Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως σας φάνηκε ο ζουμπάς??

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Ιούλ 01, 2019 6:12 pm

Για τον βυθο παρέα με τα φύκια!
1
5%
Λιγο πριν τον φάνε τα ψάρια.
4
21%
Επιπλέει.
6
32%
Κολυμπάει λεμε!!!
7
37%
Όμορφο μακροβούτι!
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από harmonica »

Εικόνα

Ο συγκεκριμένος ζουμπάς καπνίστηκε προ ολίγον ημερών που αλλού στο αμάξι μιας και έχει γίνει το καταφύγιο μου το τελευταίο διάστημα.Το άναψα πουρνό πουρνό με την δροσούλα και το είχα στο αμπάρι κάνα 2 βδομάδες.Το προμηθεύτηκα και εγώ από κέντρο, λογικά ίδιο code με του Θωμά.
Ξεκίνησε ήπια με μια πολύ μικρή δυσκολία στο τράβηγμα που λίγους πόντους παρακάτω έφτιαξε- σχεδόν πάνω από την μέση 😄.
Απουσία παντελώς πιπεριών και λοιπών καρυκευμάτων με μια ιδιαίτερη μανιταρίλα,άγλυκη κρέμα, γενικά γήινες καταστάσεις.
Το θέμα μου είναι πως δεν άλλαξε καθόλου μέχρι την μέση,όπου όσο και να μου άρεσε κάπου βαρέθηκα από αυτό το ιδιαίτερο μπλεντ.
Το άλλο μισό ήταν όμως αποκάλυψη hari ς στην σοκολάτα γάλακτος με την κρέμα ξεπροβάλλοντας μια γλυκιά αλχημεία με ζαχαρουχο γάλα, μέλι και καφέ προς καπουτσίνο πετιμέζι.
Μετά το δακτυλίδι άρχισε τα τσαλιμια με τα Πιέρια,τα δέρματα και τα υγρά ξύλα..
Αν όλο το μίνι φιγκουράδο ήταν σαν το δεύτερο μέρος θα έπαιρνε χαλαρά τεσσάρι, αλλά εξαιτίας του πρώτου ένα 3/5 χωρίς πάνω ή κάτω..
Φυσικά και επιπλέει με τάσεις να κολυμπήσει και σύντομα αν αποφύγει τις κακοτοπιες και τα νεανικά σημάδια.
Τι να κάνω έχω μια ιδιαίτερη εκτίμηση στην μπράντα,αν εξαιρέσουμε τις δυσκολίες με το στρίψιμο
These users thanked the author harmonica for the post:
Haris
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
sigaras
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 26, 2018 9:30 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από sigaras »

Το περιεργάζομαι 2-3 λεπτά. Φίνο και κομψό πούρο. Αγορασμένο από μαγαζί του κέντρου, αφού ζούληξα κάμποσα για να μην πέσω σε στούμπα. Ημερομηνία Δεκ. 2018. Μωρό. Για να δούμε όμως τι λέει.

Εικόνα

Τραβάει τέλεια και η καύση άψογη. Στις πρώτες τζούρες μια υποψία βανίλιας και ξύλο. Καπνός μπόλικος. Συνεχίζει με ελάχιστη, τσιγκούνικη κρέμα και αρκετά πριν τη μέση όλα σταματούν... Καμία γεύση, κανένα άρωμα, βρε που πήγαν όλα;;; Μόνο προς το τέλος εμφανίζεται ξανά λίγο ξύλο και μια υποψία δέρματος. Δύο στάχτες μικρές, 35 λεπτά καπνίσματος και απογοήτευση για επίγευση.
Ψηφίζω με αυτό και βάζω 1/5.
These users thanked the author sigaras for the post (total 2):
ΤάκηςHaris
" κι έγιναν τα πάθη μας καπνός..."
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα!

Έχουμε και λέμε:
Μικρό, πολύ ωραίο εμφανισιακά και πάντα με άψοφο τράβηγμα.
4 έκαψα για το Mass, αγορασμένα από 4 διαφορετικά μαγαζιά.
Εύκαιρο και ιδανικό για οποιαδήποτε ώρα της ημέρας.

Γευστικό, λολουδάκια και κήπος, ξύλο και κάποιες γλύκες.
Δεν είδα ιδαίτερη μεταβολή, είδα μια σταθερότητα, ούτε άσχημο ούτε καλό αυτό. Ίσως έχω αρχίσει να γίνομαι περισσότερο απαιτητικός, είναι η εμπειρία, είναι η ...ηλικία (μου), δεν ξέρω...

Άνετο 3 στα 5.
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 3):
Spirosbusa71Harissigaras
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Στάθης »

Φούμα #2

Δεύτερο Ντιβινος με πρωινό καφεδάκι στα βόρεια... Από την ίδια κούτα με το προηγούμενο απλά το άφησα λίγο να στρώσει από παραπανίσια υγρασία (όσο το δυνατό)...

Εικόνα

Κόβω και φόκο... Τράβηγμα υποδειγματικό :D
Πιπέρι μαύρο και βαρύ γήινο προφίλ στο πρώτο τρίτο...
Λίγη κρέμα και μερικά σκόρπια ξηροκάρπια στο 2/3 με τα πιπέρια να απουσιάζουν...

3/3 γήινο τελείως μέχρι το τέλος...
Ευχαριστήθηκα πολύ το τράβηγμα του... 3, 5/5 για αυτό το στικ.

Συνολική βαθμολογία ένα γεμάτο 3.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Svensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από nikos doc »

Δεύτερο και για εμένα by the pool με ξυνο-ρουμι-lime.

Καμία σχέση με το πρώτο, πολυ πιο πλούσιο , με χώμα, καφε, λίγο φρεσκοκομμένο γκαζόν , μια νότα σπο βουνίσιο τσάι...
Τράβηγμα εξαιρετικό και κάψιμο τέλειο.
Στην μέση του κορμιού έδωσε και κατι ψιλά μέλια και λιγο ψωμάκι ψητό.
Το ανέβασα στην βεραντα για φωτό και αν και δεν έσβησε, ξαφνικά στράβωσε και ξυνισε. Δεν πειράζει ειχε άλλες πέντε τζουρες ακομα... Μα απο την άλλη 30 puff εινσι όλο και όλο...

3/5 αυτο απο εμένα.Συνολο 2/5, λόγω πολυ κακού πρώτου στικ.

Εικόνα
Haris έγραψε:
Πέμ Ιουν 27, 2019 12:06 pm
κύριοι μετά λύπης μου παρατηρώ οτι το συγκεκριμένο μαςς δεν τσουλάει.....

μόνο 11 συμμετοχές και 10 ψήφοι μέχρι σήμερα!!!!
Και το όργιο μας φιλε δεν τσουλησε όπως συνήθως...
Αλλα εκείνο ειχε μονο μια μερα για συμμετοχές.
These users thanked the author nikos doc for the post:
Svensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Τάκης »

...αν και ψηνόταν ένα μήνα (πάλι ως συνήθως), συμπληρώνω εγώ

τελικά όπως φαίνεται, μόνο εγώ έκανα μακροβούτι με τα divinos, και μάλιστα ×2...

@ Στάθης, πολύ σεξουλιάρικο το κόψιμο σου 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
nikos docΣτάθηςSvensk
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Haris »

Καπνισα σημερα το τρίτο μας πούρο του μήνα.

Μεσημέρι κάτω από την ομπρέλα κοντα 38 βαθμούς κελσιους, Η οικογένεια ειναι λιγο παραπερα παίζοντας στην άμμο και έχω αράξει στο κρεβατακι. Παρήγγειλα ένα μοχίτο (Χαλια) :? Από το μπαρ και άναψα το Ζουμπά!!!

Μου έκανε εντύπωση πόσο μαλακο ήταν Ήμουνα σχεδόν σίγουρος ότι θα τραβούσε πάρα πολύ καλά. Που να ήξερα!!!! :twisted:

Από την αρχή δεν τραβούσε καλά, OK λέω, είναι μέχρι να πάρει Μπρος να περάσει το πρώτο εκατοστο και θα φτιάξει!!!
Άρχισε πολύ δυνατά, Ξύλο κέδρος, πιπερι και μερικές νότες βανικιας ήταν οι πρώτες γεύσεις που ήρθαν.Σε συνδυασμό με το αποτυχημένο μοχίτο δε μου άρεσε η αρχη.

Καηκε το πρωτο εκατοστο και περιμενα.... περιμενα... περιμενα... Ακόμη περιμένω να φτιάξει το τράβηγμα του. Μέχρι το τέλος απλά τράβαγα και κάποιος δεν έρχονται ήμουνα και στην παραλία χωρίς επιπλέον σύνεργα να του ανοίξω δίοδο.

Πέρα από λίγες βανιλιες, πορτοκαλια και κατι λουλουδα ... τιποτα αλλο δεν εκανε.
These users thanked the author Haris for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα

Δεύτερη δοκιμή TOS NOV 16 το τελευταίο από μια σπλιταρισμενη κούτα. Δυνατό και το συγκεκριμένο όχι όμως όπως το προηγούμενο. Δεν είχε τόσο μανιτάρι, αλλά οι καφέδες και τα κακάο ήταν πλούσια. Άσπρο πιπέρι στη μέση με μπαχαρια νόστιμα αλλά μέτριας έντασης. Στο τέλος έδωσε φύλλα μαύρου τσαγιού και φρούτα με το ροδάκινο να είναι πιο έντονο. Νταξ κολυμπάει άνετα. Λιιιιγο πριν το μακροβουτι.
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Δοκιμή με στίκ αγορασμένο απο γνωστό καπνοπωλείο (αυτό που καραγουστάρουν με τα barcode) στο κέντρο των Αθηνών. Νεότατο και εμφανίσιμο κομμάτι με στοιχεία LGR DIC 18.

Αχυράτο και γήινο στα κρύα του με άψογο τράβηγμα. Ωστόσο αδίκως χάρηκα γιατι η συνέχεια ήταν κομματάκι μονότονη. Κάφες, κάποια ματζουνοβότανα και αλμύρα μέχρι το τέλος.

Με τα Cuaba σαν μπράντα πολύ δεν τα πηγαίναμε ποτέ καλά (εκτός σπανιοτάτων εξαιρέσεων - κάτι vintage που πήραμε με τον Στάθη) και αυτή την φορά ο ζουμπάς είναι λίγο πριν τον φάνε τα ψάρια :cry:
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Ιουνιος 2019 - Cuaba Divinos

Δημοσίευση από Haris »

καλο μήνα κυρίες και κύριοι!

πέρασε ο μήνας, έκλεισε και το Divinos!
ευχαριστώ τους 19 συμμετέχοντες που μοιράστηκαν μαζί μας την καπνιστική τους εμπειρία.

σε γενικές γραμμές το πουρακλάκι πήγε καλά με ΜΟ 3,16

ο sigaras το έριξε στον βυθό μιας και έπεσε σε κακό κομμάτι.
ο Τάκης έκανε το καλύτερο μακροβούτι και το έστειλε στην κορυφή.

τις περισσότερες ψήφους (7) πήρε το κολύμπι στα καταγάλανα νερά τις μεσογείου, ενα κλίκ πριν το τέλειο!

την σκυτάλη πήρε ο Βλάσης και ξεκινάει το δίμηνο μαςς....

καλα μπάνια κύριοι!
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
JazzmanSvenskχεντυ κοντουRigelianos
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”