Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

μαδώντας τη μαγιάτικη μαργαρίτα του Cazadores σας, το τελευταίο πέταλο σταμάτησε στο:

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιουν 01, 2020 7:27 am

με μισεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
δεν μ’ αγαπά
1
5%
με συμπαθεί
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
με θέλει
7
33%
είναι τρελή για μένα
13
62%
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 548
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Junior »

Τι να πρώτο πω, γι'αυτό το πούρο. Εκπληκτικό... και λίγα λέω. Άριστη καύση, μεστά αρώματα, ισορροπημένη γεύση, αρμονική καύση, αριστοκρατικό φορμάτ. Θαλασσινούς μεζέδες, τσίπουρο και φυσικά RYJ Cazadores.
Εικόνα
Αγορασμένο από κατάστημα στο Σύνταγμα χύμα με στοιχεία ίσως, AGO '17. Το ανάβω με στοργή και ξυλαρακι κέδρου, σα γνήσιος aficionados Εικόνα. Μαλακά πιπεριά και δέρματα στα πρώτα puffs. Λίγο μετά βγάλει μια παχιά κρέμα με αλμυρή επίγευση. Σκάω το πρώτο χαμόγελο και το γυρίζω σε παγωμένη μπίρα.
Εικόνα
Μου βγάζει ξηρούς καρπούς και γλυκές δόσεις σταφίδας μάλλον. Το πούρο γίνεται επικό και δείχνει ώριμο χαρακτήρα. Κλασικό RYJ, λουλούδια και μαρμελάδα. Το πούρο δεν χρειάζεται καν συνοδεία, και ξεροσφύρι είναι γευστικότατο. Καθόλου μονότονο και εναλλαγές στις γεύσεις απλόχερα. Κερδίζει άνετα μια θέση στα τοπ μου, για το 2020, πιθανόν και στα στάνταρ μου. Γιατί δεν το ήξερα αυτό το πούρο;;; και τιμώ συχνά τα Romeo. Καίγεται σαν πυροτέχνημα, με τα καπνά να τσιρτσιρίζουν ελαφρώς. Τι αλχημεία, το πούρο είναι σκέτο ποίημα. Μου ξυπνάει μνήμες από ποιήματα και μελωδίες Waltz.



Τάκη σε υπερ ευχαριστώ γι'αυτό το υπερ πούρο. Ο έρωτας ήταν Σεξπιρικά κεραυνοβόλος, 5/5.

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author Junior for the post (total 5):
PetranSvenskΤάκηςRigelianossigaras
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Jazzman »

Κυρ επιλοχία κλείνω και εγώ τον κύκλο αυτού του μήνα με ενα καθαρό 5/5.

Μάγεψε γι ακομα μια φορά ο κυνηγός του ζεύγους και τσιμπησε και υποψηφιότητα για τοπ 10.
These users thanked the author Jazzman for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

LCD Τάκης

LAT MAR 18

χορηγία επιλοχία το συγκεκριμένο και τον ευχαριστώ πολύ
πολύ λαδερό, μοσχομυρίζει ανοιξιάτικα λουλούδια, γύρη και ξύλο
στο pre το ξύλο συνεχίζει...
το σκηνικό μου δημιουργεί θέλοντας και μη προσδοκίες για υψηλές πτήσεις.
βάζω ποτάκι ντεμοντέ διότι ''ένα είναι το campari'' με φρέσκο χυμό πορτοκάλι και συνεχίζω.

Εικόνα

ξεκινάει ευγενικά με ωραίους τρόπους, προσφέροντας κανέλα γαρύφαλλο και άνθη.
ξηροκάρπια τώρα, ίσως αμύγδαλα και λίγα κάσιους.
Μια κούπα κακάο και λίγο ψωμάκι κλείνουν το 1/3.

Εικόνα

με την είσοδο του δεύτερου μέρους έρχεται το πρώτο σβήσιμο...μπα :roll:
παρόλα αυτά κερνάει ποικιλία από ''τρείς'' κρέμες, κάστανο βανίλια και μόκα ''και ο χατζηπετρής'' λιβάνι...
στα μισά γη και δέρμα...αρχίζει να βαραίνει συνδυαστικά με πολλαπλά σβησίματα της μηχανής.

το τελευταίο τρίτο κυλάει αντίστοιχα με χώμα, πίκρες, γη και βαρύ δέρμα.
αδιάφορο 3ο μέρος με σβήσιμο κάθε λίγο και λιγάκι.

κι εκεί που νόμιζα πως έστω με συμπαθάει, δεν μ' αγαπά παρόλο που εγώ την αγαπώ

νταξ προφανώς μιλάμε αντικειμενικά για ένα πολύ καλό πούρο που στην προκειμένη δεν του βγήκε.
shit happens 8-)
These users thanked the author Petran for the post (total 5):
SvenskΤάκηςRigelianosJuniorsigaras
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2396
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δοκιμή τρίτη
LCD Τάκης LAT MAR 18
Εικόνα

Εμφανισιακά με προιδεάζει πολύ θετικά. Έχει ένα ωραίο σκουρόχρωμο και καλοδουλεμένο ραπερ. Όταν όμως το πιάσω λίγο βλέπω ότι έχει παραπανίσια υγρασία.
Από κρύα αρώματα κατάλαβα λίγα πράγματα. Ξύλα και ξηρούς καρπούς. Τουλάχιστον τραβάει σωστά.
Ξεκινάει πολύ ωραία όμως με φουλ κακάο, κρέμες και ξηρούς καρπούς σε γενναίες δόσεις.
Αυτό που με προβληματίζει είναι η υγρασία του και φροντίζω να μην το πολυαφήνω.
Συνεχίζει μετά τη μέση με δέρματα, αρμύρες πολλές, ξηρούς καρπούς αλλά και το κακάο να είναι πάντα εκεί.
Βαραίνει στο τελευταίο τρίτο του αλλά μου αρέσει. Η καύση του και το τράβηγμα του είναι μια χαρά.
Αρμύρα και δέρμα κυριαρχούν πλέον.
Γευστικά πάρα πολύ καλό και το συγκεκριμένο. 4/5 έπαιρνε επάξια.
Συνολικά έκαψα 3 με βαθμολογία 4/5 4,5/5 και 4/5 άρα ψηφίζω 4/5.
Πολύ καλό πούρο με μόνιμη θέση στο rotation
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Greekos »

Δύο στικ από ίδια κούτα LAT June 18.
Όμορφα κ τα δυο.
Ξεροψιμενο χωριάτικο ψωμί μυρίζουν.

Το πρώτο χθες με συνοδία καφέ κ με ένα δράμι Tamdhu - Dalbeallie Dram (Collector's Journey # 2) μεσημεράκι.

Εικόνα

Ανάβω κ φτου...... Στούμπα.

Το κάνω λίγο μασάζ του περνάω λίγο σουβλί γιατί δεν τραβούσε..... Έφτιαξε λίγο. Αμέσως φωμι, ασιρόπιαστη καρυδόπιτα.

Έχει όγκο στο στόμα κ αρκετή δύναμη.

Σοκολάτα, λίγο ξύλο, λίγο πιπέρι κ μια ιδέα τσάι.

Με ζορισε λίγο στο τράβηγμα μέχρι το πρώτο τρίτο κ άναψε σβήσε κ μετά άνοιξε λίγο.

Το μοτίβο γεύσεων ήταν σταθερό πολύ νόστιμο κ ανέβαζε συνεχώς ένταση.

Θα του βάλω 3.

Δεύτερο στικ σήμερα το πρωί με καφέ πάλι.

Ψωμί χωριάτικο, καρύδια κ γαρύφαλλο, λίγο τζίντζερ
Γεμάτο στόμα. Ανεβασμένη δύναμη. Καβουρδισμένο καφές. Νομίζω είχε μια βάση από ηλιοκαμενα λουλούδια.

Αυτό τραβούσε καλά. Κάψιμο υποδειγματικό. Ήλιος στο κήπο!

Με το καφέ έδεσε καλά.
Πολύ νόστιμο πούρο.
Να κ πάλι η καρυδόπιτα αυτή τη φορά κ με κομμάτια μπιτερ σοκολάτα. Έχει κ λιγάκι καυτερό τζίντζερ. Ψημένο ψωμί με λίγο πιπεράτο ελαιόλαδο.

Σοκολατες, καρυδια, γαρίφαλο κάτι απαλά λουλούδια κ τζίντζερ.

Έδινε κ έδινε. Πωπω πρέπει να βρω κ άλλα !!

Αυτό ένα κ δύο σκαλία πάνω σε όλα. Αν ήμουν σε καλύτερο μουντ μπορεί να είχε κ άλλα να μου δώσει.

Τάκη σε ευχαριστώ που έδωσες το έναυσμα για να κάψω αυτό το πούρο.

Από τα δύο πούρα βαθμολογία στη μέση.
Με θέλει κ το θέλω μου φαίνεται αν κ με την μπάντα δεν είχα ποτέ σπουδαίες συγκινήσεις ότι RyJ ότι έχει εσένα παρονομαστή μου έκατσε καλά!!
These users thanked the author Greekos for the post (total 3):
JuniorΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 3

Lcd Tournesol - LAT AGO 17

Ον δε ρόουντ και αυτό σήμερα το πρωί γυρνώντας απ τη δουλειά. Η κάπα του είναι ανοιχτόχρωμη με σκουρόχρωμες κηλίδες ;)

Εικόνα

Ξεκινάει μαλακά με ξερά χόρτα, κρέμα και μαρμελάδα σύκο. Καθόλου τσαμπουκάδες, σώμα λάιτ προς μέτριο. Μου θύμιζε μποξέρ με πουέντ 8-)

Κρέμα και λίγα ξερά λέλουδα για την συνεχεια και μέχρι το 3/3 με πήγαινε έτσι μαλακά και απροβλημάτιστα. Πλησιάζοντας στο 3/3 ανέβασε σώμα και παρέα με κακαο αρωματικά ξύλα και μερακλίδικους σκέτους καφέδες φτάσαμε στη γεφυρα της Χαλκίδας.

Εικόνα

Κλείνει με γλύκες από σοκολάτα και ξηρούς καρπούς. Ότι χρειαζόμουν για σήμερα ( Θάνο φχάριστω )

Λίγο έλειπε να τρελαθεί για μένα.

Το σίγουρο είναι ότι με θέλει 8-) ( Τελική βαθμολογια )
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
ΤάκηςJuniorMixalis81Svensksigaras
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

ORG Aπρίλιος 17
μια πάρα πολύ καλή και σταθερή κούτα που όπως έγραψε ο Νίκος Doc στη τέταρτη σελίδα είναι σαν να παίζω με "σημαδεμένα χαρτιά"

Έχετε παρατηρήσει ότι το δαχτυλίδι στο cazadores βρίσκεται πολύ κοντά στο κεφάλι ;
βάζουν τα μέτρα τους (στο δαχτυλίδι) όταν τα περνάνε στη ίδια απόσταση με τις petit coronas κλπ. μικρά
με αποτέλεσμα και επειδή είναι μακρύ να μη ζυγίζει σωστά, οπτικά 8-)

Εικόνα

2 cazadores καπνίστηκαν εξίσου άξια να τρελάνουν οποιαδήποτε
το δεύτερο που καπνίστηκε προχθές είχε ένα περίεργο κατ' εμέ κρύο
με έντονο λεμόνι, αλάτι, και σκόνη κακάο !

Το λεμόνι υπήρχε και στις πρώτες τζούρες οι οποίες εξακολουθούσαν να είναι και ελαφρώς αλμυρές
ακολούθησε ευλαβικά ;) και το κακάο για λίγο όμως αφού μεταπλάστηκε σε σοκολάτα γάλακτος που πάνω της υπήρχαν μικρά κόκκινα και μαύρα τρίμματα πιπεριού,
σαν πλησίαζα στο δεύτερο μέρος σιρόπια μέλια και δέρματα εμπλουτίζουν την παλέτα του cazadores
δυναμώνοντας και το σώμα του, ταυτόχρονα ο κρεμώδες καπνός του άφηνε μια πεντανόστιμη επίγευση
αφού συν τοις άλλοις, τα λογιών λογιών πικάντικα μπαχάρια έκαναν πολύ καλά τη δουλειά τους.
Λίγο μετά τη μέση εμφανίζεται ο κέδρος μαζί με καβουρδισμένα ξηροκάρπια, και με μια φρουτώδεις οξύτητα
που αφήνουν ελεύθερη τη σκέψη μου να πλανηθεί στην ανθοστήλη του κορμιού της
αφού είναι τρελή για μένα, μου το έγνεψε λάγνα... για δεύτερη φορά !


Εικόνα

και όπως έγραφε ο Καζαντζάκης στο Ζορμπά:

«Μη γελάς, αφεντικό! Αν μια γυναίκα κοιμάται μοναχή, εμείς, όλοι οι άντρες, φταίμε. Όλοι θα ‘χουμε την άλλη μέρα, στην κρίση του Θεού, να δώσουμε λόγο. Ο Θεός όλες τις αμαρτίες τις συχωρνάει, είπαμε, κρατάει σφουγγάρι ετούτη όμως δεν τη συχωρνάει. Αλίμονο στον άντρα, αφεντικό, που μπορούσε να κοιμηθεί με γυναίκα και δεν το ‘καμε αλίμονο στη γυναίκα που μπορούσε να κοιμηθεί με άντρα και δεν το ‘καμε.»

«Αν υπάρχει Κόλαση, θα πάω στην Κόλαση, κι αυτό θα 'ναι η αιτία. Όχι γιατί έκλεψα, σκότωσα, μοίχεψα· όχι, όχι! Αυτά δεν είναι τίποτα· ο Θεός τα σχωρνάει. Μα θα πάω στην Κόλαση, γιατί τη νύχτα εκείνη μια γυναίκα με περίμενε στο στρώμα της κι εγώ δεν πήγα...»

:?: Ποια θα θέλατε να έχει τρελαθεί μαζί σας από τα 16 κορίτσια του βίντεο ; :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lefteris c την Κυρ Μάιος 31, 2020 11:42 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
These users thanked the author lefteris c for the post (total 4):
SvenskPetranΤάκηςsigaras
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Cazadores πράξη τρίτη και κλείνω...με στικ 7ετιας
OCT 13

Στο ίδιο μοτίβο με τα πρώτα δύο αλλά με πολύ πιο στρογγυλεμενες γεύσεις και φουλ της κρέμας....

Εικόνα

Με καραλαιτ σώμα και ελαφρώς σφιχτό τράβηγμα μέχρι τη μέση, όταν και η καννη του άνοιξε...Ο κυνηγός είχε στη φαρέτρα του όλα του τα σκάγια...
Ανατολίτικα δέρματα, πασπαλισμένα με μπαχαρια, κρέμα ζαχαροπλαστικής, γευση από κρεμ μπρουλε, άνθη μοσχοβολιστα, φιστίκια και καρύδια, κακάο, σοκολάτα γάλακτος αλλά και μπιτερ, παντεσπάνι, κανέλλα, μαύρο πιπέρι, λίγο ξύλο...

Εικόνα

Σε κάθε ευκαιρία αυτός ο πουρακλος με εκπλήσσει...ειναι λες και το καπνιζω πρώτη φορά και ανακαλύπτω τα βάθη της απλετης κουβανέζικης ψυχής του...
Ενα Ρομεο οχι σαν όλα τα άλλα, που λες και δεν είναι Ρομεο...
Ότι και να ναι είμαστε τρελοί ο ένας για τον άλλον!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 5):
JuniorSvenskΤάκηςsigarastdragotis
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8975
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2020 - Romeo y Julieta Cazadores

Δημοσίευση από Τάκης »

mass ήταν και πέρασε καλοί μου φίλοι
το 22ο στο σπίτι μας και 78ο συνολικά στο διαχρονικό μας καλεντάρι
που τηρούμε πιστά και απαρέγκλιτα κάθε μήνα τα τελευταία 8 χρόνια

πέρασε, αλλά δεν προσπέρασε, αντίθετα κέρασε, και μάλιστα γενναιόδωρα
αυτό το καταπληκτικό Romeo που κάηκε 47 φορές από τους 21 συμμετέχοντες στο mass
άστραψε και βρόντηξε από την πρώτη μέχρι την τελευταία φούμα

εξού και η ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία που έλαβε με βάση τα καπνίσματα σας
και που αποτυπώνεται σε ένα εξωπραγματικό 95% υπερθετικών ψήφων (20 στους 21)
με το 64% να του δίνει την υψηλότερη βαθμολογία 5/5 (13 στους 21 συμμετέχοντες)
καταρρίπτοντας έτσι το ρεκόρ των mass, που είχε μέχρι τώρα το BBF με 12 «άριστα»

πιο πολύ όμως χαίρομαι γιατί το συγκεκριμένο «πούρο του μήνα» στάθηκε αφορμή για κάποιους
να γνωρίσουν για πρώτη φορά αυτό το κουβανέζικο διαμάντι και να το εκτιμήσουν ανάλογα

δεν έχω κάτι άλλο να προσθέσω, κι αφού ευχαριστήσω έναν-έναν με τη σειρά τους κ.κ.
alexandros, tournesol, jazzman, στάθης, suleygiannis, mixalis81, spirosbusa, rigelianos, giorgos1985
nikos doc, tdrakotis, sigaras, svensk, fairlight, lefteris c, assos, harmonica, junior, petran, greekos
παραδίδω τη σκυτάλη στον φίλο μου Γιάννη, ευχόμενος ολόψυχα καλή επιτυχία

αρχηγέ δικό σου

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 12):
Spirosbusa71JazzmanΣτάθηςPetranJuniorsigarasSvensktdragotisMixalis81alexandrosAssosRasputin
papa was a rolling stone...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”