Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Πως σας φάνηκε η Tapa??

Το δημοψήφισμα λήγει την Σάβ Ιουν 01, 2019 11:01 am

5. Δεν μου είπε τίποτα...
2
9%
4. Μου είπε δυο λόγια στα κρυφά
4
18%
3. Τα είπαμε μια χαρά
10
45%
2. Δεν ήθελα να σταματήσω το μπλα μπλα
6
27%
1. Αξέχαστη κουβέντα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Στάθης »

Tapa # 3

Ωραία μέρα σήμερα άκρως καλοκαιρινή και από το πρωί που έβγαλα το σκύλο βόλτα σκεφτόμουν ότι σήμερα θα μασσαρω...
Δεν έκατσε το προγραμματισμένο καφεδάκι της Τρίτης αλλά και το έγινε... Στικ αγορασμένο από κέντρο από κουτί που ανοίχτηκε μπροστά μου και πηρα το πρώτο... Απρίλιος του 18...
Φτιάχνω ένα ωραίο φρεντακι κόβω τη Τάπα μου και πάω πάρκο...

Εικόνα

Βρίσκω ένα παχύ ασκιανο κάτω από τα πλατάνια και αράζω...

Εικόνα

Ξεκινάει μαλακά με γλυκά ξύλα, χόρτα και ένα ελαφρύ γαργαλιστικο πιπεράκι... Ωραία λέω θα την περάσω φίνα 8-)
Τράβηγμα εξαιρετικό καπνός πολύς... Το καφεδάκι έχει πολλές σοκολάτες και ταιριάζει τέλεια με την τάπα... Έρχεται και η μόκα και λίγο τριμμένο μπισκότο με κανέλα... Έχει μέτριο σώμα και μια άγλυκη κρέμα στην επιγευση...
Κρατάει στάχτη και σκέφτομαι να κάνω long ash για να τρελάνω τον Άσσο... Αλλά ούτε σύρμα έχω περάσει ούτε το έχω ψεκάσει με Λακ και δεν περνάει λιγάκι και πάρτη κάτω :lol:

Μου αρέσει τόσο που το καπνίζω λαίμαργα αλλά κλωτσάει... Βγάζει λίγες γωνίες και κάτι μεταλλικό που με χαλάει... Λίγα μπαχαρια με κρέμα για το τέλος αλλά η μεταλλική γεύση παραμένει...

Όπως και να χει το φχαριστηθηκα πολύ
4/5 για αυτό το στικ

Συνολική βαθμολογία 3/5 γιατί το δεύτερο που κάπνισα μου έριξε τον μέσο όρο.
These users thanked the author Στάθης for the post (total 5):
Mixalis81ΤάκηςPetranGiorgos1985Assos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Ευχαριστώ πολύ τους Τάκη και Στάθη για τα τρίτα ραντεβού τους με τις Tapas τους.
Ο πρώτος πήρε δυο λόγια στα κρυφά, ενώ ο δεύτερος έπιασε σοβαρή κουβέντα!

Καταχωρήθηκαν και οι ψήφοι! Πάμε και οι τελευταίοι, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή έμειναν!!

Υ.Γ. Που την βρήκες τέτοια αφίσα ρε Τάκαρε :lol: :lol:
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Τα έχω σκίσει τα tapados απο τότε που βγήκανε, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε? Δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ και νομίζω ότι είναι ενδεικτικό το οτι όταν καίω κάποιο μεγάλο πούρο που δεν μου αρέσει στα καπάκια ανάβω μια τάπα. 'Έτσι για να ηρεμήσω λίγο. Είναι αυτό που λένε στα Αγγλικά 'reliable'. Συνήθως αγοράζω 2 16αδες και τα βάζω όλα μαζί σε ένα άδειο καμπινέτο BBF. Έτσι είναι και απο αυτό που θα καπνίσω σήμερα, SLE DIC 15
, καμπινεδάτο και ψυγειάτο.

Κόβω και τραβάει τέλεια. Στο πρε έχουμε βανίλια, χόρτο και λευκό πιπέρι, γουστάρω φουλ ήδη.

Στο άναμμα με πιάνει κατευθείαν από τα μαλλιά (τρόπος του λέγειν) με βανίλια, κεράσι και μια πλούσια γλυκιά κρέμα. Καθώς προχωράει δίνει βούτυρο noisette μαζί με φουντούκια, απίστευτο!

Από το τέλος του πρώτου τρίτου προς το μισό συνεχίζει να μην απογοητεύει παραμένοντας πολύπλοκο, με ψωμί, μαύρο πιπέρι και μπαχαρικά. Καθώς προχωράει και προς το τέλος δίνει δέρμα, δυνατό espresso και πιπέρι.

Γενικά καταπληκτικό και αν αναλογιστεί κανείς 'τι είναι΄γίνεται ακόμα πιο σπουδαίο. Θα θελα να ψηφίσω και κάνα νέο αλλά αν αναλογιστώ πως είναι αυτές οι μέρες δεν ξέρω. Προς το παρών 4/5 και βλέπουμε.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Τάκης
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Rigelianos »

Καλησπέρα σε όλους!

Ενώ τρελλαίνομαι για Mananitas, τα Tapados που είχα δοκιμάσει παλαιότερα, τα σταμάτησα χωρίς να θυμάμαι γιατί, έκαψα 4 για το mass και θυμήθηκα.

Ξεχωριστό δαχτυλίδι, όμορφο πούρο, σωστά "ζυγισμένο" για να κάθεται στο χέρι.
Εντυπωσιακότατο pre με δέρματα, σοκολάτες και πανδαισία κήπων που σου λέει "άναψέ με, θα απογειωθώ και θα σε πάρω μαζί μου!"
Great Expectations!

Αμ δε...
Η καύση τέλεια, το τράβηγμα απροβλημάτιστο, ok.
Όλα επίπεδα μέχρι το τέλος, όλα με ελάχιστα παιχνιδίσματα.
Δε λέω (sic, Χαρρυ Κλυνν) το ένα από τα 4 με τα γρασίδια του, κρέμες του, τα ξύλα και τις ποιοτικές γλύκες, έκανε μια όμορφη πτήση καίτοι χαμηλή.
Τα υπόλοιπα περίπου στα ίδια, αερκετά κλικΣ πιο κάτω.

Γενικά, σου δημιουργεί υψηλές προσδοκίες χωρίς να τις ικανοποιεί, κρίμα, 3 στα 5 από εμένα...
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καλησπέρα σας κύριοι
Απόψε καπνίζω τη δεύτερη τάπα του μήνα αγαπημένη brand που πάντα υπάρχει στον υγραντηρα μου για την πρώτη δεν έγραψα δυστυχώς γιατί ήταν κρυωμενη και μου είπε κρυφά στο αυτί να μην την εκθέσω όπως και έκανα
Πάμε στη δεύτερη από το ίδιο κουτί
Εικόνα
Στο pre βγάζει ένα ελαφρύ πιπέρι και δέρμα ενώ τραβάει φουλ
1/3 σώμα μέτριο κακάο δέρμα και ένας λουλουδοκηπος γεμίζουν το στόμα υπό τη διακριτική επίβλεψη του γλυκού πιπεριού που κάθεται δίπλα δίπλα με μια κρέμα
2/3 και ο κέδρος έρχεται στο ραντεβού να συναντήσει το δέρμα και μαζί του φέρνει μπισκότα γεμιστά βανίλια και κρέμες η στάχτη της είναι με χάρακα και το σώμα της ανεβασμένο
Εικόνα
Έτσι ευχάριστα περπατά μέχρι το τέλος μη θέλοντας να βάλει γλώσσα μέσα της ζήτησε και συγνώμη για την ατυχή στιγμή που είχα με τη συγγενή της
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post (total 3):
Giorgos1985nikos docAssos
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από radamanthys »

LCD Triantafyllos

Καλησπερίζω τη Μονή. Το πούρο κάηκε σε έξοδο μακελέματος αμνοεριφίων και συνοδεία μπύρας. Ήταν χορηγία του Τριαντάφυλλου και τον ευχαριστώ πολύ. Το πούρο έρχεται από tin του 16 όπως ενημερώθηκα. Πολλή καλή εμφάνιση και μετά τον αποκεφαλισμό του στα κρύα έδωσε χορτάρι και διάφορα βοτανικά αρώματα. Το τράβηγμα τόσο... όσο.
Εικόνα
Ανάβω και έρχονται κάποια πιπεράκια έντονα στην αρχή αλλά πιο κάλμα στη συνέχεια που περνάνε και στο ρετροχάλι. Από εκεί και πέρα χόρτο και γρασίδι. Μου έβγαιναν κάποιες γωνίες στη γεύση, αοροσδιόριστες. Δεν έμοιαζαν με αμμωνία αλλά αντιλαμβανόμουν μια οξύτητα και στη γλώσσα και στη μύτη με το ρετροχάλι.
Εικόνα
Στα μισά του στρογγύλλεψε κάπως και έδωσε ξύλα, πιο έντονα ξύλα, χόρτο και λίγα ξηροκάρπια. Στη σούμα μπορούμε να πούμε κέδρο και αμύγδαλα.
Εικόνα
Στο τελευταίο τρίτο όπως αναμενόταν βάρυνε και σκούρυνε. Έδωσε πιπέρια καυτερά και ξύλα μπόλικα, βαριά. Έδωσε και καφέδες μαζί με διαλείμματα πίκρας.
Είναι το πρώτο tapado μου και περίμενα να είναι κοντά στα Entretiempos που έχω κάψει αρκετά. Μπορεί να ήταν και το στικ, δεν ξέρω. Σαν να μου έλειψαν γεύσεις όπως γη, χώμα, δέρμα που τις πιάνω εύκολα. Ίσως γι αυτό μου φάνηκε φτωχή η επίγευση. Τα είπαμε μια χαρά αυτή τη φορά και θα επιδιώξω να τα ξαναπούμε. 3/5 από μένα.
These users thanked the author radamanthys for the post (total 2):
Mixalis81nikos doc
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

πάμε να δούμε και την δεύτερη τάπα του μήνα αγνώστων στοιχείων

το σώμα μυρίζει μέλι ενώ στο πόδι φέρνει παλιοκαιρισμένο ξύλο
με καρφιτσωμένα πάνω του καμιά δεκαριά μοσχοκάρφια
είναι και λαδερό καλά πάμε...
κόβω ρουφάω και παίρνω γρασίδι και ξερά χόρτα
τα κλαπέτα είναι φουλ ανοιχτά σαν φουγάρο κρουαζιερόπλοιου

κάνω μια ωραία καύτρα και βάζω μπρος

Εικόνα

λευκό πιπέρι αναμεμειγμένο με καρφίτσες
πρώτες ρουφηξιές έως και ενοχλητικές με έντονο το αμμωνιαζόλ
ο καπνός ντουμάνι κι εγώ στη γωνία περιμένω ν' αλλάξει ρότα
το μόνο που αλλάζει όμως είναι το χρώμα του πιπεριού από λευκό σε κόκκινο Βεελζεβούλ

μέρος δεύτερο...
προσπάθω να αντιληφθώ το λόγο που καπνίζω
η στάχτη του είναι σαν κόντρα πλακέ, οι ρουφηξιές δυσάρεστες
τα αρώματα είναι ανεκτά μόνο στο γύρνα με κάτι ψευτοκαφέδες καραβίσιους και λίγο δέρμα
μ' ένα νερό στο χέρι συνεχίζω να απολαμβάνω το απογευματινό μου κακάο...

3/3
............................
............................

αυτά :evil: :evil: :evil:

Εικόνα

μέχρι εκεί άντεξα...ψέματα δε θα πω, αίσχος κύριε πρόεδρε
μάπα λόγω νεότητας?
μάπα γιατί ήταν μάπα?
το γιατί θα το βρει η κυβέρνηση, αυτή ή πιο σωστά η επόμενη :twisted: :lol:
ειλικρινά πιο χάλια-αδιάφορο πούρο είχα χρόνια να φουμάρω

δικαιωματικά λοιπόν και σε σύνολο 2 στικ ''δεν μου είπε τίποτα''
και φοβάμαι κύριε επιλοχία μήπως κι αυτό του είναι πολύ...
These users thanked the author Petran for the post (total 2):
nikos docAssos
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από Svensk »

Αγνώστων στοιχείων αλλά με παραμονή τουλάχιστον 3 ετών στον υγραντήρα.
Ξανθό ραπερ και κάπως αραιοστριμμενο. Όπως και τον την προηγούμενη τάπα που κάπνισα για το μαςς, την κάπνισα ον δι ροοντ.
Το κρύο τράβηγμα δε έλεγε πολλά. Τσάι ίσως και βότανα. Λίγο καφέ.
Οι πρώτες τζούρες ήταν εντελώς ανεμικές. Άγευστος καπνός. Το πούρο ζωντάνεψε κάπως πριν το2/3. Κυρίαρχο ήταν το φιστίκι αιγινης. Πλαισιωμένο από γρασίδι και ελάχιστο λευκό πιπέρι. Δυστυχώς ρηχές οι γεύσεις. Χαιρετούσαν και έφευγαν.
Από τη μέση και μετά άρχισε να σβήνει. Και μετά από κάθε άναμμα πίκριζε όλο και περισσότερο. Στο τελος μου πέταξε μουστάρδα με μπουκοβο αλειμμένη σε καρβουνιασμένη σανίδα κέδρου.
Το άφησα.
Τα θυμάμαι καλύτερα τα tapados. Η προηγούμενη τάπα ήταν καλύτερη.

Ισως να ειμαι λιγο αυτηρος: Μου είπε δυο λόγια στα κρυφά.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από nikos doc »

Τελευταία μέρα σήμερα για το mass!!!
Ευχαριστούμε τους Fairlight, Spirobusa, radamathys, Petran, Svensk για τις εμπειρλιες τους με τις Tapes.
Γενικά βλέπω λίγο μπλα μπλα, αλλά έτσι είναι η Κούβα.

Σας παρακαλώ να ελέγξετε τις ψήφους σας για να δώσω τα αποτελέσματα στην επιτροπή.
This is our House!
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2630
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάιος 2019 - Vegueros Tapados

Δημοσίευση από alexandros »

LCD ASSOS
εκαψα ακομα μια ταπα για το μαςς μας
χορηγια του ασσου . μια ζουμερη φρεσκαδουρα με πολυ ωραιο κρυο αρωμα
αλλα τελειως μα τελειως διαφορετικο προφιλ απο οσες εχω καπνισει
αρκετα φλοραλ , χωρις κρεμες, μπισκοτα, γρασιδια, πιπερια κτλ
ενδιαφερον αλλα οχι η ταπα που γνωριζω και περιμενα να καπνισω

δεν μου τα ειπε πολυ καλα, δεν μου τα ειπε και ασχημα το συγκεκριμενο 3/5
4/5 η προηγουμενη
3.5 ο μο βαθμολογια που δεν υπαρχει αρα θα δωσω 3/5 γιατι η τελευταια ταπα δεν ηταν αυτο που περιμενα


Εικόνα
These users thanked the author alexandros for the post (total 2):
AssosSvensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”