Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Αν ήταν αγώνας τρεξίματος, θα ήταν...

Το δημοψήφισμα λήγει την Κυρ Μαρ 03, 2019 12:03 am

5χλμ περίπατος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
10 χλμ αγώνας μέτριας διοργάνωσης.
2
9%
Ημιμαραθώνιος.
9
41%
Γύρος Παμβώτιδας, 30 μαγευτικά χιλιόμετρα γύρω από τη Λίμνη σε μια από τις καλύτερες διοργανώσεις στην Ελλάδα!
7
32%
Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθήνας, το Άγιο Δισκοπότηρο του κάθε ενός δρομέα!
4
18%
 
Σύνολο ψήφων: 22
Anastasia
New users
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 16, 2019 2:39 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Anastasia »

Ηταν καταπληκτικο το φρεσκοτατο montechristo endmundo που απολαύσαμε με τον αδερφό Χάρη στη Λεμεσό.
Ήταν τοσο καλο λογω της συντροφιάς του Χάρη. Αλλιώς τα μοναδικα montechristo που μου αρεσαν είναι κατι πυραμιδες που ειχα δοκιμάσει πριν το 2010. Τα υπολοιπα.. οσες φιλοτιμες προσπαθειες κι αν εκανα δεν τα συμπαθησα.
Αλλά παιδιά θα συνεχίσω montechristo (μπλιαααχ) μέχρι το τέλος του μήνα. Έχει πολύ πλάκα! Χαχαχα

Επίσης να σας πω ότι αισθάνομαι πολύ τυχερή που σας γνώρισα!

Ο Χάρης φανταστικός!

Σας φιλω.
Α.




Εικόνα
These users thanked the author Anastasia for the post (total 3):
suleygiannisRigelianosalexandros
Άβαταρ μέλους
Haris
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:57 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Haris »

Να ευχαριστήσω την sotl για τα καλα της λόγια και την παρα πολύ καλή παρέα!!

Είπαμε να μασσαρουμε το περασμένο Σάββατο παρέα, λόγο κακής συνεννόησης (απο μέρους μου βέβαια) αργήσαμε το καπνισμα και το casa έκλεισε.

Ειχα και κατι τρεχάματα της τελευταίας στιγμής, ειχε και η Αναστασία μπουζουκια!! Ο χρονος μας ηταν λίγος.

Είπαμε δεν πειράζει, "θα καπνισουμε τουλάχιστον καποιες τζουρες για το καλο"!!!

Και απο κάποιες τζουρες, καπνισαμε και το δακτυλίδι!!! 8-)

Καταπληκτική!!!

Εικόνα
These users thanked the author Haris for the post (total 4):
FairlightAssossuleygiannisRigelianos
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Mixalis81 »

Αποφάσισα να μασσάρω χτες το βράδυ αφού άφησα 2 αγορασμένα στικ απο καπνοπωλειο Αθηνών με κωδικό SEP 16 να καταλαγιασουν λιγο σε υγρασία...
Άψογος εμφανισιακά ο Εδμουνδος με γυαλιστερό ραπερ..Ανατρέχω λοιπόν στις σημειώσεις..
Στο pre γράφει κέδρο, χορτάρι και μέλι.
Ανάβω και οι πρώτες σφιχτές τζούρες αναδύουν δέρμα και κέδρο...κι όσο προχωράει μπαίνουν στη παλέτα καρύδια, μια ιδέα από καφέ, συνεχίζει με δέρμα, πευκο και πιπερια...
Εικόνα
Το τράβηγμα παραμένει σφιχτό οπότε αναγκάζομαι να σουβλισω...
Ξεκινάει το δεύτερο μέρος με μέλι και πικρό κακάο. Το σώμα του είναι μέτριο...Προς τη μέση βγάζει κρέμα, γλυκό κέδρο και πιπέρι
Στο 3ο τρίτο μπαίνει με leather jacket ο Εδμουνδος, κερνάει μαύρη σταφίδα, ξανα λιγες κρέμες μαζι με γλυκό ταμπακο...
Εικόνα
Μετά το δαχτυλίδι και μέχρι το τέλος σε φουλ σωμα, έβγαλε τα μπαχαρια του και κυρίως καυτερή πιπεριά, λίγη μαύρη σοκολάτα, ξύλα και βρεγμένο χώμα...

Ωραία αρώματα και γεύσεις αλλά με ταλαιπώρησε αρκετά στο τράβηγμα...Ελπίζω πως το 2ο θα ειναι καλύτερο...Οπότε, Κωνσταντίνε για το συγκεκριμένο δινω 3/5!
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Rigelianos
Άβαταρ μέλους
Tournesol
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:14 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Tournesol »

Εικόνα

Κυρ. Επιλοχία μου,

Όλα συνέβησαν καλώς σήμερα και το πούρο του μηνός Φεβρουαρίου έδωσε ρέστα. Όσο άσχημο ήταν στην όψη, τόσο καλό απεδείχθη στα της φούμας του. Το πούρο της δοκιμής προέρχεται απο την εγχώρια αγορά και με κωδικό κούτας TOR MAY 17. Παρέμεινε εντός υγραντήρα περίπου 10 ημέρες για να έρθει στα επίπεδα υγρασίας που προτιμώ.

Κακομούτσουνο και τραχύ, με τα νεύρα των καπνόφυλλων να διαγράφονται έντονα στο wrapper, ωστόσο ήταν ελαιωδέστατο, λες και το είχες κάνει βούτα στο λάδι (στο κουβανόλαδο για orismenous :lol: ). Κρύα αρώματα απο κονιάκ, χώμα, κανέλλα και ζαχαρωτά.

Οι πρώτες σημειώσεις που κράτησα, περιείχαν έντονη bitter σοκολάτα, πάρα πολύ δέρμα και μανιτάρια. Κάπου στην μέση κέρασε και το αγαπημένο μου γλυκό απο τα μεταπτυχιακά μου χρόνια :lol:, apple crumble with cinnamon and custard cream.

Όλες του οι γεύσεις ήταν τόσο γεμάτες και απολαυστικές που με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο. Για την ιστοριά, δεν θυμάμαι ποτέ να είχα κακή εμπειρία με τα Edmundo. Ένα εξαιρετικό πούρο που συνόδευσε το απόγευμα μου στο day-off.

Θα κρατήσω αυτή την δοκιμή και θα αποδώσω ένα δαγκωτό 5/5 με τον αγαπητό Εδμούνδο να τρέχει και να τερματίζει τον αυθεντικό Μαραθώνιο κρατώντας ένα δισκοπότηρο γεμάτο custard cream :D
These users thanked the author Tournesol for the post (total 5):
ΣτάθηςΤάκηςRigelianosAssosPetran
Unyielding force of thought and spirit, shine!
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστούμε Mixalis81 και Tournesol!
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

το τρίτο και τελευταίο Edmundo που θα καπνίσω για το mass φίλε μαραθωνοδρόμε Κώστα
είναι και το πιο παλιο κομμάτι που έχει μείνει στα χέρια μου, ένα SVF SEP 05
μόλις μια χρονιά μετά την πρώτη κυκλοφορία του, το Σωτήριον Έτος 2004
ολοκληρώνοντας έτσι μια θεωρητικά σφαιρική εικόνα, αφού και φουμάρισα ένα του ’17, ένα του ’11, κι ένα του ’05
ήτοι τρία πούρα, με έξι χρόνια διαφορά το καθένα

μετά από ένα pre με έντονη καραμέλα κανέλα και άχυρο
ο παλιο-Εδμούνδος ξεκινάει λίγο άτσαλα κλωτσώντας σαν non
ύστερα από μερικές τζούρες όμως ηρεμεί κι αρχίζει να μου διηγείται την ιστορία του

αρχικά με αχνές γλύκες από τσιχλόφουσκα-κεράσι και απαλούς τόνους νέσκουικ
κι ύστερα με βελούδινο κέδρο, καβουρδισμένα φιστίκια, και floral πινελιές
το τοπίο μοιάζει με καρτ-ποστάλ που στέλνει κανείς στο εαυτό του «εις ανάμνησιν στιγμών ελκυστικών»

Εικόνα

τζούρα τη τζούρα το σώμα δυναμώνει θυμίζοντας παλιές καλές εποχές
νότες από μπαχαρικά, δέρματα, μανιτάρια, λουλούδια και γλυκά τσίλια
ερωτοτροπούν με σοκολάτα γάλακτος, φρουτώδεις εκλάμψεις και μελώδεις γλύκες
με την παλιά ετικέτα να λάμπει σαν θυρεός εκπεσούσης καλής οικογενείας
το Edmundo κάνει στράκες, θυμίζοντας την πουράκλα της Χώρας του Ποτέ

Εικόνα

καμένη ζάχαρη, καφέδες, αρχαία δρυς από το Μαγικό Δάσος, καβουρδισμένα καρύδια, και ψήγματα βανίλιας
ολοκληρώνουν αυτό το πολύ όμορφο νοσταλγικό ταξίδι «back to the future»
σταλάζοντας σ’ αυτή τη βασιλική γόπα τις πορφύρες και τη δόξα ενός κατά τα φαινόμενα απελθόντος μεγαλείου

Εικόνα

το συγκεκριμένο στικ ήπιε νέκταρ από το άγιο δισκοπότηρο στον τερματισμό τους ενός και μοναδικού Αυθεντικού
η τελική βαθμολογία μου για το mass κ. επιλοχία με βάση τα τρία που κάπνισα, είναι ένα τσαρουχάτο 4/5!
These users thanked the author Τάκης for the post (total 4):
Mixalis81ΣτάθηςsuleygiannisRigelianos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από nikos doc »

Πρώτο massαρισμα, έχει γίνει εδώ και καιρό στο γνωστό στέκι με τα κρεμμύδια, ακολούθησε μια μαγική ψαρόσουπα και είχε εξαιρετική παρέα.
Λόγω πηξίματος δεν είχα γράψει στην ώρα μου.....
Σημειώσεις δεν κράτησα, μα όμως εκείνος ο Edmundo με είχε κερδίσει. Από χαρτόκουτο του '17, είχε τα κάλλη και την χάρη.
Φουλ στην βανίλια, με κανέλα και ούζο κράτησε το ενδιαφέρον μου μέχρι που έκαψα τα δάχτυλα μου.

Εύκολο 4/5.

Επανέρχομαι με νέο , αγορασμένο χύμα από το Ναύπλιο.

Εικόνα

Εικόνα
These users thanked the author nikos doc for the post:
Rigelianos
This is our House!
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Rigelianos »

Ευχαριστούμε Τάκη και Νίκο!
Άβαταρ μέλους
Mixalis81
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 7:53 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από Mixalis81 »

2η δοκιμη Εδμουνδου SEP 16

Στο pre έχει κέδρο και κακάο...
Ανάβω και από τις πρώτες τζουρες αντιλαμβάνομαι ότι τραβάει ξυράφι...παχύς και βελούδινο ο καπνός.
Φοράει τα δέρματα του, μοσχομυριζει υγρο κέδρο, αναβλυζει θυμίαμα απο μπαχαρικα...Δεν αργεί να με κεράσει φρέσκο ελληνικό καφε που κρατάει για αρκετά παφ, μαζί με κακάο σε σκόνη και ολίγη γλύκα από δαμάσκηνο αποξηραμένο...
Εικόνα
Το δεύτερο μέρος ήταν και το καλύτερο...Η επιτομή της γλύκας!
Κρέμα και σοκολάτα γάλακτος ως επί το πλείστον...Που και που εβγαζε και λιγο κέδρο με πικρό κακάο σπάζοντας τη γλύκα.
Το σώμα του έχει τουρμπισει στο 3ο, τα πιπερια τωρα κυριαρχούν,η γλύκα αποχωρεί απότομα, η σοκολάτα γίνεται μπιτερ, λίγα ξηροκαρπια, κανέλα, δέρμα, βρεγμένο χώμα και φτάσαμε στο τέλος μια πολύ πολύ ωραίας φουμας που καπνιστηκε μέχρι τελευταίου εκατοστού (σχεδόν) ;)
Εικόνα
Κυριε επιλοχία μας...
Πολυ καλύτερος ο δεύτερος Εδμουνδος, 4/5 εύκολα...οπότε βαθμολογω με 4/5 την συνολική του εικόνα!
These users thanked the author Mixalis81 for the post:
Rigelianos
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Φεβρουάριος 2019 - Montecristo Edmundo

Δημοσίευση από goutsou »

Ξέρω... Αυτό δεν στρέει γιατί το να massαρεις εδώ παίρνει έναν έξτρα πόντο και αυτό ήταν 6 στα 5...

Εικόνα

Εικόνα
Παρεμπιπτόντως we're drinking pinacoladas...
These users thanked the author goutsou for the post (total 7):
PetranMixalis81suleygiannisnikos docalexandrosRigelianosTsapaspan
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”