Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Ξεχνώ άρα υπάρχω.

Το δημοψήφισμα λήγει την Τετ Μάιος 01, 2019 11:28 am

1. Θέλω να το ξεχάσω.
1
5%
2. Θέλω να με ξεχάσει.
2
11%
3. Δεν θα ξεχαστούμε.
10
53%
4. Καπνίζοντας το ξέχασα που ήμουν.
5
26%
5. Αξέχαστο πούρο.
1
5%
 
Σύνολο ψήφων: 19
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Assos »

Ευτυχώς βρέθηκε ο χρόνος να μασσαρω και εγώ φίλοι μου!!
Αγορασμένο το στικ από γνωστό μαγαζί του κέντρου παρέα με το γνωστό συνταξιδιώτη Στάθη, και Διαλεγμένο από μια κούτα ανοιχτή του 18’.
Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να εγγυηθώ ότι τα πουρα που είχε μέσα ήταν της ίδιας κούτας μιας και τα χρώματα μέσα των πούρων διέφεραν εκπληκτικά μεταξύ τους... πήγε το χέρι μου στο πιο σκούρο! Ξεχώριζε σαν τη μύγα μέσα στο γάλα! Κατράμι! Άψογο χωρίς σκασίματα και σχετικά μαλακό! Αρκετά λαδερο και μυρωδάτο!
Κρύες μυρωδιές από πιπεριά ανακατεμένα με μέλια ανοιξιάτικα άνθη πορτοκαλιάς, αμυγδαλιάς λίγο βρεγμένη γη, ίσως να έπαιξε το ρόλο εδώ ότι το πουρο φαινόταν να έχει λίγο υγρασία παρά πάνω...

Εικόνα

Πραγματικά ένα πούρο για όσκαρ εμφανισιακά!
Κοψημο και ρουφηγμα... και κάπου εδώ έρχεται το πρώτο ωχ... σφιχτό... όχι στουμπα... όχι ακόμα δηλαδή!
Μυρωδογεύσεις στο πρι, καπνός, γη και λίγα γλυκά πιπερακια..
Φωτιά λοιπόν και εδώ έρχεται το δεύτερο ωχ!!
Επιθετικό αρκετά δείχνοντας ότι έχει σώμα από την αρχη, αλλά με μια ξηρότητα και αρκετές γωνιές! Μια μονότονη γεύση πιπεριού και κέδρου, ενοχλητικά έντονη όμως...
Λέω είναι η αρχή, μην το καταδικάσω... είχα πραγματικά όλη τη καλή διάθεση...

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Καποια στιγμή κοντά στο τέλος του πρώτου τρίτου προσπάθησε μια δόση ελαφριάς κρέμας σοκολάτας να βγει από τα σκεπάσματα του κέδρου και του πιπεριού, αλλά ήταν βαριά η κουβέρτα. Πολύ βαριά. Όταν προστέθηκε δε και μια έντονη γεύση ξηρού καπνού, η κουβέρτα έγινε ασήκωτη! Δε μπόρεσαν να βγουν ούτε οι σοκολάτες.... που κάπου εκεί ήταν αλλά δεν... το ίδια και ο καφές... το σφιχτό τράβηγμα γινόταν ακόμα πιο σφιχτό...
Προσπάθησα να το πάω πιο χαλαρά μήπως και...

Εικόνα

Προσπαθούσα μεν αλλά... τα λάδια στο ράπερ του πάντως εξαιρετικά στην όψη... ιδού και μια φωτό...

Εικόνα

Βάιε δε μπόρεσα άλλο να συνεχίσω να παιδεύομαι...
Από φωνή μ....ί και από μ....ί φ/ρα το πούρο!!!
Μιας που μόλις είχα σχολάσει από το κρεοπωλείο και δεδομένο των ημερών πήρα το τσιγκέλι και το κρέμασα!!


Εικόνα

Θα πάρει το δρόμο του οβελία την Κυριακή...
Το πούρο το βαθμολογώ με 2 και αυτό μόνο για την εμφάνιση... στα υπόλοιπα προσωπικά... νιεντε...
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1034
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Svensk »

Σπανιο να βρεις στουμπα σε Επι 2. Για αυτό και μονο :lol: έπρεπε να βαλεις υψηλοτερη βαθμολογία :lol:
These users thanked the author Svensk for the post:
Assos
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Haris »

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Καποια πουρα απλα τα αγαπας οπως και μα ειναο!
Τα συνυθιζεις, τα προτιμας και τα καπνιζεις ξανα και ξανα!!!

Ενα κλικ πριν τον τελειο!!!
These users thanked the author Haris for the post (total 2):
radamanthysSvensk
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Δεύτερη φουμα για τον δεύτερο επίκουρο...

Άλλο ένα εμφανισιακά αψεγάδιαστο και λαδιαρικο πούρο...
Εικόνα
Αφού προχώρησα σε ιεροτελεστία ζουλιγμα-μυρισμα-κοψιμο-pre εν τέλει ανάβω...
Ξεκίνησε με μπόλικο δέρμα και ανοιξιάτικα μοσχοβολιστα λουλούδια...
Στον χορό μπήκαν πιπερια, ψημενοι ξηροί καρποί κι όσο προχωρούσε έκανε και μια περασια η μαύρη σοκολάτα παρέα με βαρύ ελληνικό καφέ στη χόβολη...
Αλμύρα , σοκολάτα ρεπουσα προς γάλακτος, μπαχαρια , καποιες τσιγκουνικες δόσεις κρέμας και τσιλι είχε το 2ο τρίτο...
Εικόνα
Στη συνέχεια ο επίκουρος απέκτησε σώμα , βγάζοντας βαριά δέρματα, κακάο και πιπερια ...Έκλεισε με βρεγμένο χορτάρι και γη...

3/5 Για τον συγκεκριμένο επίκουρο και 4/5 συνολικα, για τις δύο πολύ ωραίες φουμες που μου χάρισε!
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Svensk
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Στάθης »

Κάπνισα ένα δεύτερο στικ χύμα από πούρομαγαζο του κέντρου ίδια κούτα με αυτό που καπνίσει ο Αλεξ.
Παρέα με 2 orismenous και ψαρομεζεδες...

Εικόνα

Εικόνα

2,5/5 για αυτό το στικ

Συνολική βαθμολογία ένα 3
These users thanked the author Στάθης for the post (total 2):
HarisSvensk
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
suleygiannis
Moderator
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 7:28 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από suleygiannis »

Εικόνα

Να κάψω κι εγώ το πούρο του μήνα. Αγορασμένο χύμα από Κολωνάκι, με κωδικό κούτας Φεβρουάριος 2018.
Εμφανισιακά τα σπάει, σκουρόχρωμο καλοδουλεμένο ραπερ, ελαφρώς στουμπωμένο και σφιχτό πούρο. Από κρύα αρώματα επίσης τα σπάει. Σοκολάτα, κρέμα, σταφίδες, λίγο πιπέρι. Ρε λες να έπεσα σε καλό;
Έχει μια επιθετικότητα στην αρχή λόγω της νιότης του με αρκετή νικοτίνη, αλλά αφήνει μια ωραία επίγευση σοκολάτας. Έχει κάπως σφιχτό τράβηγμα αλλά βγάζει καπνό. Ψάχνω τις γεύσεις στην αρχή, ξύλο ζάχαρη, σοκολάτα, αλλά έχει αρκετή νικοτίνη το πούρο. Νιώθω ότι το ίδιο πούρο σε 6 μήνες θα ήταν καταπληκτικό.
Έχει σώμα πάντως και η συνέχεια είναι ενδιαφέρουσα με κρέμα αλλά και φουλ ξηρούς καρπούς. Ταιριάζει και με μία weiss που έχω βάλει. Ε από το τέλος του πρώτου τρίτου μεχρι το τέρμα πήγε με ξηρούς καρπούς και ζάχαρη άχνη χωρίς εναλλαγές.
Δεν ήταν κακό πούρο σίγουρα. Η βαθμολογία μου είναι 3,5/5. Θα του βάλω δε θα ξεχαστούμε
These users thanked the author suleygiannis for the post:
Svensk
Ρε μαν ρε μπρο
Άβαταρ μέλους
Petran
Δημοσιεύσεις: 1354
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 3:28 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Petran »

Εικόνα

τα Hoyo είναι η μπράντα που μου ταιριάζει και της ταιριάζω
τούτο δω το robusto του '12 από Περαιώτικο καλάθι δεν αποτελεί εξαίρεση

ανοιχτόχρωμο, στάζει μέλια και μοσχομυρίζει φρεσκοφουρνισμένα μπισκότα
δε χορταίνω πραγματικά να το μυρίζω
υγρασία, κλεισούρα και μπαούλα στο pre

η εκκίνηση περιλαμβάνει κόκκους λευκού πιπεριού και λουλούδια
το τράβηγμα είναι ισορροπημένο ακριβώς όπως μου αρέσει
στην αργή και βασανιστική του καύση προστίθενται μπαχαρικά, ψημένο ψωμί, καμμένη ζάχαρη
μια κρέμα αχνοφαίνεται αλλά δεν φτάνει το γκάζι για να κάνει ''τσα''
λίγο πριν το κλεισιμο του 1/3 αρχίζει να δίνει...
αμυγδαλωτά, ουζοκούλουρα και σταφίδες
έχει σώμα στο light αλλά αυτή η αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι, προσωπικά με τρελαίνει
το ομολογώ...είναι το ρομπούστο μου...τέλος

Εικόνα

το δεύτερο μέρος κυλά φορτώνοντας πάκα εσπεριδοειδών κίτρο πιθανότατα
έχει και φλούδες από τροπικά φρούτα μιξ
ο Επίκουρος με βυθίζει σε βαθύτερες σκέψεις...
το φόρουμ, η παρέα, οι αξιόλογοι άνθρωποι που έχω γνωρίσει
η τεράστια βιβλιοθήκη που έδωσε τη δυνατότητα να αντιληφθώ το προφίλ που μου κάνει κέφι
μία μόνο λέξη...Ευτυχία!!!

κλείνει μια παρένθεση και μόνο



και συνεχίζουμε ξανά με αμυγδαλωτά, σταφίδες, ένα σφηνάκι μαύρο ρούμι και λιβάνια
για να τελειώσει ένα ακόμα απολαυστικό τρίτο

στο 3/3 πια πετάει στα σύννεφα μ' εμένα μοναδικό επιβάτη
κρεμ καρακρεμ με φουλ καβούρδισμα στα πάντα
λούνα παρκ, μαλλί της γριάς, ρόδες τραινάκια και συγκρουόμενα
σαν παιδάκι με κοντό παντελονάκι, χώνω τη μύτη μου παντού μη τυχόν και χάσω ίχνος καπνού
μικρό φρέσκο αμύγδαλο Λαμίας και πλουσιοπάροχη μόκα

Βάϊε, τίποτα λιγότερο από ''Αξέχαστο πούρο''

Εικόνα
These users thanked the author Petran for the post (total 6):
Τάκηςnikos docAssosMixalis81Svenskχεντυ κοντου
Tο "πούρο" είναι κάτι πολύ (και πολλά) περισσότερο από ένα πούρο
Τάκης, Έλληνας Aficionado
Giorgos1985
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2019 7:28 pm

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από Giorgos1985 »

Καλησπέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη.Τι καλύτερο να καπνίσεις το πούρο του mass μετά από μπόλικο ψητό? Αφού έφτιαξα τη φρεντιά μου άραξα παρέα με τον επίκουρο!! Στα κρύα είχε καφέ και καρύδι ενώ στο 1/3 κινήθηκε με ξύλο και καφέ με το ξύλο να είναι πιο έντονο!
Εικόνα
Στο 2/3 δέρμα και νοτισμενη γη έπαιξαν μπαλίτσα με το ξύλο να είναι πάντα εκεί ενώ στο 3/3 κάποιες φλοράλ νότες έσκασαν ανάμεσα σε βαρύ ξύλο και πιπέρι
Εικόνα
Ήταν ελαφρώς μονότονο χωρίς πολλές εναλλαγές με το ξύλο να είναι αρκετά έντονο 3/5 δε θα ξεχαστούμε με τον επίκουρο!!
These users thanked the author Giorgos1985 for the post (total 2):
Spirosbusa71Svensk
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από harmonica »

Ο Επίκουρος καπνιστηκε το Σάββατο το μεσημέρι παρέα με κάποιους orismenous και μη, δίπλα σε κάτι ράγες, αναζητώντας σκιά και κάλυψη από ρετσίνα και βελόνες Εικόνα..
Η αλήθεια είναι ότι άλλο θα έκαιγα, αλλά η χαρά μου να βγω οξω με έκανε να το κόψω και να το κάψω μηχανικά πειράζοντας τον αντιπρόσωπο και μεγαλοεπιχειρηματία του Μποκολη,ο οποίος κατέφθασε με έναν επαγγελματία οδηγό της γνωστής κίτρινης φυλής.
Τέρμα η σάλτσες..
Τον επίκουρο οουυυ τον αγαπάω,
Τον βου καθόλου..
Ε αυτός ήταν η εξαίρεση. Κάτι η παρέα, κάτι το μέρος, κάτι η νηστεία, το ρομπουστο αυτό το φχαριστηθηκα.
Φεβρουάριος του 18 νομίζω από Κολωνάκι μεριά με ωραίο λαδερό μποντι και μια σοκολατένια εσανς αν έπεφτες πάνω του.
Ξεκίνησε με τη μία με ξύλα μαλακά, κρέμες, λευκά φρεσκοτριμενα πιπερομπαχαρα και ολίγο χαμομήλι από το dna του λακου. Ο συνδυασμός Βάις με λακο πήγαινε απίστευτα μέχρι που η μπύρα έγινε κατουρο από την ζέστη.
Στην συνέχεια ανέλαβαν τα ξυροκάρπια με ολίγο καφε ελαφρύ και ξύσμα από σοκολάτα γάλακτος..
Το μπλεντ γκυκανε λίγο ακόμα με ζάχαρη καστανή και ενδυνάμωσε λίγο και την ένταση του στοκ. Νομίζω 1-2 τζουρες ένιωσα κάτι σαν γκρέιπ φρουτΕικόνα
Το τελευταίο μέρος κατεβάσε τις εντάσεις της γλύκας και ανέβασε τα καβουρδισμένα ξυροκάρπια,τα ξύλα και τα δέρματα.Η νικοτίνη ανέβηκε και άλλο και έφθασε αρκετά ψηλά, λίγο περίεργο αυτό για Ογιο(τι?? Φεβρουάριος του 18’ ρε μ@@@).
3,5/5 γιατί μου χάλασε πολύ το τρίτο μέρος


Εικόνα

Στάλθηκε από το MI 8 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

These users thanked the author harmonica for the post:
Svensk
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Απρίλιος 2019 - Hoyo de Monterrey Epicure No.2

Δημοσίευση από goutsou »

Εικόνα
Καπνιστηκε πριν αρκετές μέρες, έλεγα να κάνω ακόμα ένα αλλά δεν έκατσε. Το δυαρι είναι σταθερό πούρο χωρίς σκαμπανευασματα, όμως ποτέ (ακόμα) δεν μου έδωσε αυτοί το ουαου που μου έχει προσφέρει απλόχερα τα αδερφι του νούμερο ουνο.
Το ίδιο και αυτό ξεκίνησε με πιπέρια που εξαφανιστηκαν μετά τις πέντε πρώτες τζούρες. Ήρθε και στρογγυλοκαθισε ο καφές με λίγο μέλι και συνέχισε έτσι μέχρι το τελευταίο τρίτο που βαθυνε αλλά δεν βαρυνε βγάζοντας μέντα και δυοσμο. Καλό πούρο σίγουρα δεν θα ξεχαστουμε!
Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post:
Svensk
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”