Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ποιος κινηματογραφικός ηθοποιός πιστεύετε ότι θα κάπνιζε Romeo y Julieta Belicoso ;

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Απρ 01, 2020 1:04 am

Rob Schneider
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Christopher Walken
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Marlon Brando
1
6%
Bruno Ganz
8
44%
O Μπόκολης
9
50%
 
Σύνολο ψήφων: 18
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Σαρωτικός ο ηγούμενος μας, φαίνεται ότι το Belicoso του μίλησε στην Μποκόλεια διάλεκτο διεγείροντας ταυτόχρονα το 6ο chakra και το σωματοαισθητικό του φλοιό. Όσο για τους υπόλοιπους, τα Belicoso περιμένουν να σας αποκαλύψουν τα πιο εσωτερικά τους μυστικά, επομένως πιάστε τα torch σας (ή ότι άλλο επιθυμείτε σε αυτό το θρεντ δεν κρίνουμε).
These users thanked the author Fairlight for the post (total 3):
ΤάκηςGreekosJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Από τα καλύτερα πονήματα ever του Τάκη!!!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Πάτε καλά? 11 του μηνός και μόνο ένα tasting :shock:

Ένας γνωστός συμφορουμίτης μου δήλωσε φανερά ενοχλημένος στο τηλέφωνο πως αν συνεχίσετε έτσι θα ανοίξει βάρδουλα.

Πάμε να βοηθήσουμε λίγο με ένα στικ αγνώστων στοιχείων αγορασμένο από το κέντρο πριν περίπου 2 μήνες.

Εικόνα

Aδύναμη αλλά σύνθετη κρύα με κέδρο, ελαφρύ μέλι και μαντζούνια. Κόβω και τραβάει αέρα-πατέρα. Στο pre έντονο γλυκό ξύλο, κανέλα, εσπεριδοειδή και κορονοιός.

Το άναμμα είναι εντυπωσιακό, για να το θέσω με μετριοπαθή τρόπο. Λευκό πιπέρι, ψωμί, σοκολάτα γάλακτος και κάτι που μοιάζει με δενδρολίβανο. Ασυνήθιστη είναι και η ένταση της επίγευσης που είναι μακρά. Σώμα δεν το συζητάμε…full+. Μου έρχεται στο μυαλό ένα πολύ συνηθισμένο ερώτημα με αυτά τα belicosos, ‘Είναι σίγουρα Romeo?’.

Τέλος του πρώτου τρίτου και το πούρο πάει να σμουθιάσει κρατώντας όμως τον έντονο και ιδιοσυγκρασιακό του χαρακτήρα. Εδώ παίζει βαθύ μέλι μαζί με λίγα λουλούδια και γενικά φαίνεται να ακολουθεί μια πιο γλυκιά και βοτανική ρότα.

Στην μέση το πούρο πάλι αλλάζει αρκετά παρουσιάζοντας ένα πιο ‘ψημένο προφίλ’ με το πιπέρι να δυναμώνει και να δίνει και έντονα καβουρδισμένα αμύγδαλα. Πάλι δεν είμαι όμως τόσο απλό γιατί η εκπνοή είναι λίγο σύνθετη με κέικ, εσπεριδοειδή και κανέλα. Προς το τέλος τα φρούτα δυναμώνουν και άλλο και κάνει την εμφάνιση του και το πολυπόθητο κεράσι, αυτό που βγαίνει μόνο σε καλά Romeo και SLR. Το τέλος είναι απλά μαγευτικό με γλυκά και απαλά ξύλα, φρούτα, ζαχαρωτά και μαντζούνια. Η ένταση παραμένει στον θεό.

Τι να πω, απλά ένα full strength Romeo με μεγάλη πολυπλοκότητα και μπερδεμένο DNA. Το συγκεκριμένο προφανώς και θα το κάπνιζε η αυτού μεγαλειότης Μπόκολης.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 9):
ΣτάθηςSpirosbusa71ΤάκηςJazzmanAssosPetranΟ ΜπόκοληςSvensksigaras
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Assos »

Πρώτη δοκιμή αγνώστων στοιχείων το Μποκολι-κόσο του Ρομέου ήταν απλά πύραυλος!!
Με ένα αρκετά γεμάτο σώμα και το μαύρο κεράσι να κεντάει παντού το απόλαυσα στο μέγιστο...
Ξεκίνησε λουλουδάτο και πιπεράτο, με καφέδες και δέρματα... όσο πήγαινε γινόταν και καλύτερο με το τελευταίο τρίτο να φωνάζει ΜΠΟΚΟΛΗΣ!
Φανταστική κρέμα σε κάθε παφ και πουφ.
Το μόνο αρνητικό ότι σε κάποια σημεία μου πικριζε... ευτυχώς για δυο τρεις Τζούρες! Στο σύνολο του
Το Μποκολι-κόσο κένταγε

Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 9):
ΤάκηςΣτάθηςalexandrosMixalis81Spirosbusa71PetranΟ ΜπόκοληςSvensksigaras
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από alexandros »

απο τα λιγα πουρα της ιουλιας που καπνιζω και συμπαθω πολυ
στα καλα του ειναι καλο
και στα κακα του μετριο
κακο δεν εχω πετυχει ποτε ( λες να ειμαι τυχερος?)
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

3/3 Μπόκολης, όπως είναι αναμενόμενο μαζεύει όλο το χαρτί.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Ο Μπόκολης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Μπαίνω και εγώ στον χορό του mass.
Με στικ αγορασμένο απο το κέντρο σε πεντάδα που προμήθευσε orismenous.
Κωδικό σας είπα στην παράδοση παραλαβή, τώρα ούτε που τον θυμάμαι.
Καίω μετά από γεύμα σε Ροδίτικο στέκι με εξαιρετικά ψητα, για παρέα ένα μονό εσπρέσο και ένα πεντανόστιμο τσάι ,ευεξίας το έλεγε ο κατάλογος, με μελι.
Οχι πολλές μυρωδιές στο σώμα, είναι και λίγο χλωμή. Μετά το κόψιμο άλλος κόσμος! Φουντούκι, σοκολάτα και μια δόση από ελαφρύ άρωμα.
Ξεμείνει ο χορός με το άναμμα και οι κέδροι και οι βανίλιες βρίσκουν τις σοκολάτες και τα ξηροκάρπια. Ακούγεται και λίγο δέρμα και όλο αυτο θα έλεγες πως είναι καραφουλ αν δεν είχε μια λουλουδάτη ίντριγκα να παραμονεύει. Το άρωμα που λέγαμε...
Σε λίγο περνάει σε καραμέλα κανέλας, έχει πιο πολύ φρέσκο λουλούδι και αρκετό παχύ μέλι. Το τσαγάκι του πάει πολύ και με ζεσταίνει στο βοριά.
Το τελευταίο τρίτο ήταν και το πιο αδιάφορο σε σχέση με το υπόλοιπο πούρο.
Μια βαριά πικρή δόση ξεχασμένου καφε φίλτρου σκέπασε τα άκρως ενδιαφέροντα που προϋπήρξαν , προς θεού δεν ήταν κάτι αρνητικό αλλά ειχα φτιαχτεί για gran finale.
Επιτυχία η πρώτη δοκιμή, δεν ήταν Μποκολικού επιπέδου αλλά δεν με άφησε και παραπονεμένο
These users thanked the author nikos doc for the post (total 6):
FairlightJazzmanAssosSvenskΟ Μπόκοληςsigaras
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Svensk »

Άλλη μια σταγόνα εγκατέλειψε τη μύτη του Χούλιο και χάθηκε στης ρωγμές του τσιμεντένιου πατώματος. Αναρωτήθηκε πόσα δόντια του είχε σπάσει. Τα δεμένα πίσω από την καρέκλα χέρια του είχαν πρηστεί. Τα αισθανόταν σαν μπαλόνια.
Ένιωσε το κρύο, λεπτό ατσάλι να χαϊδεύει την καρωτίδα του.
«Όπως θες», του είπε η φωνή που εμοιαζε να βγαίνει από μπλέντερ που αλέθει χαλίκια. «Ετοιμάσου να πεθάνεις…»
«Περίμενε»!
Η πίεση της λεπίδας στο λαιμό του Χούλιο μειώθηκε.
«Μιγκέλ, περίμενε».
Με κόπο ο Χούλιο σήκωσε το πρόσωπο του. Μετά βίας έβλεπε μέσα από τα πρησμένα από τη γροθιές βλέφαρα του. Ο νεοφερμένος, ένας κοντούλης χωρις λαιμό κάπνιζε πούρο.
Ο Χούλιο ρουθούνισε. Δεν είναι δυνατόν σκέφτηκε. Το δακτυλίδι του πούρου ήταν Σάντσο Πάντσα. Αλλα… Ρουθούνισε ξανά.
«Τι έχει κάνει αυτός;»
«Σενιόρ Φερλάϊτ, ένας γείτονας του τον άκουσε να λέει απίστευτο αυτό το Ρομέο Μπελικοσο».
Ο Χούλιο ήξερε πως η απάντηση του βασανιστή στον κοντούλη αρκούσε για να καταδικαστεί ο ίδιος σε θάνατο με συνοπτικότατες διαδικασίες.
«Που το βρήκες;» Ο κοντούλης λες και έχυσε την ερώτηση στον Χούλιο.
«Δεν έχει νόημα να τον ρωτάτε σενιόρ Φερλάϊτ. Δύο ώρες τον δέρνω χωρίς αποτέλεσμα».
«Βγες έξω Μιγκέλ, θα τον ανακρίνω μόνος μου…»
«Όχι Μιγκέλ»!
Η σαν αναστεναγμός φωνή του Χούλιο έκαναν τον βασανιστή και τον προϊστάμενό του να στραφούν.
«Μιγκέλ» επανέλαβε ο Χούλιο. «Όταν ολοκληρώσω αυτό που ετοιμάζομαι να πω, το αφεντικό σου θα βγάλει το όπλο του για να με πυροβολήσει. Μιγκέλ, είσαι ένα αρχίδι, άλλα ένα αρχιδι αφοσιωμένο στον Χενεράλ Τακαθιόνεθ, οπότε να είσαι σε επιφυλακή».
«Τι εννοείς κρατούμενε;» γρύλισε ο Μιγκέλ.
«Είμαι εδώ διότι ο Χενεράλ Τακαθιόνεθ έχει κατάσχει για την πάρτη του όλα τα Ρομεο Μπελικοσο, και η κατοχή τους επισύρει θανατική ποινή. Σωστά;»
«Πες τι θες κρατούμενε, θα είναι τα τελευταία σου λόγια».
«Μιγκέλ», συνέχισε ο Χούλιο, «Μελωμένα μπισκότα, χόρτα, πορτοκάλια, κεράσια, μαύρη ζάχαρη, σαν να ρίχνεις με τη χούφτα αλεσμένο καφέ στο πρόσωπό σου, κανέλα και μπιτερ σοκολάτα. Νιώσε Μιγκέλ, πικάντικη κόκκινη μαρμελάδα, μήλο, το μυρίζεις το μήλο; Φρεσκοκομμένο ε;»
Όταν το χέρι του Μιγκέλ άρχισε να κινείται προς το όπλο του, ήταν αργά. Το σώμα του αρχιβασανιστή γλίστρησε στο τοίχο. Καθώς βυθιζόταν το κεφάλι του άφησε στο τοίχο μια κόκκινη γραμμή με μικρά κομματάκια οστών και σάρκας.
«Καλή η προσπάθεια σου κρατούμενε το ομολογώ. Δεν περίμενα πως κάποιος θα αναγνώριζε τις γεύσεις». Με το όπλο να καπνίζει ακόμα στο χέρι του, ο κοντούλης γονάτισε μπροστά στον Χούλιο. Έβγαλε απ’ το μπελικόσο το δακτυλίδι, τράβηξε μια τζούρα και φύσηξε τον καπνό στο πρόσωπο του Χούλιο. «Μετά τη μέση είναι σαν να δαγκώνεις ένα κομμάτι φρεσκοκομμένης σανίδας πασπαλισμένης με λευκό πιπέρι». Κοίταξε το πούρο «Το τελευταίο κομμάτι του Ρομέο είναι λες και σου ανοίγει τα φτιαγμένα από ελαιόλαδο και τσίλι σωθικά του. Ε; Τώρα θα μου πεις που το βρήκες το ρομεο που κάπνιζες;»
«Ώστε εσύ εξαφάνισες τα ρομεο Μπελικοσο από προσώπου γης». Ο Χούλιο έφτυσε τις λέξεις. «εσύ ευθύνεσαι πού ο Χενεράλ Τακαθιόνεθ έχει τρελαθεί απ’ την έλλειψη του».
«Ναι εγώ….»
Πυροβολισμός!
Ο κοντούλης έπεσε με το πρόσωπο πάνω στα σκέλια του Χούλιο σαν παθιασμένος για πεολειχία.
«Βίβα…Ελ Χενεραλ… Τακαθιόνεθ».
Όχι χωρις κάποιον οίκτο ο Χούλιο είδε τα μάτια του ξαπλωμένου Μιγκέλ να κλείνουν, πριν το χέρι με το προτεταμένο όπλο του πεσει καταγής.
Εικόνα
Ο Μπόκολης. (Θα καπνισω κι άλλο στικ).

Εικόνα
These users thanked the author Svensk for the post (total 10):
FairlightΟ ΜπόκοληςJazzmanSpirosbusa71AssosΤάκηςalexandrosΣτάθηςPetranχεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Fairlight »

Ευχαριστούμε τον Nikos doc Von Busa για την politically correct, Bokolis free προσπάθεια του αλλά και τον Σουηδό που βίωσε την Μποκόλεια θυσία του Μιγκέλ.

Οι υπόλοιποι κάψτε belicoso μέχρι να εξαλειφθεί ο κορωνοιός! Η στατιστική δείχνει ότι το πούρο τα πάει εξαιρετικά και αξίζει την προσοχή μας.
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2020 - Romeo y Julieta Belicosos

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 1

Στικ διαλεγμένο από τα χέρια του Von Busa Ψηλού που κάηκε όξω αφού πρώτα είχαν παρθεί όλα τα μέτρα υγιεινής και ασφάλειας...

Εικόνα

Σώμα φουλ φουλ φουλ και γεύσεις Μποκολικού επίπεδου :o Ένα πούρο που λόγω του ότι είναι Ρομεο δεν το είχα κυνηγήσει (είμαι προς αναζήτηση κούτας ;) ). Βέβαια έχω αναθεωρήσει τη γνώμη μου για την μπραντα.
Λίγα άνθη και γλυκά ξύλα για την αρχή αλλά αυτό που με συγκλόνισε ήταν η συνεχεια του πούρου. Πηχτές σοκολάτες μερακλαντάν βουτυράτες με μακρυά επίγευση. Μέλια βαριά που έσταζαν πάνω σε βινταζιάρικο δέρμα και Dulce de Leche παρέα με φουντούκια να κρατσανάνε στο στόμα... Και κάπως έτσι τελείωσε το 2/3 που ήταν και το καλύτερο μέρος του πούρου.
Προσπαθούσα να επικεντρωθώ στην κουβέντα με ένα φίλο αλλά το ρημάδι μου αποσπούσε συνεχεια την προσοχή.
Έκλεισε με βαρύ καφέ ελληνικό και σκουρο κακαο.

Μποκολικό πούρο ;)

Θα επανέλθω σίγουρα με άλλο ένα στικ
These users thanked the author Στάθης for the post (total 9):
JazzmanSvenskΤάκηςMixalis81PetranSpirosbusa71AssosFairlightχεντυ κοντου
Είμαστε για φυλακή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”