Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

μαδώντας τη μαγιάτικη μαργαρίτα του Cazadores σας, το τελευταίο πέταλο σταμάτησε στο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιουν 01, 2020 7:27 am

με μισεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
δεν μ’ αγαπά
1
5%
με συμπαθεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
με θέλει
7
33%
είναι τρελή για μένα
13
62%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

και μπαμ και μπουμ ο Κυνηγός, βαράει στο ψαχνό και δεν αφήνει φτερό να περάσει αντουφέκιστο
λάβετε-φάγετε-καπνίσετε τέκνα μου, τούτο εστί το πούρο μου το υπέρ υμών κλώμενον
alea jacta est desperados, τουτέστιν ήγγικεν γαρ η βασιλεία των πουρανών
ήγουν, άντε να δω ζεϊμπεκιές και στα τέλια, τώρα που γυρίζει...

ΕικόναΕικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
sigaras
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
tdragotis
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 5:25 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από tdragotis »

Τελειώνοντας χθές βράδυ τη δουλειά είπα να δοκιμάσω εκ νέου το συγκεκριμένο πούρο , έχοντας πολύ καλή εντύπωση από τη πρώτη φορά
Χθές είχε τη συνοδεία κρασιού και ξηρών καρπών .Οι γεύσεις και τα αρώματα πάνω κάτω τα ίδια με την πρώτη φορά άφησε την ίδια εντύπωση . Αλμυρά και μπαχαρικά , πιπέρια . Επίσης αυτή τη φορά κοντά στη μέση μου ήρθαν και αρώματα από κρέμα και κανέλα .
Ακόμα μια φορά με εντυπωσίασε , άριστο

είναι τρελή για μένα


Καλό καλοκαίρι

Εικόνα
These users thanked the author tdragotis for the post (total 7):
Juniornikos docΤάκηςΣτάθηςSpirosbusa71sigarasFairlight
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από nikos doc »

Το τρίτο του mass με βρήκε στο καράβι για Πειραιά, με βροχερό background ενώ με έλουζε ο ήλιος.... 8-)

Τελείως χύμα, δεν κοίταξα τα στοιχεία του, ήταν και προς το 42 το δαχτυλίδι.... φέρε λέω δεν πέφτεις έξω με αυτά.
Έτσι και έγινε. Αν και το κορμί του δεν είχε μοσχοβολιστά λάδια , το κρύο του ήταν φανταστικό με δέρματα και πιπεριά, νότες από βαριά φρούτα και μια αδιόρατη σοκολατα.
Μπαμ και μπουμ με το άναμμα και ευτυχώς έχω τσιμπήσει. Κανελες , ξυροκάρπια, Βελόνες από τζίντζερ , σκούρο τσάι.
Σωματάρα με μιας, και δώσε και μένα μπάρμπα.
Κέδρος και δέρμα στην συνέχεια , μαζί με πιπεριά και πικρή σταφίδα. Όπου νάναι πάει ο κυνηγός. Λίγο αχταρμάς αλλά όχι αδιάφορος .
Κάπου κάθεται η μπίλια, πολλοί ψημένοι καρποί, πάλι τζίντζερ και κανέλα. Το στικ για λίγο με ξεμυαλίζει.
Κλασικά στην τελευταία δόση του, βαραίνει, με ξύλα και καφέδες , κάπου φαίνεται και εκείνο το ώριμο φρούτο που βγάζω άκρη τι είναι...
Με κέρδισε πάλι, γεμάτο τεσσάρι. Με θέλει για τα καλά.

Εκεί θα ρίξω την ψήφο μου. Με θέλει η Cazadora και την θέλω και εγώ!!!

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
ΤάκηςJuniorSpirosbusa71sigarastdragotis
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Assos »

Εικόνα

Επιτέλους συναντηθήκαμε!! Ιούλιος του 17’ το συγκεκριμένο, ζουμερό και μυρωδάτο!
Μέλι, αποξηραμένα φρούτα και μια αίσθηση αλμύρας στο πρι.
Ανάβω και αμέσως δύναμη! Ξηροί καρποί με μπόλικο καβουρδισμένο καφέ, και παντεσπάνι. Λίγο ελαφριά δερματιλα στην επίγευση αλλά νο προμπλεμ.
Μετά άρχισε το πανηγύρι!
Σύκο, καφές, πιπέρι λευκό και μαύρο τσαι, καθώς και ξηροί καρποί στο φουλ, κανέλα και κέδρος.
Θυμάμαι να μου αρέσει το cazadores του Ρομεου και αυτό δεν με διέψευσε!
Εξαίρετο στικ, άψογη καύση, έπαιξα και λίγο με τη στάχτη....
Εικόνα

Όλα πήγαν πολύ ωραία!
4/5 από εμένα. Με θέλει τι να κάνουμε!!


Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 6):
ΣτάθηςΤάκηςSpirosbusa71Juniorsigarastdragotis
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από sigaras »

Δεν πρόλαβα να κάνω άλλο στικ. Οπότε το κουκί μου πάει στην τρελή!
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
JuniorΤάκης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Cazadores take 2 σήμερα λοιπόν, μέλος της δικής μου γνωστής αποικίας LAT AGO 17. Συνοδεύω με Bunnahabhain 18 χορηγία Στάθη.

Το cazadores λοιπόν συνεχίζει και σκοράρει ψηλά. Ξεκίνα με τσίλι και ψωμιά, συνεχίζει με σοκολάτες και αμύγδαλο και τελειώνει με δέρματα και ξύλα.

Ψηφίζω είναι τρελή για μένα, εξάλλου η τρέλα είναι η δουλεία μου.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
JuniorΣτάθηςΤάκηςtdragotis
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλημέρα Κυριακάτικη σε όλους!

RyJ είναι μια μπράντα που δεν εχω ψάξει παρά το γεγονός ότι είναι το πρώτο πούρο που κάπνισα στη ζωή μου, το Πάσχα του 2009 στη Μύκονο χωρίς να μπορώ να θυμηθώ περισσότερες λεπτομέρειες.

Όταν πήγα να αγοράσω για το mass, εντυπωσιάστηκα: Ωραία vitola που κάθεται αρμονικά στο χέρι. Προσεγμένη κατασκευή.

Κρύο τράβηγμα και η πανδαισία ξεκινά. Κακάο και σοκολάτα!

Άναμα χωρίς σχεδόν ποτέ α χρειαστεί διόρθωση ενώ το τράβηγμα ήταν υποδειγματικό.

Η πανδαισία ξεχωριστών γεύσεων συνεχίστηκε αμείωτη μέχρι το κάψιμο των δακτύλων. Πεντανόστιμο με γλύκες διαφόρων επιπέδων χωρίς να λείπουν δέρματα, ξύλα διάφορα, ίσως κρέμες μα πάντα παρούσες οι σοκολάτες ανακατεμένες όμορφα με κακάο, ίδια και διαφορετικά, ταξίδι υπέροχο!

Έκαψα 5 και ένα δίνω ένα άνετο 5 στα 5 για όλα!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
JuniorSpirosbusa71Τάκης
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από alexandros »

LCD Doc.
Oσα έχουν πεσει στα χέρια μου τελευταία έχουν ένα πανεμορφο λαδερο σκουρο ραπερ. Έτσι και αυτό εδω.
Το σώμα του μυρίζει έντονα κακάο και σοκολάτα . Δείχνει πολυ καλα στριμμενο. Κόβω και τσεκάρω. Τελειο τράβηγμα και γεμάτο κακάο πρε.
Ανάβω και οι πρωτες τζουρες έχουν μπόλικο μαυρο πιπερι. Μαλακό χωρίς να κάνει τζιζ. Λίγες τζουρες μετά θα μπει και το κακάο που είχε στο πρε. Λίγα λουλουδια θα ακολουθήσουν. Σιγά σιγά γλυκά ξυλα με σοκολάτες. Θα δώσει και ένα τραγανό κόκκινο κερασι και το σώμα θα παρει ένα δυο κλικ ακόμα. Λίγο δέρμα, λίγη ζυμη λίγα λουλούδια
Κάπου κάπου πεταει μερικές βοτανικός τζουρες όπως τσάι και μέντα. Επίσης μερικές τζουρες βανίλια. Καφές . Φουλ μπόντι όπως παντα . Ένα από τα καλυτερα ρομαιο όπως παντα .


ξεκαθαρα με θελει εως ειναι τρελη για εμενα ( θα ριξω το 4 )


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
ΤάκηςJuniortdragotisMixalis81Rigelianossigaras
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από harmonica »

Το χα στο νου να το κάψω βράδυ με δροσιά γιατί λόγω δύναμης του πάει αλκοόλ και η νύχτα..
Εικόνα
Έτσι και έγινε θερμοκρασία ιδανική, Ιρλανδός στο ποτήρι και το ρολόι να δείχνει 2 τα χαράματα..

Τα πρώτα παφς δυνατά με τσιλια, κόκκινα πιπέρια και το σώμα στο Θεό από το καλημέρα..
Το ποτό έφευγε νεράκι και ο κυνηγός δεν καταλάβαινε μια..

Σχεδόν στο τελείωμα του πρώτου μέρους τα πικάντικα φύγανε και εμφανίστηκε φουλ της κανέλας με ξύλο βαρύ, μέλι και καφές.

Το σώμα άρχισε να χάνει λίγο σε δύναμη..
Βέβαια από δω και κάτω άρχισε το πραγματικό πάρτυ μέχρι τα μέσα του τρίτου..

Σταφίδα βουτηγμένη στο κακάο μαζί με κρέμα ετοιμάζουν κατάσταση.. Ψωμί,δαμάσκηνα, αμύγδαλα με βούτυρο συνθέτουν την πανδαισία γεύσεων..
Ναι μιλάμε για εξωπραγματικές καταστάσεις.

Το τελευταίο μέρος το γύρισε πάλι σε καφέ βαρύ με κανέλα και δέρμα.στο τελείωμα πέταξε και ένα βαρύ τσάι για να χαιρετήσει και να μου κλείσει το μάτι.
Φυσικά και σε θέλω και εγώ 😉
These users thanked the author harmonica for the post (total 6):
JuniortdragotisΤάκηςRigelianosPetransigaras
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Svensk »

Η δεύτερη σενιόρα cazadores όχι απλά ακολούθησε τα χνάρια της αδελφής της -που κάπνισα πριν λίγες μέρες- αλλά πάτησε επακριβώς επάνω τους. Όπως και στο πρε, τα γλυκά χόρτα άνοιξαν των χορό, για να επακολουθήσουν –μ’ έναν σχεδόν πειθαρχημένο τρόπο- ο καφές, τα καραμελωμένα αμύγδαλα, τα κουλούρια και οι μαρμελάδες.

Εικόνα
Μετά τη μέση –το πιο εντυπωσιακό τμήμα του πούρου- όλες οι παραπάνω γεύσεις μπήκαν σε ένα βουτυρώδες και πιπεράτο κάδρο, με την εικόνα ενός κέικ πορτοκαλιού να αναβοσβήνει στο βάθος. Μέχρι και ώριμες φράουλες ανίχνευσα.
Το άνετο τράβηγμα σίγουρα συνέβαλε στην απόλαυση.
Εικόνα
Πουράκλα με τα όλα της η cazadores. Σαν μια τραγουδίστρια της Τζαζ, με κόκκινο φόρεμα κι έναν μοναδικό προβολέα από πάνω της να τραγουδάει σαγηνευτικά και να με κοιτάζει λες και ήμουν ο μόνος πελάτης στο μαγαζί. (Δίπλα μου ίσως να καθόταν ο David Lynch)
Άθελα μου, όσο αισιόδοξο κι αν ακούγεται, ‘ίσως να ήταν...
ΤΡΕΛΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
These users thanked the author Svensk for the post (total 6):
RigelianosJuniorPetranΤάκηςMixalis81sigaras
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”