Mass Tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως σας φάνηκε το πούρο με την κέδρινη πανοπλία; Αν ήταν άλογο θα ήταν:

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Νοέμ 01, 2019 8:15 am

1. Ψοφίμι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2. Γέρικο
5
29%
3. Καθαρόαιμο κούρσας αλλά....
4
24%
4. Η Ντόλυ
8
47%
5. Ο Βουκεφάλας
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 17
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Αχ αυτή η Ντόλυ! Ερωτεύσιμη. Μπράβο χεντυ κοντου, χαίρομαι που σου άρεσε και συνεχίζουμε με πιο δυνατούς ρυθμούς, καθώς από αύριο μπαίνουμε στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του μας! Άντε παίδες!
These users thanked the author sigaras for the post:
χεντυ κοντου
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #1

Πρώτη επαφή με το συγκεκριμένο πούρο από λα καζα Harmonica του '16 8-)

Εικόνα

Το συνοδεύω με κρύο εσπρέσο... Τα πρώτα παφ έχουν μαύρο πιπέρι, ξύλο και νεράτζι...Τράβηγμα εξαιρετικό και παράγωγη καπνού σαν τσιμινιέρα ρυμουλκού που βογάρει :shock: Συνεχεία με λίγη κρεμα, ,μπαχαρικά και πικρά χόρτα...

Μπαίνοντας στο 2/3 να σου και λίγη πικρή σοκολάτα... Μπαχαρικά και νεραντζι ακόμα εδώ παρέα με γλυκά ξύλα... Στέλνω μήνυμα στο χορηγό μου λέγοντας του πόσο καλό είναι και ότι μ αρέσει !!! Μου επιβεβαιώνει ότι η κούτα είναι καλή ;)

Μανιτάρι και δέρμα καθώς μπαίνω στο τελευταίο τρίτο... Μπαχάρια και ξύλο με μια υποβοσκουσα γλύκα... Λίγο βαρετό το τελευταίο 3ο αλλά σε γενικές γραμμές μου άρεσε !

Διασταύρωση καθαρόαιμου με Ντόλυ 3.5/5... Θα επανέλθω με άλλο ένα σίγουρα Γιώργο.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 7):
ΤάκηςsigarasharmonicaSvenskTournesolχεντυ κοντουJazzman
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Αυτό το επαναλαμβανόμενο μοτίβο της "κόπωσης" στο τελευταίο τρίτο επιβεβαιώνει την ευστοχία της αναλογίας με άλογο. Πάντως σκοράρει ψηλά μέχρι τώρα. Στάθη σ' ευχαριστούμε πολύ!!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Έτσι, για να ευλογούμε και τα γένια μας. Για να βλέπω λοιπόν και τους επόμενους καβαλάρηδες. Πάμε καλή παρέα!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Χτες βράδυ έγινε η δεύτερη δοκιμή με τεμάχιο του 18 πάλι. Νέο και ωραίο.

Εικόνα

Στο πρε ξύλο και πιπέρι απαλό. Ανάβω. Δέρματα γλυκά, υγρασία παλιού μπαούλου και δημητριακά. Συνεχίζει στο δεύτερο τρίτο με κρέμες και διακριτικά πιπεράκια. Αμύγδαλα και πάλι δέρματα. Γλυκά αρώματα που δεν μπορώ να προσδιορίσω. Γεύσεις για λίγο αλμυρές μετά πάλι γλυκές. Πολύ καλό. Στο τέλος κουράζεται αλλά συνεχίζει να δίνει ταξιδιάρικες νότες. Να και λίγη κανέλα πριν το τέλος! Αυτά είναι. Μεταξύ Ντόλυς και Βουκεφάλα σίγουρα!
These users thanked the author sigaras for the post (total 3):
χεντυ κοντουSpirosbusa71Svensk
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2366
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

καιρό είχα να το καπνίσω, βρέθηκα στην Καβάλα για δουλειά και είπα να το ανάψω μέχρι να έρθει το μπέργκερ μου. Καιρός για μπάνιο, αρκετή ζέστη, καβαλιώτισσες δίπλα και το άναψα. τραβάει σωστά και από γεύσεις ξύλο, μπαχαρικά δέρμα.
έρχεται και το μπέργκερ και εστιάζω εκεί.

Εικόνα

συνεχίζω να καπνίζω το πούρο. ίδιο και απαράλλαχτο από την αρχή ως το τέλος. ξύλο δέρμα μπαχαρικά..
δεν έχω να πω κάτι άλλο. ένα ψιλοσυμπαθητικό πούρο λίγο πάνω από το μέτριο. αν δεν κάνω άλλο, η βαθμολογία είναι 3/5
These users thanked the author suleygiannis for the post (total 3):
χεντυ κοντουΤάκηςsigaras
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από nikos doc »

Ομολογώ πως δυσκολευτηκα να βρω την κεδροφορεμενη coronita του ζεύγους. Την γύρεψα στο Ναύπλιο, στην Καλλιθέα και στα νότια χωρίς αποτέλεσμα....
Τελικά ψώνισα 3 από το ίδιο κουτί. Δυό μαυρισμένες από τον ήλιο και μια με φορεσιά προς το μίνι...

Εικόνα

Άναψα μια σκούρα παρέα με καφεδάκι.....
Λίγο σφιχτή, από την αρχή φάνηκε διαφορετική. Το pre δεν είχε ούτε Ρομεους ούτε Ιουλιέτας.
Μαύρα αποξηραμένα σύκα, κακάο, μαστίχα!!!!
Ρε μήπως είναι ramon? Φωτιά και το σκηνικό παραμένει σκούρο σαν την φορεσιά της.
Μαύρη σοκολάτα πικρή, σκούρα φρούτα, καβουρδισμένα αράπικα φιστίκια.
Τον πέθανε τον καφέ, καληνύχτα σας. Έβαλα Port Charlotte heavily peated!
Δεκαπέντε παφ μέσα και όλα μένουν ίδια, μάλλον το ουίσκι έχει δώσει λίγο γλύκα και ένα όξινο φρούτο.
Στην μέση βλέπω μια πουτίγκα λεμόνι ,πιο καθαρά τώρα, και μπισκότο κανέλα.
Για λίγο όμως, μετά πάλι μαυρίλα. Τίποτα κακό ή ενοχλητικό, απλά μονότονη μαύρη σοκολάτα. Σαν μέτριο non ένα πράμα.
Κοντά στην μπάντα το έχασε και στο τράβηγμα. Φρακαρε, έκοψα ξανά το κεφάλι με τα αποτελέσματα να κρατούν δύο τρεις τζουράς και μετά τα ίδια.

Ακούγεται πολύ κακό, αλλά δεν ήταν τόσο. Μόνο το τράβηγμα στο τέλος με χάλασε πολύ.

Τι να κάνεις έτσι είναι αυτά...σιγά μην το γυρίσω και πίσω....

Όπως και να έχει για αυτό 2/5.

Πάμε παρακάτω...

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post (total 2):
χεντυ κοντουsigaras
This is our House!
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Χε, χε. Αφού δεν θα το γυρίσει πίσω το ψηλό αγόρι να το ευχαριστήσουμε για την κριτική του και περιμένουμε τη συνέχεια!
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Eχω χρόνια να τα καπνίσω αυτά τα μικρά για να δούμε..

Απο κρύα πραγματικά τίποτα. Κόβω και τραβάει υποδειγματικά, τo pre βγάλει λίγο άχυρο αλλά γενικά είναι ψόφιο.

Στο ανάμα δίνει εντυπωσιακό μπουκέτο, full romeo - floral με αρκετό μέλι και λίγο λεμόνι να συμπληρώνει. Σώμα κάτω απο μέτριο αλλά το προφίλ πάρα πολύ καλό. Δυστυχώς προς το τέλος του πρώτου τρίτου το πούρο πέφτει σε λήθαργο, κοιμούνται τα πάντα και εγώ αισθάνομαι σαν να καπνίζω αέρα με γεύση Κουβανέζικου πούρου.

Στην μέση και είναι ακόμα αέρας..και δεν ξέρω και τι να γράψω εδώ. Τι γεύση έχει ο αέρας? Ευτυχώς στο τέλος συνέρχεται κάπως και πάει να βγάλει, λίγο λευκό πιπέρι, λίγο ξύλο άντε και λίγο μανιτάρι.

Φοβερά ντροπαλή και μη μου άπτου η coronita και αν και γενικά δεν θα είχα κάποιο πρόβλημα με κάτι τέτοιο, αυτή το παράκανε. Συνολικά θα έλεγα οτι είναι γερικο άλογο το οποίο είναι μόνο για Ελληνικό ιππόδρομο.

(sorry δεν άντεξα)

Έχω πάρει και μια δεύτερη οπότε δεν ψηφίζω ακόμα.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 5):
ΤάκηςΣτάθηςsigarasPetranJazzman
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass tasting Οκτώβριος 2019 Romeo y Julieta Coronitas en Cedro

Δημοσίευση από sigaras »

Ευχαριστούμε τον Γιάννη, τον Νικόλα και τον Θωμά. Σαν να κουράστηκε η coronita. Για να δούμε τη συνέχεια.
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”