Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Το Quai που κάπνισα πήγε

Το δημοψήφισμα λήγει την Τρί Δεκ 01, 2020 9:14 am

Αουτ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Δοκάρι και αουτ
2
8%
Δοκάρι
7
29%
Δοκάρι και μέσα
13
54%
Μέσα
2
8%
 
Σύνολο ψήφων: 24
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Για να δούμε τι θα κάνει το 50αρι, άραγε θα αλλάξει η γνώμη μου? Εχει συμβεί σε πολλά mass. Είναι ένα στικ αγνώστων στοιχείων που πήρα από το Galaxy.

Κρύα λίγα πράγματα, ίσως λίγο άχυρο και χορτάρι. Κόβω και τραβάει τέλεια το pre έχει μπισκότο, χορτάρι και μαλακά ξύλα.

Στο άναμμα δίνει ελαφριά άσπρα πιπέρια, μπισκότο και λίγη κρέμα. Γενικά πολύ ελαφρύ όμως για να καταλάβετε συνοδεύω με glengoyne 18 και κινδυνεύει να το καπελώσει. Προς το τέλους του πρώτου τρίτου η κρέμα δυναμώνει και προσπαθεί να δώσει και λίγο αμύγδαλο.
Προς την μέση δίνει κρέμα με λίγη κανέλα. Προς το τέλος ανεβάζει λίγο τα ξύλα και γίνεται γενικά λίγο πιο συμπαθητικό.

Δεν ήταν κακό πούρο, απέχει πολύ από κάτι τέτοιο. Απλά αδιάφορο. Ξενέρωτο είναι η σωστή λέξη, δεν ένιωσα καθόλου. Σπάνια γράφω τόσο σύντομα tastings αλλά πραγματικά δεν είχε κάτι άλλο.

2/5 από μένα, δοκάρι και out και προβλέπω στο προσεχές μέλλον να μείνουμε μακριά και αγαπημένοι. Δεν είναι να λες ποτέ με την νήσο αλλά πραγματικά αναρωτιέμαι τι του βρίσκουν τόσοι αδερφοί.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Svensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Assos »

Έκανα και εγώ προ ημερών ένα που μου είχε δώσει ο Στάθης, νομίζω από κούτα που είχε αγορασμένη από Κούβα.
Εξωτερικά μιλάμε για ένα πούρο διαμάντι. Το γύρναγα από εδώ, το γύρναγα από εκεί μπας και βρω κάτι αλλά ήταν πραγματικά τέλειο.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Το έσφαξα και προχώρησα στα ενδότερα.
Γλυκό πορτοκαλί και παντεσπάνι στις πρώτες νότες, με τη συνέχεια να ακολουθεί παραδεισένια.
Φουντούκια, κρέμα, φρέσκο ψωμί και αμύγδαλα...

Εικόνα

Όχι ιδιαίτερα βαρύ... μέτριο θα το έλεγα. Το πούρο πάντως κινείται εξευτιλιστικα στα όρια της τελειότητας από πλευράς ποιότητας κατασκευής και καπνού. Καίγεται τέλεια, κρατάει στάχτη χάρακα, βγάζει ντουμάνια δεν έχει ανοίξει πουθενά και τραβάει ιδανικά σε όλη του την καύση.


Παρότι λοιπόν τα είχε όλα αυτά τσακωθήκαμε λίγο στο τελευταίο τρίτο και αυτό γτ παρότι ανέβασε ένταση οι γεύσεις γίνανε φλατ. Κάπου χάθηκαν... υπήρξε μια μονοτονία...

Εικόνα

Όπως και να έχει ήταν ένα πολύ ωραίο πούρο.
Σταθαρε σε ευχαριστώ πολύ!
Έστησα τη μπάλα και νομίζω το αποτέλεσμα ήταν δοκάρι και μέσα! Θα ήθελα πολύ να τη στείλω στο παραθυράκι με το τέρμα να μένει παγωτό, αλλά....
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
ΤάκηςJuniorVr AndreasΣτάθηςMixalis81Svensk
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από konstadinos23 »

10 μέρες έμειναν, ελεύθερο χρόνο λογικά θα έχετε
για ελάτε και οι υπόλοιποι
να δούμε που μπορεί να φτάσει το D5
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

υπ’ αριθμόν #2 στικ για το mass, χύμα κι αυτό από διαφορετικό μαγαζί
που μπαίνει να παίξει μπάλα στο ποδοσφαιρικό τερέν που έστρωσε ο μπαλαδόρος
για να δούμε, θα μιλήσει μέσα στο γήπεδο..??

με άχυρο και μέλι στο ζέσταμα ξεκίνησε το παιχνίδι με κέδρο, λευκό πιπέρι, μπισκότο και μέλι
κερδίζοντας μ’ αυτό τον τρόπο το κέντρο έκανε παιχνίδι κλείνοντας τον αντίπαλο στα καρέ του από τα πρώτα λεπτά
επέβαλε το δικό του ρυθμό κι οι ευκαιρίες δεν άργησαν να διαδέχονται η μία την άλλη

είχε μόκα και εσπρέσο στα φτερά, κόφτες γκοφρέτα και δέρματα, δεκάρι μια καταπληκτική βανίλια
και φαντεζί εξτρέμ το δίδυμο δημητριακά – φουρνιστό ψωμί που έκαναν άνω κάτω την αντίπαλη άμυνα
αλώνισε το γήπεδο ξεδιπλώνοντας αρετές μεγάλης ομάδας εξαπολύοντας επιθέσεις κατά κύματα
να φανταστείτε ο τερματοφύλακας μοσχοκάρυδο αγαπητοί μου ακροατές δεν ακούμπησε καν την μπάλα

Εικόνα

το γκολ ψηνόταν - ήταν ζήτημα ώρας να έρθει - κι αυτό έγινε σε μια φάση χάρμα ιδέσθαι
μετά από συνδυασμό καραμέλας και πραλίνας η μπάλα έφτασε αριστερά στο προωθημένο μπακ καβουρδισμένο ξηροκάρπι
που με δυο αέρινες ντρίπλες μπήκε στην περιοχή παίζοντας το ένα-δύο με το περγαμόντο
και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε τη μπάλα στη σοκολάτα, που αφού πέρασε τον τερματοφύλακα μπήκε μαζί της στα δίχτυα…
(γκοοοοοοοόλ!!!)

πολύ καλό στικ, κινήθηκε στα ίδια - εξαιρετικά - επίπεδα του πρώτου που κάπνισα
καθαρό «τεσσάρι» κι αυτό, ήτοι 4+4=8:2=δοκάρι και μέσα!

αυτός είναι και ο βαθμός μου κόουτς, καλή συνέχεια στο mass

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
Juniorkonstadinos23Mixalis81PetranSpirosbusa71SvenskVr Andreas
papa was a rolling stone...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Rigelianos »

Εικόνα
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
Spirosbusa71konstadinos23Vr Andreas
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Φουλ επίθεση το D5 του Τάκη
Έχει όλο το μέλλον μπροστά του απ’ ότι φαίνεται.!! :)
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Junior »

Αγορασμένο χύμα από κατάστημα στο κέντρο πρίν το καλοκαίρι, εμφανισιακά άψογο και αρκετά λαδερό. Ένα πούρο που το αγαπώ και πάντα μου αφήνει καλές εντυπώσεις. Κόβω ανάβω και με υποδέχονται ο κέδρος και μαλακό πιπέρι, αλλά υποχωρούν και την θέση τους παίρνουν όμορφα γλυκά στοιχεία. Σαν Παυλίδης αμυγδάλου σοκολάτα ένα πράγμα. Σοκοφρέτα Ιον πράσινη με τα τριμμένα φουντούκια από πανω;;;; Τι κάνει η πουράκλα αυτή....θα με τρελάνει. Συνοδεύω με λευκό κρασί, μοσχοφίλερο, ότι είχε απομείνει από το γεύμα, αλλά το χαλάει. Μια χαρά πάει και σκέτο σκέφτηκα. Το πούρο δίνει πόνο. Καραμέλα και λίγο δέρμα αλλά το γυρίζει πάλι σε μια αλμυρή κέρμα. Το γλυκό μοτίβο πήγε μέχρι τέλους χωρίς ανατροπές, η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα και κάτι παραπάνω άλλο το απόλαυσα..Ήταν  ίσως το επιδόρπιο της βραδιάς. Κωνσταντίνε το πούρο μου άρεσε. Δοκάρι και μέσα!!!Εικόνα

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author Junior for the post (total 4):
SvenskΣτάθηςVr AndreasSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

lcd Στάθης (γκράτσιε σινιόρ) ;)

η αποστολή μόλις έχει φτάσει στο γήπεδο
σε λίγα λεπτά το παιχνίδι θα ξεκινήσει με αντίπαλο που συναντώ για πρώτη φορά
απ' τις αγαπημένες μου μπράντες τα quai d' orsay (ααααχ ακόμα θυμάμαι εκείνη την panetela :cry: )
να το ξαναπούμε άλλη μια φορά...τις μπουρούχες μου 50> μέσα
το καινούργιο δαχτυλίδι τρώγεται αλλά σαν την ερωτική νοσταλγία του παλιού δεν έχει

για την κατασκευή του δεν έχω να πω απολύτως τίποτα
τα εργομετρικά τα έχει για πρωινό

γλυκιά μυρωδιά καπνού στο πόδι συν φρεσκοκομμένο γρασίδι
ανεπαίσθητα ίσως και μια χούφτα μαύρο τσάι
ώρα για pre ζέσταμα...

Εικόνα

δρυς, άχυρο, τράβηγμα και τάπες οκ
ωραίο το φορμάτ στο χέρι

εναρκτήριο λάκτισμα

πρώτες αναγνωριστικές μπαλιές μεταξύ λευκού και μαύρου πιπεριού
τραβάει μπομπάτα η ομάδα, nice smoking feeling
το μαυροπίπερο ανεβάζει στροφές κάνοντας το στικ αρκετά πικάντικο
ένα τσικ πάνω, στα όρια του ψιλοκαυτερού
υπόψια καβουρδισμένων καρπών και κανέλα για τη συνέχεια
έξοχη καύση, δέρμα, τριμμένο καρύδι και ελληνικό καφεδάκι για τους τερματοφύλακες
που έχουν αρχίσει και βαριούνται βλέποντας τη μπάλα πάνω κάτω όχι όμως έντος της περιοχής τους
''ρε μήπως να το γυρίσουμε σε μπακότερμα???''

Εικόνα

βρισκόμαστε στη μέση του παιχνιδιού, τα πιπέρια κι οι εντάσεις ηρεμούν
ενώ ο καπνός γίνεται βελούδινος μ΄ένα βαθύ σκούρο χρώμα λες και άναψαν καπνογόνα στις εξέδρες
σε μια αμφιλεγόμενη φάση πέφτουν μπουκέτα (λουλουδιών) μεταξύ των παικτών
μετά τις απαραίτητες συστάσεις του διαιτητή και μερικές κόκκινο-κίτρινες, το ματς συνεχίζεται με τσάι και ψωμί
ο αγωνιστικός χώρος πέρα από μπαρούτι μυρίζει πλέον σανό άχυρο και λοιπά αρώματα αγρού

κι εκεί έρχεται η ''φάση του αγώνα'' :!:

Εικόνα

η ελαφρώς αλατισμένη κρέμα αμυγδάλου τραβάει φωτοβολίδα
την οποία καταφέρνει να αποσοβήσει για λογαριασμό του αντιπάλου το δέρμα
κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή επάνω στη γραμμή με κίνηση καρατέκα

Εικόνα

στα τελευταία λεπτά γίνονται αρκετά σουτ ένθεν και ένθεν
το παιχνίδι νοστιμίζει με ξηροκάρπια και μπαχάρια που έχουν περάσει αλλαγή
μία ακόμα καταπληκτική ενέργεια με πρωταγωνιστή βελουτέ σούπα μόκας
το πολυπόθητο γκολ όμως δεν έρχεται...

αναπόφευκτα λοιπόν προέκυψε ''επαγγελματική ισοπαλία''...καμία από τις δυο ομάδες δεν το ήθελε πολύ
έσπασαν τα δοκάρια Κωνσταντίνε 8-)

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 10):
ΤάκηςJuniorharmonicaΣτάθηςSvenskVr Andreaskonstadinos23RigelianosSpirosbusa71suleygiannis
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
vassskara
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 2:33 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από vassskara »

Εικόνα

Καλησπερα και απο μενα,
Πρωτη επαφη με αυτο που πουρο. Πολυ καλοφτιαγμενο και τελειο σε οψη, οσμες σοκολατας. Κρυα με λουλουδια και αναμα και σοκολατα και ψωμι. Στη συνεχεια φουντουκι και κρεμα που το κρατησε μεχρι το τελος μαζι με μαλακα ξυλα και ελαφρυ δερμα προς το τελος. Ευχαριστο, ποιοτικο ελαφρυ και ευγευστο. Προς το τελος χρειαστηκε αναμμα 2 φορες πραγμα που το ψιλοχαλασε αλλα η πρωτη γνωριμια παραμενει θετικη οπως και να εχει.
These users thanked the author vassskara for the post (total 2):
nikos docSpirosbusa71
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass tasting Νοέμβριος 2020 - Quai D’ Orsay No.50

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη δοκιμή, SMA OCT 18, δεκάρα Μιλανέζικη.
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακολουθήσω την γνώριμη τακτική μου για τα mass, δηλαδή να είναι όλα άγνωστα στικ.
Οι συνθήκες, βεβαίως, ήταν ιδανικές. Κοπάνα καραντίνας, με παρέα, χειροποίητη πίτσα, δράμια, και ταρτάκια κόλαση!!!

Ρωτάω λοιπον, πόση ώρα για την πρώτη? Μισή μου λένε, στα σίγουρα. Πριν μου σερβίρουν ένα καταπληκτικό Hazelburn 10, έχω κόψει και έχω ανάψει.

Πολύ smooth πρώτες, με πιπεράκι αλλά μαζεμένο. Κρέμα με διάφορα φρούτα, κεφεδακι, μπισκότο και κανέλα.
Ή μάλλον όχι κανέλα, μα ένα mix μπαχαρικών που θυμίζει γλυκό κέικ με φρούτα.
Γεμίζουν οι κρέμες, γεμίζουν και τα ρουθούνια από την ψημένη ζύμη στον φούρνο. Ο καπνός σίγουρα έχει μια τζούρα από τραγανη ζύμη.
Μετά τα πρώτα κομμάτια, φουλ στην παρμεζάνα και το λουκάνικο, και ενώ το malt βάρυνε και έγινε sherry 15αρι, το 50αρι στάθηκε και φάνηκε πιο βαρύ, με έξτρα πιπεράκι, σκούρο κακάο και καφέ.
Πριν το αφήσω καβούρδισε και λίγα φουντούκια στο τηγάνι.

Δοκάρι και μέσα και αυτο!
Σε όλη την διάρκεια του καπνίσματος, παραμίλαγα και μονολογούσα....τι ωραίο στικ.....

Φίλε μπαλαδόρε, το ρίχνω στο δοκάρι και μέσα!!!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
JuniorSpirosbusa71ΣτάθηςSvenskvassskara
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”