Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

καπνίζουμε όλοι το ίδιο πούρο, το συζητάμε, γράφουμε την άποψη μας & βαθμολογούμε

Η Partagas χάνει 2 πόντους, με τη μπάλα στα χέρια του Eminentes... μένει 1 δευτερόλεπτο…

Το δημοψήφισμα λήγει την Παρ Φεβ 01, 2019 12:09 am

Κάνει βήματα...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Αστοχεί σε τρίποντο...
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Στέλνει το ματς στη παράταση!!
12
48%
Στέλνει το Ματς στη παράταση αλλα η Partagas χάνει τον αγώνα!
10
40%
Three point Winner Buzzer Beater
3
12%
 
Σύνολο ψήφων: 25
Άβαταρ μέλους
goutsou
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 9:16 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από goutsou »

Καλημέρα κι από μένα! Το PPCE δεν είναι από τα αγαπημένα μου μικρά του Χαϊμε σε αντίθεση με τους ΘωΤριΓιΑρ (Θωμά Τριαντάφυλλο Γιώργο Άρη). Όχι ότι είναι κακό πούρο αλλά δεν μου βγάζει τις νοστιμιες των άλλων.
Εικόνα
Κάπνισα δύο, ένα μετά φαγητού με τη σύζυγο σε μια από τις σπάνιες, λόγω παιδιών, εξόδους μας και το άλλο χθες μετά από περιπέτεια στο αεροδρόμιο που κατέληξε σε φιάσκο και τελικά στην ακύρωση των εισιτηρίων.
Εικόνα
Το πρώτο ξεκίνησε τελείως διαφορετικά από τα υπόλοιπα με τα χαρακτηριστικά πιπέρια, δερματα και λουλούδια. Συνέχισε με σοκολατιτσα και πορτοκαλοφλουδα αναμειγμενα με καψαλισμένη ζάχαρη και στο τρίτο έβγαλε καφεδες και μέντα. Μεστο με γεμάτες στρογγυλες γεύσεις και κρεμωδες σμουδιαρικο ρετροχάλι. Παρά πολύ καλό σίγουρα 4.5 Πήγε τέλεια με τη συνοδεία θαλασσινων και χύμα κόκκινου μπρουσκου.
Εικόνα
Το χθεσινό γύρισε στα συνηθισμένα όμως. Άρχισε πολύ ωραία. Με τα λουλουδικα του και τα μπαχαρια του όλα κάτω από ένα γλυκοξινο υπόστρωμα. Μετά όμως φλατιασε. Οι γεύσεις ήταν εκεί αλλά εξαφανιζολ μετά από ένα δευτερόλεπτο. Σίγουρα έπαιξε ρόλο και η διάθεση όπως και η κούραση. 3/5
Σύνολο 7.5 στα δέκα. Το πήγε στην παράταση αλλά ένα τρίποντο σε νεκρό χρόνο έκανε τη ζημιά.
Εικόνα
These users thanked the author goutsou for the post (total 2):
radamanthysAssos
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.”
Stephen Hawking
Άβαταρ μέλους
Svensk
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 11, 2018 11:35 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Svensk »

Η πρώτη μου φουμα εδώ και 10 μέρες λογω ίωσης.
Ένα πούρο που δεν εχω καπνίσει πολλές φορές, καπνίστηκε χτες με καφέ στην πλατεία
και με το κινητό να έχει ξεμείνει από μπαταριά, τουτέστιν no φωτος.

Του 16 το συγκεκριμένο και από Ελλάδα.

Πρε- δέρμα, και κόκκινη πάπρικα. Το ξεκίνημα το ίδιο. Φουλ τσαμπουκάς με μπόλικες
καρφίτσες στη γλώσσα και στη μύτη.
Τράβηγμα εξαιρετικό. Συνέχισε με τσαμπουκά. Η πάπρικα πήρε το πάνω χέρι αν και στο
βάθος και ως επιγευση ένιωθα μια κρεμούλα σαν κοίταζε από το άνοιγμα της πόρτας αλλά
οι μπράβοι της πάπρικας δεν την άφηναν να μπει στο δωμάτιο
Κάπου στην μέση άλλαξε. Το δέρμα παραμέρισε λίγο την πάπρικα επέτρεψε να ανιχνεύσω,
σοκολάτα γάλακτος και λίγο κανέλα αναμεμιγμένη με πιπέρια.
Το 3/3 ήταν το καλύτερο του πούρου χάρη σε ένα πικάντικο μέλι που ήρθε και έδεσε
με το δέρμα.
Λίγο πριν το τελος έγινε Πραγματικά μπαρούτη και παραλίγο να το αφήσω.
Αντάμειψε την υπομονή μου με μερικές πραγματικά ωραίες ρουφηξιές, ισορροπημένες
με δέρμα, πάπρικα, κρέμες, και το μέλι που ανέφερα.

Ψηφίζω Στέλνει το ματς στη παράταση!! από σήμερα διότι μια μέρα μετά η φουμα
αποδείχτηκε λάθος κίνηση και βήχω περισσότερο.
These users thanked the author Svensk for the post:
Assos
Το πούρο είναι η θεραπεία μου
spasias
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 6:14 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από spasias »

Πρώτη δοκιμή σήμερα το πρωί από πουρό με κωδικό SGA - FEB 17
Το πούρο είναι καλοστριμένο, ολοστρόγγυλο και πολλά καπνά γεμισμένο.
Το σώμα του πούρου μυρίζει μέλι και γλυκό και φρέσκο ταμπάκο.
Κόβω και το τράβηγμα είναι αρκετά δύσκολο.
Ανάβω και ευτυχώς αν και με δυσκολία φέρνει ποσότητα καπνού στο στόμα μου.

Προς μεγάλη μου έκπληξη με το καλημέρα με κερνάει πολλές γλύκες με τόνους από κρέμα και κανέλλα. Το τράβηγμα είναι λίγο σφιχτό και η αλήθεια είναι ότι το ζορίζω λίγο το πούρο αλλά αυτό εκεί συνεχίζει με ρυζόγαλο, απαλά μπαχαρικά και σε ορισμένες τζούρες μου δίνει και γλυκόριζα.

Εικόνα

Σχεδόν τελείωσα το πρώτο τρίτο και οι γλυκές γεύσεις συνεχίζονται χωρίς καθόλου ξεσπάσματα γωνίες και πιπέρια. Αν δεν είχε ετικέτα θα ορκιζόμουν ότι δεν κάπνιζα partagas
Μέσα στα 2/3 και συνεχίζει η γλυκόριζα μαζί με ξερό σύκο και μέλι ένα πράγμα που με κάνει να κοιτάζω το πούρο σα χαζός και να κατεβάζω τον καπνό μανιασμένα.
Νά σου ξαφνικά και ο καπουτσίνο ξαφνικά με μπόλικη και παχιά κρέμα να κάνει παιχνίδι.
Λίγο μετά τη μέση γεύτηκα ξεκάθαρα τη γεύση από τσάι του βουνού (Ταϋγέτου) με μέλι!!!
Λίγο πριν τα 3/3 το πούρο στούμπωσε και άρχισε να μη βγάζει καπνό. Άναψα ξανά, έκοψα ξανά, αλλά \μέχρι να φτάσω στην ετικέτα με αποπροσανατόλισε από την ωραία εμπειρία που είχα. Τελικά μετά από λίγο μασαζάκι άνοιξε ξανά το τράβηγμα και πλημύρισε το στόμα μου κρέμες και αφρόγαλα.
Οι γλυκές γεύσεις δεν είναι και το φόρτε μου αλλά στο συγκεκριμένο όλα ήταν με αρμονία δεμένα μεταξύ τους.
4.5 στα 5 για την πρώτη δοκιμή.
Έχω άλλο ένα ακόμα από διαφορετική κούτα.
Θα προσπαθήσω να το κάψω και αυτό πριν δώσω την τελική μου βαθμολογία.
These users thanked the author spasias for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
Τάκης
Moderator
Δημοσιεύσεις: 8893
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 03, 2018 10:43 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Τάκης »

Εικόνα

PPCE Take IV – RAU DIC 15

το τέταρτο και τελευταίο eminente για το mass είναι ένα στικ από τον Δεκέμβριο του ’15
που πριν λίγο καιρό έκλεισε τα τρία και μπήκε στα τέσσερα
κι ενώ το κόβω και μυρίζω τις κανέλες και τα μέλια του, μου ‘ρχεται φλας
είναι ο μήνας κι η χρονιά που orismenoi κάναμε εκείνη την αξέχαστη εκδρομή στη Λίμνη Πλαστήρα

δεν ξέρω, αλλά μου φαίνεται σαν να έχει περάσει μια ολόκληρη ζωή από τότε
το ανάβω και ανατρέχω στις παλιές φωτογραφίες, ναι πολλά έχουν αλλάξει
στο μεταξύ, το πούρο είναι μπερεκέτι…

Εικόνα

ξεκινάει με πολύ ξηροκάρπι και μπαχαροπίπερα σε σωστή δόση, έχοντας μια δερμάτινη λιπαρότητα
με νότες από κανέλα, κέδρο, σανό και καφέδες, να διανθίζονται από αλμυρές πινελιές

στην πορεία η παλέτα του εμπλουτίζεται από ψωμί και βούτυρο
με ίντριγκες από ψητό κρέας και μαύρο κεράσι
και καραμέλα & βανίλια να προσφέρουν τις τελευταίες επιδόρπιες πινελιές

άλλο ένα πολύ καλό δείγμα κ. επιλοχία, άλλωστε το πούρο είναι από τα αγαπημένα μου b-movies
οπότε με βάση τα τέσσερα που κάπνισα για το mass, ψηφίζω 4/5 πιστεύοντας πως του ανήκει δικαιωματικά
το PPCE άλλωστε ποτέ δεν χάνει…

Εικόνα
These users thanked the author Τάκης for the post:
Assos
papa was a rolling stone...
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Ευχαριστούμε και τον konstadinos23, goutsou,Svensk (περαστικά του κιόλας) αλλά και του Spasias για την ενεργή συμμετοχή τους!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Assos
Δημοσιεύσεις: 866
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 1:38 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Assos »

Κύριοι και κύριες σας ενημερώνω ότι μένουν τρεις μέρες για την ολοκλήρωση του mass αυτού του μηνός!! Ορμάτε παρακαλώ... να δούμε και το καινούργιο αίμα!! Από τους ήδη υπάρχοντες 16 δοκιμαστές 10 έχουν γίνει αξιολογητές και περιμένουμε τους άλλους 6, αλλά και όλο το υπόλοιπο forum να μιλήσει δυνατά!!
You Miss 100% Of The Shots You Don't Take.
You Need To Start Shooting At Your Goals
Άβαταρ μέλους
Spirosbusa71
Δημοσιεύσεις: 1248
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 07, 2018 5:53 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Spirosbusa71 »

Καίω το τρίτο τεμάχιο του mass
Στο pre είναι άνετο ευτυχώς με δέρμα και μπαχαρικά
Ανάβω και γεμίζω δέρματα μπαχαρικά πιπερια καφέδες σε μια ισορροπία όμως μεταξύ τους που είναι πολύ ευχάριστη 2/3 συνεχίζει να κερνάει δέρμα καφέδες ενώ εμφανίζονται ξηροί καρποί βουτηγμένοι σε κρέμα 3/3 περπατά ακάθεκτο στο ίδιο ευχάριστο μοτίβο που σε κρατάει με ένα μεγάλο χαμόγελο ικανοποίησης μέχρι να το αφήσεις να αναπαυθεί σίγουρα χαρακτηρίζεται ένα πάρα πολύ καλό μικρό πούρο για όλες τις ώρες θα τολμήσω να το χαρακτηρίσω vfm με συνολική βαθμολογία 4/5

Εικόνα
These users thanked the author Spirosbusa71 for the post:
Assos
Άβαταρ μέλους
alexandros
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 2594
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 4:31 pm

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από alexandros »

δεν καταφερα να καψω ακομα μια κορονιτσα για το μαςς
τελικη βαθμολογια απο εμενα 4/5
ευχαριστω
These users thanked the author alexandros for the post:
Assos
οὔτε γὰρ ἄρχειν οὔτε ἄρχεσθαι ἐθέλω
Άβαταρ μέλους
Στάθης
Δημοσιεύσεις: 849
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 31, 2018 8:51 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από Στάθης »

PPCE # 4

Ον δε ρόουντ και αυτό στον πηγαιμό για τη δουλειά... Ίδια παρτίδα με το προηγούμενο, χυμαδούρα δλδ από κέντρο, που το άφησα μόνο του σε βάζο με ξερό κέδρο ώστε να πέσει λίγο η υγρασία.

Εικόνα

Με ξεκινάει δυνατά με μπόλικα μπαχαροπίπερα και πολύ γουστάρω,,, Ξηροκαρπια φουλ, κακάο, καρύδι ολόφρεσκο και δέρμα έχει το 1/3...
Πολύ καλή η αρχή σταματάω και παίρνω και ένα καφεδάκι να το φχαριστηθώ :D

Και εκεί που λέω όλα πάνε πρίμα σήμερα, με επισκέπτεται το πνεύμα που με ακολουθεί όλη αυτή την εβδομάδα και κρακκκ... :evil:

Εικόνα

Προσπάθησα να το καπνίσω και άλλο αλλά όσο πήγαινε τόσο άνοιγε... Έκανε μια πτήση μετά τον Ασπρόπυργο :lol:
Γμτ και είχε όλα τα φόντα να μεγαλουργήσει αυτή τη φορά :cry:

4 πούρα στο σύνολο με Μ.Ο. 3.5 μιας και το τελευταίο πούρο μας την έκανε αλλά το 1/2 είναι υπέρ του μαθητή πάντα άρα 4/5 η τελική μου βαθμολογία Γιωργάρα.
These users thanked the author Στάθης for the post:
Assos
Είμαστε για φυλακή
Άβαταρ μέλους
harmonica
Founding Fathers
Δημοσιεύσεις: 498
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 08, 2018 7:54 am

Re: Mass Tasting Ιανουάριος 2019 - Partagas Petit Coronas Especiales

Δημοσίευση από harmonica »

Το συγκεκριμένο το έκαψα την νύχτα που σε ένα κλειστό χώρο 50 τμ κάηκαν πανω απο 50 premium κουβανεζικα μαζί με non και τσιγάρο κάργα.
Είναι η νύχτα που οι μεν γνώρισαν τους δε😀

Εικόνα

Ξεκίνησε γλυκά το πιπερομπαχάρι μαζι με τα ξυροκάρπια να σιγοντάρουν για την πρωτιά.Κάψιμο υποδειγματικό.Παύση για οδηγίες προς ναυτηλομενους απο μια κυρία.
Ξανά ανάβω και με την μια παρταγίστικη κρέμα με ξύλα,μπαχάρι και κανέλα..
Λίγη σοκολάτα,δερματάκι και ολίγος καφές..
Που και που υποψία απο μέλι..Τελείωμα γλυκό όπως και η αρχή του..
Δεν μπορώ να πω μου άρεσε αλλά έχω κάνει και καλύτερα με πιο πολλά χρονια στην πλάτη και πιο γεμάτες και διακριτές γεύσεις..
Του βάζω 3,5 δλδ 3 γιατί 4 δεν άξιζε.
Όπως και να έχει πάει παράταση και κερδίζει το game γιατι είναι αγαπημένο πούρο που είναι πάντα στο rotation
These users thanked the author harmonica for the post:
Assos
"There are two things a man never forgets -his first love and his first cigar"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Mass Tasting-Το Πούρο του Μήνα”