Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε
Απάντηση

πως σας φανηκε το BBF ?

Το δημοψήφισμα λήγει την Δευ Απρ 01, 2019 11:25 am

1 1/5 για πεταμα δεν καπνιζεται
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
2 2/5 το καπνισα, αλλα με το ζορι
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
3 3/5 τιμιο, αλλα μεχρι εκει
1
4%
4 4/5 πουρακλος, πρεπει να υπαρχει στον υγραντηρα
12
48%
5 5/5 ελτοραντο σας λεω
12
48%
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Haris »

Αν και είχα κανονισμένα αλλα πράγματα σήμερα το απόγευμα, μου τα χάλασε ο καιρός. Ευκαιρία να παω στο La casa del Habanos στην Λεμεσο να αραξω. Αφου το σκέφτηκα ελάχιστα, πηρα ενα ομορφο Bolivar Belicosos Finos και αραξα σε μια απο τις αναπαυτικές πολυθρόνες!


Το αναβω με συνοδεία καφέ εσπρέσο!
Άρχισε απο την αρχη πολύ καλα. Τραβούσε τέλεια και καθώς η πρώτη στάχτη άρχισε να σχηματίζεται, εβγαλε γεύσεις σοκολατας και μοκας. Εντυπωσιακό!!!
Η συνέχεια ηταν εξ ίσου ωραία, με όμορφα αρώματα και γεύσεις οπως κεδρος, δέρμα, αμύγδαλα και μαύρη σοκολάτα!
Το καπνισα μέχρι τέλους και σχεδόν να καψω τα δάκτυλα μου!!


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
konstadinos23Mixalis81Assosalexandros
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Assos »

Εικόνα

Δεύτερη δοκιμή με αυτό το απίστευτο πούρο!!
Μια φρατζόλα ζεστό ψωμί γεματη ΣΟΚΟΛΑΤΕΣ και ΒΟΥΤΗΡΑ!!
Πασπαλισμένο Με καρύδι καβουρδισμένο!!
Δέρμα και γήινες πινελιές τόσο όσο!!
Στο τελείωμα με κέρασε κρέμα άγριου κερασιού και με έστειλε!! 2/2 τα πουρα Που κάπνισα δεν παίρνουνε απλά 10 αλλά αριστεύουν!!!
Τράβηγμα και καύση παραπάνω από εξαιρετική και κατασκευή βγαλμένη από παραμύθι!!

Με λίγα λόγια ένα τέλειο πούρο μάλλον δύο τέλεια Πουρα



Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author Assos for the post (total 5):
PetranMixalis81JazzmanΤάκηςalexandros
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Τέλεια ανοιξιάτικη βράδυ, πολύ καλό σκηνικό, μπαλκόνι, ηρεμία κα το BBF για το MASS του Μαρτίου.
Επιστροφή στα MASS λοιπόν μιας και στο προηγούμενο πήρα απουσία, παρακαλώ συγχωρήστε με κύριοι :) :).
Λοιπόν έχω στα χέρια μου ένα πολύ όμορφο καλό τυλιγμένο σοκολατένιο στιλ αγορασμένο μεμονωμένο οπότε και δεν έχω περισσότερες πληροφορίες. Στη μυρωδιά μου δίνει έντονα σοκολάτα, κόβω και το pre έχει κ αυτό σοκολάτα και δέρμα ωραίος συνδυασμός σκέφτομαι και το ανάβω...
Ξεκινάει λίγο δειλά με γήινες γεύσεις, 1-2 τζούρες μετά εμφανίζεται το δέρμα και η σοκολάτα που είχε και στο pre ενώ λίγο αργότερα ΜΠΟΥΜ μια χούφτα από καβουρδισμενα αμύγδαλα μου γεμίζει το στόμα. Σκέφτομαι ότι θα ταιριαζε πολύ με έναν βαρύ ελληνικό καφέ αλλά βαριέμαι λίγο να σηκώθω να ανάψω την χοβολη και να φτιάξω καφέ όποτε θα συνεχίσω ξεροσφύρι (όχι ότι με χαλάει κιόλας).

Εικόνα

Το κάψιμο όπως και το τράβηγμα μέχρι εδώ είναι πολύ καλά.
Στις γεύσεις μου βγάζει χώμα κα κέδρο τώρα αλλά η σοκολάτα είναι πάντα εκει και κάνει παιχνίδι.
Καθώς πλησιάζει το τέλος του 2/3 μου φαίνετε κάπως ήπιο, δεν με ενοχλεί όμως γιατί νομίζω έχει ωραίες γεύσεις που αρκετά αρμονικά δεμένες μεταξύ τους (καταλαβαίνω τώρα εκφράσεις του τύπου "οταν θελουν οι κουβανοι είναι μάστορες" το πούρο φαίνεται ότι έχει δουλευτεί καλά).
Το τελευταίο κομμάτι του στικ μπαίνει με βουτηρο, κέδρο και δέρμα

Εικόνα
Προς το τέλος να τα και τα μπαχαρικά τα ανατολίτικα.
Η ώρα της βαθμολογίας.
Νομίζω ένα 3/5 το πιάνει με το σπαθί του, ωραίες γεύσεις και αρώματα χρειάστηκε λίγες διορθώσεις αλλά γενικά μου άφησε μια ωραία συνολική εικόνα.
ΥΓ. Όταν έβγαλα το δαχτυλίδι είδα μια εικόνα(που δεν ξέρω αν θα πρέπει να με ανησυχήσει η οχι) αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Παραθέτω την εικόνα.
Εικόνα
Είναι κάτι άξιο προσοχής η απλά ο τύπος που έβαλε το δαχτυλίδι στην μακρινή Κούβα ήθελε κάτι να μου πει :?
These users thanked the author Tsapaspan for the post (total 4):
nikos docAssosJazzmanalexandros
There are no bad cigars, only better ones...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από nikos doc »

Όλοι ξέρουμε οτι το BBF , ειναι πουράκλα. Έτσι, γιατι μπορεί! Απλά κάποιες στιγμές απλά σηκώνεις τα χέρια ψηλα... :roll:

Ενα μεσημέρι, πήγα προς κέντρο να πάρω Cuaba, αν ειναι δυνατόν....Διαλέγω 8 κατηργημενο στικς, και κάνω μια βόλτα στα κουτιά που, φυσικα ανοιχτά, περιμένουν.
Φλασάρω, θυμάμαι το mass, και πάω προς το καμπινετο με τα Bolivar, λες και δεν εχω αρκετά. :oops:
Εχει μεσα καμια δεκαπενταριά στικς, ολα προς το claro, αλλα ομολογουμένως θελκτικοτατα, κάνω στο πλάι τα πανω και τσουπ βλέπω ενα λαδιαρικο, με κηλίδες, παρα φαγωμένο με μεση κοντα στο 54! Τι στο καλο αναρωτιέμαι, θα το πάρω.
Για την ιστορία το box code, έγραφε JUN 17, αλλα αν ειναι από αυτήν την κούτα ,εγω ειμαι η Κλεοπάτρα.
Αυτή η ιστορία την Τετάρτη. Σημερα Κυριακή, άναψα το συγκεκριμένο στικ, για τις ανάγκες του mass, και απλά έχασα τα λόγια μου.
Εχει πέσει ψιμπολογημα, τσιπουρο και μαρινάρισμα με ενα Hoyo no1, βρίσκομαι στην αναμονή για το καλαμάρι και κόβω το BBF.
Ενα αχνό κρυο, δεν με ιντριγκάρει σε αντίθεση με το απόλυτο τραβηγμα και την εξαιρετική κατασκευή.
Κάνω μια βόλτα πανω απο την ψησταριά, και κεντάω το πόδι. Παίρνει μπροστά αμεσως, σερβίρει κρέμες και ματζουνια παλιού στικ, σώμα μέτριο αλλα γεύσεις στο φουλ.
Πεντε τζουρες μεσα, το πουρο, απλά, δεν υπάρχει. Εχω αρχίσει να παραμιλάω ήδη. Κρεμα ζαχαροπλαστικής , κακαο, ψιλοκομμένη γλυκιά κανέλα, παχύς καπνός.
Χαλαρώνω, ακούω κουβέντες χωρίς να συμμετέχω, εχω χαθεί πλήρως. Κάποια στιγμή τραβάω μια τζουρα φουντουκια. Ζωντανά φρεσκοτριμμένα , με μια απίστευτη γλυκιά φαντασίωση γύρω τους. Δεν ηταν σοκολάτα αλλα μια γλυκιά σκιά απο κατι αλλο...
Δίνω μια τζουρα, και δυσκολεύομαι να πάρω πισω το στικ απο τα χέρια του αλλού φανατικού BBFακια.
Εχω μάρτυρες πια, σιγά μην ειναι φρεσκο λέμε, αλλα δεν σταματάει εκεί.
Βάζω ενα σοβαρό ποτό, Uigeadail, με αλκοόλ και τυρφες , αλλα και γλυκές και αλμυρές.
Παίρνω φρέσκους καρπούς, μυρωδιές βροχής , σοκολάτα bitter και κατι αλλο.
Ταυτόχρονα αρωματικό, αλλα και έντονο. Αρμπαρόριζα μάλλον, συμφωνούμε και πάμε παρακάτω...
Σώμα πια στο θεό,με τάση για τα άστρα, καφέδες σκούροι, πράσινα πιπερια και μπαχαρια Ανατολής με ταξιδεύουν σε ενα ονειρεμένο τελος.

Αν πρέπει να βάλω βαθμολογία θα βάλω 7/5!!! Πουρακλος απο τους λίγους.
These users thanked the author nikos doc for the post (total 7):
AssosΣτάθηςMixalis81JazzmanΤάκηςalexandrosradamanthys
This is our House!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8961
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Τάκης »

Tsapaspan έγραψε:
Κυρ Μαρ 17, 2019 9:24 pm
Είναι κάτι άξιο προσοχής η απλά ο τύπος που έβαλε το δαχτυλίδι στην μακρινή Κούβα ήθελε κάτι να μου πει :?
τίποτε απ' τα δύο ;) είναι κάτι που έχει συμβεί κάμποσες φορές σε αρκετούς από μας
These users thanked the author Τάκης for the post (total 2):
TsapaspanAssos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από alexandros »

με πολυ μεγαλη χαρα βλεπω οτι ολο και κατι καψατε μεσα στο σκ
καταπληκτικο καιρο ειχε γιατι οχι μια βολτα με ενα ββφ στο χερι

ο χαρης στο τσακ γλυτωσε τα δαχτυλα του
ο ασσος πετυχε ακομα ενα τελειο-αριστο πουρο
ο τσαπασπαν αν και καπνισε ξεροσφυρι και βρηκε και κρυμενα μηνυματα εδωσε την χαμηλοτερη βαθμολογια παο τους υπολοιπους μοναχους
ενω το πσιλο αγορι μας πηγε για cuaba Και πηρε πουρακλο ββφ - τελικα ποσες τρυπες εχει το καλαμαρι μαθαμε ? :lol:
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Mixalis81 »

LCD Στάθης
Κλείνω το mass με δεύτερη φουμα, αυτή τη φορά χορηγία του Ευσταθίου με τα γνωστά σε orismenous στοιχεία OPG JUL 14...
Εικόνα
Τα χει τα χρονάκια του το μπελικοσο τούτο και φαίνεται και στις στρογγυλεμενες γεύσεις του!
Σμουθιαρικο και με μέτριο σώμα στο 1ο τριτο με δέρματα, κέδρο και ξηρούς καρπούς, αλλά και ζύμη πασπαλισμενη από κακάο σκόνη..
Εικόνα
Στη συνέχεια άρχισε να δυναμώνει σε σώμα με φουλ κρεμωδη καπνο, δεχόμενος επίθεση απο γλυκά μπαχαρια, κάτι περαστικές μελενιες τζουρες και καφεδάκι ψημένο στη χόβολη...
Εικόνα
Σοκολάτα, αλατισμενοι ξηροί καρποί, βανίλια, πιπερια νταβραντισμενα, μαύρη σοκολάτα παρέλασαν μέχρι να κάψω τα δάχτυλα μου!
Εικόνα
Συνολική βαθμολογία 4/5 Άλεξ!! Ξεκάθαρα πουρακλος ο μπελικοσος :D

ΥΓ. Στάθη merci για τη χορηγία ;)
These users thanked the author Mixalis81 for the post (total 3):
Στάθηςalexandrosradamanthys
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από alexandros »

πουρακλος η καμπανα του στρατηγου για τον φιλο μιχαλη
με 4/5 τελικη βαθμολογια

να πω πουλακια μου οτι σημερα μπαινουμε και επισημα στην ανοιξη
με εαρινη ισημερια και οσοι δεν εχουν καπνισει πρεπει να καπνισουν το ββφ
μια πολυ καλη ευκαιρια θα εχουν το σκδ μιας και ο καιρος θα ειναι σουπερ
και το ββφ παει με την σκορδαλια παρα πολυ :lol:
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2629
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από alexandros »

LCD Σταθης OPG JUL 14

ακομα μια χορηγια του σταθη που μου δωθηκε πριν απο καιρο αλλα την εκαψα πριν λιγες μερες με orismenoys περιεργους τυπους
μετα απο μαριναρισματα και τσιμπολογημα
δεν ειχα την δυνατοτητα να καταγραψω με λεπτομερειες ο,τι βρηκα αλλα ολα καλα

ενα κλασικο βολιβαρ θα το ελεγα
με τα δερματα του, τους καφεδες του, ζαχαρη αρκετη και με μελι με μοκα
μπαχαρια γεματα, μπολικη σοκολατα και τα μυαλα στα καγγελα
καθαρο και ανετο 4.5 /5
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Μάρτιος 2019 - Bolivar Belicosos Finos

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

BBF <3 ETP FEB 17 LCD Assos

Μια ελαιωδέστατη και σοκολατένια ομορφιά. Πανέμορφη η campana που μου δώρησε ο Γιώργος. Μοσχοβολά βανίλιες, σοκολάτα φράουλα και νοτισμένη ξυλεία. Χαιρόμουν μόνο και που το έβλεπα!

Κόβω και τραβάω να κόψω κίνηση. Σιροπιαστό παντεσπάνι, κανέλα, κόντρα ξύλα και κάποια διάσπαρτα πιπέρια. Λέω, ΟΚ θα περάσουμε φίνα σήμερα.

Φόκο και πάμε...

Εισαγωγή με ξύσμα απο lime, πιπέρια και ένα μαγευτικό άρωμα που σε φτάνει στο el dorado με astral projection :shock: Ομολογώ πως έχω χαθεί και παραμιλάω με αυτό που γευόμουν (όχι σίγουρα το BBF ήταν). Κάπου προς την μέση το παιχνίδι γυρίζει και ξυπνάνε έντονα τα εσπεριδοειδή, με ένα γλυκό και οξύ προφίλ να μου θυμίζει grapefruit. Τελείωμα με καφέδες, μάλλον κάτι σε mild espresso, canoli με κρέμα φυστίκι και πασπαλιμένα καρύδια.

Κύριε επιλοχία μπορώ να του βάλω 6 στα 5; Το κλειδώνω εδώ και ρίχνω τα όποια κουκιά μου.

Και διερωτώμαι... Πούρο του Άσσου και να μην είναι διαστρικό, γίνεται; Εμ δε γίνεται! Αν και τα υπόλοιπα απο το ίδιο καμπινέτο είναι έτσι, Γιώργαρε τριπλοκλείδωσε το όπως είναι και κάνε και μια τάφρο με κροκόδειλους τριγύρω. Σε ευχαριστώ πολύ αδερφέ!
These users thanked the author Tournesol for the post (total 3):
AssosalexandrosSvensk
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”