Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν αγώνας τρεξίματος, θα ήταν...

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 03, 2019 12:03 am

5χλμ περίπατος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
10 χλμ αγώνας μέτριας διοργάνωσης.
2
9%
Ημιμαραθώνιος.
9
41%
Γύρος Παμβώτιδας, 30 μαγευτικά χιλιόμετρα γύρω από τη Λίμνη σε μια από τις καλύτερες διοργανώσεις στην Ελλάδα!
7
32%
Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, το Άγιο Δισκοπότηρο του κάθε ενός δρομέα!
4
18%
 
Σύνολο ψήφων: 22
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Να ξεκινήσω λέγοντας πως δεν θυμάμαι ποια ήταν η τελευταία φορά που κάπνισα καλό Edmundo. Υπήρξαν σίγουρα στιγμές αλλά δεν θυμάμαι.

Το στικ είναι αγορασμένο από το κέντρο και αγνώστων στοιχείων. Όμορφο πούρο που με το δαχτυλίδι της αγαπημένης μπράντας μόνο θετική προδιάθεση δημιουργεί. Η δε vitola τέλεια, χορταστικό μέγεθος, τέλεια ισορροπημένο και ζυγισμένο. Κάτι σαν τις αναλογίες μιας dalia στο χοντρό. Μακάρι να βλέπαμε περισσότερα τέτοια πούρα.

Στην κρύα οσμή το πούρο δίνει βαθύ μέλι, αλλά το pre είναι αδύναμο, κυρίως με λίγο κέδρο. Στο άναμμα ξεκινά με ένα αρκετά dry χαρακτήρα, που όμως είναι πλούσιος και νόστιμος με ελαφριά πιπέρια, σοκολάτα γάλακτος, κέδρο και γλυκό ψωμί. Τώρα μην με ρωτήσετε πως γίνεται να είναι dry αυτά…το κατάφερε!

Καθώς πάει να τελειώσει το πρώτο τρίτο το Edmundo κερνάει και πλούσια μπαχαρικά με την κανέλα να παίζει τον πρώτο ρόλο. Μου αρέσει πολύ, το χαζοκοιτάω και αναρωτιέμαι, 'μπας και?'. Φευ...σε αυτό το σημείο το Edmundo μουλαρώνει, τα κατεβάζει όλα ένα κλικ και ξεκινά μια ανίερη και δίχως εξέλιξη πορεία μέχρι το τέλος του. Σαν να μην έφθανε αυτό προς το τέλος ξεκινά και κάτι γωνίες και πικρίλες και έρχεται και δένει το γλυκό.

Είχα πολλές ευχάριστες εκπλήξεις σε mass αλλά φίλε Κωνσταντίνε δυστυχώς η συγκεκριμένη δεν ήταν μια απ αυτές. Αντιθέτως ήρθε να μου υπενθυμίσει τους λόγους που είμαστε τσακωμένοι. Και αυτό το λέω και σαν Montάκιας και με το κοντό του ξαδερφάκι να υπάρχει στο μόνιμο rotation μου.

Ψηφίζω οτι πάει για ημιμαραθώνιο και αυτό με τεράστια επιείκεια και με δεδομένο οτι το πρώτο τρίτο ήταν απολαυστικό. Πάμε γι άλλα...
These users thanked the author Fairlight for the post:
Rigelianos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από spasias »

Το πούρο κάηκε στα μέσα του μήνα. Ήταν αρκετά φρέσκο από κούτα με κωδικό UEB - FEB 18. Ολοστρόγγυλη κατασκευή παραγεμισμένη με καπνά που άγγιζε τα όρια της τελειότητας.
Στο κρύο το πούρο γίνει κυρίως γρασίδι με έντονες πικάντικες νότες και ταμπάκο.

Εικόνα

Άναμμα και με το καλημέρα ξεκινά με πικάντικες γεύσεις και ίσως και λίγο χτύπημα από αμμωνία. Σιγά σιγά όμως και με αραίωση στις τζούρες μαλάκωσε - ηρέμησε και κινήθηκε σε νότες καφέ και απαλού δέρματος με αρκετά όμως ξεσπάσματα πικάντικων γεύσεων ίσως και αμμωνίας μέχρι να τελειώσει το πρώτο τρίτο. Η καύση είναι αργή και σωστή. Κανά δυο φορές που το πούρο κάηκε στραβά διορθώθηκε από μόνο του.

Εικόνα

Με το μπήκα στα 2/3 το πούρο βαραίνει αισθητά και δυναμώνει αρκετά σε ένταση με πολλούς πικρούς καφέδες και βαριά δέρματα. Στη συνέχεια έχουμε και προσθήκη ξύλων στις παραπάνω γεύσεις. Γεμάτο και αρκετά βαρύ πούρο αλλά λίγο μονότονο … δεν έχει καθόλου εκπλήξεις.
Στα 3/3 κυριάρχησαν κυρίως τα ξύλα ο καπνός και μετά την ετικέτα βαριές και πικάντικες γεύσεις. Σίγουρο ήταν αρκετά φρέσκο και κάπως μονότονο πούρο που από ότι φαίνεται δεν είχε κατασταλάξει ακόμα όσο έπρεπε για να αναδείξει πλήρως όλες τις γεύσεις του.

Δυστυχώς αν και ξεκίνησα για μεγαλύτερες προσδοκίες τον αγώνα κατάφερα να βγάλω μόνο έναν ημιμαραθόνιο συντροφιά με τον συγκεκριμένο εντμούδο.
These users thanked the author spasias for the post:
Rigelianos
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστώ suleygiannis, tommi, konstadinos23, Fairlight και Spasias!
Να τονίσω εδώ ότι Ημιμαραθώνιος = 3 στα 5 και Γύρος Παμβώτιδας = 4 στα 5
Παρακαλώ τσεκάρετε τις ψήφους σας!
Παραδίδω στον Αλέξανδρο και η αποφώνηση θα γίνει αύριο!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
triantafyllos
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:26 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από triantafyllos »

Καλησπέρα σας κύριοι και από εμενα χθες το βράδυ έγινε η μάζωξη και καναμε το Μόντε Δεκέμβριο του 16 δεν ξέρω αλλά αυτό το πουρο με εχει μπερδέψει πολλες φορές άλλοτε είναι καλό και άλλοτε μέτριο εχθές πέσαμε σε μέτριο στην αρχή άρχισε καλά με κρέμες και σοκολάτα και λίγο λουλούδι και μετά μονότονο σε δέρμα δέρμα δέρμα!!
Ημιμαραθώνιος


Εικόνα
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστώ triantafyllos!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
triantafyllos
Άβαταρ μέλους
radamanthys
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 23, 2018 12:04 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από radamanthys »

Καλησπέρα και από μένα στο παρά πέντε.
LCD Triantafyllos

Εικόνα
Όπως με ενημέρωσε ο Τριαντάφυλλος, που τον ευχαριστώ για το πούρο, ο κωδικός ηταν Δεκέμβριος του 2016.Στα κρύα αρώματα έδωσε άχυρο, ξύλο και πιπεράκι. Μετά το άναμμα και τα πρώτα πιπέρια έδωσε κανέλα και ξύλα, μάλλον κέδρο. Συνέχισε μονότονα σε αυτό το μοτίβο με αναλαμπές δέρματος και βρεγμένης γης. Το πούρο έχει γωνίες πολλές και ήταν μονότονο. Μετά τα μισά έκανε μια μεγάλη κοιλιά. Μονότονες τζούρες με κάτι το απροσδιόριστα χορταρένιο, βοτανικό, ξυλώδες. Συνοδεία πάντα ελαφρού πιπεριού . Τελείωσε με πιπέρια, καφέ και μια υποψία ζύμης.

Εικόνα
Έχω καπνίσει σαφώς καλύτερα sticks. Η ετυμηγορία είναι 3/5 και ημιμαραθώνιος, χαριστικά ελέω μπράντας.
These users thanked the author radamanthys for the post:
Rigelianos
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστώ radamanthys!
These users thanked the author Rigelianos for the post:
radamanthys
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 813
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από lefteris c »

Εικόνα

Καλησπέρα σας
Στα τελειώματα του μαςς κι εγώ :roll:
το πούρο καπνίστηκε το πρωί με καφεδάκι και τον Κωνσταντίνο παρέα
Πάει καιρός που έχω να το καπνίσω δεν είναι πούρο που το κυνηγάω τουμπάτα ήταν τα περισσότερα που έχω καπνίσει γιατί τα έβρισκα λίγο καλλίτερα από τα γυμνά, σύμπτωση ; μπορεί, και γι αυτό επέλεξα ξανά tubos από τοπικό κατάστημα, το πρότεινα και του Ντίνου,
νομίζω πάνω στο χρόνο βρισκόταν, είχε πλούσιο άρωμα από κέδρους και σοκολάτες ανοίγοντάς το.
Τρυπάω και μπόλικα κρύα αρώματα από γλυκιές ζύμες απαλό κακάο και πραλίνα.
Βάζοντας φωτιά ήρθε γλυκό ψωμί, κακάο και λίγοι κέδροι στις 4-6 πρώτες τζούρες
κατόπιν μου εμφανίζει λίγο πιπέρι μαύρη σοκολάτα αλλά μου ρίχνει και κάποια μικρά τσιμπήματα νιότης τα οποία έγιναν αντιληπτά και στη μύτη,
τραβάει και καίγεται άριστα και πριν μπω στο δεύτερο μέρος δυναμώνει αρκετά το σώμα με φουντούκια σοκολάτα γάλακτος, κανέλα και δέρμα,
χαλαρώνει μετά με απαλές γεύσεις βοτάνων και φρούτων αλλά επίγευση δεν κρατάει, μπισκότα κανέλας με ζάχαρη για 2 στροφές μόνο,
ξανά μπαίνει στο παιγνίδι η σοκολάτα πιο πολύ προς σκέτη τώρα, ίσως και κακάο; μετά χώμα με ξύλα και τα πιπέρια... να αγριεύουν !
καφές σκέτος για πολύ λίγο παράλληλα αρχίζει να γρατζουνάει ξανά και έντονα όσο πλησιάζω προς το τέλος και αναγκάζομαι να το αφήσω.
Μάλλον όχι από τα καλύτερα tubos που έχω καπνίσει, ναι ήταν νέο, αλλά το αρνητικό που κράτησα ήταν η μη διάρκεια της γεύσης !

3+/5 η βαθμολογία μου Κωνσταντίνε Ημιμαραθώνιος.


Εικόνα
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστώ και τον lefteris c και κλείνουμε το Mass του Φεβρουαρίου!

Επιτρέψτε μου ένα ειδικό ευχαριστώ στην Anastasia που με τίμησε με το πρώτο της mass!

Το VAR έδειξε 20 να έχουν αιτιολογήσει την ψήφο τους, μια αδέσποτη στο 4/5 που δεν θα μετρηθεί και 2 δηλωμένα 3/5 που ψήφισαν 4/5, επομένως:

Συνοψίζοντας, έχουμε
2 ψήφοι 2/5
10 ψήφοι 3/5
5 ψήφοι 4/5
3 ψήφοι 5/5

3.45/5, μια ισορροπημένη βαθμολογία για ένα από τα ελντοράντΑ μου! :D

Καλό μήνα να έχουμε και πάμε για BBF, σας ευχαριστώ και πάλι όλους!
These users thanked the author Rigelianos for the post (total 5):
JazzmanΣτάθηςAssosΤάκηςalexandros
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από goutsou »

Ευτυχώς πρόλαβα να ρίξω το κουκι μου. 5/5 φυσικά. Το πούρο η τοποθεσία και η διάθεση συνδιαστηκαν για μια αξέχαστη εμπειρία! Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε για το υπέροχο μαςς!
These users thanked the author goutsou for the post:
Rigelianos
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”