εικόνα

φέτος κυκλοφόρησε και μια περιορισμένη έκδοση (5.000 κουτιά) μιας aged έκδοσης της σειράς με όνομα CAO Pilón Añejo

Εικόνα

μετά τη φλόγα τα πρώτα puffs έχουν μαύρο πιπέρι, αλατισμένο ποπ-κορν και γλυκό πεκάν με βουτυρένια υφή
ακούγεται κι ένα ρητινώδες ξύλο μαζί με νότες από μαύρο κεράσι, σταφίδα, και πούδρα κακάο
συνοδεύω με cuba libre (and not only) που όχι μόνο του πάει γάντι αλλά το αβαντάρει mucho

Εικόνα

το Pilon συνεχίζει με μόκα, καραμέλα, μπισκότο και πολύ δέρμα, με την επίγευση να αφήνει κάτι σαν παξιμάδι χαρουπιού
προς το τέλος ανεβάζει κι άλλο ένταση με σοκολάτες και τσίλια να χορεύουν Palo de Mayo επισφραγίζοντας μια καλή και γεμάτη non φούμα

νομίζω πως αυτό το στικ αξίζει μια θέση στους ομίλους του Γιουρόπα

(θα επανέλθω)

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
RigelianosEpicure V
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλή επιτυχία από τα καλύτερα νον που κυκλοφορούν στην Ελλάδα με λογική τιμή κατά τη γνώμη μου
Άβαταρ μέλους
Epicure V
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 25, 2021 7:24 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Epicure V »

Εικόνα

Το Pilon μυρίζει φαγώσιμα: Κακάο, σταφίδα, μπισκότο, κερήθρα, μαριναρισμένο κρέας, σάλτσα bbq. Τα κρύα puffs βγάζουν κι αρκετή κοπριά, προφανώς για να θυμίσουν την καταγωγή του.
Οι πρώτες ρουφηξιές αποκαλύπτουν κόκκινα φρούτα με αρκετή οξύτητα.
Το πούρο κρατάει για κάμποσο γλυκόξινη χροιά που αρχίζει σιγά-σιγά να σβήνει από νότες ξανθής σταφίδας, κακάο, κι ένα βαρύ μέλι.
Ενδιάμεσα παρεμβάλλονται τολμηρές αλμυρές ριπές με το δέρμα να έχει προστεθεί στην παλέτα.
Στη μέση έχει ισορροπήσει τελείως αποκτώντας ακόμα πιο γλυκό χαρακτήρα με σοκολάτα, σταφιδόψωμο, κέδρο και μπισκότο κανέλας.
Η παρουσία πιπεριού σε όλη τη διάρκεια είναι διακριτική.

Ευχάριστο κάπνισμα με ζωηρό τέμπο που δεν αφήνει στιγμή να βαρεθείς.
Στα υπέρ η άψογη καύση και η πολύ καλή γενικότερη καπνιστική του συμπεριφορά.
Να τα λέμε κι αυτά γιατί με τα κουβανέζικα υπάρχει πάντα ο πονοκέφαλος αν κοιμήθηκε καλά ο στρίφτης.

Ψηφίζω Conference με φόντα να σηκώσει και την κούπα στη συγκεκριμένη λίγκα.

Εικόνα
These users thanked the author Epicure V for the post:
Τάκης
in vino veritas
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

να ενημερώσω το φίλαθλο κοινό πως επόμενος οικοδεσπότης στο mass Οκτωβρίου θα είναι ο...

ΕικόναΕικόναΕικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Epicure VjgeorgostRigelianosDocortho
papa was a rolling stone...
Docortho
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 10:39 am

Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Docortho »

Εικόνα

Καταρχάς να ευχαριστήσω και εγώ θερμά τον corro Maltese για την πολύ καλή παρουσίαση
Με το pilon robusto έτυχε να γνωριστούμε λίγο καιρό πριν, όταν μετά από ένα review που διάβασα εδώ μέσα πήρα τα πρώτα 3 Πουρα είχε προηγηθεί η γνωριμία μου με το toro το οποίο ήταν ατελείωτο και υπέροχο.
Το σημερινό είναι ένα πούρο που πριν το ανάψεις σε προϊδεάζει για το πανηγύρι που θα ακολουθήσει.
Κρύο λοιπόν βγάζει μυρωδιά μελιού ανακατεμένη με ολίγον από Στάβλο όχι όμως τόσο έντονα όπως το μεγαλύτερο αδελφάκι του.
Με το πρώτο Τσαφ βγάζει μια πίκρα, μια γεύση στημένου παχύρρευστου γαλλικού καφέ η οποία όμως φεύγει μετά από λίγο.
Στο πρωτο τρίτο το πούρο βγάζει γεύση ψωμιού βουτηγμένο σε κακάο, δερμα λίγο φουντουκακι και λίγο μουστάρδα, από την μέση και μετά εμφανίζεται αμυδρά λίγο μοσχοκάρυδο με λίγο ανθόμελο ενω κατά το τελευταίο τρίτο το μοσχοκάρυδο υπερισχύει μαζί με δέρματα και λίγο ξυλο.
Καθόλη την διάρκεια το πούρο βγάζει λίγο πιπέρι λευκό κυρίως ενώ λείπει τελείως η αμμωνία ( στα συν αυτό για εμένα τουλάχιστον) έχει πολύ καλή αίσθηση στο χέρι και το λαδακι που βγάζει του δίνει μια ζουμερή γευση και μια πολύ καλή καύση που νομίζω ότι την βγάζουν τα καλοφτιαγμένα ποιοτικά Πουρα.
Κατά την άποψη μου είναι ένα πούρο που αξίζει μεχρι τελευταίας δεκάρας τα λεφτά του , το σκέφτομαι σοβαρά να πάρω κούτα!!
Από εμένα 4/5 δαγκωτό!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
These users thanked the author Docortho for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από alexandros »

καλη επιτυχια στο πρωτο σου μαςς
εστω και με νον :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από sigaras »

Θα αρχίσω μιλώντας για τις φιστικιές και τα φιστίκια. Είναι, υποθέτω, γνωστό το πόσο νόστιμα είναι τα φιστίκια της Αίγινας.
Απέναντι από την Αίγινα είναι τα Μέγαρα, όπου έχουν φυτευτεί πολλές φιστικιές. Ε, το φιστίκι των Μεγάρων δεν έχει καμιά σχέση με το φιστίκι της Αίγινας. Όχι ότι είναι κακό αλλά δεν φτάνει ποτέ στο επίπεδο του αιγινίτικου Πάμε στο πούρο του μήνα τώρα. Εμφανισιακά πολύ όμορφο. Στο πρε βαριές γεύσεις γης και ευγενικού στάβλου. Τραβάει τέλεια. Οι γεύσεις κάνουν παρέλαση: σοκολάτα, δέρματα, ξηροί καρποί, καφέδες. Και μετά πάλι σοκολάτες, σταφίδες και βαριά δέρματα. Καλό αλλά με λίγωσε, με κούρασε. Σαν να κάνεις σεξ με εντυπωσιακή ξανθιά αλλά στο τέλος να μένεις με μια αίσθηση κενού στο στόμα. Έτσι και με το Cao. Αναμφίβολα είναι ένα καλό, άρτια κατασκευασμένο πούρο αλλά -όπως τα περισσότερα τουλάχιστον non - είναι ένα πούρο χωρίς ποιητικό βάθος. Γι' αυτό και δεν υφίσταται καν θέμα σύγκρισης ανάμεσα στα κουβανέζικα και στα non. Άλλο Αίγινα άλλο Μέγαρα. Πως να το κάνουμε. 3 στα 5 από εμένα, βαθμολογώντας με όρους non.

Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
ΤάκηςAndreasPSvensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Σεπτέμβριος 2022 - CAO Pilon Robusto

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το δεύτερο Pilon για το mass του Σεπτέμβρη είναι από άλλο μαγαζί που λέει κι ο φίλος μου Rigelianos
δεν μπορώ πάντως να μη σχολιάσω ότι το πούρο κοστίζει 7,10 € στη Γερμανία (7 $ στις ΗΠΑ) κι ολόκληρα 12 € στο Ελλαδιστάν
με τους φτωχούς πλην τίμιους ιθαγενείς greek-freak aficionados να σκάμε για το πούρο μας όσα κι ένας μπρούκλης άγγλος σερ
από τον οποίο κατά τα λοιπά μας χωρίζει άβυσσος, ερεβώδης και απύθμενη…

το Robusto κινείται πάνω-κάτω στα ίδια με το πρώτο που κάπνισα, θα έλεγα πως είναι λίγο πιο θαμπό
κακάο, σταφίδα, μέλι, κανέλα, κίτρο, παξιμάδι, σοκολάτα (*) παρέα με μαύρο πιπέρι κι αλμυρές πινελιές ξεχωρίζουν
σε μια νικαραγουανή φούμα με σώμα και ποικιλία καθόλα εύπεπτη κι ευχάριστη

δίνω σ’ αυτό το στικ είσοδο για Conference, θα κάνω κι ένα 3ο πριν ψηφίσω
εννοείται πως στην (οποιαδήποτε) κλίμακα βαθμολογίας άλλο λ.χ. το «4» για κουβανέζικο κι άλλο το «4» για non

(*) ο φίλος μου Sigaras έχει δίκιο και για τα φιστίκια, το ίδιο ακριβώς ισχύει και για πολλά άλλα τέκνα της μάνας γης - και όχι μόνο
στα μέρη που ψαρεύω για παράδειγμα το πιο νόστιμο πετρομπάρμπουνο το κάνει ένας μικρός κόρφος
ελάχιστα πιο πέρα - λίγο πιο δώθε είναι άλλα νερά, άλλος βυθός, άλλο μικροσύμπαν, άλλα μπαρμπούνια
στον κόσμο του πούρου άλλη η σοκολάτα, η σταφίδα κι η κανέλλα της Pinar del Rio κι άλλη της Jamastran και της Ometepe
άλλα τα δέρματα, οι καφέδες, τα μπαχαρικά και τα βότανα της Vuelta Abajo κι άλλα της Cibao Valley και του Esteli
όσο για την απάντηση στην ερώτηση ποια είναι πιο νόστιμα, τη γνωρίζουν κι οι πέτρες…


Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 6):
jgeorgostsigarasSvenskDocorthoAndreasPRigelianos
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”