Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ξεχνώ άρα υπάρχω.

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Μάιος 01, 2019 11:28 am

1. Θέλω να το ξεχάσω.
1
5%
2. Θέλω να με ξεχάσει.
2
11%
3. Δεν θα ξεχαστούμε.
10
53%
4. Καπνίζοντας το ξέχασα που ήμουν.
5
26%
5. Αξέχαστο πούρο.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Tο τρίτο που καίγεται για το μαςς.
Κωδικός Τσάι.
Τσάι στο πρε, και ως κοινώς παρονομαστής όλων των συνδυασμών γεύσεων που έβγαλε αυτή η σπουδαία φούμα. Φουντούκια χόρτα στόλισαν το 1/3.
Μετά το πούρο μ’ έπιασε από το λαιμό:
«Φιλαράκι σκοπεύω να σου πω πράγματα, οπότε άσε το βιβλίο που διαβάζεις».
«Μα, είναι πάνω το σασπένς».
«Κάνε ότι σου λέω», με ψεκάζει με λευκό πιπέρι. «Και μη με πρήζεις».
Το κοιτάζω πάνω από τα γυαλιά μου. «Πολύ αυτοπεποίθηση έχεις για Επίκουρος ο Δευτεράτος». Αφήνω το βιβλίο. «Μίλα μου λοιπόν»
Μαύρη σοκολάτα εσπρέσο.

«Ο Θεός κάποτε άναψε ένα πούρο. Ήταν με καπνά λίγο απ’ όλα και γεύσεις αχταρμά. Μερακλώθηκε όμως και σκέφτηκε:
‘’Μπορώ να το κάνω πολύ καλύτερο. Με πιο ευδιάκριτες γεύσεις βρε παιδί μου. Θα γούσταρα πχ ένα πούρο που να σε πηγαίνει από το ένα άκρο των γεύσεων στο άλλο. Ένα πούρο με γεύσεις σαν σκοτάδι και φως…’’ Ο Θεός κοίταξε γύρω του το αχανές μαύρο. ‘’Σκοτάδι και φως ε;’’ μονολογησε .
Δημιούργησε το φως, σε αντίθεση με το σκοτάδι που υπήρχε προηγουμένως. Και το πούρο που κάπνιζε όντως απέκτησε γεύσεις σαν φως και σκοτάδι. ‘’1η ημέρα’’ σκέφτηκε, και ονόμασε το πούρο Παρτάγας.

Είχε πάρει φόρα. Κυριολεκτικά ανοίχτηκε ένας ολόκληρος κόσμος μπροστά του.
‘’Τώρα θέλω ένα πούρο με πολύ βάθος’’.
Δημιούργησε το Στερέωμα δηλαδή ο ουρανός, για να διαχωρίζει τα νερά που ήταν πάνω και κάτω από αυτό.
‘’2η μέρα. Θα την ονομάσω… ε, Μπολίβαρ, αυτό είναι! Θα φροντίσω αργότερα να βγει κάποιους σπουδαίος τύπος για να δικαιολογήσω το όνομα’’.

Ασταμάτητος φαντάστηκε ένα πούρο με γεύσεις αρμύρας χώματος και χόρτων. Δημιούργησε τη στεριά και τη θάλασσα.
‘’3η μέρα’’ σκέφτηκε. ‘’Θα το ονομάσω πούρο του Ιουλίου και της Ιουλιέτας. Αργότερα θα φροντίσω να ερωτευτούν κάποιοι με αυτά τα ονόματα». Τράβηξε μια τζούρα με ρετροχάλι. ‘’Όχι, καλύτερα να βάλω κάποιον να γράψει για αυτούς τους ερωτευμένους.

Φαντάστηκε ένα πούρο με φωτεινές γεύσεις. Δημιούργησε τα φωτεινά σώματα, ήλιος, σελήνη, αστέρια.
‘’4η μέρα ‘’Θα το ονομάσω Λα γκλορια Κουμπάνα.’’ Τραβηξε μια τζούρα. ‘’Ωραίο μου ακούγεται το Κουμπάνα. Κάτι θα κάνω αργότερα μ’ αυτό το όνομα’’.

Από κεκτημένη ταχύτητα δημιούργησε τα πτηνά και τα ψάρια. Μαζί μ’ αυτά και τα πούρα Μοντεκρίστο και Ούπμαν για να τα συνοδεύουν όταν η επόμενη και κορυφαία του δημιουργία, θα τα τρώει. 5η μέρα.

Δημιούργησε τα ζώα τα ερπετά και τα θηρία. Δημιούργησε τον Αφισιονάδο κατ’ εικόνα και καθ’ ομοίωση δική Του. Και το πούρο που θα συνόδευε τα ψητά κρέατα.
‘’Κοχίμπα’’ σκέφτηκε. Κι όποιος δε γουστάρει, ξύδι’’

Την επόμενη μέρα, ο θεός είχε αράξει, κάπνιζε και γελούσε με τον διάβολο που πάσχιζε να κατασκευάσει δικά του πούρα.
«Και πως θα τα ονομάσεις ταλαίπωρε;»
Εκείνος τον κοίταξε θιγμένος. «Δεν ξέρω», αποκρίθηκε.
«Να τα ονομάσεις, Νον»
«Νον;»
«Νον».
«Δε μ’ αρέσει».
«Αν τα ονομάσεις Νον, θα ασχοληθώ μαζί σου».
«Αλήθεια; Θα σταματήσεις να κάνεις πως δεν υπάρχω;»
«Ονόμασε τα Νον και θα ασχοληθώ μαζί σου όσο γουστάρεις».

(Αναλυτικότερα βλέπε: Γένεσις, κεφάλαια α΄ και β΄)


Πουράκλα το πούρο. Είχα σταματήσει να καταγράφω γεύσεις και έγραψα αυτή την ιστορία.

Συνολική βαθμολογία 3. Δεν θα ξεχαστούμε.
These users thanked the author Svensk for the post (total 4):
PetranΤάκηςnikos docχεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8896
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

δεύτερο επικούρειο mass εδάφιο
αυτή τη φορά μ’ ένα μαυριδερό ξέμπαρκο κι αλήτικο no.2 αγνώστων στοιχείων
τροφαντό και μες τη λαδούρα, με ζουμερό ξηροκαρπάτο και σοκολατένιο pre

από την πρώτη τζούρα ο Επίκουρος μου κλείνει το μάτι
με κουταλιές γλυκό κακάο, μπόλικη κανέλα, μια πρέζα λευκό πιπέρι, και κέδρο
και τις σμουθιάρικες και γεμάτες τζούρες του να προοιωνίζουν μια απολαυστική φούμα

Εικόνα

μέσα απ’ το καραμπινάτο σώμα του η κλασική Κούβα αστράφτει και βροντάει
ψημένο ψωμί κι ένα ξινό φρούτο, δέρματα και μέλι, καφέδες και γιασεμί
συνιστούν αυτόνομες αρωματικές γιάφκες που στήνουν γευστική guerilla στον ουρανίσκο μου
με το όλον να βυθίζεται ώρες-ώρες σε μια θάλασσα από κρέμα γάλακτος
ρε είναι δυνατόν αυτό το robusto να μην αρέσει σε orismenous..??

Εικόνα

το τελευταίο τρίτο προσφέρει ένα επιδόρπιο encore υψηλών απαιτήσεων
με το πούρο έτοιμο να αρπάξει τρία Michelin αστέρια και να τα βάλει στην κωλότσεπη
φλούδα πορτοκάλι, τσάι, μαζί με μια πλάκα σοκολάτας γάλακτος και μπισκότο βουτύρου
και πικάντικους περισπασμούς από μπαχαρικά της κουβανέζικης ζαχαροπλαστικής
ολοκληρώνουν άλλη μια πτήση στις παρυφές του «μη με λησμόνει»

Εικόνα

αγαπητέ εορτάζοντα επιλοχία, και τα δύο τεμάχια που κάπνισα - σαλονιού και αλωνιού - ήταν υπέροχα
ο συνολικός βαθμός μου είναι «4» με τα τσαρούχια: «καπνίζοντας το ξέχασα που ήμουν»

καλή συνέχεια!
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Μερσί Ντον :)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από alexandros »

μιας και δεν με βλεπω να καψω αλλο επικουρο θα μεινω με αυτο που δοκιμασα και θα προσπαθησω να τον ξεχασω
These users thanked the author alexandros for the post:
Svensk
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Εικόνα

Και ο δεύτερος επίκουρος του mass, αυτός μπαλκονάτος με ησυχία πριν την μπασκετική καταιγίδα.
Απο Καμπίνεδακι δικό μου, RUM ABR 17, τα κρύα του με πήγαν σε εσπρεσακι με λιγο πιπέρι.
Κάνω και ενα Corto, και βουρ.
Σμουθάρικο τραβηγμα, με κρεμα και χλωρά χόρτα. Μια πρεζα πιπέρι, νότες κέδρου....μια χαρά.
Μενει λιγο έτσι , τελειώνει το πρώτο τρίτο γλυκαινοντας το όλο στυλ, παίζει και το καφεδάκι το ρολο του.
Φεύ, έβαλα Speyside εκλεκτό , Glen Grant 10, να δέσει με τα γλυκα ανατολίτικα μπαχαρια του μάγκα,
και έκανα πολυ καλά!
Κατι λεμόνια, κατι βανίλιες, κατι μέλια απο το ουΐσκι, κατι καφέδες, κατι κρέμες ,κατι μπαχαρια απο το πουρο,
και ολα ειναι πιο όμορφα.
Άλλαξε το level, απο ενα απλά καλο Hoyo, τούτο βρήκε το ταίρι του και έφυγε.
Δεν το λες ελαφρύ για κανένα λογο, μεστωσε. Φρυγανιά φρέσκια με βούτυρο, πασπαλισμένο φουντουκι.
Και τα μέλια απο την Σκωτία.....

Εικόνα

Το πήγα λιγο σβέλτα, έβγαλε αγριάδες μια πικρή νότα σαν καμένη σοκολάτα , και στην μύτη.
Μόλις χαλάρωσα λιγο, να οι καφέδες, να οι κρέμες. Πολυ ωραίο πουρο κύριε Επιλόχια.
Παει η πρώτη μπάντα , δίνει πολυ πικρή σοκολάτα στα όρια του περίεργου. Έλα μην μου τα χαλάς τωρα.....
Ευτυχώς το ουΐσκι κανει πυρόσβεση με γλυκό του κουταλιού λεμόνι, και λάδια με το κιλό...ρε αυτο ειναι μόνο 10 ετών???

Έδωσα και 3-4 λεπτά στον Επίκουρο, ίσιωσε πάλι. Άφησε τα ζόρια στην άκρη, στρογγυλοκαθισε σε προφίλ καφε, γάλα, καβουρδισμένα φυστίκια, έριξε και λιγο καρύκευμα. Μάλλον λευκά και πράσινα πιπερια. Και ναι πολυ φουντουκι.
Δίνει και δυο τζουφιες, χωρίς προορισμό. Μάλλον παει προς το τελος του.
Σιγουρα δείχνει πως θέλει μερικούς μήνες ακομα για να κατασταλάξει.

Ανοιξιάτικο πουρο ο Επίκουρος. Θέλει να καταναλωθεί φρέσκος, ή με 3+ χρόνια πανω του.
Και αυτο θα πάρει ενα 3/5, για το ανεκπλήρωτο των υποσχέσεων του πρώτου μέρους.
Δεν θα ξεχαστούμε , ειναι σίγουρο, αλλα το χέρι μου θα παει πιο πολλές φορές στο αδερφάκι του με το νο1!!
These users thanked the author nikos doc for the post (total 3):
Τάκηςkonstadinos23Svensk
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Ίσως orismenoi να εκπλαγούν αλλά χαίρομαι (πραγματικά) που πρόκειται να το καπνίσω. Ο λόγος είναι απλός, το καπνίζω σπάνια και το mass είναι πολύ καλή ευκαιρία (γιατί από μόνος μου δεν…).

H κρύα οσμή βγάζει βρεγμένη γη και λίγο μέλι, το pre είναι ανύπαρκτο. Όταν λέμε ανύπαρκτο, εννοούμε αέρας σκέτος. Το τράβηγμα είναι καλό, ένα κλικ πιο χαλαρό από το ιδανικό.

Στο ανάμα δίνει ελαφρύ λευκό πιπέρι, αρκετό ξύλο και μια χαρακτηριστική για Hoyo ξηρότητα (dryness). Αν και το πούρο έχει ‘κάποιο’ σώμα σε αυτό το σημείο, εντύπωση δημιουργεί το αρκετά σύντομο και ρηχό aftertaste. Γενικά δεν είναι κακό, απλά είναι πολύ λίγο, σε όλα τα επίπεδα.
Στο τέλος του πρώτου τρίτου φαίνεται να ετοιμάζεται να κάνει μια κοιλίτσα και να χαμηλώνει εντάσεις (δηλαδή να πάει από το ελαφρύ προς το αέρας). Ευτυχώς συνέρχεται γρήγορα και αλλάζει προφίλ κερνώντας κίτρο και μια πολύ ελαφριά σοκολάτα γάλακτος. Συνεχίζει μέχρι το τέλος πάνω-κάτω στο ίδιο μοτίβο εμπλουτίζοντας το ενίοτε με κανέλα, δυόσμο, εσπεριδοειδή και ψωμί. Σώμα ελαφρύ και για νικοτίνη ας μην μιλήσουμε καλύτερα.

Παράλογο (το λιγότερο) όνομα για τέτοιο πούρο. Φαίνεται ότι στις μέρες μας μαζί με την παραχάραξη της ιστορίας διαπράττεται και η παραχάραξη της φιλοσοφίας. Δεν σας κρύβω ότι με κάλεσε στο τηλέφωνο φανερά ενοχλημένος ο φιλόσοφος Μπόκολης ο οποίος είναι ιδιαίτερα ευαίσθητος στα θέματα της Επικούρειας φιλοσοφίας.

κ. οικοδεσπότα είναι κλασσική περίπτωση πούρου 2/5 για μένα, θέλω μα με ξεχάσει.
These users thanked the author Fairlight for the post (total 2):
ΤάκηςSvensk
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8896
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

...τι τραβάτε κι εσείς οι Πυθαγόρειοι 8-)
These users thanked the author Τάκης for the post:
Fairlight
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
konstadinos23
Δημοσιεύσεις: 573
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 12:50 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από konstadinos23 »

Εικόνα

Ο επίκουρος που θα καπνίσω είναι αγορασμένος από ένα μικρό πουρομαγαζο του κέντρου με κωδικό BRE MAR18

Το τράβηγμα είναι ελαχιστα σφιχτό με σοκολάτα και κεδρο στο pre
Στο ποτήρι Aberlour 10
Εικόνα

Φωτιά στον επίκουρο λοιπόν και ξεκιναει με χλωρά χόρτα και λουλούδια
Οι επόμενες 9-10 τζουρες είναι το ίδιο, και λέω ωχ έτσι θα πάμε;
Λες και με άκουσε
και βγάζει απ το τσεπάκι σοκολάτα γάλακτος ανακατεμένη με μπαχάρια
Βγάζει και λίγο ξύλο παρακάτω
Προς το τελος του 1/3 κρεμα και ζάχαρη έρχονται και το κιλό
Το δεύτερο μερος ξεκιναει οπως τελείωσε το 1/3 με μπόλικη κρεμα και ζάχαρη ενω καπου καπου πετάει αποξηραμένα άνθη
Μπισκότο για λίγο και ξανά κρεμα
Εικόνα

Εικόνα

Τελευταίο μερος και η κρεμα είναι ακόμα εκεί ακούνητη
Παρακάτω μου δίνει μια φέτα ψωμί με μέλι και μια υποψία πιπεριού και
κλεινει με καφέ σκέτο....

Βάιε 4/5 από μένα

Εικόνα
These users thanked the author konstadinos23 for the post (total 2):
JazzmanMixalis81
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Ευχαριστούμε τους προλαλήσαντες και συνεχίζουμε. 8-)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Jazzman »

Βρήκα την ευκαιρία να κάψω και ενα 2ο στικ του Επίκουρου. Περφορμανς καρμπόν με το 1ο, ανοιξιάτικο και λουλουδάτο με αρωματικά βότανα. Δε μπαίνει στο πάνθεον του '19 αλλά δε χαραμισα και ενα καπνικό σεσιον. Τίμιο, επιμένω 3/5ΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post:
Svensk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”