Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Που σκοράρετε το D 4 παρέα με τον Jimmy G??

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 01, 2020 12:54 am

Touchdown and 2 point Conversion attempt (6+2)
3
18%
Touchdown and Conversion attempt (6+1)
10
59%
Touchdown (6 points)
4
24%
Field goal (3 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Safety (2 points)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Sack
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Fairlight »

Mιχάλη επειδή καπνίζω αρκετά D4 δεν θεωρώ επ ουδενί οτι 'ο βασιλιάς πέθανε'. Το αντίθετο θα έλεγα. Έχω να καπνίσω κακό D4 από κωδικούς προ του 13. Το πούρο την περίοδο 14-15 πέρασε μεγαλεία, με την παραγωγή από τότε να έχει αστάθειες αλλά πότε βουτιές, τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
Mixalis81Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αναφέρω την γενική άποψη που επικρατεί...
Εγώ μαζί σου! Κακο D4 δεν έχω κάνει τα τελευταία τουλάχιστον 3 χρόνια...
Άβαταρ μέλους
Junior
Δημοσιεύσεις: 547
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 01, 2018 11:21 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Junior »

Με αυτό το πούρο είμαι τσακωμένος. Στην πλειοψηφία πάντα με απογοητεύει, γενικά τα Partagas δεν μου κάθονται καλά. Τα βρίσκω πολύ αυστηρά και εξαιρετικά πικάντικα. Δεν είναι ευγενικά και αριστοκρατικά όπως τα Montecristo, τα οποία και λατρεύω. Σκέφτηκαν με αυτό ίσως βρω την Βαλεντίνα μου. Κόβω ανάβω και το πιπιλάω λίγο να μου φέρει ευγενικά. Με τα πρώτα παφς βγαίνουν με  καλωσορίζουν τσαμπουκαλεμένα πιπέρια. Χμ... λέω για ηρέμησε χρονιάρα μερα. Του έδωσα χρόνο και μου έδωσε την αγάπη του. Τα πιπεριά έγιναν πιο ευγενικά και πήρε θέση το κακάο...νιαμ νιαμ αυτό το πούρο. Έδειξε τον καλύτερο του εαυτό. Κέδρος στο φουλ με γλυκές επιγεύσεις. Μπισκοτάκια και καφεδάκια. Ο καπνός παχύρευστος και η καύση αρμονική. Περάσαμε όμορφα την ώρα μας και στο τέλος το άφησα να ξεκουραστεί γιατί μου έβγαλε μπόλικη αμμωνία και πικράδα.
Υ.Γ Θα ψηφίσω τώρα γιατί δεν θέλω να παίζω με την φωτιά και δεν θα δοκιμάσω άλλο.
(6 points)....Εικόνα

keep calm and smoke cigars

These users thanked the author Junior for the post (total 6):
harmonicaSpirosbusa71χεντυ κοντουalexandrosΣτάθηςSvensk
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από alexandros »

Fairlight έγραψε:
Παρ Φεβ 14, 2020 11:04 pm
Το πούρο την περίοδο 14-15 πέρασε μεγαλεία, με την παραγωγή από τότε να έχει αστάθειες αλλά πότε βουτιές, τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία.
και ομως αγαπητε 2 10ρες σεπ 15 περασαν και σχεδον δεν ακουμπησαν
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα # 1

Lcd Nikos Doc

Ένα πούρο που μου είχε δώσει ο ψηλός πιθανότατα από την ίδια κούτα που έχει κάνει και ο Θωμάς.
Το κάπνισα την προηγούμενη Κυριακή πριν την υπερπανσεληνο και τα καλαμάρια παρέα με orismenous 8-)

Εικόνα

Pre πιπέρι, πάπρικα και ξύλο

Τράβηγμα ιδανικό με πλούσιο καπνό και ξεκίνημα με ξύλο πεύκου και μακριά πιπεράτη επίγευση. Δέρματα φουλ, μπαχάρια γλυκά και σκουρο βαρύ καφέ κάνουν το απόγευμα μου συναρπαστικό... Στο τέλος του 1/3 αλλάζω από καφέ σε malt ( Glenfarclas 18) και το πούρο απογειώνεται...

Μέντα και σκουρο κακαο πιάνουν τον ρυθμό σε ένα τέμπο σαγηνευτικό παρέα με αρωματικά μπαχαρικά από όλες τις γωνίες της ανατολής...
Η επίγευση μακριά και γλυκιά με τα πιπέρια και απέχουν από το μπλέντ...Συνέχεια με δέρμα, σοκολάτα, μέλι και υπέροχα κανελογαρύφαλλα !!!

Υπέροχο D4, το καλύτερο που έχω κάνει μέχρι στιγμης. Δεν έχω κάνει και πολλά η αλήθεια είναι μιας και μια 10άρα δική μου κούτα δεν μου είπε και πολλά και δεν συνέχισα το ψάξιμο μαζί τους... Αυτό εδώ όμως με έκανε να αναζητήσω μια κουτίτσα ;)

Ψηλέ σε μερσώ

Νίκο Touchdown and Conversion attempt (6+1) για αυτό και έχω άλλο ένα χύμα να κάνω και θα ψηφίσω.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
harmonicaMixalis81Τάκηςχεντυ κοντουnikos docSvenskSpirosbusa71
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

σ' αυτό το χρονικό σημείο ως είθισται, ανακοινώνεται ο επόμενος mass οικοδεσπότης
που σύμφωνα με την επετηρίδα είναι ο...

Εικόνα

(όποιος διαβάζει τα χείλη καταλαβαίνει από τώρα και το πούρο που θα βάλει)
σύμφωνα με πληροφορίες, η επιλογή του έγινε με τη βοήθεια αυτού του σατανικού οργάνου:

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 8):
ΣτάθηςMixalis81χεντυ κοντουFairlightAssosnikos docSpirosbusa71Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από harmonica »

Oct 18 Lcd patras

Την Κυριακή που μας πέρασε γύρισα μόνος από Πάτρα αφού άφησα την φαμίλια στο Ρίο και σκέφτηκα 2 ώρες δρόμο κρίμα είναι να πάει ξεροσφυρη..
Πάω, βουτάω το D4 από ένα τοπικό καπνομαγαζο, παίρνω και έναν καφέ και ξεκινώ το ταξίδι.

Εικόνα

Το πούρο καιγόταν σαν δαιμονισμένο,μέσα σε 10 λεπτά είχα φθάσει στο τέλος του 1/3. Απουσία πιπεριού και ελάχιστο ξυλαράκι με δέρμα.Καπνιζα για να καπνίζω. Ήμουν έτοιμος να το πετάξω,οπότε πήρα τηλέφωνο έναν πρώην βετεράνο κυνηγό,έτσι για να πω τον πόνο μου σε κάποιον..

Μετά το τηλέφωνο το πούρο σιγοκαιγε μην δίνοντας καμία σημασία σε αυτό.
Δειλά δειλά άρχισα να το πυρώνω πάλι και αυτό ανταποκρίθηκε αλλάζοντας για πάντα τα προγνωστικά.
Φόρτωσε στο ξεκίνημα καφέ φρεσκοκομμένο, βαρύ,από πάνω λιωμένη σοκολάτα γάλακτος με μια κρέμα ζαχαροπλαστικής, τσάι, μοσχοκάρυδο και όλα αυτά σμουθ μέχρι μελωμα..
Η ένταση ανέβαινε ανά πόντο και το μπλεντ έδινε ρέστα..
Τέτοια μετάλλαξη δεν θυμάμαι πότε σε πούρο.

Στο 3/3 υπερίσχυσε το δέρμα,ο καφές το ξύλο και το χώμα. Κάποια στιγμή πέταξε και τα μαγικά παρταγοπίπερα που τα αναζητούσα σαν τρελός.
Δύναμη στο θεό, τζούρα και μαστούρα.
Μαγικό φινάλε για βετεράνους καπνιστές
και μόνο.
4/5 σίγουρα,αλλά δεν θα ψηφίσω τώρα μήπως και κάψω άλλο ένα
These users thanked the author harmonica for the post (total 8):
JazzmanΣτάθηςSpirosbusa71Τάκηςnikos docχεντυ κοντουSvenskGreekos
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

στικ #2

πιστός στην απόφαση μου κ. επιλοχία να καπνίσω για το συγκεκριμένο mass ελληνική χυμαδούρα
ιντριγκάροντας τις «τυχαίες» επιδόσεις αυτού του μπαρουτοκαπνισμένου συντρόφου οργασμικών ερώτων
συχνά έκπτωτου, πλην όμως παντοτινού ηγεμόνα στο βασίλειο των κουβανέζικων robustos
φουμάρω άλλο ένα D4 αγορασμένο από διαφορετικό μαγαζί, με στιλπνό κοκκινωπό wrapper

μετά από ένα πολύ ζουμερό pre με δέρματα, σοκολάτα, και καρύδια
με υποδέχεται με σμουθιάρικη διάθεση και νότες από πούδρα κακάο, καρυδόψιχα, και μέλι
στην άκρη ακούγεται και μια εσπεριδοειδής πινελιά, αλλά και ψωμάκι φρεσκοψημένο
όλα δείχνουν πως έπεσα σε «καλό»

Εικόνα

κάτι που επιβεβαιώνεται πανηγυρικά στη συνέχεια, με το μπουκέτο να ανοίγει περισσότερο κάνοντας στράκες
σερβίροντας αλατισμένο αράπικο φιστίκι, αμανίτες, πλούσια σοκολάτα, και μυρωδάτο κέδρο
με μικρές ανθώδεις νύξεις, και φυσικά εκείνα τα περίφημα εωσφορικά παρταγοπίπερα

άστραψε και βρόντηξε αυτό το αλανιάρικο D4, βγάζοντας κάτι από το παλιό πάθος
αποδεικνύοντας στην πράξη τη ρήση περί βουνού και προφήτη και τους Μερφικούς νόμους
ναι, ευτυχώς υπάρχει ακόμα άγρια ομορφιά στο δάσος των Μονόκερων

Εικόνα

…με λίγα λόγια outstanding: Touchdown and Conversion attempt (6+1)
- ο βασιλιάς είναι εδώ δικέ μου, ντυμένος πορφύρα!!

αυτή είναι και η τελική ψήφος μου κ. επιλοχία, καλή συνέχεια!

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Mixalis81harmonicaSpirosbusa71Svensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Greekos
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 11:03 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από Greekos »

Τα D4 φαίνεται να ξαναζωντανεύουν παλιές αγάπες κ να φλερτάρουν με νέες αγκαλιές!!

Οι Cheerleaders έχουν ανεβάσει ρυθμούς κ το γήπεδο σείεται!
Φωνές παντού!!
Μπαίνουμε στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού!

Όμορφα κ επικίνδυνα plays φαίνεται να αποδίδουν!!
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2020 - Partagas Serie D No.4

Δημοσίευση από nikos doc »

Είχα σχέδιο να κάψω στην Κρήτη, αλλά τελικά το έκαψα στο Ναύπλιο. Αλλά είναι αγορασμενο χύμα από την Κρήτη....tubo αγνώστων στοιχείων και καταγωγής ,το τελευταίο που είχε ένας πρόχειρος υγραντηρας στα Χανιά.
Βρήκα απαγκιο μαγαζί, με τέντες και σόμπες , με αξιόλογο αν και παράδοξο κατάλογο με malt ,έβαλα ένα Craigelachie και βουρ.
Το κρύο ήταν χαλαρό, χωρίς πολλά hints για την συνέχεια, υγρασίες οκ, κατάσταση οκ.
Ανάβω και παίρνω μια απαλή πιπεράτη καρυδατη κρεμα. Σαν να παίζουμε κρυφτό με τον καπνό να βγαίνει ντουμάνι.
Έτσι πήγε για δέκα τζουρες, ναι μεν αλλά, ρούφηξα το ουίσκι και το πούρο και μάλλον το ζόρισα. Για αυτό μου έδωσε φουλ πιπέρια και αγριάδες, που ηρέμησαν αμέσως μόλις χαλάρωσα.
Έβαλα Dalmore και αμέσως γλύκισε ο μάγκας, δέρμα, γλυκό τσίλι, και βαρύ κακάο στο μενού. Σίγουρα του πήγε πιο πολύ το γλυκό ουίσκι.
Κοντά στην μπάντα, ξανά τσαμπουκαλεψε αλλά ευχάριστα. Καβουρδισε το φουντούκια, το δέρμα έγινε πιο βαρύ, και έκατσε και ένα κατακάθι από ελληνικό σκέτο στην παλέτα.
Ωραίος ο μάγκας, δεν με ξετρέλανε αλλά το πήγε το γράμμα.
3 point field goal αυτός..... Πάμε για άλλα.

Υ.Γ. ΤΙ ωραίο tubo είναι αυτό......

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikos doc την Πέμ Φεβ 20, 2020 11:40 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
Spirosbusa71χεντυ κοντουSvensk
This is our House!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”