Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ξεχνώ άρα υπάρχω.

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Μάιος 01, 2019 11:28 am

1. Θέλω να το ξεχάσω.
1
5%
2. Θέλω να με ξεχάσει.
2
11%
3. Δεν θα ξεχαστούμε.
10
53%
4. Καπνίζοντας το ξέχασα που ήμουν.
5
26%
5. Αξέχαστο πούρο.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8897
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Τάκης »

ως είθισται στο σημείο αυτό ανακοινώνεται o επόμενος οικοδεσπότης mass, ο οποίος σύμφωνα με την επετηρίδα είναι ο: Nikos doc
These users thanked the author Τάκης for the post (total 3):
Mixalis81Στάθηςnikos doc
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Στάθης »

Δοκιμή #1

Είναι ένα πούρο που δεν το έχω πολυκαπνίσει, δεν έχω στοκ και μάλλον δεν θα χω και στο μέλλον... Με λίγα παραπάνω χρήματα παίρνεις το Especial και με λίγα λιγότερα το Petit Robusto που είναι τα 2 που καπνίζω περισσότερο από τη Marca... Όσα έχω καπνίσει είναι σκόρπια στικ από Ελλάδα και εξωτερικό με όχι τόσο καλές εντυπώσεις...
Για πάμε στα της φούμας τώρα... Καπνίζω ένα τουμπάτο άγνωστων λοιπών στοιχείων, αγορασμένο χύμα από πουρομάγαζο του κέντρου...
Κόβω και κάνει το γνωστό λακκάκι που πολύ αρέσει σε orismenous 8-)

Εικόνα

Τράβηγμα σφιχτό... Ευτυχώς είχα μαζί το κολονοσκοπικό εργαλείο και έγινε δουλίτσα...
Ξεκινάει με ελαφρύ κέδρο και κρέμα... Λίγη άγλυκη σαντιγί για τη συνεχεία αλλά όλα τσιγκούνικα...

Εικόνα

Ο καπνός λίγος και στο 2/3 με ξύλα και κάτι ματζουνοβοτανα με πικρή επίγευση...
Το πίεσα μάλλον :roll: Το πάω πιο χαλαρά και φεύγει η πικρίλα και τη θέση της παίρνει μια φουντουκοκρεμα που όμως δεν κρατάει πολύ :evil:
στο 3/3 ανέβασε λίγο ένταση με ξύλα ματζουνια και μαλακά πιπέρια...

Εικόνα

Νταξ... :|

Ένα 3 του το βάζω

Θα καπνίσω άλλο ένα από την ίδια κούτα που κάπνισε και ο Αλέξανδρος και μετά θα ψηφίσω
These users thanked the author Στάθης for the post (total 4):
AssosalexandrosSvenskJazzman
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Γνωστός και εξαίρετος επικούρειος ο επιλοχίας του μηνός Απριλίου, έτσι λοιπόν και το πούρο της επιλογής του. Η προμήθεια και η δοκιμή του πούρου έγινε στο LCDH της Κρακοβίας, κατα την διάρκεια επίσκεψης μου την προηγούμενη εβδομάδα. Παραγωγή LGR ABR 18.

Όχι ιδιαίτερα λιπαρό στην όψη και την αφή αλλα μύριζε κλεισούρα, παρα την νεότητα του. Άψογο τράβηγμα και πρώτες γεύσεις απο κάτι χορτάρινο παρέα με μπόλικο καρύκευμα.

Ο επίκουρος ο δεύτερος, εισήλθε στον τροπικό του Monterrey, φορτωμένος με ένα δεμάτι ξυλεία, μπόλικη στιφάδα αλλα και κάποιες αναλαμπές απο κάτι κιτρώδες σαν φλούδες απο πορτοκάλι (;). Τα πιπέρια έδιναν και έπαιρναν με το καλημέρα - και ήταν μπόλικα τα άτιμα. Ωστόσο δεν μου φάνηκαν καθόλου ενοχλητικά. Το πρώτο 1/3 έκλεισε ικανοποιητικά και με κράτησε σε μια σχετική εγρήγορση.

Είσοδος στο 2/3 με αλμύρα, σαν κέλυφος απο καρύδι. Η καύση είναι υποδειγματική και ο διπλοεπίκουρος συνεχίζει να χαρίζει απλόχερα την ξυλεία του. Τόση πολύ, που άνετα έκανες refurbish το κατάστρωμα Κολόμβιας καραβέλας. Τα πιπέρια του εκεί, σταθερά και αμετάβλητα.

Τελευταίο τρίτο. Αρκετά πιο tangy/στιφό και πολύ γεμάτο στην γεύση. Ένα συνολικό προφίλ που δεν μεταβλήθηκε σημαντικά καθόλη την διάρκεια της 1.5 ώρας περίπου που χρειάστηκε για να το καπνίσω. Ιδανικά θα το περίμενα περιπλοκότερο και με περισσότερες εναλλαγές γεύσεων.

Τελειώνοντας το κάπνισμα σημείωσα ένα 3/5 και σίγουρα δεν θα ξεχαστούμε. Αυτή θα είναι και η τελική μου βαθμολογία για το Epicure No.2.


Εικόνα
These users thanked the author Tournesol for the post (total 2):
PetranSvensk
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Part 1

Ομολογω πως δεν συγκαταλεγομαι στους φαν του Λακου...Ο επίκουρος 2 που έκαψα ήταν αγνώστων στοιχείων στικ, το οποίο το είχα κάνα χρόνο σε jar...
Εικόνα
Το πούρο είναι φουλ στα λάδια με όμορφο, σοκολατένιο ραπερ...
Με το άναμμα, σκανε δέρματα, πιπερια και κέδρος στις πρώτες τζούρες.
Απίστευτο τράβηγμα, αερατο...
Μετά το πρώτο εκατοστό, βγάζει ποδαριλα :lol: μαζί με αγλυκη κρέμα και ελληνικό καφέ που υποβόσκει...
Συνέχισε με κάτι σαν μέλι, πασπαλισμένο με τριμμένο πιπέρι και πικραμυγδαλο!
Στα 2 εκατοστά καφτρα, σμουθιασε απότομα σε σχέση με τις καρφίτσες που πετούσε πριν και αναδύθηκαν εξωτικα μπαχαρια με επιγευση μαύρης σοκολάτας...
Εικόνα
Και κάπου εκεί, λίγο πριν τη μέση περίπου σκανε τα μέλια, πίσω από τις κρέμες, κακάο και κανέλα μαζί με παντεσπάνι...Μιλάμε για ωραία σμουυυθ γλύκα!
Στο 3ο μέρος, η γλύκα παρέμεινε, έχοντας παρέα ένα φλιτζάνι καφέ, ξύλα, βότανα και ποικιλία πιπεριων....
Απολαυστική επικουρεια φουμα κυρ. επιλοχια μου...
Αξέχαστο δε το λες, επειδη ομως φλέρταρε θα δώσω ένα 4.5/5 , έχοντας ένα ακόμα να κάψω πριν την τελική βαθμολογία!
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 2):
χεντυ κοντουSvensk
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Ευχαριστουμε τους Σταθη και μιχαλη, και συνεχιζουμε :D 8-)
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Εικόνα
Το δεύτερο στικ του μαςς.
Το πρωτο στικ από κούτα. JUN 2012.
Κλάρο χρώμα και κάπως σφιχτοδεμένο.
Στο πρε έβγαλε αρκετό άχυρο και λίγο δέρμα. Αρκετά διαφορετικό σκέφτηκα.
Ενώ άρχισε με μια πανδαισία πιπεριών, και βανίλιας ξαφνικά, σταματάει να τραβάει καπνό.
Δηλαδή ρουφούσα αέρα ενώ καιγόταν. Επέμενα να ρουφάω μέχρι που πίκρισε η γλώσσα μου.
Ανταμείφτηκα όμως. Πήρε μπροστά και με κέρασε μια αχυρένια παλέτα πάνω στην οποία χόρευαν
κρουασάν βουτύρου, σοκολάτα γάλακτος, ελληνικοί καφέδες και όπως είπα: πιπέρια.
Εικόνα
Το 3/3 δυστυχώς χάλασε κάπως. Μια στυφή σταφίδα έκανε την εμφάνιση της και το δέρμα έσκαγε
σαν πυροτεχνήματα που κάλυπταν τα πάντα.
Πάγια αρχή μου, όταν μια φουμα χαλαει να ευθανατίζεται.
Δεν ήταν τόσο καλό όσο το προηγούμενο. Η συνολική βαθμολογία έως τώρα
είναι Δεν θα ξεχαστούμε+. Ευελπιστώ να καπνίσω ένα ακομη.
These users thanked the author Svensk for the post:
χεντυ κοντου
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Jazzman »

Κυριακή με λιακάδα χτες οπότε ευκαιρία να κάψω την ψησταριά που είχε μουλιάσει φέτος από τις βροχές.
Την όλη διαδικασία συνόδευσε ο επίκουρος ο 2ος για τον σκοπό του mass. Φρέσκος, του ’18 και αγορασμένος από κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας.

Λοιπόν, τράβηγμα ιδανικό, ούτε πολύ σφιχτό ούτε πολύ χαλαρό. Καύση, αν και το άναψα άτσαλα με αποτέλεσμα να κάνει ένα μεγάλο δάκρυ στο πλάι, δε χρειάστηκε ούτε μια φορά να ασχοληθώ μαζί του. Καπνός καλός αλλά όχι όσο γεμάτος και πλούσιος μου αρέσει.
Στα της γεύσης, ξεκίνησε πολύ ευχάριστα με κρέμα γάλακτος και καραμέλα. Ξυροκάρπι με έμφαση στο καρύδι και πολύ ευχάριστες νότες από πικραμύγδαλο. Επικρατούσα γεύση, ένα αρωματικό μπουκέτο λουλουδιών σε συνδυασμό με μυρωδάτα βότανα.
Ένα ανοιξιάτικο πούρο που μπορεί μεν να μην ενθουσίασε αλλά σίγουρα δεν απογοήτευσε. Ένα 3.5/5
ΕικόναΕικόνα

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από nikos doc »

Επίκουρος Νο.2 δοκιμή πρώτη:

Καπνισμένο σε κάποια Εθνική, on the road, παρέα με καφεδάκι με ελαφρύ σώμα και πολλά φρούτα από την Αιθιοπία.

Κρύο λουλουδατο, κρεμώδες, αλλά και με λίγο μπαρούτι.
Με την φωτιά , ο Επίκουρος πιπεριάς, και χρειάστηκε πέντε τζούρες για να κάτσει. Φρέσκος έτους ABR 18.
Με την ηρεμία, έρχεται μια κρέμα σήμα κατατεθέν να κάνει παρέα στα πιπέρια και να τα στείλει στο backround.
Μοσχομυριστός καπνός ,αρωματισμένος με γλυκό γιασεμί και λεβάντα με εξπληξε, με τον επίκουρο να γλυκαινει και να μαλακώνει χιλιόμετρο με το χιλιόμετρο. Τα πιπερακια πάντα εκεί , αλλά μόνο σαν ιδέα να νοστιμευουν το όλο.
Κρέμα, καφές, αυτή η παρέα λουλουδιών...κάποιος τον χαρακτήρισε ανοιξιάτικο πούρο!! Μα φυσικά είναι!
Λίγο στο τέλος πήγε να βαρύνει, μα δεν τα κατάφερε, έκοψα λίγο ρυθμό και με πήγε ευχάριστα καινlight, μέχρι που το άφησα κάπου στην Τρίπολη.

Πολύ ωραίος ο μάγκας, καλή αρχή! 3,5/5

Υ.Γ Αγοράστηκε από ένα μαγαζί στην Καλαμάτα ,που το τρεχουν δύο καταπληκτικά παιδιά. Έχουν μια ντουλάπα που για τα μεγέθη της περιοχής είναι υπερπλήρης και άψογα συντηρημένη. Πραγματικά οι συνθήκες με εντυπωσίασαν ,όπως και το μεράκι τους! Τους ευχαριστώ πολύ! Με ένα απλο search θα τους βρείτε αν σας βγάλει από εκεί ο δρομος σας!

Εικόνα
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Jazzman
Δημοσιεύσεις: 906
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2018 8:16 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Jazzman »

@Nicos Doc, μου φαίνεται τα στικ μας πρέπει να ήταν ξαδερφάκια

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

These users thanked the author Jazzman for the post:
nikos doc
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Ευχαριστουμε και τον μοναχο Νικοντοκι, και συνεχιζουμε.
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”