Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν όπλο η Λούση, θα ήταν :

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Φεβ 01, 2021 12:01 am

Σφεντόνα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πιστόλι/Περίστροφο
1
6%
Πολυβόλο (Αυτόματο)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πυροβόλο (Όλμος-Ρουκετοβόλο)
5
31%
Εκτοξευτήρας Πυραύλων
10
63%
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από suleygiannis »

Καπνίζω από 25αρα UEB SEP 17, μία κούτα που έχει δώσει αστρικές φούμες, όχι μόνο σε μένα αλλά σε όσους έχουν δοκιμάσει. Για να δούμε. Το ράπερ του είναι λαδερό και καλοδιατηρημένο. Από κρύα αρώματα έχει ελάχιστες γεύσεις και είναι ελαφρώς σφιχτό.
Ξεκινά με φιστίκια, κέδρο, καμμένη ζάχαρη και φρυγανιά. Ευτυχώς το σφιχτό τράβηγμα δεν είναι ενοχλητικό. Και μετά από κάποιες τζούρες αρχίζω να παραμιλώ με κέηκ βανίλιας με αποξηραμένα φρούτα και βούτυρο, ζεστ από λάιμ και ξηρούς καρπούς.
Συνεχίζει με γκοφρέτα, ξερά δαμάσκηνα και δένει με το σπίριτ που το συνοδεύω.
Συνεχίζει με μπαχαρικά, κανέλα, πραλίνα φράουλα ψίχα ψωμιού, χωρίς όμως να είναι δυνατό σε εντάσεις. Μεσαίου σώματος σε όλη τη διάρκεια.
Μετά τη μέση με κερνάει ολοζώντανη λευκή τρούφα η οποία δεν κρατάει πολύ δυστυχώς. Το πούρο δεν κρατάει στάχτη και πέφτει αρκετές φορές πάνω μου. Πηγαίνοντας προς το τέλος έχει κρέμες, βούτυρα και ξηρούς καρπούς.
ήταν μία εξαιρετική φούμα; Σαφώς. Ήταν όπως τα άλλα της κούτας που έχω καπνίσει; Σαφώς όχι. Οπότε δεν μπορώ να του δώσω πάνω από 4/5 του συγκεκριμένου στικ. Ίσως κάψω άλλο ένα, δεν βαθμολογώ ακόμα.
Εικόνα
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 9):
Vr Andreasnikos docharmonicaΤάκηςMixalis81GreekosSvenskStratosalexandros
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #1 SOA DIC 07

έχω καταφέρει κι έχω σώσει μερικά τελευταία κομμάτια από μια 25άρα SOA DIC 07
αγορασμένη από μαγαζί του κέντρου το 2009 αντί 375 € (σήμερα κοστίζει 645)
αναφέρω την τιμή όχι για άλλο λόγο, απλά για να γίνουν οι απαραίτητες συγκρίσεις
για την ανηφόρα που έχει πάρει το πούρο στην Ελλάδα και μάλιστα σε περίοδο κρίσης που κρατάει χρόνια

η εν λόγω μου έχει δώσει κατά καιρούς αστρικές φούμες, κυρίως μετά την πενταετία
έχω να καπνίσω από την κούτα κάπου δυο χρόνια, οπότε το mass είναι μια καλή ευκαιρία να την τσεκάρω καθώς μπαίνει στα 14

Εικόνα

στο pre υπάρχουν εκείνες οι αναστάσιμες (Λάζαρε δεύρο έξω) μυρουδιές του παλιού σεντουκιού
παλιοκαιρισμένα ξύλα, παλιά κιτρινισμένα περιοδικά, ξερά χόρτα, νοτισμένη γη, φθαρμένα δέρματα
διανθισμένες με χειμωνιάτικο μέλι, μαρμελάδα ροδάκινο, και καρυδόψιχα, πανδαισία αν μη τι άλλο!

τα πρώτα puffs βγάζουν ψωμί απ’ το φούρνο, ανθόμελο, κυπαρισσόξυλο, και κουκουνάρι
ενώ γρήγορα ακολουθεί μια ομοβροντία από καπουτσίνο, κέδρο, μόκα, και κάτι απίθανες φρουτώδεις νότες από πεπόνι
δείχνοντας πως το prominente είναι γεμάτο μυστικά που περιμένουν να ανακαλυφθούν
ο καπνός είναι δροσερός, μεταξωτός, και μερακλίδικος

Εικόνα

σιγά-σιγά η γέρικη Lusi ανεβάζει ένταση κι αρχίζει να πλέκει μια πολύπλοκη δαντέλα
με σανταλόξυλα, λιβάνια, κακάο πούδρα, gingerbread, και μαύρο πιπέρι που το τρίβουν διαβολοκαλόγεροι
συνάμα ακούγονται και νότες από κύμινο, νεράντζι, κανέλα, και καμένη ζάχαρη

όλα είναι εδώ αγαπητά μου παιδιά, η Κούβα κάνει παρέλαση μπροστά μου
ο χρόνος έχει πάρει δύναμη απ’ το Prominente αλλά του έχει δώσει απλόχερα σοφία και ανατριχιαστική νοστιμιά
η μύτη είναι ένα γλέντι από μόνη της, τόσο που στιγμές χάνομαι στο σνιφάρισμα αντί να καπνίζω

Εικόνα

το αστρόπλοιο σελαγίζει στο γαλαξία, ένα μαγικό χαλί που ίπταται πάνω από την παραμυθένια χώρα της Χαλιμάς
κάθε puff φορτώνει και διαφορετικούς βεελζεβούληδες, τη μια κρέμες, ροδόνερο, καραμέλα, κρέμα γάλακτος
και την άλλη τσίλια, κεχριμπάρι, μανιτάρια, φλούδα πορτοκάλι, βανίλια

ίσως ακούγεται υπερβολικό, αλλά σίγουρα «χάνω» κι άλλες γεύσεις
να, τώρα περνάνε μπροστά μου μοσχοβολιστοί ψημένοι καρποί και μια δροσερή ανάσα μπανάνας

Εικόνα

«νύχτωσε νύχτα, νύχτωσε, και σκέπασε με», έναρξις 16:10 – λήξις 17:40, ενενήντα λεπτά pure magic
όχι, δεν υπάρχει τέτοιο πούρο, αρχοντικό, καθαρά αφισιοναδικό, με τέτοιο «σκάφος» κι ένα μολύβι πας ταξίδια μακρινά
και ξαναγράψτε στον πίνακα όλοι εκατό φορές: οι γίγαντες της Κούβας είναι τα regulares

το πρώτο El Dorado της χρονιάς, 6 στα 5 κ. επιλοχία, «εκτοξευτήρας πυραύλων» και βάλε
θα καπνίσω άλλο ένα «12 χρόνια μετά» για την τελική βαθμολογία μου, καλή συνέχεια!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 11):
Mixalis81Vr AndreasPetranAssosGreekosSpirosbusa71SvenskStratosnikos docsigarasalexandros
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Να ευχαριστήσω τους suleygiannis και Τάκης, τους πρώτους massιστες της χρονιάς, ο μεν με ένα πολυβόλο ο δε με ένα μάλλον υπερόπλο (6/5!)!!! Για περάστε κ οι υπόλοιποι ο καιρός περνά..
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα



Εικόνα


Καλή χρονιά!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 5):
JuniorVr AndreasΤάκηςSpirosbusa71Stratos
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Δοκιμή 1η.
Σαν οικοδεσπότης αυτού του mass είχα στο μυαλό μου να είμαι όσο πιο λεπτομερής γινόταν ως προς τα στοιχεία αυτού του στικ αλλά όταν βρέθηκα μπροστά του τα έχασα, γούρλωσαν τα μάτια μου, δεν σημείωσα τίποτα, ούτε ημερομηνίες ούτε τίποτα. Θα πω μόνο ότι κατασκευαστικά το πούρο ήταν αψεγάδιαστο, γεμισμένο αρκετά, το ράπερ ήταν γυαλιστερό, φουλ λαδερό και οπτικά ότι καλύτερο έχω δει.
Το πρε έχει μυρωδιές από δέρμα, μέλι και βγάζει μια αίσθηση παλιού. Μυρίζει εκπληκτικά. Το τράβηγμα είναι τέλειο και γενικότερα το ρολάρισμα του προμινεντε ειναι αριστοτεχνικό, ο ρολερ πρέπει να είχε τρελή όρεξη..
Με το άναμμα η Λουσι δίνει δέρματα, ψωμί, μιξ ξηρών καρπών με μπροστάρη το φουντούκι, έναν ελληνικό για καλωσόρισμα, ένα ελαφρύ λευκό πιπεράκι και αφήνει μια αλμύρα στα χείλη. Μόλις πιάσει θερμοκρασία μπαίνουν και οι γλύκες στο παιχνίδι, σοκολάτα, μόκα, σταφίδες ενώ τα δέρματα παλιώνουν τώρα και βγάζουν κάτι βίντατζ. Υπάρχει πολύ νοστιμιά και γεύσεις που δεν μπορώ να εξηγήσω. Το ρετροχάλι έχει κάτι το φρουτώδες.

Εικόνα

Εικόνα

Με τη στάχτη του 1/3 παίζεις μπιλιάρδο :shock:! Οι σοκολάτες βαραίνουν και ανακατεύονται με παχύρευστες κρέμες γάλακτος, μπισκότα και φουντούκια, λιπαρότητες και βούτυρα, αρχίζω να τα χάνω, Θεέ μου τι να πρωτοσημειώσω, ελ ντοράντο και ακόμα παρά πέρα..

Εικόνα

Μετά τη μέση ανεβάζει και σώμα και πλέον καπνίζω ατόφια σοκολάτα με καβουρδισμένα φουντούκια συνοδεία βουτυράτων παλαιακών δερμάτων, τρουφομανίταρων και στο τέλος κάποιος μάλλον έρχεται και σπάει πάνω από τα χείλια μου φλούδες πορτοκαλιών. Υπάρχουν 1000 γεύσεις δεν ξέρω τι να πρωτογράψω πραγματικά τα έχω χάσει.

Εικόνα

Μετά από δύο ώρες παρέα με τη Λούσι έχει απλωθεί μια βιντατζοδερματίλα που με κάνει να μην θέλω να φύγω από το χώρο που κάπνισα..
Τι να πω, 5/5, σίγουρο τοπ φάιβ του ΄21, για να δούμε τι συνέχεια θα έχει.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 12):
JuniorSvenskMixalis81ΣτάθηςStratosnikos docΤάκηςharmonicaPetransigarasSpirosbusa71alexandros
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από nikos doc »

Ολόφρεσκια, ζουμερή, ανοιχτόχρωμη, ΕΝΕ 20 Γλυφαδιώτισα!
Δέρμα και κανέλα στο κρυο.
Απο το κόψιμο φέρνει δέρματα, δροσερή μέντα, πολυ κακάο.
Έχει τσίμπημα στο αναμα, από πιπέρια και τσίλι. Κάθεται σε μια βάση κακάο, γλυκαίνει πολύ στον λαιμό. Παχιά κρέμα βανίλιας και διάφορα μπαχάρια νοστιμεύουν τον καπνό.
Εχω βάλει Benriach 12 Sherry Wood για να γλυκάνει τα πράγματα, να τελικά δεν χρειάζεται. Η κούκλα κινείται σε πολυ smooth τέμπο, παρόλη την νιότη της.
Σοκολάτα μαύρη, μέντα σαν τα after eight,
Μόκα, φουντούκι, με ζουμερό σαβαγιαρ. Η νεαρά μου παίρνει το σκαλπ εύκολα. Την πάω αργα και χαδιάρικα και με ανταμείβει με πλούσιο γευστικό καπνό.
Σημειώνω τέλεια κατασκευή μεχρι στιγμής!
Και δυο τζούρες γεμάτες σοκολάτα αραιή και φουντούκι. Συνεχίζει φουλ στην σοκολάτα, βάζει λίγο δέρμα. Σώμα στα σίγουρα μέτριο, δροσερός γεμάτος καπνός....
Προφανώς μιλαμε για αφρό!! Δεν βλέπω να αλλάζει κάτι αν και μολις έγινε σαν Robusto!
Πιπεράκια τωρα, πιο σκούρα σοκολάτα και λίγο γλυκό μπαχάρι. Ενα απροσδιόριστο nut, φρυγανιά με μελι;;; Πανηγύρι! Αν δεν ειχα ανοίξει εγω την κούτα θα της έδινα μια πενταετία , εύκολα.
Πρασινοκόκκινα πιπέρια, μαύρη σοκολάτα, αμύγδαλο , ρούμι και σταφίδες.... άφωνος..
Πλέον έχει βαρύνει, υπενθυμίζοντας τι σημαίνει Partagas. Δέρμα, μπαχάρι, βαρύς καφές αλλά και μια νότα ζαχαρούχο γάλα. Πάρα πολύ γλυκιά στον λαιμό. Είμαι στα 90’ και δεν έχω ακουμπήσει αναπτήρα!
Καφέδες, πιπέρια, δέρματα και πάλι κοντά στην μπάντα. Φουλ πλέον και πεντανόστιμη. Πάντα εχει μια γλύκα να σε φτιάχνει. Φανταστικό πούρο.
Πάπρικα γλυκιά εναλλάσσεται με καπνιστή και καυτερή, παχιά κρέμα και ελληνικός βαρύς καφές στα τελευταία 6 cm.
Δεν νομίζω να μπορώ να ζητήσω τίποτα άλλο!
Φυσικά 5/5, τα πάντα και όλα! Ο αφρός είναι και πάλι εδώ!
Φυσικά το review έγινε live....


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 12):
ΣτάθηςMixalis81JazzmanVr AndreasJuniorΤάκηςharmonicaAssosStratossigarasalexandrosSvensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Ευχαριστώ και τον ψιλό μας με τη φρέσκια αλλά πλήρη Λούσι που τον αντάμειψε με το παραπάνω!! Αφρός η κυρία!!!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Στάθης »

Από το πρωί της Δευτέρας όλα πάνε πρίμα. Μα όλα όμως σε σημείο που άρχισα να ανησυχώ 🤓. Το χα πλανάρει από την προηγούμενη εβδομάδα να καπνίσω μια Λούσι για να γιορτάσω την επανέναρξη των σχολείων 🎊🎉🎊🎉🎊🎉. Κανονίστηκε εύκολα στο σπίτι του κολλητού μου παρέα με παλιακο σουβλάκι και σκοτσέζικα ζουμιά. Καπνίζω από δικη μου 10αρα κούτα με κωδικό ABO MAY 18

Η βραδιά μαγική με θέα Πάρνηθα και άπνοια μιας και το μπαλκόνι βορινό. Αφού έφαγα 2 σοβλακες περιποιημένους βάζω και μισό δράμι ζουμί και ανάβω την κυρία.

Εικόνα

Ξεκινάει με τζίντζερ, πιπερακια και κρέμα. Εξαιρετικό τράβηγμα και συνολική κατασκευή και ο καπνός έρχεται μπόλικος και κρύος στο στόμα. Τι απόλαυση !!! Δέρματα λαδιαρικα , αρκετά μπαχάρια σμουθιαρικα και λίγη σκόνη κακάο συνθέτουν μια φουμα ιντριγκαδορικη παρέα με τα ζουμιά που κρατάνε το τέμπο.

Έχει μια ωραία ησυχία η νύχτα ( κάτι καλό εχει και το λοκντάου ), που σε χαλαρώνει ακόμα περισσότερο και απολαμβάνεις στο έπακρο τη Λούσι και τα ζουμιά. Το πούρο μπαίνει στο 2/3 με γλυκά χόρτα πασπαλισμένα με μπαχαρικά και φουλ δέρμα. Ακούγεται και λίγος πικρός καφές με λίγο κανέλα.

Εικόνα

Αλλάζω ζουμί και η Λούσι ανταποκρίνεται αλλάζοντας λίγο σε πιο γλυκά μονοπάτια. Το δέρμα είναι πάντα εκεί παρέα τώρα με αρκετή βουτυράτη κρέμα και λίγα πιπερια. Το σώμα ανέβαινει από μέτριο σε μέτριο++ και οι γεύσεις αρχίζουν να γίνονται εντονότερες. Δεν αλλάζει πολύ μέχρι το τέλος χωρίς να με κάνει να αδιαφορώ για το πούρο αλλά χωρίς να μου κλείνει το μάτι για κάτι παραπάνω.

Έκλεισε με μπόλικα πιπερια, μπαχάρια και σκούρο κακάο.

Την φχαριστηθηκα τη βραδιά συνολικά. Στο πούρο θα δώσω ένα εύκολο 4/5.

Δεν ρίχνω τα κουκιά μου ακόμα. Καιρού επιτρέποντος θα κάνω άλλο ένα. Είδωμεν...
These users thanked the author Στάθης for the post (total 8):
JuniorMixalis81Vr AndreasJazzmanSpirosbusa71sigarasalexandrosSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Ευχαριστώ και τον Στάθη για την κατάθεση του, από την οποία φαίνεται να έμεινε αρκετά ικανοποιημένος!
Άβαταρ μέλους
Vr Andreas
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 12:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2021 - Partagas Lusitanias

Δημοσίευση από Vr Andreas »

Δοκιμή 2η (λέμε τώρα)

Εικόνα

Σαφώς και πιο ανοιχτόχρωμο από αυτό της πρώτης δοκιμής, το στικ είναι από κούτα του 2019 και αγορασμένο από ένα σχετικά καινούργιο μαγαζί ..
Έχει ασθενικά μελένια αρώματα το σώμα του και κατασκευαστικά φαίνεται λίγο μπουκομένο στο ύψος του δαχτυλιδιού.. Μετά από λίγα προκαταρτικά και μασαζάκι στο επίμαχο σημείο αποκεφαλίζω και δοκιμάζω το τράβηγμα. Οι φόβοι μου επιβεβαιώνονται.. πολύ δύσκολο τράβηγμα.
Παρόλα ταύτα ανάβω και ο θεός βοηθός.

Εικόνα

Δεν καταλαβαίνω τίποτα, πολύ ζόρι, 0 απόλαυση, μου έχει φύγει το σαγόνι. Αποφασίζω να κόψω το πούρο λίγο πιο κάτω από το ύψος του δαχτυλιδιού, αφού το κατέβασα αρκετα πιο κάτω για να μην ξετυλιχτεί το ράπερ.

Εικόνα

Δεν θα μιλήσω καθόλου για το γευστικό προφίλ του στικ αφού στην ουσία κάπνισα το μισό και αυτό όπως να ΄ναι. Θα σας πω γιια το τι βρήκα μέσα μέτα το χειρουργείο.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Δεν μιλάμε για απλά πολλά νεύρα των φύλλων, δεν μιλάμε απλά για κοτσάνια, μιλάμε για ξυλεία κανονική, για ενά γέμισμα στο τζάκι :lol: :lol:
Το έκανε πάλι το θαύμα του ο κουβανός, κατάφερε εκτός των εκλεκτών καπνών των προμινέντε να βάλει μέσα και ότι κοτσάνι είχε μείνει πάνω στον πάγκο του και τελικά να χαλάσει το πούρο. Εννοείται δεν θα βαθμολογήσω το συγκεκριμένο γιατί δεν κάπνισα, έχουμε συνέχεια.
These users thanked the author Vr Andreas for the post (total 5):
PetranΤάκηςnikos docSpirosbusa71Svensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”