Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν ελβετικό ρολόι, ποιο θα φορουσατε;

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Μάιος 01, 2020 12:10 am

Patek Philippe
1
5%
Vacheron Constantin
8
38%
Rolex
11
52%
Tissot
1
5%
Swatch
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 21
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 2

τουμπάτο απο 15άδα με κωδικό EBM JUL 17 , ίδια παρτίδα που καπνισε ο Αλέξ από πάνω.

Εικόνα

Είχα κάνα 3ωρο αναμονή στη δουλειά χθες το βράδυ και πήρα τον μικρο ενδμουδο μαζί για παρέα.

Κόβω και το τράβηγμα του ήταν αρκετά χαλαρό... Χόρτα και κέδρος για αρχή και με το που πήγαινα να το πιέσω λίγο αμέσως το ξύλο πίκριζε. Σώμα light-medium σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του με εξαίρεση το 3/3.
Και τη σοκολάτα του είχε μαζί με λίγη κρεμα αλλά όλα mute
Κάποια στιγμή απλά καπνιζα και σκεφτόμουν...

Το βράδυ χθες σήκωνε πούρο βαρύ πράγμα που δεν μου το έδωσε ο μικρός.

Rolex αυτό και μαζί με το προηγούμενο που κάπνισα που ήταν πολύ καλύτερο, τελική βαθμολογία 4/5 - Vacheron Constantin
These users thanked the author Στάθης for the post (total 4):
JuniorSvenskGiorgos1985sigaras
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Εικόνα

Το στικ είναι αγορά χύμα αγνώστων στοιχείων
Έχει όμορφο σώμα και πρε γεμάτο σοκολάτα
Στο ξεκίνημα δίνει απλόχερα σοκολάτα γάλακτος δέρμα και κρέμα μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος αλλάζει με λευκό πιπέρι γη γρασίδι και κακάο λίγο πικρό
Εικόνα

Για το φινάλε σέρβιρε ξηρούς καρπούς με έμφαση στα φυστίκια δέρματα και καραμέλα
Ωραίο το πιάτο αλλά το σέρβις ατσαλο
Θα ψηφίσω Rolex με βαριά καρδιά
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 5):
JuniorPetranSvenskGiorgos1985sigaras
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Junior »

Ευχαριστώ πολύ τους Alexandro και Στάθη για τις δοκιμές τους. Εντμούδοι, αδελφές ψυχές από την ίδια κούτα που και οι δυο φόρεσαν Rolex. Ο Στάθης ψήφισε Vacheron δεδομένης και της προηγούμενης δοκιμής. Επίσης ευχαριστώ τον Spirosbusa με των αγνώστων στοιχείων Κόμη που κι αυτός φόρεσε κορώνα. Ελπίζω να το απόλαυσαν και οι τρεις τους.

Keep Calm And Smoke Cigars!!!



These users thanked the author Junior for the post:
tdragotis
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Έκαψα ένα όλο κι όλο στην αρχή του μήνα...Και γράφω γι αυτό στο 90'
Αγνώστων στοιχείων ήταν, εκ του πανεριου...

Γλυκό pre, με βανίλια , κέδρο και αμεσως πικάντικο ξεκίνημα με πιπέρι, ξύλο και δέρμα....
Στο εκατοστό στάχτης άρχισε να κερνάει καφέδες και κακάο και στα καπάκια σοκολάτες μαζί με βανίλια...

Εικόνα

Ο μικρός εδμουνδος συνέχισε με κανέλα, κρέμα, ξηροκαρπια, με παχύ καπνό που γέμιζε τους γευστικους κάλυκες...

Στο 3ο τρίτο έδωσε λίγες σοκολατενιες τζουρες, πινατς, πότε μπαχαρια και ποτε καυτερό πιπέρι, για να κλείσει με καφέ ελληνικό σκέτο και γη...

Πουρο αρμονικό και ισορροπημένο σε γεύσεις και αρώματα, τέλεια καύση, τέλειο τράβηγμα...

4/5 και Vacheron Constantin κύριε επιλοχια...
Πολύ καλή επιλογή ;)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
Juniorsigaras
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Δοκιμή του petit του mass με πούρο αγνώστων στοιχείων
Εικόνα
Στο pre τσάι και γρασίδι ενώ με το άναμμα άρχισε με καρυδόψυχα και σοκολάτες ενώ συνέχισε με κέδρο και μέλι. Το δεύτερο μέρος άρχισε με λίγο δέρμα και δόσεις κρέμας και ζάχαρης και συνέχισε με κάρδαμο και αλάτι.
Εικόνα
Συνέχεια στο τελευταίο μέρος με κάσιους πιπέρι γη, μέταλλο και ξύλο
Εικόνα
Είχα κάνει και long ash αλλά την έφαγε ο καναπές!
Τίμιο το petit το ρολεξ του θα το βάλει!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post:
Junior
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Junior »

Ευχαριστώ πολύ τους Mixali81 Giorgo1985 για τις δοκιμές και τις ψήφους τους. Και οι 2 ήταν εξίσου γλαφυροί, πράγμα που δηλώνει ότι μικρός εντμούδος, μόνο αδιάφορος δεν ήταν. Ο πρώτος φόρεσε Vacheron ενώ ο δεύτερος Rolex όπως και η πλειοψηφία. Στις καθυστερήσεις ίσως γίνει η ανατροπή....
Όσοι πιστοί προσέλθετε!!!

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post:
Mixalis81
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη δοκιμή για το mass, με στικ αγορασμένο και με delivery από το γνωστό κατάστημα στο Ελληνικό.
Το look, είναι αψεγάδιαστο, και η κατάσταση εξαιρετική. Εν μέσω παιδιού και κουταβιού έχω οργανώσει σχέδιο για απογευματινή φούμα.
Βεράντα, Motogp, καφεδάκι...μια χαρά!
Το Petit είναι φορτωμένο από την αρχή, καφέδες, κρέμα, μια δόση λευκό πιπέρι.
Στα γρήγορα μπαίνει μια ζύμη, μια δόση δέρμα και νότες κανέλας. Φουλ στις γεύσεις, μέτριο προς γεμάτο το σώμα.
Κοντά στην μέση έχω αρχίσει να παραμιλάω, με έντονη γεύση μπισκότου κανέλας, καπουτσίνο και μαύρη σοκολάτα.
Σκάει και ο επιθεωρητής και επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου,με σχόλια του στυλ, πόσο ωραία μυρίζει ο καπνός , τναιαυτό ρε κ.λ.π......

Όλα τα λεφτά στο τελευταίο τρίτο, σκούρηνε το κακάο, το μπισκότο έβαλε μαύρα flakew σοκολάτας και μερικά απογειωτικά μπαχάρια μου πήραν τα μυαλά.

Φανταστικό πούρο , πήρε με το δίκιο του το τίτλο του υψηλής ωρολογοποιίας. 5/5. Patek Philippe

Στο συμπέρασμα, έχουμε ένα Rolex και ένα Patek, που μας δίνουν ένα μέσο όρο Vacheron Constantin :D
4/5 λοιπόν από εμένα!

Κύριε Επιλοχία σας ευχαριστούμε για το mass του lock down!!! Ακόμα και έτσι είμαστε εδώ!


Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 5):
JuniorMixalis81ΤάκηςΣτάθηςsigaras
This is our House!
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από suleygiannis »

LCD Στάθης
Εικόνα
Καταπληκτικό πρε με σταφίδα, λικέρ και πιπέρι. Σωστό τράβηγμα.
Ξεκινάει με αλατισμένους ξηρούς καρπούς και απαλά πιπέρια. Αποφασίζω να το συνοδεύσω με μία weiss.
Εικόνα
Μιλάμε ίσως για ένα από τα πιο αλμυρά πούρα που έχω καπνίσει. τα αλατισμένα φιστίκια είναι πολύ έντονα. Μετά τη μέση μου πετάει και μια ωραία σοκολάτα η οποία δένει με την αρμύρα.
τελειώνει με μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς και κακάο. Επιτέλους ένα πολύ καλό petit edmundo. Στάθη σε ευχαριστώ!
Το συγκεκριμένο έπαιρνε 4 με 4,5 στα 5. Το προηγούμενο 3 με 3,5 στα 5 άρα συνολικά ψηφίζω. 4/5
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 2):
ΣτάθηςJunior
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Junior »

Φανταστικά.... Δύο έξοχες φούμες από τους συμφορουμίτες nikosdoc και suleygiannis. Ταξίδεψαν σε υψηλά γαλάζια στρώματα φορώντας Vacheron Constantin. Τους ευχαριστώ θερμά...

Εικόνα
These users thanked the author Junior for the post:
Τάκης
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2020 - Montecristo Petit Edmundo

Δημοσίευση από Jazzman »

Φούμα deuxieme,

Στην εκπνοή του χρόνου έσκασε και η 2η φούμα του mass.

Πριν καν αρχίσει η μέρα, συνοδεία καφέ στη βεράντα χαζεύοντας του πρωινούς περιπατητές Β6.

Άλλο ένα σκόρπιο κομμάτι από μαγαζί του κέντρου με εξαιρετική κατασκευή και λίγο πιο σκούρο χρώμα από το 1ο.

Κόβω και το τράβηγμα είναι μέτριο προς ελάχιστα σφιχτό, αρώματα από κέικ και ψωμί.

Με το άναμα νιώθω πιπέρια στο πίσω μέρος του λαιμού, δέρμα από παλαιό κουρείο με φαλτσέτα και αρωματικός κέδρος. Καλά πάμε, σκέφτομαι.
Συνεχίζει με αρωματική ζύμη και γεύσεις από γλυκιά τάρτα, ήδη με χει κάνει να σκέφτομαι γλυκούς λουκουμάδες αφού στην πορεία χώνει κανέλα παντού.
Το έργο συνεχίζει με κρέμα ζαχαροπλαστικής μιλφείγ πασπαλισμένη από γενναίες δόσεις σοκολάτας. Εμπλουτίζεται με αλμυρή καραμέλα και καρύδι ενώ ο συνδυασμός με τον εσπρέσο φαίνεται να δένει εκπληκτικά.
Προχωράω για τέλος, ο καφές έχει τελειώσει και κάθομαι και απολαμβάνω είναι εντυπωσιακά πικάντικο κλείσιμο με τσίλι αλλά και μέλι για να μαλακώνει την εμπειρία. Γίνομαι άπληστος και τραβάω δυνατές τζούρες με αποτέλεσμα να έχω πίκρες, διορθώνεται εύκολα όμως με χαλαρό τράβηγμα. Κλείνει με πολύ ξύλο, καρύδι και κακάο πικρο.

Junior σε ευχαριστώ που έβαλες αυτό το πούρο στο βασικό μου rotation. Μέγεθος ιδανικό, επιδόσεις φοβερές, τι να λέμε τώρα...
4/5 από εμένα και προχωράμε στα επόμενα ορεξάτοι.
These users thanked the author Jazzman for the post:
Junior
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”