Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η Partagas χάνει 2 πόντους, με τη μπάλα στα χέρια του Eminentes... μένει 1 δευτερόλεπτο…

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Φεβ 01, 2019 12:09 am

Κάνει βήματα...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αστοχεί σε τρίποντο...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Στέλνει το ματς στη παράταση!!
12
48%
Στέλνει το Ματς στη παράταση αλλα η Partagas χάνει τον αγώνα!
10
40%
Three point Winner Buzzer Beater
3
12%
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
Tsapaspan
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Δευ Σεπ 24, 2018 8:56 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Tsapaspan »

Αν και ήθελα πολυ να καπνίσω κανα 2 ακόμα Partagas δυστηχώς ένα κρύωμα που με ταλαιπωρεί την τελευταία 1μιση βδομάδα δεν με άφησε.
Έτσι θα αρκεστώ σε αυτό το ένα που κάπνισα και το οποίο μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.
Σίγουρα 5/5 απο μένα. Και σίγουρα ένα πούρο που θα βρίσκετε μόνιμα στα βάζα μου καθώς έχει και αρκετά καλη τιμή.
These users thanked the author Tsapaspan for the post:
Assos
There are no bad cigars, only better ones...
Rigelianos
Δημοσιεύσεις: 512
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:07 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Rigelianos »

Να'μαι κι εγώ, οριακά εμπρόθεσμος!

Δεν το ήξερα το πούρο αυτό. Κάπνισα 4 από 4 διαφορετικά μαγαζιά.

Αξιοπρεπές. Όμορφο και μανιτζέβελο. Τράβηγμα και καύση νορμάλ, μικρά μη εκνευριστικά θεματάκια δεν χάλασαν τη γενική εικόνα.
Κρύο και ξύλο, ίσως λίγο μέλι.
Ανάβω και ναι, είναι Partagas, είναι όλα όσα αγαπάμε εκεί:
Δέρματα υπέροχα, γη, καφέδες διάφοροι. Ξύλα υψηλής καπνικής ποιότητας. Γλύκες και ελάχιστα μπαχάρια ενώ και κάποιες σοκολάτες ήταν παρούσες.
Γυρίζαν όμορφα και περιπλέκονταν θαυμάσια, πετούσε αν και όχι πολύ ψηλά.
Δεν έβγαλε πίκρες, κάποιες στιγμές προσγειώθηκε αλλά δεν χάθηκε ποτέ, υπηρετούσε σταθερά την απόλαυση!
Ελντοράντο δεν θα το έλεγα, οριακά όμως.
Συνυπολογίζοντας την τιμή του και την ικανότητά του να συνοδεύει όμορφα και καφέ και αλκοόλ, παίρνει από μένα ένα άνετο 4 στα 5.
These users thanked the author Rigelianos for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστούμε τον Harmonica αλλά και τον Rigeliano για τη συμμετοχή τους. Στη τελική καταμέτρηση τα πουρα που καπνισες Κωστή θα μετρηθούν ως 4.
Μένουν να καταθέσουν τη ψήφο τους 3 άτομα ακόμα, από αυτά που γράψανε την εμπειρία τους! Παρακαλώ τσεκάρετε πάλι ποιος από εσάς δεν έριξε το κουκί του
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Fairlight
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:08 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Fairlight »

Εικόνα

Αγαπημένο πουράκι τα Petit Coronas Especiales. Καθαρόαιμο Partagas, VFM που βαράει κόκκινο και σχετική σταθερότητα. Τι άλλο να ζητήσει κανείς από ένα τέτοιο πούρο?

Αυτό που θα μπει σήμερα στην πυρά αποτελεί δείγμα της αποικίας RAU ABR 16. Μεγαλωμένη από μένα με αγάπη.

Το πρε είναι έντονα ξύλινο με ένα δερματάκι να αχνοφαίνεται στο βάθος. Με την μία στο ανάμα δίνει ξύλο, δέρμα, μαύρο πιπέρι και καμμένη ζάχαρη. Προς το τέλος του πρώτου τρίτου αρχίζει να δίνει βαθύ μέλι με λίγη κανέλα (συν τα πρώτα).

Προς την μέση δείχνει να τσαμπουκαλεύεται λίγο αλλά μάλλον έχω ξεχαστεί και τραβάω σαν μηχανή γιατί μου αρέσει. Κόβω λίγο τους ρυθμούς και αυτό με κερνά παντεσπάνι και κάτι που φέρνει σε αμύγδαλο. Τελειώνει με ένα εντελώς spicy προφίλ, φουλ στα μπαχαρικά με το μαύρο πιπέρι να παίζει τον πρώτο ρόλο.

Μιλάμε για χαλαρό 4αρι. Επειδή τα γουστάρω, συναισθηματικά έτεινα προς το 5 αλλά πιστεύω το 4 είναι πιο αντικειμενικό.
These users thanked the author Fairlight for the post:
Assos
Sate~yurosu

Πες μου. Τι είσαι??? Είσαι pleb? (Project: the pleb sessions)

Τα λέμε το άλλο καλοκαίρι.
Άβαταρ μέλους
Καπετάνιος
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 8:09 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Καπετάνιος »

Αν μπορούσαμε να βάλουμε μια ταμπέλα στο petit coronas especiales θα ήταν vfm. Με premium καπνά, ακόμα και για τα ακριβά Ελληνικά δεδομένα, παραμένει ένα απ' τα καλύτερα vfm πούρα που μπορεί κανείς να προμηθευτεί. Θέλει όμως και αυτό την δουλίτσα του στο παρασκήνιο, κοινώς χρόνο..

Εικόνα
Το δικό μου είναι φρεσκαδούρα του 18 και κάπου τώρα ξεκινάει δειλά δειλά τις τσάρκες. Οπτικά κερδίζει. Καλοστριμμένο, ωραίο wrapper σε προδιαθέτει ευχάριστα. Στο pre του μέλι πεύκου και ρητίνες. Ανάβω και με παίρνουν τα βόλια. Πιπέρια με το καλημέρα, δύναμη, ένταση πολύ.
Του δίνω χρόνο στα όρια του να σβήσει, να ηρεμήσει και να συστηθούμε απ' την αρχή. Δυστυχώς δεν μου έκανε το χατήρι. Πολλά πιπέρια, λίγο τσίλι πίσω και καβουρδισμένοι καφέδες. Στην πορεία λίγο βούτυρο και πικρή σοκολάτα αλλά μετά από λίγο χρόνο γύρισε αρκετά μονοδιάστατα. Πιπέρι του θανάτου μέχρι τέλους. Αδιάφορο το συγκεκριμένο. 3/5 η βαθμολογία του. Αδιαμφισβήτητα είναι πουράκι με αρετές αλλά τι τα θέλω εγώ..τα φρέσκα;;;

Καλή συνέχεια..
These users thanked the author Καπετάνιος for the post:
Assos
Σιγά σιγά βρεχείν ο Θιός...
Άβαταρ μέλους
nikos doc
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1498
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 11:45 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από nikos doc »

Τρίτο PCE ,από δικιά μου κούτα που έχει δώσει πολύ ωραίες φούμες, λαδερο ,όμορφο , πολύ πιο πολύ πούρο από τα λεφτά που σου ζητάει!
Το έκαψα on the road, απόντα νότια του Ηρακλείου προς τα βόρεια, με πολύ ωραίο καιρό χωρίς καμία συνοδεία.
Από την αρχή φάνηκε η καλή ζάρια, με δέρματα και άλλες ζωικές μυρωδιές. Ευτυχώς με είχαν ταισει καλά!
Πικρός καφές , και βαριά καβουρδισμένα φουντούκια πήραν την σκυτάλη, ώσπου μια γλυκιά κορδέλα ήρθε και τα έδεσε όλα.
Ελάχιστα πιπερακια έδιναν απλά βάθος, κάποια άλλα spices νοστιμεψαν τον καφέ που εκτος από ολίγη είχε και δύο φουσκαλες.
Ούτε στο φινάλε δεν ξεθαρεψαν τα μπαχάρια και έμειναν στο backround, οπότε έλαμψε η κρέμα και το κακαο.

Παρτίδα του '17, οπότε δεν είχε και πολλά χρόνια, αλλά απέδειξε πως όσο και αν ο χρόνος κάνει την διαφορά όλα εξαρτώνται από την πρώτη ύλη.
Τούτο το τελευταίο ήταν καθαρό τεσσάρι, σε συνδυασμό με τα άλλα δύο θα ρίξω την ψήφο στην παράταση και την μπάλα στα χέρια του άσσου για την σούμα!!
These users thanked the author nikos doc for the post:
Assos
This is our House!
PETROS
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 26, 2019 8:19 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από PETROS »

Εικόνα

Καλημέρα-Καλημέρα Στην όμορφη παρέα :D

Το Σώμα Του Ηταν Λιγο Τσιτωμενο Στην Αρχή,
Με Ζορίσε Στο Τράβηγμα του

Μετά από λίγο Έστρωσε
Και Έστρωσε πολύ καλα καθώς πηγαινε

Ενιωθα μια αίσθηση κανέλλας απο την αρχή και καφε ,αρκετο ξυλο σε καθετο του τράβηγμα του
(Και κάτι άλλο που δε μπορω να προσδιορίσω)
Και ανα διαστηματα καποια πιπέρια που μου έμειναν
Στη γλωσσα μου με μια "στεγνιλα"

Μου Άρεσε Αρκετά Για τα έξι του ευρω
Αγορασμένο από μαγαζι στο κέντρο
Του βάζω 4/5

Προφανώς ψηφίσω ΠΑΡΑΤΑΣΗ ως μπασκετικός
για να δω παραπανω παιχνιδι
These users thanked the author PETROS for the post (total 3):
ΣτάθηςΤάκηςAssos
Wannabe Player
Άβαταρ μέλους
Tarandino
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 4:02 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Tarandino »

Καλησπέρα κύριοι. Αν και καθυστερημένα, ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την δική μου εμπειρία για το συγκεκριμένο πούρο. Αγαπημένη μάρκα φυσικά. Πούρο άγνωστης προέλευσης και ημερομηνίας, αγορασμένο από ιντερνετομαγαζο της Αθήνας από τον Γιώργο aka Radamanthys. Συνοδεύτηκε με ουισκάκι και πολύ καλή παρέα.

Εικόνα

Εικόνα

Το pre δίνει την κλασσική παρταγίλα με τα κάπνα και λίγα ίχνη από αχυρο και μπαχαρικά. Τραβάει καλά και ξεκιναμε

Το 1/3 ήρθε με λίγα ξυροκαρπια και αρκετό μέλι θα έλεγα
Στο 2/3 συνέχισε το μέλι, συνοδευόμενο από δέρματα και καφέδες
Στο 3/3 λίγο μας τα χάλασε βγάζοντας ένα είδος ξυνιλας και ποδαριλας αλλά όχι σε φάση δυσάρεστη.

Σε γενικές γραμμές ένα ευχάριστο και ωραίο πούρο για χαλαρές στιγμές. Ίσως να μην ήταν από τις πρώτες μου επιλογές σίγουρα, αλλά γενικά θα το ξανακαπνιζα ευχαρίστως. Οπότε σίγουρα το πούρο έστειλε το ματς στη παράταση!
These users thanked the author Tarandino for the post (total 2):
ΤάκηςAssos
Αν δεν είσαι διατεθειμένος να κάνεις ανταλλαγή τη γυναίκα σου με μια κούτα από τα αγαπημένα σου πούρα, τότε δεν έχεις βρει ακόμα το πούρο που σου ταιριάζει...
Άβαταρ μέλους
tommi
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:09 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από tommi »

Καλησπέρα σας Κύριοι

Η κατάρα του τελευταίου κομματιού τις Κούτας
Sancho Pancho Molinos
Partagás Selección Privada
Sancho Sanchos
Bolívar Super Coronas
έτσι και τα 2 τελευταία κομμάτια PPCE δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν από από αυτή την κατάρα
Εικόνα
Ενώ ολόκληρη η κούτα θύμιζε γεύσεις από Λουσιτάνια ,τα τελευταία 2 δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με PPCE
Πολλά πιπέρια, άναρχες γέυσεις,ακόμη και κακή κάυση ,στην αρχή
στην μέση 'αρχισε να εμφανίζει το αγαπημένο μου ψημένο χριστουγεννιάτικο ψωμί με μπαχάρια και καφέδες
έκανε όμως και πάλι κοιλιά προς το κάρβουνο & πιπέρι
γλυκό ρουμάκι για να αλλάξει Ρότα,αλλά δεν
Γιώργο ένα 3,5 λόγω πολύ καλής κούτας..πάω για την επόμενη ;)
These users thanked the author tommi for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
lefteris c
Δημοσιεύσεις: 802
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 10:17 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από lefteris c »

Καλησπέρα Γιώργο
Ρίχνω τη ψήφο για να είμαι εντός και περισσότερα με φώτο αύριο μόλις βρω χρόνο (με περιμένει τώρα ο φίλος σου, ο μπασκετικός) 8-)
η ψήφος μου λοιπόν πάει στη θέση τρία, έχουν καπνιστεί 5 πούρα σε μια βδομάδα από κούτα SUM MAR 17 με διακυμάνσεις στη συμπεριφορά του
από 2/5 έως 4/5
These users thanked the author lefteris c for the post:
Assos
Το πούρο είναι σαν μια σεμνή ερωμένη - κρύπτη που προσφέρει απλόχερα τον έρωτά της σ' αυτούς που την ανακαλύπτουν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”