Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Που σκοράρετε το D 4 παρέα με τον Jimmy G??

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 01, 2020 12:54 am

Touchdown and 2 point Conversion attempt (6+2)
3
18%
Touchdown and Conversion attempt (6+1)
10
59%
Touchdown (6 points)
4
24%
Field goal (3 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Safety (2 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Sack
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δεύτερη φουμα για το mass...

Το συγκεκριμένο είναι αγνώστων στοιχείων, αραγμενο κάνα 8μηνο στον υγραντηρα...
Εικόνα
Βάζω ένα Glenfiddich και ανάβω...
Κάνει εκκίνηση με καρύδια, φουρνιστο ψωμί και αγλυκη κρέμα η οποία τζούρα τη τζούρα γλυκιζει, ενώ ξεπροβάλλουν μερακληδικος καφες, δέρμα και λευκό πιπέρι...
Στα 2 εκ. στάχτη μου βγάζει μέλι και συνεχίζει κάπως έτσι με δέρμα, λίγα πιπερακια και μια υποβοσκουσα γλύκα...
Προς τη μέση σκανε ευωαδιαστα κουβανεζικα ματζουνια, κακάο και σοκολάτα γάλακτος...
Εικόνα
3ο τρίτο άκρως απολαυστικό....Και τι δεν έχει!Δέρματα, λιβανια, μπαχαρια, καυτερή πιπεριά ,ξύλα κόντρα πλακέ στον επίλογο κι ένα μοσχοκάρυδο για καληνύχτα...

Λιγο διαφορετικό από το πρώτο που καπνισα το οποίο ήταν ποιο γλυκό, αυτο θα το χαρακτήριζα η επιτομή του δέρματος! Ένα κλικ κάτω, αλλά συνολικά για τα δύο που καπνισα ψηφίζω με πάθος, Touchdown and Conversion attempt (6+1)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 6):
ΣτάθηςSpirosbusa71Τάκηςχεντυ κοντουSvenskGreekos
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από suleygiannis »

Δεύτερη δοκιμή
Εικόνα
Από δεκάρα κούτα του 2017 η οποία αν και μου έχει δώσει καλά καπνίσματα, όσα έχω καπνίσει είχαν πρόβλημα καύσης.
Καπνίστηκε χτες το βράδυ μετά από πολλά λουκάνικα οπότε χρειαζόταν ένα δυνατό partagas.
Το πρε έχει πιπέρι και κρέμες και το τράβηγμα είναι ελαφρώς σφιχτό.
Αλλά από γεύση είναι καταπληκτικό. Δέρματα, κρέμες, ξηροί καρποί στο φουλ. και μετά έχει σοκολάτα και κακάο. Η πολυπλοκότητα του και η ποικιλία γεύσεων του το κάνουν εξαιρετικό.
Όλα εξαιρετικά μέχρι τη μέση. Εκεί χτύπησε το πρόβλημα καύσης. Το πούρο καιγόταν μόνο εσωτερικά κάνοντας tunneling.. Μάλιστα ενώ το έκαιγα εξωτερικά με τον αναπτήρα αυτό δεν καιγόταν αλλά μαύριζε :shock: Για να πέσει η στάχτη και το μέρος που δεν καιγόταν δεν αρκούσε να το τινάζω αλλά έπρεπε να το χτυπάω στο τασάκι!
μετά από ταλαιπωρία στο τέλος είχε γλυκά μπαχαρικά, ξηρούς καρπούς και κάρδαμο μαζί με κακάο.
Πολύ ωραίο ήταν γευστικά, άγγιζε το τέλειο. Κι αυτό έκανε touchdown. ίσως κάνω άλλο ένα του Ντοκ πριν βαθμολογήσω, αν προλάβω.
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 4):
χεντυ κοντουSvenskΣτάθηςGreekos
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 2

Lcd Assos

Δεύτερη φούμα χορηγία και αυτη ( τσάμπα τη βγάλαμε αυτο το μήνα :lol: ) από τον Γιώργο... Κυριακή πρωί πριν το φαγητό φτιάχνω καφέ και πάω μπαλκονάκι να μασσάρω...

Εικόνα

Οι Πρώτες τζούρες έχουν κέδρο και λίγο μαύρο πιπεράκι ανακατεμένο με λίγα ξερά ματζούνια στο μπάκ... Μια ντροπαλή κανελίτσα πάει να βγει μπροστά αλλά κάτι την κρατάει πίσω... Μελωμένα μπαχάρια κάνουν την εμφάνιση τους... Σμουθίαρικο πολύ για την ώρα...

Μπαίνοντας στο 2/3 ανεβάζει σώμα και τα πιπέρια επανέρχονται στην παλέτα ξανά χωρίς καμία επιθετικότητα... Μπαχάρια και γλύκα σταθερά μαζί μου, μιλάμε για πολύ σοροπιαστό πούρο... Ο στρίφτης ήταν τσίφτης και θα είχε φάει κάνα ταψί μπακλαβά πριν δεν εξηγείται αλλιώς... Μέλι, κανέλα, μπαχάρια :D

Άγλυκη κρεμα, δέρμα λαδίαρικο στο τελευταίο τρίτο με το πούρο να έχει δύναμη τώρα πια αλλά χωρίς να ενοχλεί καθόλου...

Εξαιρετική Κυριακάτικη φούμα

Ζόρζ σε μερσώ 8-)


Touchdown and Conversion attempt (6+1) και για αυτο Νίκο.

Δεν ψηφίζω ακόμα ίσως προλάβω άλλο ένα ;)
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
JazzmanGreekosMixalis81ΤάκηςAssosSvenskPetran
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από alexandros »

το d4 αυτο ειναι μια ευγενικη χορηγια απο τον νικο τον αγγλο (grekos)
εδω το βλεπουμε να ποζαρει διπλα σε ενα αλλο d4 δικο μου
νομιζω οτι μπορειτε να δειτε τα 2 μμ που του λειπουν
Εικόνα

και εδω μπορειτε να δειτε οτι δεν ειναι το ιδιο χοντρο με το αλλο d4
μαλλον προς εντμουνδος ειναι αφου το δαχτυλιδι του D4 δεν μπαινει ουτε για πλακα
Εικόνα

τροφαντο και ζουμερο λοιπον και ολιγον σκουροχρωμο
μοσχομυριζει υποχθονιες γλυκες και μπαχαρια
ΚΟΛΑΣΗ τα πρωτα παφς
ξεκιναει μεσα στην καμμενη ζαχαρη και φλεικς σοκολατας
ελαφρυ δερμα, τσιχλοφουσκα? μαλακα ξυλα και απαλα πιπερια ειναι το μενου της αρχης
και πολυ καλα ξεκιναμε και ξαφνικα ΝΑΣΟΥ μια πρεζα παρταγομπαχαροκεχριμπαρο
μια μονο ομως και αμεσως μετα εξαφανιστηκε και αρχισε ενα στεγνο και στυφο ξυλο με λιγο αχυρο και μπολικο πιπερι

νατα νατα τα παρταγισια τα κολπα οπως πλησιαζω στο 2/3
Εικόνα
σωμα γεματο ειχε, τωρα ειναι ακομα πιο γεματο
μεσα στον αστερισμο του ξυλου και του μπαχαριου

Μερικες τζουρες μου βγαζουν κατι σαν μεντα αλλα γενικα ειναι μεσα στην γλυκα
πλησιαζω την μεση το πουρο παιρνει ακομα 2 κλικ στο σωμα
Εικόνα
μ@μ@ει το πουρο λεμε και ζηταει την προσοχη μου, εχω αφησει το πιρουνι διπλα εδω και ωρα
και πλεον η αλλαγη στο αλκοολ επιβαλεται

το πουρο σιγουρα τα εχει τα χρονακια του
δεν εχει βγαλει μια γωνια, μια καρφιτσα, κατι να ενοχλησει ρε φιλε
ειναι φουλ γεματο και γευστικο
και οπως τα γραφω αυτα παφ πεφτει και η πρωτη σταχτη... Στην μεση του πουρου η πρωτη σταχτη ...


κρεμες βλαση
σορυ γιωτης ηθελα να γραψω, κρεμ μπρουλε με βουβαλισιο γαλα (απο τον χατζη)
σοκολατες, δερματα, μπαχαρια, απιστευτα ξυλα
ΟΚ ΠΟΥΡΑΚΛΟΣ ΛΕΜΕ

Εικόνα

Εικόνα



καταπληκτικο πουρο παιδες οταν βγουν οι καλες και δεμενες παρταγογευσεις που νομιζω οτι μονο το καλο φυλλο μαζι με τον χρονο μπορουν να δωσουν
τοτε τα D4 δεν εχουν αντιπαλο

5/5 το συγκεκριμενο
Touchdown and 2 point Conversion attempt και ολα αυτα τα περιεργα και ακαταλαβιστικα
ή αλλοιως γκολ απο τα αποδυτηρια δικε μου

λογικα θα καψω ακομα ενα και θα βαθμολογησω μετα
These users thanked the author alexandros for the post (total 9):
ΣτάθηςGreekosΤάκηςχεντυ κοντουSpirosbusa71Svensknikos docMixalis81Petran
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Δοκιμή no 2 για το mass συνοδεία καπουτσίνο(άλλωστε βγήκε και πρώτος ο καφές 😊) Στα κρύα είχε λίγο αλάτι αλλά το τράβηγμά του ήταν λες και ήταν μπουρί.Ξεκίνησε με κακάο και δέρμα ενώ μπήκε στο παιχνίδι και το πιπέρι. Μετά μαλάκωσε και είχε κέδρο με κάρδαμο και μπόλικο αλατάκι
Εικόνα

Εικόνα
Τα πιπέρια επανήλθαν προς τη μέση πιο έντονα και γαργαλάνε στο ρετροχαλι ενώ λίγο καμμένο ξύλο αλλάζει το ματς.Το αλάτι ρίχνει λίγες χούφτες ακόμα αλλά μπαίνει και ένα μέταλλο που με χαλάει λιγάκι.Κλείνει με γη δέρμα και λίγο ψωμί στο background.
Εικόνα
Ούτε το καλύτερο ούτε το χειρότερο d4 που έχω κάνει οπότε 3/6 για το συγκεκριμένο που μαζί με το 5/6 του πρώτου μας δίνουν ένα 4/6 και ένα touchdown!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 3):
ΤάκηςGreekosSvensk
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Greekos »

Αν κ οι 49ερς με πίκραναν το D4 με τα κοκκινόχρυσα του φαίνεται να κινείται σε πολύ καλό σκορ!

Έχω κ εγώ να ανεβάσω τα δικά μου!

Τελευταία περίοδος κ μήνα λίγες ακόμα μέρες!
Ελάτε να βγάλουμε τα παιχνίδια
Άβαταρ μέλους
DimitrisLocHAs
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 12:28 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από DimitrisLocHAs »

Πρώτη φορά δοκιμάσω το συγκεκριμένο πούρο,ανεξάρτητα από το mass το είχα στα σχέδια διότι έχω ακούσει πολλά για το συγκεκριμένο πούρο και τς περισσότερα ήταν θετικά..

Εικόνα

Από το pre μου έβγαλε γεύση μέλι κανέλα,το ανάβω και αρχίζει με πολλά πιπεριά μέλι και Ξηρόκαρπι..


Εικόνα

Συνεχίζει με το ξηροκαρπι και γίνεται γλυκό με γεύση από γλυκό του κουταλιού τριαντάφυλλο δεν θέλω να <<λερώσω>> το στωμα μου ούτε με τον αγαπημένο μου καφέ..

Εικόνα

Παρόλο που ήταν η πρώτη μου επαφή με το συγκεκριμένο πούρο μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα το απόλαυσα και θα το δοκιμάσω σύντομα.. 6+1 σιγουρα !
These users thanked the author DimitrisLocHAs for the post (total 4):
Mixalis81ΤάκηςGreekosSvensk
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Προχθές μεσημέρι που λέτε παιδιά χαλαρώνω λίγο από δουλειά, παραγγέλνω freddo espresso single origin και λέω να ανάψω το δεύτερο τεσσάρι της δοκιμής. Ξαφνικά ακούω μέσα μου, ωσάν ο Ρασκόλνικωφ, την φωνή του αρχηγού να με κράζει με υπαρξιακή αγωνία για το pairing και τα παρατάω όλα. Σήμερα βράδυ λοιπόν ρίχνω Bunnahabhain στο γυαλί και ξεκινάω….

Το stick της δοκιμής προέρχεται από την δική μου αποικία SMA DIC 18 την οποία άνοιξα για πρώτη φορά στην πίτα. Έδωσα ένα στον Θάνο και το άλλο το κράτησα για το mass. Το πούρο έχει ένα πολύ όμορφο ανοιχτόχρωμο και λαδερό wrapper.

Η κρύα είναι πλούσια με βαθιά ξύλα και μέλια. Το pre είναι επίσης έντονο με αρκετό κέδρο και χορτάρι. Το τράβηγμα είναι πολύ καλό, καλή αρχή σκέφτομαι.

Στο άναμμα έχουμε full extra strength ++ χαρακτήρα με μπόλικο μαύρο πιπέρι, ξύλο και λίγη καμένη ζάχαρη. Να σημειωθεί, καθόλου δέρμα. Συνεχίζει έτσι για κάμποση ώρα μέχρι το τέλος του 1/3 που παρατηρώ μια άγλυκη κρέμα, ψωμί και ελαφριά μπαχαρικά.

Προς την μέση πάει να κάνει μια κοιλίτσα συνέρχεται όμως πολύ γρήγορα κερνώντας φουντούκι, κίτρο, ψωμί, γλυκιά κρέμα και μαντζούνια. Δυστυχώς στο τελευταίο τρίτο μπαίνει μπροστά ο νεαρός του χαρακτήρας με αγριάδες και γωνίες. Αχνοφαίνεται ωστόσο στο βάθος κακάο, μπαχάρια, μέλια και ένα τόσο δα δερματάκι.

Δεν με βλέπω να ακουμπάω ξανά την κούτα για κάνα χρόνο ακόμα αλλά έχω υψηλές ελπίδες. Πολύ καλό ήταν και αυτό 5/6. Άρα και με τα δύο πούρα πάμε για Touchdown and Conversion attempt (6+1).
These users thanked the author Fairlight for the post (total 4):
Spirosbusa71GreekosΤάκηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Jazzman »

Τα Mass Tastings μου αρέσουν πολύ, τα Partagas μου αρέσουν ακόμα περισσότερο, με τα D4 όμως δεν τα βρήκαμε ποτέ. Όλο το μήνα σκεφτόμουν ότι θα καπνίσω το robusto και γι’ ακόμα μια φορά θα με απογοητεύσει.

Έτσι λοιπόν μια γλυκιά βραδιά που ο καιρός επέτρεπε, είπα να μασάρω στον κήπο πρώτη φορά για το 2020.
Βγάζω από τη συλλογή μου ένα αντικειμενικά πολύ όμορφο και εμφανισιακά καλοστριμμένο D4 του 2017, αγορασμένο χύμα στη Μέση-Ανατολή.
Κόβω και τραβάω ενδιαφέρονται pre με αίσθηση από κελάρι, σιτηρά, άλευρα και γλύκες. Χμ…

1/3
Ανάβω και με υποδέχεται πλούσιο ξύλο που γεμίζει το στόμα ενώ την άκρη της γλώσσας επισκέπτεται έντονο κόκκινο τσίλι. Αρωματικό δέρμα συμπληρώνει το ξύλο και το γήινο προφίλ δροσίζεται από αρώματα λιβανιού και πεύκου.

2/3
Μπαίνοντας στο δεύτερο τρίτο το πούρο μαλακώνει, ο καπνός είναι πλούσιος και μαλακός, γίνεται πολύ γλυκό και γαλακτώδες. Βγάζει έντονο μαρζιπάν και πικραμύγδαλο. Υπάρχει μια ευχάριστη λιπαρότητα πλέον που την σπάνε κάποια πιπέρια που μένουν στο πίσω μέρος του λαιμού. Λίγο πριν κλείσει το πρώτο κομμάτι δίνει μια απολαυστική πραλίνα φουντουκιού.

3/3
Προχωράει στο τελευταίο μέρος και το πούρο σκοτεινιάζει και βαραίνει πολύ. Μπαίνει με έντονο δέρμα και mix τριμμένων πιπεριών. Η επίγευση έχει ξεκάθαρα κέδρο με δέρμα τα οποία, σπάνε με ζαχαρούχο γάλα. Το πούρο με τρελαίνει με τις εναλλαγές και εκεί που λέω έχει βαρύνει απίστευτα, πετάει μια σοκολάτα υγείας και με αποχαιρετά πλυμμυρίζοντας όλο τον ουρανίσκο μου.

Ένα γνήσιο Κουβανέζικο τέκνο, καπριτσιόζικο, πολύχρωμο και ονειροπόλο. Ελντοραντικό 5άρι και υποψηφιότητα για τοπ 10 του 2020!

Εικόνα
These users thanked the author Jazzman for the post (total 8):
Στάθηςχεντυ κοντουMixalis81GreekosΤάκηςAssosSvenskSifis
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Στάθης »

Νίκο ψηφίζω Touchdown and Conversion attempt (6+1). Δεν πρόλαβα να κάψω ένα 3ο που είχα.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Greekos
Είμαστε για φυλακή
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”