Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν τρέχατε σε έναν αγώνα δρόμου 5000km για να χάσατε τα περιττά κιλά των γιορτών τι θα φοράγατε;

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Φεβ 01, 2020 11:46 am

ξυπόλιτος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
κροτς
3
14%
all sturs
8
36%
diabora
10
45%
adibas
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από harmonica »

Ευχαριστώ και τον Αρχι-Αντι για την συμμετοχή του..

ΥΣ. Καλά ρε Τομ ο άνθρωπος ήθελε να κάψει λίπος και του έδωσες ανατομικά κροτς για τον μαραθώνιο?μπιτ για μπιτ🤮🤮
These users thanked the author harmonica for the post:
Fairlight
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Απογευματινό mass συνοδεία καφέ.Το τεμάχιο αγορασμένο χύμα αγνώστου πατρός τε και μητρός.
Εικόνα
Στο πρε είχε κέδρο και πιπέρι.Στις πρώτες τζούρες τα πιπέρια ήταν έντονα αλλά μετά με χαιρέτησαν κλέφτικα και έδωσαν τη σκυτάλη σε καφέ με γάλα ενώ στη συνέχεια έδωσε ζάχαρη και κακάο.Προς τη μέση γρασίδι, δέρμα και σταφίδες.Μετά τη μέση ξύλο με μανιτάρι και γλυκάνισο ενώ σα να μην έφτανε αυτό έδωσε και λίγη μαύρη σοκολάτα.Έκλεισε με γη και αλάτι(έτσι με την αρμύρα που έλεγε και μια ψυχή)
Εικόνα
Εικόνα
Καύση πολύ καλή και τράβηγμα εξαιρετικό.Diabora για πλάκα η delicias λοιπόν!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 2):
Spirosbusa71harmonica
Άβαταρ μέλους
morfin
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2020 8:10 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από morfin »

Ας πω και εγώ την ταπεινή μου άποψη μετά την πρώτη μου εμπειρία με το Delicias.
Καταρχήν θα ξεκινήσω με το τράβηγμα.Αρκετά σφιχτό έως εκνευριστικό. Έστρωσε λίγο με ελαφρύ μασάζ αλλά και πάλι...
Ίσως έπεσα στη περίπτωση μιας και δεν έχω άλλη εμπειρία με το συγκεκριμένο.Σαν γεύση δεν μου άφησε ούτε θετικές ούτε αρνητικές εντυπώσεις.
Ήταν μάλλον αδιάφορο σε αντίθεση με τη μυρωδιά του πριν το ανάψω που με προϊδέαζε για ένα πολύ ενδιαφέρον πούρο με αρκετή γλύκα.Βέβαια ίσως φέρει μεγάλη ευθύνη το δύσκολο τράβηγμα οπότε θα του δώσω άλλη μια ευκαιρία.Αν επιβεβαιωθεί η εντύπωση που μου άφησε δε μπορώ να πω ότι θα το ξανά αναζητήσω χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν βρεθεί μπροστά μου με κάποιο τρόπο πέραν της δικής μου επιλογής θα το σνομπάρω.
These users thanked the author morfin for the post (total 5):
nikos docSpirosbusa71ΤάκηςFairlightharmonica
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερη δοκιμή για το tripa corta Fonseca για το mass, ένα μεσημεριανό χαλαρό μπαλκονάτο γρήγορο πουλάκι.
Έτσι όπως πρέπει να είναι η Delicia.
Κάνω και καφεδάκι περίεργο, που δεν με χάλασε και Βούρου στον πατσά.
Δίχρωμο ράπερ, κάτω από το ριζόχαρτο, που δεν έβγαινε από τα πάχη της δελίσιας, και πολλά υποσχόμενα κρύα.
Μια χαρά τα πήγε,όντως!
Σοκολατένια καρδιά, με κρεμούλα και βανίλια. Λίγο μαλακό μπισκότο, μια πρέζα από γάλα για γίνει πιο σιροπιαστό.
Και αυτά.... και μια χαρά ήταν για το μεσημέρι, ελαφρύ, γρήγορο, ωραία μη επιτιδευμένο.
Έτσι πρέπει να είναι μια τέτοια φοϋμα, χωρίς προβλήματα αλλά και χωρίς εξάρσεις.
Al sturs all the way




Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post:
harmonica
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από Τάκης »

τοκ-τοκ!!! είναι κανείς εδώ..??
4 μέρες μείνανε και δε βλέπω κίνηση, ρυθμό, ζωντάνια, και καπνό να λιβανίζει
κ. επιλοχία για δώσε το καλό παράδειγμα, δεν έχεις τιμήσει το t.c. κορίτσι της επιλογής σου ούτε μια φορά... :roll:
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από harmonica »

Είπαμε 1 βολή και όπου κάτσει η ζαριά 🧐
Κοντοζυγωνει η δοκιμή..
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από harmonica »

Λοιπόν στα περί μαραθωνίου..

Ο Γιώργος έβαλε τα diabora με δόξα και καμάρι και κατέβηκε στον αγώνα..Μπράβο εξαιρετική επιλογή 😉

Πρώτα δοκιμαστικά και για τον Μιχάλη,πρώτη φορά στην ζωή του σε αγώνα δρόμου κατά τον περιττών κιλών!!
Μπερδεύτηκε με τα διαδικαστικά και λογικά θα ξαναδοκιμάσει και ένα δεύτερο υπόδημα 😜
Όπως και να έχει εύχομαι να πέσεις σε καλό, αν και με τους Κουβανούς δεν βγάζεις άκρη
Δεύτερη δοκιμή και για τον ψηλό όπου ακολούθησε την μόδα της εποχής 😄.. Παντού υπάρχει ένα all sturs στην παπουτσοθηκη

ΥΣ Όπως προείπε και ο ηγούμενος τελειώνουν οι μέρες και μένουν ηχηρά ονόματα βετεράνοι και νεοσύλλεκτοι που περιμένουν να πάρουν το φύλλο πορείας του αγώνα
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Για την ιστορία το stick προέρχεται από μαγαζί του κέντρου στο οποίο βρισκόταν σε τραγική υγρασία, για καραβίδες. Αφού έκανε μια ανάπαυση 3 εβδομάδων στο ψυγείο μου ήταν έτοιμο για κατανάλωση.

Κακάσχημο είναι το κακόμοιρο. Έχει ένα νευρικό, ανοιχτόχρωμο και στεγνό wrapper, με αυτό το τεράστιο σημάδι μες την μέση που φαίνεται και στην φωτογραφία.

Κόβω και τραβάει δύσκολα. Μόνο λίγο ξύλο στο pre με μια υποψία βανίλιας.

Στο άναμμα δίνει αρκετή κρέμα, λίγο λευκό πιπέρι και ελαφριά ξύλα. Λίγο βαρετό αλλά στο τέλος του 1/3 κάνει την έκπληξη με ένα αρκετά φρουτένιο προφίλ δίνοντας κεράσι και λίγο πεπόνι.

Προς την μέση τα φρούτα έχουν φύγει, το πούρο βαραίνει κάπως και δίνει καβρουρδισμένους ξηρούς καρπούς. Προς το τέλος κάνει και πάλι την έκπληξη με δέρμα, δυνατό espresso και μπαχαρικά.

Έχω κάψει και πολύ καλύτερα η αλήθεια είναι αλλά δεν τα πήγε άσχημα. Αll sturs με την αξία του το μικρό!
These users thanked the author Fairlight for the post:
harmonica
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από harmonica »

Ευχαριστούμε και τον Τομ που πάσχιζε τόσο καιρό να στεγνώσει τα παπούτσια του και τελικά φορεσε τα all σταρακια του..

Λες να έχω και εγώ την ίδια τύχη,ίδιο σημείο 🙄
These users thanked the author harmonica for the post:
Fairlight
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2020 Fonseca Delicias

Δημοσίευση από harmonica »

Κλασικό μου πλέον on the road τεσταρισμα του πούρου του μήνα..
Ήθελα κάτι γρήγορο μέχρι να πάω στην δουλειά, οπότε εδώ είμαστε.
Το pairing έγινε με μονοποικιλιακό εσπρέσσο λατινικής Αμερικής..
Εικόνα

Η κ.Delicia ξεκίνησε σμουθιαρικα χωρίς ίχνος καρυκευμάτων με λίγο καφεδάκι και χλωρά ξύλα.Η δύναμη light και η καύση άριστη.
Κατεβαίνοντας πόντους προστέθηκε και λίγη σοκολάτα γάλακτος..
Όλα όμορφα και ωραία χωρίς τρελές εξάρσεις και πολύπλοκα γούστα..
Στην μέση και σε όλο το τρίτο μέχρι τέλους στον ζωμό εμφανίστηκε καμμένη ζάχαρη, μέλι, χαμομήλι και κάτι από φρούτο..
Ο καπνός παρέμεινε σμουθ σε όλη την διαδρομή και οι γεύσεις παρούσες καθόλη την διάρκεια ίδιες..
Δεν λέω ότι κούρασε σε καμία περίπτωση απλώς φουμαρες για να τελειώσει.

Το σώμα δεν άλλαξε και αυτό καθόλου,έμεινε στο light. Για μένα μόνο η καύση παίρνει άριστα και από ότι φαίνεται έκανε καλό ο εγκλεισμός στον υγραντηρας μου περίπου ένα μήνα..

Τι να πει κανείς,για μια γρήγορη,απροβληματιστη φουμα με μηδενικό κόστος και ειδικά για αρχαριο είναι ότι πρέπει..
Πάω να φορέσω τα καινούργια μου all sturs και ξεκινάω το τρέξιμο ελπίζοντας να μην έχω θέμα με τα γόνατα 😁
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”