Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ποιος κινηματογραφικός ηθοποιός πιστεύετε ότι θα κάπνιζε Romeo y Julieta Belicoso ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Απρ 01, 2020 1:04 am

Rob Schneider
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Christopher Walken
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Marlon Brando
1
6%
Bruno Ganz
8
44%
O Μπόκολης
9
50%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Ευχαριστούμε τον καραφλό σεφ (εκ του naked chef) που βίωσε την υπερβατική Μποκόλειο εμπειρία.

Οι υπόλοιποι αφήστε τα μαντηλάκια και πιάστε τα torch είναι γνωστό ότι ο κοροωνοιός θέλει το belicoso του.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΣτάθηςJuniorSpirosbusa71
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

λόγω συνθηκών πιάνω προσεκτικά και με σύνεση το belicoso στο χέρι μου
είναι του '16, αγορασμένο από μαγαζί του κέντρου όπως με ενημέρωσε ο μαυραγορίτης ντίλερ :lol:
δεν το έχω ξαναδοκιμάσει και είμαι πολύ περίεργος του τι θα συναντήσω :roll:

το pre smell του ανοιχτόχρωμου και καλοστριμμένου Romeo έχει βαρύ νταλκαδιάρικο καπνό στο πόδι
και αέρα κοπανιστό στο κορμί ενώ το pre ρουφ ξύλο επί το πλείστον και γη
έχουν προηγηθεί γόπες ψητές κι έτσι συνοδεύω με ''κράσο λευκό ξηρό αρωματικό μοσχόφυλλο ευφραίνει καρδίαν''
για να μην αλλάξω αλλά και για ν' αλλάξω...πως είπατε??? :?

και ξεκινάμε το μακρύ (όπως απεδείχθη) ταξίδι με ξύλο και λευκό πιπέρι
ύστερα από 4-5 ρουφηξιές αρχίζω τα μιαμ μιαμ...τα όργανα αρχίζουν μ' ένα teaser νόστιμης οξύτητας
λιβάνι, espresso con pana (η σαντιγί χειροποίητη), συν το όξινο που λέγαμε
το οποίο τι είναι??? δεν είναι λεμόνι δεν είναι βόας δεν είναι κροταλίας...ΕΥΡΗΚΑ!!! :idea: είναι μαύρο κεράσι :!:

ακολουθεί καταιγίδα γεύσεων αρωμάτων αισθήσεων και παραισθήσεων
ελληνικός καφές με τάβλι, δέρμα σανδαλιού ποιοτικό από μαστοράτζα ''φεύγα'' παλαιάς κοπής
ψητά κρέατα, δρυς και κέδρος, πράσινο πιπέρι, κύμινο και μια πρέζα γαρύφαλλο
η συνταγή του πρώτου τρίτου κλείνει με δαμάσκηνα...

νταξ...νταξ...νταξ... το πούρο μ' έχει σφάξει με το γάντι
κάθε μα κάθε ρουφηξιά με καθηλώνει...έχω χαθεί :shock: απίστευτο πούρο :!:

πίνω μια γουλιά να συνέλθω, σκουπίζω τον ιδρώτα απ' την υπερένταση και εισέρχομαι στο δεύτερο
κανελογαρύφαλλο, κύμινο, λιβάνι, μπαχάρια και αστεροειδής γλυκάνισος
τραγανό φύλλο μιλφέιγ με κρεμ πατισερί (βλέπω μπροστά μου οδηγίες χρήσεως ή έχω παραισθήσεις ότι βρίσκομαι αλλού γιατρέ μου???)
φουρνιστά τραγανά σπασμένα κομμάτια μπισκότου, δέρμα σανδαλόξυλο και μαύρη σταφίδα
και ουζοκούλουρα ε??? :o λοιπόν αυτό το στικ σκοτώνει και τον επόμενο ιό...

Εικόνα

κρατάει και την άκρως ερωτική στάχτη...

στο τρίτο και τελευταίο μέρος του είμαι εξουθενωμένος απ' τη γκ@βλ@...τι να καταγράψω

Εικόνα

περνάω με συνοπτικές στις Πύλες της Κολάσεως και απολαμβάνω διπλή καπουτσινάρα άνευ ζάχαρης που σερβίρει για καλοσώρισμα
αφήνομαι να γευτώ πλήρως την αμαρτία τις φωτιές και τα κόκκινα sexy διαβολάκια χωρίς τίποτα πάνω μου...γυμνός...

Προσκυνώ σε...Μέγας είσαι Μπόκολη και θαυμαστά τα (κινηματογραφικά) έργα σου :!: :!: :!:

''Ο ΜΠΟΚΟΛΗΣ'' με μεγάλα γράμματα

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 12):
ΤάκηςAssosharmonicaFairlightJuniorΣτάθηςMixalis81SvenskJazzmanχεντυ κοντουΟ Μπόκοληςsigaras
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Eυχαριστούμε τον Πετράν που επιβεβαιώνει ότι η επιδημία Μπόκολης εξαπλώνεται με γεωμετρική πρόοδο. Τόσο πολύ που αν δεν με απατά η μνήμη μου και οι στατιστικές μου οδεύουμε για ιστορικό υψηλό αντίστοιχο της βουβωνικής πανούκλας. Αφήστε λοιπόν τις μάσκες, πιάστε τα belicosos και πάμε να δούμε αν στην δύσκολη περίοδο που διανύουμε αυτό τον μήνα θα νικήσουμε με Ελντοραντικό πούρο.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Tournesol »

Προμήθεια απο καπνοπωλείο του κέντρου των Αθηνών, κατα την διάρκεια της τελευταίας μου επίσκεψης στα πάτρια. Το δείγμα είναι από την αποικία RUM JUL 17 , η κούτα από την οποία που έχουν προμηθευτεί πούρα και οι περισσότεροι μοναχοί.

Εικόνα

Το πούρο της δοκιμής είναι εμφανισιακά άψογο. Τα κρύα του είναι ασθενή αλλα έχει μια μικρή λιπαρότητα στην capa που το κάνει λαχταριστό. Γυρίζοντας πίσω μερικά χρόνια, το ίδιο πούρο αποτέλεσε και την πρώτη ευγενική χορηγία απο τον επιστήμονα. Διπλή η σημασία του λοιπόν. :D

Εικόνα

Κοιτω τις σημειώσεις μου και διαβάζω τα εξής:

Κρύες γεύσεις με νοτισμένη ξυλεία και ζάχαρη. Smooth ξεκίνημα σε φλοράλ μονοπάτια παρέα με μέλι και κανέλα. Παρακάτω το belicoso σέρβιρε μπόλικο κίτρο, κεράσια και αμύγδαλο. Προς το κλείσιμο, το πούρο προσφέρει ακόμα περισσότερες γήινες νότες, με βρεγμένη γή, δρυ και μανιτάρια.

Νομίζω πως το πούρο είναι ΑΚΡΩΣ ΜΠΟΚΟΛΙΟ, αλλα της προ-κόκκορα περιόδου όπου ο αήμνηστος Αιγιώτης καπετάν Ηλίας, μελετούσε τη αβάσταχτη ελαφρότητα των ανθέων. Απο τις τέλειες συμμετρίες του Bosschaert και τις συνθέσεις του Ruysch έως και ιμπρεσιονιστικές απεικονίσεις του Manet και Renoir.

Εικόνα

Άλλο ένα σημάδι πως το 2020 ανήκει στα RjY. Θωμά το πούρο ήταν εξαιρετικό και θα του αποδώσω τα μέγιστα της βαθμολογίας.
These users thanked the author Tournesol for the post (total 11):
ΣτάθηςSpirosbusa71Mixalis81AssosSvenskΤάκηςJazzmanFairlightχεντυ κοντουΟ Μπόκοληςsigaras
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Σαρώνει ο Μπόκολης κύριες και κύριοι με την τελευταία συνεισφορά του καθηγητά Tournesol παρέα με τον Καπετάν Ηλία να τσιμεντώνουν την θέση του μέγιστου στο βάθρο.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους, κάψτε, κάψτε δεν υπάρχει καμία δικαιολογία μιας και τα e-shops των Ελληνικών καπνοπωλείων παραμένουν ανοιχτά.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από suleygiannis »

MSA AGO 17
πρώτη δοκιμή του πούρου του μήνα.
Τα κρύα αρώματα δε λένε πολλά με ξύλο και σοκολάτα αλλά είναι ασθενή.
Το τράβηγμα είναι καλό όμως.
Ξεκινάει με μπαχαρικά, καφέ και ξύλα σε πολύ ωραία ισορροπία. Βάζω μία μπύρα και συνεχίζω.
Μπαίνουν και ξηροί καρποί στο παιχνίδι ενώ μετά από λίγο έχει λουλούδια και δέρματα. Εξαιρετικό!
Εικόνα
Στη μέση μου πετάει και μια αμυγδαλόπαστα. Κάνει και μεγάλη στάχτη.
Στο τελευταίο τρίτο έχει φουλ δέρματα.
Έκαψα τα δάχτυλα μου ήταν πάρα πολύ καλό αλλά δεν έφτασε το επίπεδο Μπόκολη. 4/5
Μάλλον θα επανέλθω με δεύτερο. Έτσι κι αλλιώς είμαστε κλεισμένοι μέσα...
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 9):
Spirosbusa71Fairlightχεντυ κοντουSvenskΣτάθηςAssosalexandrosΟ Μπόκοληςsigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Eυχαριστούμε τον αρχηγό για την ΠΑΣΟΚική του προσπάθεια στην οποία δυστυχώς ο Μπόκολης δεν του χτύπησε την πόρτα.

Λογικό, με τόσο ΠΑΣΟΚ τρόμαξε ο άνθρωπος....
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Τάκηςalexandros
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δοκιμή πρώτη και για μένα, για το πούρο του μήνα με 2 στικ αγορασμένα από πανερι...

Ξεθωριασμένο το χρώμα του ραπερ, συνήθως δεν είναι καλό σημάδι για μένα. Κόβω και ανάβω λοιπόν...

Ξηροί καρποί στο ξεκίνημα , καφές, κακάο και γλυκά ξύλα..Ωραια το παει ,με φουλ σωμα το belicosos ...

Εικόνα

Λίγο δέρμα σε συνδυασμό με πιπερια, κακαομαζα, μια τζούρα χαμομήλι, αλλά μέχρι το τέλος του 1ου τρίτου γλύκες δεν έβγαλε...
Συνέχεια με κάτι καμουφλάρισμενες κρέμες, μια γενναία τζούρα σοκολάτας, θυμάρι και ανοιξιάτικα λουλούδια...

Εικόνα

Τελευταίο τρίτο μου βγάζει δέρματα, ξύλο, γήινες νότες και ποικιλίες πιπεριων...
Για πρώτη επαφή με το Belicosos ,μπορώ να πω πως είναι ένα γεμάτο πούρο, πολύπλοκο, αλλά δε μου έδωσε την απόλυτη ικανοποίηση...
Καλόν αλλά όχι Μποκολικον! 4/5 για το συγκεκριμένο
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 4):
alexandrosΟ ΜπόκοληςsigarasFairlight
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από sigaras »

Αρχοντικό πούρο. Ιουλίου 2017. Στο πρε κρέμες. Ρουφάει καλά. Ανάβω. Σκοτεινά άνθη και βανίλιες. Καλά πάμε. Φυσάει όμως αρκετά στο μπαλκόνι. Και που αλλού να πάω όμως; Τα τρία τρίτα ανακατεύονται και γίνονται ένα. Είναι αναμφισβήτητα ρομέο στο πιο dark όμως, στο πιο κλειστό, στο πιο βαθύ. Πρώτη φορά το δοκιμάζω. Καφέδες, κέδροι, υγρά, αρωματικά ξύλα. Έχει έναν ερωτισμό χαμένης άνοιξης. Όχι όμως μποκόλειο. Σίγουρα πάντως 4/5.


Εικόνα
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
SvenskΤάκηςΟ Μπόκολης
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από nikos doc »

Με διάθεση σε περίεργα επίπεδα, και μουσικές που γιατρεύουν την ψυχή, έκαψα ένα δικό μου, φρέσκο LMG ABR 19.
Από την αρχή έδειξε μουσκουλα, αγριάδες και ποντίκια. Πολλά και διάφορα είχε ο καμβάς. Βαριά σοκολάτα , σκούρο κεράσι και ένα τσίλι που έμενε μόνιμα. Nuts αλλά με μέτρο, πάλι τσίλι και σώμα xl.
Φρυγανισμένο ψωμί με παχύ μέλι κάπου στην μέση, διάφορα καυτερά μπαχάρια, συνδυάστηκαν με βαριά κρέμα ζαχαροπλαστικής....
Μόνιμα παρών το κόκκινο τσίλι, χωρίς να χαλάει την εικόνα.
Στην μπάντα και ελληνικό καφεδάκι, φυσικά βαρύ , φουντούκια και φρέσκο άγλυκο μπισκότο digestive.

Bruno με τα όλα του και αυτό, το σήκωνα απόψε κάτι βαρύ...

Δεν ψηφίζω , θα ψάξω άλλο ένα χύμα.

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
FairlightΟ Μπόκολης
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”