Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Καβάλα σε ποιό άλογο θα κυνηγούσατε ανεμόμυλους

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Οκτ 31, 2020 11:12 pm

1. Γαϊδούρι
1
5%
2. Μουλάρι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3. Απαλούζα
5
24%
4. Αραβικό
15
71%
5. Ανδαλουσιανό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Με έχει καλύψει στα περισσότερα θέματα ο Τάκης, είναι γνωστές οι υποχρεώσεις των μελών κατα την εγγραφή τους αλλά και σε κάθε εισαγωγικό σημειώματα στο εκαστοτε thread.


@ Vchatz136 δεν κάνουμε κάποιου είδους διαγωνισμό γευσιγνωσίας ούτε βαθμολογούμε κάποιον στο μάθημα της έκθεσης με δεδομένα πανελληνίων. Είναι η κοινή αγάπη για το πούρο που μας βρίσκει σε αυτόν εδώ το χώρο. Καπνίζεις κουβανέζικα, Νον, γομαροκούραδα δεν εχει καμια σημασία. Λίγη αγάπη θέλει και τίποτε άλλο ;).

Η ψήφος Εικόνα δεν θα μετρήσει στην τελική βαθμολογία.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
JuniorΤάκηςSvenskAssosPetran
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Τάκης »

αγαπάμε γαϊδαράκο ❤️ ❤️ ❤️
(σημ. ο Miguel de Cervantes δεν δίνει όνομα στον γάϊδαρο του Sancho Panza στο "Don Quixote", αντίθετα με το άλογο του Ιππότη που το ονομάζει Ροσινάντε)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2394
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή δεύτερη
Και αυτό άγνωστης ταυτότητας και προέλευσης.
Τα κρύα του αρώματα έχουν αλατισμένα φιστίκια.
Ξεκινάει με ξύλο, ξηρούς καρπούς, κρέμα, κακάο και απαλά μπαχαρικά.
Μετά από λίγο όμως αρχίζει να κυριαρχεί μία μαγική κρέμα μαζί με αμυγδαλόπαστα που με κάνει να παραμιλώ. Και σαν να μην έφταναν αυτά μπαινει στο παιχνίδι η ζάχαρη μαζί με χαλβά σιμιγδαλένιο!
Εικόνα
Περνάω τη μέση και υπάρχουν εναλλαγές ξηρών καρπών, μεταλλικών στοιχείων και σιμιγδαλένιου χαλβά.
Το τελευταίο μέρος της παράστασης έχει ξυρίως ξηρούς καρπούς. Το κάπνισα μέχρι τελους. 4,5/5 το συγκεκριμένο και συνολικά 4/5 η ψήφος μου.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
Vr AndreasSvenskJuniorΣτάθης
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Προμήθεια από το γνωστό κατάστημα στο Κολωνάκι και από κούτα της αποικίας BST MAR 20. Οι υγρασίες του ήταν ενα κλίκ παραπάνω, οπότε παρέμεινε στον υγραντήρα μου μερικές εβδομάδες μέχρι να δείχνει λίγο πιο στεγνό.

Εμφανισιακά και κατασκευαστικά άψογο, με dark chocolaty και πολύ smooth cape αλλα ασθενικό pre και χωρίς ιδιαίτερα αρώματα στο πόδι.

Ξυλεία φούλ, αλατισμένα peanuts, καρύδια και λοιπά ξυροκάρπια έδωσαν και πήραν απο την αρχή. Απο την μέση και μετά το γευστικό του προφίλ μελώνει αρκετά, όπου κάνουν την εμφάνιση του το παντεσπάνι, ζύμη απο μπισκότο βουτήρου και κάτι απο ζάχαρη με σταφίδες. Χμμ... ήρθαν τα Χριστούγεννα; :lol:

Νομίζω πως ήταν ένα κλικ καλύτερο από την κουβανή κούτα που δοκίμασε η τριανδρία προ ολίγων εβδομάδων. Την οποία δοκίμασα και εγώ μέσα στο καλοκαίρι.

Κύριε επιθεωρητά, τα πήγε καλά ο υπηρέτης και μετανιώνω που δεν πήρα και δεύτερο. Αραβικό γκανιάν με 4 στα 5 και αβαβά.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 4):
JuniorSvenskVr AndreasΣτάθης
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστω τους Γιάννη και Θανο για τις φουμες τους και την ψήφο τους. Είναι νωρίς ακόμα αλλά δείχνει να τα πηγαίνει καλά η καμπάνα του υπηρέτη.

Κυριακή σήμερα χτυπήστε την καμπάνα σας άφοβα παιδιά 😎
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #2

Πρωινή φουμα μπαλκονάτη για να ξεκινήσει καλά η βδομάδα. 8-)
Φρέσκο κομμάτι αγορασμένο από κέντρο MAR 20.

Εικόνα

Εξαιρετική κατασκευή ονειρεμένο τράβηγμα και οι πρώτες κρύες είναι βελούδινες και ελαφρά γλυκές.

Ανάβω και ο καπνός είναι πολύ σμουθιαρικος. Γλυκά ξύλα με τριμμένη κανέλα και γλυκό τριαντάφυλλο στο μπακ.
Κατεβαίνοντας μια ίντσα ανεβάζει σώμα και σηκώνει και το Φαρκλας που έχω στο ποτήρι. Μαλακα μπαχαρικά γεμίζουν το στόμα και ο καπνός που βγαίνει είναι γεμάτος αρώματα.
Στη μέση το πούρο ανεβάζει και άλλο δύναμη χωρίς να κλωτσάει καθόλου και γεμίζει το στόμα μου με φρέσκα καρύδια, μοσχοκάρυδο και λίγο σκούρο κακάο.

Εικόνα

Τι ωραίο πούρο. Κρέμα και φίνα μπαχάρια τόσο χορταστικά !!!
Κλείνει με γλυκά ξύλα, μπαχάρια, παχιά κρέμα και πικρή σοκολάτα.

Εύκολο 4/5.
Έπεται και συνέχεια 😉
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
ΤάκηςJuniorVr AndreasSvensksigaras
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8970
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

SPB #3 LCD Tournesol

Προχωρώντας σε κείνο τον κάμπο, ανακάλυψαν τριάντα με σαράντα ανεμόμυλους και, με το που τους είδε, ο δον Κιχώτης είπε στον ιπποκόμο του: «Η τύχη μας τα φέρνει τα πράγματα καλύτερα απ’ όσο θα θέλαμε` γιατί τους βλέπεις εκεί, φίλε μου Σάντσο, τους τριάντα και βάλε θεόρατους γίγαντες, με τους οποίους σκέφτομαι να δώσω μάχη και ν’ αφαιρέσω απ’ όλους τη ζωή, οπότε με τα λάφυρά τους θ’ αρχίσουμε να πλουτίζουμε, καθώς αυτός είν’ ένας δίκαιος πόλεμος, και είναι μεγάλη υπηρεσία προς τον Θεό μια τόσο κακή σπορά ν’ αφανιστεί από προσώπου γης.

» ‘’Ποιοι γίγαντες;’’ Είπε ο Σάντσο.

» ‘’ Αυτοί που βλέπεις εκεί’’ απάντησε ο κύριός του ‘’με τα μακριά χέρια, κι ορισμένοι τα έχουν σχεδόν ίσα με δύο λεύγες’’.

» ‘’Κοίτα, κύριέ μου’’ απάντησε ο Σάντσο ‘’αυτά που φαίνονται εκεί πέρα δεν είναι γίγαντες αλλά ανεμόμυλοι, κι εκείνα που μοιάζουν με χέρια είναι οι φτερωτές τους που γυρνάν με τον αέρα και δίνουν φόρα στη μυλόπετρα’’.

» ‘’Πως φαίνεται’’ απάντησε ο δον Κιχώτης ‘’ότι δεν είσαι μαθημένος σε τέτοιες περιπέτειες: γίγαντες είναι` κι άμα φοβάσαι, πήγαινε στην άκρη κι αρχίνα τις προσευχές όσο εγώ θα δίνω άγρια και άνιση μάχη μαζί τους’’.

» Κι αμέσως σπιρούνισε το άλογό του τον Ροσινάντε, χωρίς να δώσει σημασία στις φωνές του ιπποκόμου του που τον προειδοποιούσε πως ήταν σίγουρα ανεμόμυλοι κι όχι γίγαντες αυτά που πήγαινε να τους επιτεθεί. Ήταν τόσο πεπεισμένος πως επρόκειτο για γίγαντες, που ούτε άκουγε τις φωνές του ιπποκόμου του ούτε έβλεπε, παρόλο που βρισκόταν πια πολύ κοντά, ότι ήταν όντως ανεμόμυλοι, αντίθετα προχώραγε φωνάζοντας: ‘’Μη λακίζετε, δειλά και τιποτένια πλάσματα, ένας είναι ο ιππότης που σας επιτίθεται’’.

» Και τη στιγμή εκείνη σηκώθηκε λίγος αέρας κι οι μεγάλες φτερωτές άρχισαν να κινούνται, οπότε, καλυμμένος καλά από την ασπίδα του, άδραξε το κοντάρι, κι ορμώντας με τον Ροσινάντε σε πλήρη καλπασμό, επιτέθηκε στον πρώτο ανεμόμυλο που βρέθηκε μπροστά του` και, δίνοντας μια κονταριά στη φτερωτή, ο αέρας την έκανε να γυρίσει με τόση φόρα, που κομμάτιασε το κοντάρι και τίναξε μακριά άλογο και καβαλάρη, ο οποίος απόμεινε να κατρακυλάει στον κάμπο κατασακατεμένος. Έτρεξε ο Σάντσο, όσο γρήγορα μπόρεσε να τρέξει ο γάιδαρός του, για να τον βοηθήσει, και τον βρήκε να μην μπορεί να κουνηθεί: τόσο γερό ήταν το χτύπημα πέφτοντας από τον Ροσινάντε.

» ‘’Μάρτυς μου ο Θεός!’’ είπε ο Σάντσο. ‘’ Δε σου είπα, κύριέ μου, να δεις καλά τι πήγαινες να κάνεις γιατί είναι ανεμόμυλοι κι αυτό δεν μπορεί να το αρνηθεί κανένας παρά μόνο εκείνος που έχει άλλους ανεμόμυλους μέσα στο κεφάλι;’’


Εικόνα

...ολοκληρώνω την περιπλάνηση μου στους Molinos με campana κερασμένη από το Θάνο
κατά τη διάρκεια της τελευταίας παραμονής του στα πάτρια
μια μέρα με πολύ ζέστη, υγρασία, σούπερ παρέα, και παγωμένες μπύρες να δροσίζουν τα διψασμένα μας λαρύγγια
το στικ (του 2019 νομίζω), είναι τούμπανο 52+, ελαφρώς box pressed, και μοσχοβολάει Κούβα

η τελευταία περιπέτεια ξεκίνησε με κακάο και κάτι γλυκόπικρο – ζαχαρωτό κίτρου θα το χαρακτήριζα
παρέα με νότες από κάσιους, ξύλο κωνοφόρου, μοσχοκάρυδο, και σοκολάτα, κεντρίζοντας το ενδιαφέρον μου για τη συνέχεια

Εικόνα

η συνέχεια είχε γκρέιπφρουτ, αλατισμένο φιστίκι και σοκολάτα υγείας
που διανθίστηκαν στην πορεία με γλύκες από λαστιχωτό μαντολάτο και αφράτο ζαχαρωμένο λουκουμά

στο ούλτιμο κομμάτι που ήταν και το καλύτερο της διαδρομής ήρθε μια πλημμύρα
από μόκα, αλμυρό μπισκότο, μέλι, σοκολάτα γάλακτος, και λευκό πιπέρι
φορτωμένο στικ (ευχαριστώ Θάνο), που έδειξε πως έχει πολλά να εξαργυρώσει στο χρόνο (3 ½)

και πάμε στη σούμα κ. επιλοχία:
τα τρία αλόγατα-φουμαρίσματα του SPB, δυο νέα κι ένα μπαρουτοκαπνισμένο, σκόραραν ψηλά
ο μέσος όρος βαθμολογίας μου είναι «4», «κυνήγησα ανεμόμυλους καβάλα σε αραβικό άτι»

καλή συνέχεια στην περιπέτεια…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 7):
ΣτάθηςJuniorPetranSvenskVr AndreassigarasTournesol
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστώ πολύ τον Τάκαρο που ολοκλήρωσε το ταξίδι του με πολύ θετικές εντυπώσεις.

Πάμε σιγά σιγά και οι υπόλοιποι παιδιά μια εβδομάδα έμεινε.
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Σήμερα ημέρα Σάββατο, την ώρα του καινούργιου κυβερνητικού curfew είπα να δοκιμάσω το πούρα του μήνα του αγαπημένου μου Στάθη. Πρόκειται για στικ δικής μου αποικίας MTS DIC 19, οπότε ούτε χρόνο δεν έχουν κλίσει.

Η κρύα είναι πραγματικά μεθυστική, τόσο που σχεδόν δεν θέλω να το ανάψω. Βαθύ μέλι, κανέλα, λίγα μανιτάρια και ένα σιροπιαστό παντεσπάνι. Κόβω και τραβάει λίγο δύσκολα. Το δε pre καμία σχέση με την κρύα, δίνει κυρίως ταμπάκο και λίγο άχυρο. Ρίχνω Bunna στο γυαλί και φύγαμε!

Στο άναμμα παίζει με medium+ προφίλ γεμάτο μέλι, κακάο και παντεσπάνι. Φυσικά χαιρετίζω και την καταπληκτική (και μπόλικη) κανέλα που έρχεται. Προς το τέλος του πρώτου τρίτου σκάει μύτη και ένα απαλό ξύλο και το μέλι ανεβάζει λίγο εντάσεις. Ωστόσο φαίνεται λίγο σαν να έχει χάσει την ένταση της αρχής.

Στην μέση πλέον φαίνεται να κινείται σε μια μπαχαρικά μονοπάτια, στα οποία υπερισχύει το μοσχοκάρυδο και όλο αυτό σε ένα αρκετά κρεμώδες backround. Φευγαλέα εμφανίζεται και κάτι floral αλλά είναι τόσο ανεπαίσθητο που μπορεί να κάνω και λάθος.

Πάει προς το τελευταίο τρίτο και φαίνεται να αποκτά λίγο τσαγανό με ξυροκάρπια (κυρίως φουντούκι), café au lait και κάτι που μοιάζει με πιπέρι. Τελειώνει με ένα μάλλον ξύλινο προφίλ και μερικές γωνίες, λογικό για την ηλικία του.

Από άλογα δεν ξέρω, δεν είμαι luben σαν τον Στάθη να τρέχω στον ιππόδρομο. Η μόνη σχέση που έχω με τα άλογα είναι ότι έχω δει από τον κύριο Αυγολέμονο. Ψηφίζω Απαλούζα κυρίως γιατί αν και το προφίλ ήταν πολύ καλό ήταν λίγο κάτω για τα γούστα μου. Με τον χρόνο μπορεί να γίνει Αραβικό, μπορεί και όχι, πραγματικά βρίσκομαι στο 50/50 αυτή την στιγμή.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΣτάθηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστώ και τον Επιστήμονα μας για τη φούμα του.

Θωμά εύχομαι την επόμενη φορά που θα καπνίσεις απο την κούτα σου να καλπάσεις πανω σε ανδαλουσιανά αλόγατα ;)
These users thanked the author Στάθης for the post:
Fairlight
Είμαστε για φυλακή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”