Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ποιος κινηματογραφικός ηθοποιός πιστεύετε ότι θα κάπνιζε Romeo y Julieta Belicoso ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Απρ 01, 2020 1:04 am

Rob Schneider
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Christopher Walken
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Marlon Brando
1
6%
Bruno Ganz
8
44%
O Μπόκολης
9
50%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Δεύτερο στικ γι αυτό τον μήνα αυτή τη φορά από δική μου αποικία TPO AGO 17 η οποία στο παρελθόν έχει δώσει πολύ καλές φούμες. Έχω κάποιους μήνες να καπνίσω κάποιο απ’ αυτά βέβαια θυμάμαι ότι είχα δώσει ένα στον nikos doc και του άρεσε πολύ.

Η κρύα βγάζει βαθύ μέλι και ξινό ξύλο. Το pre είναι απλά οργασμικό με μέλι, φρούτα και ξύλο.

Το άναμμα είναι και αυτό ονειρεμένο με μπόλικη σταφίδα, γλυκό ψωμί, ξύλο και μαντζούνια. Προς το τέλος του πρώτου τρίτου δυναμώνει και άλλο και βγάζει και εσπεριδοειδή.

Στην μέση πλέον το πούρο έχει απογειωθεί πλήρως με δυνατά κεράσια και άνθη εφάμιλλα του απορρυπαντικού της κυρά Λενιώς. Φυσικά δεν σταματάει εκεί. Αμύγδαλο, πιπέρι, κρέμα και παντεσπάνι δένουν το γλυκό.

Τελευταίο τρίτο και εδώ κάνει πάλι την έκπληξη με τα λουλούδια και τα πιπέρια να δυναμώνουν αρκετά ενώ κερνάει βανίλια, κανέλα, κακάο και κάτι που μοιάζει με περγαμόντο…πω πω…

Τι να πω απίστευτο stick καλύτερο ακόμα και από το πρώτο που πήρε το 5αρι. Προφανώς ολο το χαρτί πάει στον Μεγάλο Μπόκολη από μένα καθώς το πούρο απέδειξε με το παραπάνω την αξία του. Από τις πολύ καλές στιγμές των Romeo.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 8):
Ο ΜπόκοληςSpirosbusa71Mixalis81PetranJazzmanSvenskΤάκηςnikos doc
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #2

Εικόνα

Τελευταία φουμα πριν την περπατοαπαγόρευση...

Τράβηγμα πιο χαλαρό από αυτό που μου αρέσει.
Ξύλινες οι πρώτες τζουρες με λίγη φλούδα πικρού γκρέιπφρουτ.
Είναι αρκετά σμουθιάρικο χωρίς τσαμπουκάδες. Βρεγμένο χώμα, βανίλια, αρκετή καμένη ζάχαρη και λίγο σιρόπι από κομπόστα, εδώ ίσως βοηθάει το ρούμι μια και ο καφές τελείωσε.

Λίγα μαλακά πιπέρια και κέδρο μαζί με νιφάδες σοκολάτας κάνουν το κάπνισμα πολύ νταλκαδιαρικο. Λίγα λουλούδια εδώ και εκεί ξερά χόρτα και κάτι πικρό αρχίζει να εμφανίζεται και μου χαλάει τη φάση μου 😕.
Μπόρα ήταν και πέρασε.... μια γερή δόση κανέλα μπαίνει στο παιχνίδι παρέα με πιπέρι και λίγα γλυκά ξύλα.

Πήγε για Μποκολοπούρο αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος ο Αστραχαν :?

4/5 για αυτό το στικ.

Δεν ρίχνω τα κουκιά μου ακόμα μπας και προλάβω να κάψω και ένα 3ο.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
JazzmanSvenskharmonicaAssosMixalis81PetranΤάκης
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

…και μετά την τρισδιάστατη εξωσωματική Μπελιμπόκο εμπειρία που είχα με το δικό μου στικ του ‘11
αναδύομαι ξανά στον πραγματικό κόσμο και φουμάρω από την κούτα του ‘17 που π@ρτουζώσαμε orismenoi
και μοιραστήκαμε μια perfect day, κατακόκκινη σαν rare ribeye steak, αλλά τώρα μοιάζει πολύ-πολύ μακρινή

πρόκειται για καραφούλ 52άρα campana, ελαφρώς σιδερωμένη από το πατίκωμα στο dress 25
στη φωτό που παραθέτω εικονίζεται μαζί με 5 νανάκια από χειροποίητο ρωσικό παιχνίδι ηλικίας 70 ετών

Εικόνα

μετά από ένα μη μου άπτου ψιλο-ανύπαρκτο pre, το Belicoso κάνει υποτονική εισαγωγή
στο γνωστό και μη εξαιρετέο μότο «τι έγινε Μπόκολη, θα καπνίσεις..??
κάτι στο αμήχανο δικέ μου, σαν σε εφηβική μπουρδελότσαρκα στην Κολοκυνθούς
με λίγο από κέδρο, μπαχάρια, καραμέλα, άνθη, και ξηροί καρποί σε μπολάκι για συνοδεία τσόνι ή κατεσάρ

Εικόνα

Μέγας είσαι Μπόκολη και θαυμαστά τα έργα Σου!
ο maître σαν να ξυπνάει από τα τετριμμένα χαμουρέματα και με οίστρο αλανιάρη γάτου το Γενάρη τεντώνεται ηλεκτρισμένος
στο μουστάκι του στέκονται μπισκότο, μέλι, φίνο δερματάκι, καφεδιά, και κρεμούλα γάλακτος
σαν μετά από τελετουργική πουρολειχία με γλώσσα ασυμμάζευτη και λάγνα

Εικόνα

«έεεερχομαι» φωνάζει αλλοπαρμένος, προσπαθώντας να κρατήσει κάθε ίμερο ζωντανό την ώρα του ερωτικού τετέλεσθαι
με τα άνθη του κακού να εκρήγνυνται σε λαμπερά μικρά απαστράπτοντα σωματίδια
γεμάτα κακάο, πολύχρωμα πιπέρια, πορτοκαλόφλουδα, σοκολάτα, ξερά χόρτα, και εξωτικά φρούτα

Εικόνα

κι αφού ο El Boko φόρτωσε, τα πήρε όλα, κι έφυγε…
5/5 από μένα: Μπόκολη εσύ super star!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 10):
Spirosbusa71PetranAssosΣτάθηςJazzmanMixalis81nikos docFairlightSvenskΟ Μπόκολης
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από alexandros »

Εικόνα
Ήρθε η ώρα να κάψω και εγώ το πουρο του μηνα
Το στικ είναι χυμα αγορά από μαγαζί του κεντρου
Φήμες λένε ότι σκοτώνει τον κορονοιο μόλις τον περασει η καυτρακαυτρα

Το ραπερ του είναι σχετικά ανοιχτόχρωμο και στο πρε δίνει λίγο λουλουδι μια πρεζα κανέλα

Μετά το αναμα έχει λουλουδια, δερμα, κανέλα και κρέμα. Καλά ξεκινάμε σκεφτομαι αλλά όλο το 1/3 παει έτσι. Το σώμα μετριο.
Όπως μπαίνει στο 2/3 κάτι παει να γίνει μιας και στο μενου θα βάλει χόρτα, μέλι, κεδρο,
μερικές τζουρες κερασι με μια κουταλιά κρεμ μπρουλε δίπλα σε όλα αυτα
Εγώ το πουρο αυτό το θυμάμαι με γεμάτο σώμα όμως μάλλον η καραντίνα το έκανε πιο λαιτ.
Ακουω στο ράδιο ότι η κουβά στέλνει γιατρους στην Ιταλία. Να στείλουν και εδώ κανέναν να γιατρεψει το μπελικοσο του ζεύγους.

Το πουρο προσπαθει να ξυπνήσει αλλά δεν καταφέρνει να φτάσει στο επίπεδο που με έχει συνηθίσει. Το μπελικοσο του ζεύγους είναι από τα λίγα που καπνίζω, ειδικά αμα σκεφτουμε το μεγάλο βιτολαριο τους. Δεν είναι κακό απλά είναι ψικοκοιμησμενο. Ελπίζω να μην το πιασει στον υπνο ο covid 19 και βάζω ακόμα ένα τσίπουρο για σιγουριά.

Είμαι στην μέση πια και έχω χάσει τις οποίες ελπίδες ανάκαμψης και πορεια προς το ελτοραντο. Ο καιρός με καταλαβαίνει και αλλάζει σε μουντος με συννεφα, αέρα και τις πρωτες ψιχάλες λες και είναι φθινόπωρο.

Στο 3/3 κανει τίμιες προσπαθειες για την πολυποθητη αλλαγή αλλά τελικά δεν τα καταφέρνει


Εικόνα

3/5 από εμένα αφου ήταν δυσλειτουργικό το μπελικοσο
These users thanked the author alexandros for the post (total 6):
JazzmanΣτάθηςAssosFairlightSvenskΟ Μπόκολης
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Assos »

Παιδιά θα βαθμολογήσω βάση του πούρου που έκανα γιατί λογικά δε θα κάνω άλλο για δυο λόγους. Πρώτον δεν έχω και δεύτερων δεν υπάρχει ανοιχτό πουρομαγαζο για να αγοράσω...
ΜΠΟΚΟΛΗΣ λοιπόν ;)
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Αδέρφια μου μερικές έμειναν μόνο και βλέπω απουσίες και από μεγαλοστελέχη του cigarsforum.gr. Ρίξτε φωτιά στα Belicoso εξάλλου η κοινότητα το έχει βαθμολογήσει εξαιρετικά έως τώρα.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Svensk »

Από την ίδια αποικία όπως το προηγούμενο που έκαψα
Και το ίδιο διαβολεμένα καλό. Πουρο με βάθος, και θα έλεγα με άποψη.
Ξηροκαρποια, καφέδες, γλυκά χορτα, νηστησιμα μπισκότα, σοκολάτα γαλακτοσ, και αλλά πολλα μέχρι που έχασα τη μπάλα. Και όλα σε βιντατζ εκδοχή.
Δεν είχε ενναλαγες αλλά τι να τις κανεις;

Απέκτησα καινούργιο αγαπημένο πουρο και είμαι ευγνώμων για αυτό. Μερσί σενιορ μασστεστιαρχη του μήνα.
Μποκολης και πάλι μποκολης
Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 8):
FairlightΣτάθηςJuniorPetranΤάκηςMixalis81nikos docΟ Μπόκολης
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από harmonica »

Αφού βρήκα ελεύθερο χρόνο σε συνδυασμό με τον καλό καιρό έφτιαξα ένα lungo από μονοποικιλιακό από Ινδία μεριά, πήρα τα συμπραγκαλα μου και δημιούργησα κατάσταση στην αγαπημένη μου γωνία στο μπαλκόνι.

Άλλαξα θέση tv και ξεκίνησα να ψυχο γράφω το belicoso με την βοήθεια του Freud..
Εικόνα
Η καμπάνα είναι χυμαδουρα από τα βόρεια με ένα όχι τόσο λαδερο στικ και ένα όχι τόσο ελκυστικό χρώμα ( ξεθωριασμένο καφέ ).

Στο άναμμα ξεκίνησε ήρεμα με καφεδάκι, ξύλο και τριμμένη κανέλα..Σμουθιάρικο ξεκίνημα,απροβλημάτιστο τράβηγμα με μια μονοκόμματι όμως καύση..

Συνέχισε με ολίγο λουλουδικό και ένα τσακ χαμομήλι..
Όμορφα και ωραία,η δύναμη όσο πρέπει και ο καφές καλά κρατεί δίπλα στην καμπάνα.. Ξύλο και μπαχάρι ο καφές, ξύλα, πιπέρια, κανέλα το στικ..
Not bad pairing..

Προς την μέση αλλάζουμε ροτα και προστίθεται σοκολάτα γάλακτος, μέλι και κάτι φρουτένιο, αλλά απροσδιόριστο.
Το στικ μελωνει και σμουθιαζει αρκετά αφήνοντας το dry χαρακτήρα του πρώτου μέρους..
Τα ξυροκαρπια παίρνουν κεφάλι σε αυτό το σημείο με το φουντούκι και το φυστίκι Αιγίνης να κάνουν σεφτε και να κλέβουν την προσοχή.

Στο γ' μέρος η δύναμη πάει στο φουλ και τα ξυροκαρπια ανταγωνίζονται στα ίσια τα βότανα και τα φρούτα που εδώ διακρίνονται σε μούρα ❗
Η καμπάνα απογειώνει λίγο τις αισθήσεις και κοντά στο δακτυλίδι πετάει μια ατόφια σοκολάτα γάλακτος ελβετική..

Θα έλεγα επικό φινάλε με την νικοτίνη να βαράει λόγο στα κόκκινα και πλέον να κάνει τον καφέ αδιάφορο.
Who cares το στικ τελείωνε ούτος ή άλλως και πρόσφερε αυτό που έπρεπε να δώσει..

Μπαίνει στάνταρ στα υπόψην για μετέπειτα αγορά αν μπορέσω κουτας..

Μποκο δεν μπηκε...στα σημεία έχασε εξού και η φωτό 😜
4/5 Bruno




Εικόνα
These users thanked the author harmonica for the post (total 3):
FairlightPetranJazzman
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Ευχαριστούμε τον Σουηδό για την δεύτερη του Μποκολική προσπάθεια καθώς και την Σίσυ που προφανώς ο Μπόκολης της έπεσε πολύ ρουστίκ και προτίμησε κάτι πιο metrosexual.

Oι υπόλοιποι πάμε, 2 μέρες έμειναν μόνο!
These users thanked the author Fairlight for the post (total 6):
ΤάκηςΣτάθηςSvenskPetranharmonicasissy
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sissy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 02, 2018 2:46 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από sissy »

Τσα ζουζουνακι
These users thanked the author sissy for the post (total 4):
PetranΣτάθηςSvenskΟ Μπόκολης
Σε κοίταζα μ 'όλο το φως και το σκοτάδι που έχω μέσα μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”