Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Καβάλα σε ποιό άλογο θα κυνηγούσατε ανεμόμυλους

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Οκτ 31, 2020 11:12 pm

1. Γαϊδούρι
1
5%
2. Μουλάρι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3. Απαλούζα
5
24%
4. Αραβικό
15
71%
5. Ανδαλουσιανό
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από nikos doc »

Τρίτη δοκιμή για την καμπάνα του Sancho, σε μια μάλλον άκυρη ώρα, με ένα καταπληκτικό malt.
Εξηγούμαι τι εννοώ άκυρη ώρα. Τα θεωρώ πρωινά πούρα, για καφέ , θάλασσα, και γενικά για πιο light καταστάσεις.
Αυτό το άναψα πάνω από την φωτιά, ετοιμάζοντας την ψησταριά για Σαββατιάτικο βραδυνόταν ψήσιμο. Το λες και εκτός τόπου...

Αγορά χύμα από το κέντρο την Παρασκευή, μάλλον ο ίδιος κωδικός με του κ. Επιλόχια. Αν και από εκεί δεν είσαι σίγουρος.
Το κάπνισα λοιπόν στις υγρασίες του καταστήματος. Παρόλα αυτά είχε υποδειγματική συμπεριφορά throughout.

Κόβω την μύτη τσουρούτικα , όπως συνηθίζω, και παίρνω χορταστικές κρύες.
Ελαφριές ζάχαρες, λίγο γρασίδι, διάφορα μπαχαροπίπερα. Ταιριάζει με το Arran 10, και με την φθινοπωρινή δροσιά στο μπαλκόνι.
Φρέσκο στις πρώτες τζούρες, πιο βαρύ από όσο το περιμένω, κέδρος ελαφρύς, μπαχάρι , πιπέρι λευκό, κρέμα με κανέλα. Όλα όμως πολύ smooth, δεμένα και μαγειρεμένα όπως πρέπει.
Τσιμπάει για δέκα ,δεκαπέντε puff, και κάπου σκάει λίγο κακάο. Τρώω και κάτι πρώτα, λαδοτύρι και μικρά καυτερούτσικα λουκάνικα....
Βγαίνουν και διάφοροι ξηροί καρποί, με πιπέρι και ρίγανη. Μένει και το κακάο πιο δυνατά, έχει και φρυγανιά φρεσκοψημενη.
Αλλάζει και το spirit, αν έχουν τον Θεό τους μου έβαλαν ανατολίτικο Nikka 12.... ότι πρέπει για ξέπλυμα....
Στην ρουστίκ μπαντα το πούρο ξυρίζει, κρέμα και κακάο, καφές και κανελες, βρεγμένος κέδρος, και η pichania στα κάρβουνα τσιτσιρίζει. Ούτε το ντουμάνι δεν το έβαλε κάτω.

Με εξέπληξε το Sancho, περίμενα να χαθεί και αυτό πρωταγωνίστησε! 8-)

4/5 Άνετα και εύκολα για αυτό το ολόφρεσκο πυραμιδάκι!

Άρα έχουμε 3+4+4=σχεδόν 4!

Αραβικό το άτι φίλε Επιλοχία! Με το σπαθί του!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 4):
ΣτάθηςJuniorSvensksigaras
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Έκλεισε και ο ψηλός μας τις περιπλανήσεις του με την καμπάνα του υπηρέτη που αν μη τι άλλο σκόραρε ψηλά.

Έμεινε λιγότερο από μια βδομάδα παιδιά. Εκμεταλλευτείτε τον καλο καιρό των ημερών και κάψτε την καμπάνα. Μπορεί να σας στείλει ταμείο ;)
Είμαστε για φυλακή
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα σας!

Έκαψα 3 για το mass, αγορασμένα από αθηναϊκά μαγαζιά.

Όμορφο πούρο, δαχτυλίδι που μου θυμίζει έντονα μόντε, σχετικά λιτό. Κατασκευή καλή, προσεγμένη.
Κόβω, pre draw με γρασίδια, κλασικά και κουβανέζικα καπνικό, χωρίς ιδιαίτερες γλύκες αλλά και χωρίς ιδιαίτερο κάτι.

Τράβηγμα άψογο, κάτι από σοκολάτα και καραμέλα στην αρχή μα η αίσθηση κήπων, αγροκτημάτων και γρασιδιών παραμένει κυρίαρχη. Καραμελωμένοι ξηροί καρποί στη συνέχεια, λίγο καφές, αλλά και πάλι, όλα κάπου μακριά στο background, κάτι άλλο πήγαινε να βγει, κάποτε τα κατάφερνε, κάποτε όχι. Ωραία ισορροπία κρατούσan ;ola αλλά δεν τα βρήκα τόσο του γούστου μου.

Η καύση δεν με προβλημάτισε, ούτε το τράβηγμα. Δύσκολα θα το ξανακάψω, αν και ποτέ δεν λέω ποτέ, και από μένα παίρνει 3 στα 5!
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστώ και τον κιμπάρη Κωσταντίνο για τις φούμες του. Κωνσταντίνε κρίμα που δεν σου έκατσε καμία από τις 3 καμπάνες :(
καταχωρείτε η ψηφος σου.

Πάμε παιδιά και οι υπόλοιποι σιγά σιγά.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Rigelianos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από harmonica »

To μασατο πούρο κάηκε προ ημερών σε μια αντικαπνιστική συνάντηση σε μια γωνιά των βορείων προαστίων.Οι θαμώνες κάπνιζαν πούρα φυσικά και μόνο..

Να δηλώσω και εγώ ότι το εν λόγω πούρο το θεωρώ άκρως καλοκαιρινό και όλες τις φορές που το εκαψα στο παρελθόν το έκαιγα μέρα ή νωρίς το απόγευμα με καφέ κυρίως και ελαφριά ντρινκς ή κοκτέιλ.

Το στικ προέρχεται από το μακρινό 14 και η μισή κούτα που είχα πάρει έχει πλέον μείνει με 1 τελευταίο.
Εικόνα

Να δηλώσω ότι το εκαψα με συνοδεία ενός Speyside και όχι με το γνωστό plebbottle που φαίνεται από πίσω..Κάποιος άλλος τράβαγε ζόρι εκείνη την νύχτα και το έριξε στα σκληρά.

Ξεκινήσαμε με τσάι μαύρο,πιπέρια κόκκινα και κάτι χορταρικό.Η δύναμη στα πρώτα πάφ ήταν διακριτικά έντονη κάτι που με παραξένεψε θετικά.

Ο καπνός μεστός, κρεμώδης και καθώς κατεβαίνει η καύτρα το πούρο γλυκαινει με σοκολάτα και με ένα γενναίο πασπαλισμα από ξηρούς καρπούς.Στα τελειώματα του δεύτερου μέρους για 5-6 τζουρες μια γλυκιά κρέμα ζαχαροπλαστικής εμφανίζεται και ανεβάζει την γλύκα και άλλο.

Το τελευταίο μέρος αλλάζει πάλι προφιλ και υπερισχύει το τρίπτυχο χόρτα, ξύλο και καφές σκέτος.Η δύναμη ανεβαίνει και όσο το πιέζω βγάζει δέρμα και χώμα πάνω στο ίδιο ξύλινο τέμπο..

Εκτός σεζόν η φουμα του ιππότη για μένα μου έδωσε ένα 3,5 /5 με τα μπούνια αλλά μέχρι εκεί.Ισως φταίει η κούραση,ίσως τα γιαουρτοσκορδια...
Ψηφίζω απαλουζα...θα συνεχιζω να το ιππευω πάντως..
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
JuniorΣτάθηςSvensk
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Ευχαριστώ και τον Σπύρο για τη φούμα του. Πιστεύω υπο αυτές τις συνθήκες και πολύ πήρε :mrgreen: ( Τζατζίκι, πλεμποπούρα να μας λιβανίζουν, Τσόνι να μυρίζει ποδαρίλα κλπ κλπ )
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από sigaras »

Επειδή δεν θα κάνω άλλο στικ καβαλάω το αραβικό μου άτι και σας καλημερίζω.
These users thanked the author sigaras for the post:
Στάθης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Καταχωρήθηκε η ψήφος σου Γιώργο ✌️
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από Svensk »

Φρεσκότατο, σχεδόν αχνιστό, Απρ 2020.
Ξανθό ράπερ και κάπως σφικτό.
Εικόνα
Πρε- Χόρτα και γη. Επιβεβαιώθηκε η εντύπωση μου ότι πρόκειται για ελαφρύ και ευγενικό πούρο που μπορεί να καπνιστεί και με την ανατολή του ηλίου. Με εξέπληξε όμως με μια νόστιμη επίθεση λευκού πιπεριού.
Χόρτα, γη, ξύλο. ρίγανη, γενικά ότι φυτρώνει. Συχνά όμως, με τρόπο που με έκανε να πιστέψω πως αν του δινόταν η ευκαιρία να ενηλικιωθεί, ο υπηρέτης μου πέταγε και κάτι διαφορετικό: κεράσι, φουντούκι, καλοψημένα κουλούρια, αμύγδαλα και φιστίκια. Που και που μου γαργαλούσαν το πίσω μέρος της γλώσσας κάποιες όξινες γεύσεις, σαν άγουρες τανίνες κρασιού.
Το 2/3 ήταν κενό από γεύσεις, λες και το πούρο έπαιρνε ανάσες για να συνεχίσει, κι έτσι έγινε. Το 3/3 ήταν το καλύτερο, αφού απέκτησε βάθος σε πλαίσια από κέδρο, κακάο, κέικ και σοκολάτα γάλακτος. Αναμενόμενα, λόγω ηλικίας στο τελος έβγαλε αρκετές όξινες γεύσεις.
Εικόνα
Ψηφίζω Απαλούζα.
These users thanked the author Svensk for the post (total 3):
Στάθηςnikos docsigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
vassskara
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 2:33 pm

Re: Mass Tasting Οκτώβριος 2020 - Sancho Panza Belicosos

Δημοσίευση από vassskara »

Καλησπερα και απο εναν νεο! Γευτηκα και εγω το πουρο αλλα ουτε καν μπορω να καταλαβω ακομα τις γευσεις που εσεις περιγραφετε. Εγω το συνοδευσα με ενα ωραιο κοκτειλ και μου εβγαλε στην κρυα γρασιδι, ενω σε ολη την καυση εβγαζε δερμα, ξυλο, βρεγμενα φυλλα και πιπερια και ξηρους καρπους. Το απολαυσα και η ποιοτητα του φανηκε αμεσως!!!
These users thanked the author vassskara for the post (total 2):
Στάθηςnikos doc
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”